Справа № 595/1589/24
Провадження № 3/595/835/2024
24.09.2024
Суддя Бучацького районного суду Тернопільської області Тхорик І.І., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №2 (м. Бучач) Чортківського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , продавця магазину,
за ч.3 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 981918 від 13 вересня 2024 року, 13 вересня 2024 року о 12.00 год. ОСОБА_1 , перебуваючи на своєму робочому місці у магазині, що за адресою в с. Підзамочок по вул. Головна, 1, здійснювала реалізацію сигарет на упаковці яких відсутні визначені чинним законодавством медичні попередження, а саме на 65 % площі відсутні попередження про шкідливість впливу тютюну на організм людини, чим порушила ЗУ № 1978-ХІ від 11.07.2023.
Такі дії ОСОБА_1 працівниками поліції при складанні протоколу кваліфіковано за ч.3 ст. 156 КУпАП.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не прибула, про час та місце розгляду справи повідомлялася у встановленому законом порядку.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Рекуш О.Р., будучи присутнім у судовому засіданні, вину ОСОБА_1 у вчиненні нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.156 КУпАП, заперечив у повному обсязі, до матеріалів адміністративної справи долучив клопотання, в якому просив закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.156 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП. Клопотання мотивує тим, що викладена в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ №981918 від 13.09.2024 суть правопорушення не містить ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.156 КУпАП, а саме торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом. Крім того, зазначена адміністративна справа не містить жодних доказів того, що ОСОБА_1 здійснювала реалізацію тютюнових виробів. Зважаючи на викладене, просить провадження у справі закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.156 КУпАП.
Заслухавши захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши докази по справі, суд приходить до наступного висновку.
За частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення в першу чергу зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, а також чи винна дана особа в його вчиненні і чи підлягає вона адміністративній відповідальності, і лише після цього вирішувати питання про можливість накладення адміністративного стягнення.
Частиною 3 ст. 156 КУпАП передбачена відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Стаття 156 КУпАП є бланкетною нормою і при кваліфікації дій правопорушника за цією статтею необхідно керуватися спеціальними Законами.
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, вказані відносини регулюються, зокрема, Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року.
Об'єктивною стороною адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, є торгівля вказаними вище предметами з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 ставиться у провину не продаж тютюнових виробів з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, а торгівля тютюновими виробами , які не відповідають вимогам щодо медичних попереджень споживачів тютюнових виробів для куріння та вимогам щодо упакування таких виробів.
Так, відповідно до Закону України від 16.12.2021 № 1978-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну», внесено зміни у Закон України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення", зокрема статтю 12 викладено в такій редакції: "Стаття 12. Медичні попередження споживачів тютюнових виробів для куріння та вимоги до упакування таких виробів. На кожній одиничній пачці та зовнішньому упакуванні тютюнових виробів для куріння зазначаються загальне попередження та комбіноване медичне попередження, що супроводжується відповідною кольоровою ілюстрацією, а також інформаційне повідомлення. Загальне попередження, що складається з тексту: "Куріння вбиває - кидай курити зараз", розміщується у нижній частині однієї з бічних поверхонь одиничної пачки та зовнішнього упакування тютюнових виробів для куріння. Інформаційне повідомлення, що складається з тексту: "Тютюновий дим містить більше 70 речовин, здатних викликати захворювання на рак", розміщується в нижній частині іншої бічної поверхні. Загальне попередження та інформаційне повідомлення повинні мати ширину не менше 20 міліметрів. На одиничних пачках тютюнових виробів для куріння у формі коробки з відкидною кришкою, при відкритті якої бічні поверхні розділяються на дві частини, загальне попередження та інформаційне повідомлення повністю розміщуються на більшій частині таких розділених бічних поверхонь. Загальне попередження розташовується у центрі верхньої поверхні, що є видимою, коли пачку відкрито. Бічні поверхні цього типу одиничних пачок повинні мати висоту не менше 16 міліметрів. Загальне попередження та інформаційне повідомлення мають покривати 50 відсотків поверхні одиничної пачки та зовнішнього упакування тютюнових виробів для куріння, на якій вони розміщені. Комбіноване медичне попередження розміщується на одиничних пачках та зовнішньому упакуванні тютюнових виробів для куріння з дотриманням таких вимог: 1) містить одне з 14 текстових попереджень і відповідну кольорову ілюстрацію; 2) містить інформаційне повідомлення, передбачене частиною другою цієї статті; 3) покриває 65 відсотків зовнішньої передньої та задньої поверхонь одиничної пачки чи зовнішнього упакування; 4) містить однакове текстове попередження та відповідну кольорову ілюстрацію з обох боків одиничної пачки; 5) має висоту не менше 44 міліметрів та ширину не менше 52 міліметрів.
При цьому, кваліфікація дій ОСОБА_1 щодо продажу сигарет, які не відповідають вимогам щодо медичних попереджень споживачів тютюнових виробів для куріння та вимогам щодо упакування таких виробів, не охоплюються диспозицією ч.3 ст.156 КУпАП, об'єктивна сторона якої виражається у торгівлі, зокрема тютюновими виробами з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Таким чином, суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП або нормах інших нормативно-правових актах, якими передбачена відповідальність за вчинення чітко визначених протиправних дій.
Суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України» від 09 червня 2011 року, заява №16347/02).
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи наведене, вважаю, що по справі немає належних доказів вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Як вбачається з квитанції про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення № 56, на підставі Акту добровільної видачі ОСОБА_1 , 13 вересня 2024 року старшим ДОП СППП ВП № 3 (м.Бучач) Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області Абрамцем Є.І. вилучено: 1 (одна) пачка сигарет марки «Lincor - club» чорний; 1 (одна) пачка сигарет марки «Lincor - club» червоний; 1 (одна) пачка сигарет марки «Lincor» чорний; 6 (шість) пачок сигарет марки «Marvel»; 8 (вісім) пачок сигарет марки «Strong» 25 червоний; 1 (одна) пачка сигарет марки «Lincor» чорний; 1 (одна) пачка сигарет марки «Lincor» червоний; 5 (п'ять) пачок сигарет марки «Lincor» чорний; 6 (шість) пачок сигарет марки «Sobranie-london».
Згідно ч. 6 ст. 283 КУпАП постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, а також вказівку про порядок і строк її оскарження.
За таких обставин, суд вважає, що вилучені 13 вересня 2024 року у ОСОБА_1 30 пачок сигарет слід повернути останній.
Керуючись статтями 156, 221, 245, 247 п.1, 251, 252, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.156 КУпАП - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Повернути ОСОБА_1 1 (одну) пачку сигарет марки «Lincor - club» чорний; 1 (одну) пачку сигарет марки «Lincor - club» червоний; 1 (одну) пачку сигарет марки «Lincor» чорний; 6 (шість) пачок сигарет марки «Marvel»; 8 (вісім) пачок сигарет марки «Strong» 25 червоний; 1 (одну) пачку сигарет марки «Lincor» чорний; 1 (одну) пачку сигарет марки «Lincor» червоний; 5 (п'ять) пачок сигарет марки «Lincor» чорний; 6 (шість) пачок сигарет марки «Sobranie-london», які вилучені 13 вересня 2024 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Тернопільського апеляційного суду через Бучацький районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя І. І. Тхорик