Рішення від 24.09.2024 по справі 580/5530/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2024 року справа № 580/5530/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Каліновської А.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Уманського відділу Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби ДМС України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Уманського відділу Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби ДМС України (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Уманського відділу Центрально-південного міжрегіонального управління державної міграційної служби України, код підрозділу 7113, у відношенні розгляду заяви ОСОБА_1 про набуття громадянства України за територіальним походженням;

- зобов'язати Уманський відділ Центрально-південного міжрегіонального управління державної міграційної служби України, код підрозділу 7113, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про набуття громадянства України за територіальним походженням, з подальшим оформленням процедури набуття громадянства та видачею паспорта громадянина України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про набуття громадянства України за територіальним походженням, з подальшим оформленням процедури набуття громадянства та видачею паспорта громадянина України протиправно не прийняв рішення про набуття позивачем громадянства та не видав паспорт громадянина України.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 05.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 судом постановлено перейти із спрощеного позовного провадження до розгляду справи №580/5530/24 за правилами загального позовного провадження з викликом (повідомленням учасників справи).

У судове засідання позивач не прибув, однак представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі та без участі позивача.

Представники відповідача у судовому засіданні позов не визнали, просили суд у задоволенні позову відмовити, надали до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначили, що із заявою про набуття громадянства, громадянин російської федерації ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , до органів ДМС звернувся вперше лише 20.10.2023 перебуваючи в статусі нелегального мігранта, однак з питань оформлення набуття/припинення та встановлення належності до громадянства України, документування посвідками на постійне/тимчасове проживання, продовження строку перебування на території України - не звертався, паспортом громадянина України не документувався. Оскільки позивач, на підставі рішення начальника Уманського відділу Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області від 02.09.2022 №59 про примусове повернення громадянина російської федерації ОСОБА_1 до країни походження або третьої країни, перебуває в України за відсутності на те правових підстав, тому представники відповідача вважають, що відсутні правові підстави для розгляду заяви ОСОБА_1 про набуття громадянства України за територіальним походженням, з подальшим оформленням процедури набуття громадянства та видачею паспорта громадянина України.

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 12.09.2024, яка занесена секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, вирішено здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із наявних матеріалах справи доказів судом встановлено, що 02.09.2022 уповноваженою посадовою особою Уманського відділу Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області відносно громадянина російської федерації ОСОБА_1 складено адміністративний протокол серії ПР МЧК № 001413 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 203 КУпАП, а саме за ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування. Цього ж дня, 02.09.2022, начальником Уманського відділу Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області винесено постанову серії ПН МЧК №001412 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 3400 грн.

На підставі вищевикладених обставин 02.09.2022 начальником Уманського відділу Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області прийнято рішення №59 про примусове повернення громадянина російської федерації ОСОБА_1 до країни походження або третьої країни.

Не погодившись з вищезазначеним рішенням начальника Уманського відділу Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області від 02.09.2022 №59, позивач звернувся до Уманського міськрайонного суду Черкаської області з позовом про визнання його протиправним та скасування.

Рішенням Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 28.02.2023 у справі №705/3853/22, залишеним без змін постановою шостого апеляційного адміністративного суду від 30.05.2023, в задоволенні позову громадянина російської федерації ОСОБА_1 відмовлено повністю.

30.01.2024 позивач звернувся до Уманського відділу Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби ДМС України із заявою (вх. №51/7113.2-24) про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ст. 8 Закону України «Про громадянство України».

Листом Уманського відділу Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби ДМС України від 07.02.2024 №7113-156/7113.2-24 повідомлено позивача, що оригінали документів, які видані іноземною державною подаються з перекладом на українську мову, засвідченим нотаріально. Додатково зазначено, що заяви та інші документи з питань громадянства подаються особою, яка проживає в Україні на законних підставах.

Позивач 22.02.2024 повторно звернувся до Уманського відділу Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби ДМС України із заявою (вх. №110/7113.2-24) про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ст. 8 Закону України «Про громадянство України».

Листом Уманського відділу Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби ДМС України від 06.03.2024 №7113-271/7113.2-24 повідомлено позивача, що згідно ч. 2 ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті.

Позивач вважаючи, що відповідач протиправно не розгляну його заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням, тому звернувся до суду із цим.

Відповідно до статті 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначено Законом України від 18.01.2001 № 2235-III «Про громадянство України» (далі - Закон № 2235-III).

Відповідно до статті 1 означеного Закону громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках.

Законодавство України про громадянство ґрунтується, зокрема, на принципі єдиного громадянства - громадянства держави Україна (пункт 1 частини першої статті 2 Закону № 2235-III).

Згідно з положеннями статті 1 Закону № 2235-III іноземець в разі набуття громадянства України зобов'язаний припинити іноземне громадянство подавши письмову заяву та протягом двох років повинен надати документ про припинення громадянства іншої держави.

У разі наявності у іноземця незалежних від нього причин неотримання документа про припинення іноземного громадянства, останній подає декларацію про відмову від іноземного громадянства.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону № 2235-ІІІ особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства. Іноземці із числа осіб, зазначених у частині двадцятій статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову від іноземного громадянства особи, яка отримала посвідку на тимчасове проживання на підставі частини двадцятої статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Згідно з положенням статті 17 вказаного Закону громадянство України припиняється: 1) внаслідок виходу з громадянства України; 2) внаслідок втрати громадянства України; 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

За приписами статті 19 Закону № 2235-ІІІ підставами для втрати громадянства України є: добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття; набуття особою громадянства України на підставі статті 9 цього Закону внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів; добровільний вступ на військову службу іншої держави, яка відповідно до законодавства цієї держави не є військовим обов'язком чи альтернативною (невійськовою) службою.

Відповідно до частини 1 статті 21 Закону № 2235-ІІІ рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 7, 8, 10-13, 15 цього Закону внаслідок подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України, у тому числі невиконання зобов'язання, взятого особою у зобов'язанні припинити іноземне громадянство (підданство), в декларації про відмову від іноземного громадянства або в декларації про відсутність іноземного громадянства.

Тобто, ч. 1 вказаної статті містить норму, якою прямо передбачено, що підставою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України є, окрім іншого, факт невиконання зобов'язання, взятого особою у зобов'язанні припинити іноземне громадянство (підданство), в декларації про відмову від іноземного громадянства або в декларації про відсутність іноземного громадянства.

Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України визначено Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 (далі - Порядок № 215).

Відповідно до пункту 24 Порядку № 215 (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка народилася до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або на інших територіях, що входили на момент народження особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає: а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням; б) дві фотокартки (розміром 35 x 45 мм); в) один із таких документів:

- декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;

- зобов'язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

- декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні;

- заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

г) копію свідоцтва про народження або інший документ, що підтверджує факт народження особи на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.

Відповідно до пункту 88 Порядку № 215 (в редакції, чинній на момент скасування рішення про набуття позивачем громадянства України) для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України відповідно до статті 21 Закону органами міграційної служби, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України готуються такі документи:

а) подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України;

б) документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону) або була поновлена у громадянстві України (стаття 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України (довідка органу міграційної служби, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що іноземець, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації його громадянином України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують (частина п'ята статті 8 та частина друга статті 10 Закону); інформація органу міграційної служби про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави (частина восьма статті 8 та частина сьома статті 10); інформація про те, що на момент реєстрації громадянином України існували підстави, за наявності яких особа не поновлюється у громадянстві України (частини перша та друга статті 10 з урахуванням частини п'ятої статті 9 Закону; частина п'ята статті 10 Закону); інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані для набуття громадянства України відповідно до статей 8 та 10 Закону, або інформація про приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України відповідно до статей 8 та 10 Закону.

Судом із матеріалів справи встановлено, що 30.01.2024 позивач звернувся до Уманського відділу Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби ДМС України із заявою (вх. №51/7113.2-24) про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ст. 8 Закону України «Про громадянство України».

Листом Уманського відділу Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби ДМС України від 07.02.2024 №7113-156/7113.2-24 повідомлено позивача, що оригінали документів, які видані іноземною державною подаються з перекладом на українську мову, засвідченим нотаріально. Додатково зазначено, що заяви та інші документи з питань громадянства подаються особою, яка проживає в Україні на законних підставах.

Указом Президента України від 27.03.2001 №215 затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі - Порядок №215), яким визначено перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.

Згідно п. 4 Порядку №215 визначено, що заяви та інші документи з питань громадянства подаються:

- особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні;

- особою, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем реєстрації особи;

- особою, яка постійно проживає за кордоном, - до дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи.

Матеріалами справи підтверджено, що 02.09.2022 начальником Уманського відділу Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області прийнято рішення №59 про примусове повернення громадянина російської федерації ОСОБА_1 до країни походження або третьої країни, яке за результатами його судового оскарження у справі №705/3853/22 залишено чинним.

Оскільки позивач, на підставі рішення начальника Уманського відділу Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області від 02.09.2022 №59 про примусове повернення громадянина російської федерації ОСОБА_1 до країни походження або третьої країни, станом на час звернення до відповідача із заявою від 30.01.2024 перебував в України за відсутності на те правових підстав та фактично ухилявся від виїзду з України після закінчення терміну перебування, тобто перебував на території України з порушенням вимог чинного законодавства (без законних на те підстав), тому відповідачем правомірно листом від 07.02.2024 №7113-156/7113.2-24 відмовлено у набутті громадянства України за територіальним походженням, з огляду на те, що заяви та інші документи з питань громадянства подаються особою, яка на законних підставах проживає в Україні.

Також необхідно зазначити, що відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а також ті звернення, терміни розгляду яких передбачено статтею 17 цього Закону, та звернення осіб, визнаних судом недієздатними.

Враховуючи, що повторне звернення позивача до відповідача із заявою від 22.02.2024 (вх. №110/7113.2-24) стосувалось одного і того ж питання щодо набуття позивачем громадянства України за територіальним походженням відповідно до ст. 8 Закону України «Про громадянство України», перше із яких вже було вирішено відповідачем по суті (лист від 07.02.2024 №7113-156/7113.2-24), тому суд дійшов висновку, що Уманським відділом Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби ДМС України правомірно на підставі ч. 2 ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» не було розглянуто повторне звернення позивача щодо набуття ним громадянства України за територіальним походженням.

За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує наступне.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на те, що у задоволенні позовних вимог відмовлено, тому відсутні правові підстави для розподілу судових витрат зі сплати судового збору.

Керуючись ст.ст.2-14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Альона КАЛІНОВСЬКА