Справа № 346/3949/24
Провадження № 3/346/2024/24
23 вересня 2024 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Махно Н.В., з участю: секретаря: Воробйовської Д.В., прокурора: Білика А.М., з участю: особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку та зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , та жительку АДРЕСА_2 , місце роботи: до 08.02.2023 року радник міського голови Коломийської міської ради, за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, несвоєчасно без поважних причин, а саме в строк до 31.01.2024 року, не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), а фактично подала дану декларацію 07.02.2024 року. Дата вчинення: 07.02.2024 р. Окрім того, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, несвоєчасно без поважних причин, а саме в строк до 01.04.2024 року, не подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення) за 2023 рік, а фактично подала дану декларацію 04.04.2024 року. Дата вчинення правопорушення: 04.04.2024 року.
Так, відповідно до розпорядження Коломийського міського голови №71-к від 01.02.2023 року «Про призначення ОСОБА_2 » ОСОБА_1 призначено на посаду радника міського голови з 02.02.2023 року. Згідно розпорядження Коломийського міського голови №85-к від 07.02.2023 «Про звільнення ОСОБА_2 » ОСОБА_1 звільнено з посади радника міського голови з 08.02.2023 року. Відповідно до підпункту «в» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , як посадова особа місцевого самоврядування є суб'єктом, на яку поширюється дія цього Закону. Відповідно до ч.1, ч.2 ст.45 вказаного Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до пункту 15 частини першої статті 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.
Згідно з роз'ясненнями Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 13.11.2023 №4, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (до 01 квітня). Декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону (протягом 30 днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності).
Опрацюванням відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності у відповідності до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 вказаного Закону (посадова особа місцевого самоврядування), несвоєчасно без поважних причин, а саме в строк до 31.01.2024 року, не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), а фактично подала дану декларацію 07.02.2024 року. Також ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності у відповідності до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 вказаного Закону (посадова особа місцевого самоврядування), несвоєчасно без поважних причин, а саме в строк до 01.04.2024 року, не подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення) за 2023 рік, а фактично подала дану декларацію 04.04.2024 року, коли граничною датою подання нею вказаної декларації було 31.03.2024 року.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 просила визнати малозначні діяння, та застосувати усне зауваження. Прокурор під час розгляду справи зазначив, слід призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до пункту 15 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону. Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, та доводи прокурора, вивчивши письмові докази, суд приходить до висновку про наявність в діяннях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, а саме передбачених ч.1ст.172-6 КУпАП. Враховуючи особу винної, яка до адміністративної відповідальності притягується вперше, суд вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в мінімальному розмірі, передбаченого санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, а також слід стягнути судовий збір.
На підставі наведеного, ст.ст.3, 45 Закону України "Про запобігання корупції", та, керуючись ст.ст. 283-287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень. Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605 гривень 60 копійок у дохід держави: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) : 37993783, Банк отримувача:Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106. На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Махно Н. В.