Справа № 950/1082/24
Провадження № 3/950/630/24
24 вересня 2024 року м. Лебедин
Суддя Лебединського районного суду Сумської області Косолап В.М.,
за участі секретаря судового засідання - Ткаченко Я.О.,
особи, яка притягується до відповідальності - ОСОБА_1 , його представника - адвоката Стеценко В.М.,
розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 3 (м. Лебедин) Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; громадянин України; проживає: АДРЕСА_1 , працює КП «Добробут», різноробочий) за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
20.03.2024 о 18 год. 21 хв. в с. Калюжне по вул. Центральній, ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21093, д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд проводився за допомогою алкотестеру Drager на місці, зі згоди водія. Результат огляду 1,51 ‰. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні даного правопорушення заперечив. Пояснив, що 20.03.2024 він їхав на власному автомобілі на якому не працювали габаритні вогні, через це його зупинили. Також поліцейські запропонували йому пройти огляд на «Драгер», він пройшов огляд. Мундштук відкривали поліцейські, сказали дути. Коли пристрій видав показник, він із ним не погодився, оскільки не довіряє приладу. Йому запропонували огляд в лікарні від якого він також відмовився так як в лікарні «те ж саме». Алкоголь 20.03.2024 він не вживав. Вживав алкоголь 19.03.2024 але пристрій не міг показати його, оскільки це було задовго до моменту зупинки.
Представник ОСОБА_1 жодних пояснень щодо обставин справи не надав.
Заслухавши особу, яка притягується до відповідальності та його представника, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок огляду водіїв на стан сп'яніння передбачений положеннями ст. 266 КУпАП.
Так, згідно з ч. ч. 1-2 зазначеної статті особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 3 ст. 266 КУпАП у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103 затверджено Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (далі - Порядок № 1103).
Цей Порядок визначає процедуру направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - огляд), і проведення такого огляду.
Згідно з п. п. 2, 3 Порядку № 1103 огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність); лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до п. 4 Порядку № 1103 огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Крім того, спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 затверджено Інструкцію про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - Інструкція № 1452/735).
Відповідно до п. п. 1, 2 розділу І Інструкції № 1452/735 ця Інструкція визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду.
Огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно з п. 6 розділу І Інструкції № 1452/735 огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Судом досліджено наступні докази:
протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 655889 від 20.03.2024; результат огляду за допомогою газоаналізатора Drager Alcotest 6820, № ARNA-0359 тест № 2875 від 20.03.2024 (результат 1,51 ‰); акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів; направлення на огляд водія від 20.03.2024; копію свідоцтва від 06.07.2023 про повірку газоаналізатора Drager Alcotest 6820, № ARNA-0359 чинне до 06.07.2024; відеозапис.
Так, відеозаписом (файл «00Y0000_00000020240320181218_0024») зафіксовано зупинку автомобіля 20.03.2024 за кермом якого перебуває ОСОБА_1 . В ході спілкування з водієм поліцейський повідомляє, що відчуває з автомобіля запах алкоголю, у зв'язку із чим пропонує ОСОБА_1 пройти огляд.
На вказану пропозицію ОСОБА_1 погоджується. Після огляду та оголошення результату водій заперечує, на пропозицію поїхати в лікарню погоджується.
У подальшому ОСОБА_1 сідає у поліцейський автомобіль та в ході розмови з поліцейським неодноразово пропонує «вирішити питання». Неодноразово поліцейський повідомляє про протиправність указаних дій.
Також відеозаписом (15 хв. 03 сек. його відтворення) зафіксовано як ОСОБА_1 повідомляє про те, що він згодний з показниками технічного приладу.
У подальшому, до моменту закінчення фіксування спілкування ОСОБА_1 з поліцейськими, останній неодноразово пропонує «вирішити» питання та пропонує поліцейським не складати протокол відносно нього за неправомірну вигоду.
Із змісту розмови також убачається, що ОСОБА_1 не заперечує наявності у нього стану сп'яніння, що спонукає його неодноразово звернутися до поліцейських та «домовитися» «вирішити» це питання іншим чином.
З приводу указаних обставин суд зазначає, що у провадженні Лебединського районного суду Сумської області також перебувало кримінальне провадження № 12024200590000099 за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 369 КК України.
Вироком Лебединського районного суду Сумської області від 19.04.2024 затверджено угоду про визнання винуватості, укладену 12.04.2024 між начальником Лебединського відділу Сумської окружної прокуратури Кузьміною Л.О. та обвинуваченим ОСОБА_1 за участю захисника Стеценка В.М., у кримінальному провадженні № 12024200590000099. ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 ст. 369 КК України, призначено покарання у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн.
Як свідчить зміст вироку, 20.03.2024 близько 18 год. 13 хв. по вул. Центральній в с. Калюжне, Лебединської ОТГ, Сумського району, Сумської області інспектором сектору реагування патрульної поліції Діденком О.С., поліцейським сектору реагування патрульної поліції ОСОБА_2 було зупинено автомобіль марки «ВАЗ» 2109 д.н.з. НОМЕР_1 , яким керував ОСОБА_1 . Останній перебував у стані алкогольного сп'яніння. Під час перевірки на пристрої газоаналізаторі «Драгер 6820» встановлено стан сп'яніння ОСОБА_1 1,51 ‰. У подальшому, з метою уникнення адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 121, ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ОСОБА_1 звернувся до працівників поліції, як до службових осіб, запропонувавши неправомірну вигоду у вигляді необумовленої суми грошових коштів.
Тобто заперечення ОСОБА_1 щодо наявності у нього стану сп'яніння спростовуються як матеріалами справи про адміністративне правопорушення, так і вироком Лебединського районного суду Сумської області від 19.04.2024.
Таким чином судом встановлено, що при огляді ОСОБА_1 та фіксації його результатів поліцейський дотримався вимог ст. 266 КУпАП, постанови Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За таких обставин, суд вважає досліджені докази належними та допустимими і такими, що у повній мірі підтверджують наведені у протоколі обставини допущеного адміністративного правопорушення. З огляду на викладене, проаналізувавши наявні в справі докази, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджена в повному обсязі.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення відповідно до санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» суд стягує з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 40-1, 130, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 605,60 грн. (отримувач ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України, код банку отримувача 899998, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Роз'яснити, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у визначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно з частиною 2 статті 308 КУпАП у порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу (34000,00 грн.).
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Лебединський районний суд Сумської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Вадим КОСОЛАП