Постанова від 23.09.2024 по справі 420/22887/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/22887/23

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Димерлія О.О.,

суддів Крусяна А.В., Осіпова Ю.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 року у справі №420/22887/23 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

01 вересня 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач, скаржник) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовною заявою, у якій просив:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови провести перерахунок розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 2270 гривень, встановленого законом на 1 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про всі щомісячні основні та додаткові (надбавки за особливості проходження служби в розмірі: 65% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавки за вислугу років: 45% від посадового окладу та окладу за військовим званням, премії в розмірі: 110% від посадового окладу) види грошового забезпечення, визначені, виходячи з розмірів прожиткового мінімуму - 2270 гривень, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», відповідно, помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт та не оформлення і не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2021 року, для проведення з 01.02.2021 перерахунку основного розміру його пенсії;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2021 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 2 270 гривень, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року відповідно до вимог ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 2 270 гривень, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби в розмірі: 65% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за вислугу років: 45% від посадового окладу та окладу за військовим званням; премії в розмірі: 110% від посадового окладу) для проведення з 01.02.2021 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Вимоги адміністративного позову мотивовано тим, що на виконання судового рішення у справі №420/18481/22 ІНФОРМАЦІЯ_3 сформовано довідку від 02.05.2023 року №ЮО111521 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 року.

Разом з тим, як стверджував позивач, під час виготовлення вказаної довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 протиправно, в якості розрахункової величини для обрахунку посадового окладу і окладу за військовим званням, визначено прожитковий мінімум для працездатних осіб, установлений законом станом на 01 січня 2020 року, а не станом на 01 січня 2021 року.

Більше того, як вказував позивач, відповідачем неправильно зазначено у довідці відсоткове значення додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавки за особливості проходження служби та премії. На переконання позивача, дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року розміру надбавки за особливості проходження служби - 1%, замість 65%, та премії - 10%, замість 110% для перерахунку пенсії з 01 лютого 2021 року, є протиправними.

За наслідками розгляду даної справи Одеським окружним адміністративним судом 03 листопада 2023 року прийнято рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено повністю.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що на відповідача покладена функція із складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Водночас, телеграми-розпорядження Міністра оборони України, на які посилається позивач в обґрунтування вимог щодо зазначення конкретного відсоткового значення додаткових видів грошового забезпечення, не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення.

Посилаючись на висновки Великої Палати Верховного Суду, висловлені у постанові від 13.05.2020 року у справі № 592/5164/16-а, окружний адміністративний суд зазначив, що телеграми Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, у якій посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, просить апеляційний суд скасувати оскаржуване рішення суду та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, зазначені у довідці від 02.05.2023 року №ЮО111521, повинні бути обчислені з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на поточний рік, а саме 01 січень 2021 року.

Крім цього, як стверджував скаржник, формуючи оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 02.05.2023 року №ЮО111521, Одеський ОТЦК та СЦ протиправно встановив надбавку за особливості проходження служби у розмірі 1% та премії у розмірі 10%.

На переконання скаржника, встановлення надбавки за особливості проходження служби та премії у значно менших розмірах не відповідає положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та приписам Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260.

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_3 не скористався своїм правом на подачу відзиву на апеляційну скаргу, що у відповідності до вимог ч.4 ст.304 КАС України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

В силу приписів пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування норм матеріального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Як з'ясовано судом апеляційної інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію, призначену у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 року у справі №420/18481/22 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.

Зокрема, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 року у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2021 року.

На виконання вище вказаного судового рішення у справі №420/18481/22 ІНФОРМАЦІЯ_3 виготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Одеській області оновлену довідку від 02.05.2023 року №ЮО111521 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 року, згідно до змісту якої:

розмір посадового окладу - 3570 грн., окладу за військове звання - 10580 грн., надбавки за вислугу років 45% - 2079 грн., надбавки за особливості проходження служби 1% - 66 грн. 99 коп., премії 10% - 357 грн. Всього грошове забезпечення для обчислення пенсії - 7122 грн. 99 коп. (а.с.10)

07.07.2023 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою, у якій просив:

- здійснити перерахунок розміру грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 2 270 гривень, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- підготувати та надати до ГУ ПФУ в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року відповідно до вимог ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 2 270 гривня, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавки за вислугу років 45% від посадового окладу та окладу за військовим званням, премії в розмірі 110% від посадового окладу) для проведення з 01.02.2021 року перерахунку основного розміру пенсії. (а.с.11)

Разом з цим, у відповідь на подану заяву, листом від 14 серпня 2023 року №943/16662 ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомлено ОСОБА_1 , що на виконання судового рішення відповідачем виготовлена та направлена до пенсійного органу відповідна довідка про розмір грошового забезпечення. Розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, які зазначено у довідці обчислено з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом станом на 01 січня 2021 року у розмірі 2102 грн.

Крім того, як вказано у листі, розміри додаткових видів грошового забезпечення у довідці визначені згідно до положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 та з урахуванням рішення, викладеного у листі Департаменту фінансів МОУ від 29.12.2021 року №248/10491.

Виходячи із зазначеного, ІНФОРМАЦІЯ_3 вказано про відсутність підстав для внесення змін у довідку про розмір грошового забезпечення заявника, видану станом на 01.01.2021 року. (а.с.12)

Не погоджуючись з діями відповідача щодо визначення у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 02.05.2023 року №ЮО111521 в якості розрахункової величини для обрахунку посадового окладу і окладу за військовим званням - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01 січня 2020 року, а не станом на 01 січня 2021 року, та зменшення розміру надбавки за особливості проходження служби на 1%, замість 65%, і премії на 10%, замість 110%, ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.

Слід зазначити, що у відповідності до статті 14 КАС України судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до положень статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

За приписами статті 373 КАС України, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

В свою чергу, згідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно із частини першої статті 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Аналіз зазначених вище норм КАС України свідчить про наступні види судового контролю за виконанням судового рішення, такі як зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу (ст. 382 КАС України) та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (ст. 383 КАС України).

Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року у справі № 806/2143/15 звертав увагу, що зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

При цьому, Верховний Суд зазначив, що наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.

Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС (ст. 382 КАС України), який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.

Так, як слідує з матеріалів справи та установлено апеляційним судом, в межах даної справи позивач, зокрема, оскаржує дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо визначення у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 02.05.2023 року №ЮО111521 в якості розрахункової величини для обрахунку посадового окладу і окладу за військовим званням - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом станом на 01 січня 2020 року, а не станом на 01 січня 2021 року.

Як з'ясовано судовою колегією, довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 02.05.2023 року №ЮО111521 видана відповідачем для перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для працездатних осіб на виконання рішення суду у справі №420/18481/22.

Проаналізувавши предмет позову в частині позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо відмови провести перерахунок розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 2270 гривень, встановленого законом на 1 січня 2021 року, та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 перерахувати розмір грошового забезпечення позивача станом на 1 січня 2021 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 2 270 гривень, встановленого законом на 01 січня 2021 року, апеляційний суд дійшов висновку, що такий фактично спрямований на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 року у справі №420/18481/22.

Враховуючи, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 року у справі №420/18481/22 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 року із визначенням посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, а тому у разі незгоди позивача з виконанням відповідачем рішення суду по справі №420/18481/22, ОСОБА_1 має право звернутись до суду першої інстанції в порядку статей 382, 383 КАС України в межах зазначеної справи.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Судом першої інстанції залишено поза увагою наведені обставини, та не враховано наведені вище норми КАС України.

Відтак, оскільки спір в частині наведених вище позовних вимог, виник між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення, колегія суддів дійшла висновку щодо необхідності закриття провадження у справі в означеній частині.

Що ж стосується правомірності визначення у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 02.05.2023 року №ЮО111521 відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби у розмірі 1% та премії у розмірі 10%, апеляційний суд звертає увагу на таке.

Підпунктом 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Згідно до норми абзацу четвертого підпункту 1 пункту 5 вказаної постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу може призначатися у розмірі від 1% (мінімальний розмір) до 100% (максимальний розмір).

Встановлення такого діапазону між мінімальним та максимальним розміром надбавки за особливості проходження служби означає, що у будь-якому випадку вказана надбавка не може перевищувати 100%.

При цьому, положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 також передбачено, що вказана надбавка виплачується у порядку та умовах, визначених керівником державного органу, та залежить від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Крім того, з аналізу положень пункту 2 Розділу VІ Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260 слідує, що Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, який залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та може визначатися від 1% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та не може перевищувати 65% його розміру (окладу).

Із огляду на те, що фонд грошового забезпечення Міністерства оборони України визначається законом України про Державний бюджет України на певний рік та може змінюватися, то встановлення Міністром оборони України мінімального розміру надбавки за особливості проходження служби залежить від наявного фонду грошового забезпечення Міністерства оборони України.

Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби певного військовослужбовця будуть залежати від складності та важливості виконуваних ним обов'язків, однак у будь-якому випадку не можуть бути меншими розміру, встановленого керівником державного органу на певний рік, однак і не перевищувати 100% посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Враховуючи викладене вище, апеляційний суд дійшов висновку, що чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення.

Більше того, встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами, і залежать від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, а також від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Щодо розміру премії, як додаткового виду грошового забезпечення, колегія суддів вказує про таке.

Підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Розділом ХVІ означеного вище Порядку №260 також передбачено преміювання військовослужбовців. Відповідно до пунктів 1, 2 Розділу ХVІ Порядку № 260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10% посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

За таких обставин, згідно до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 та Порядку № 260 Міністр оборони України встановлює розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10% посадового окладу.

Повертаючись до питання розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, що зазначаються в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які видаються на виконання рішення суду про необхідність здійснення вказаного перерахунку, колегія суддів виходить з такого.

Суд попередньої інстанції, ухвалюючи оскаржуване судове рішення в цій частині, вказав, що телеграми Міністра оборони України, як і накази Міноборони України, не є рішеннями Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям яких пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення.

Разом з цим, колегія суддів з такими висновком суду першої інстанції не погоджується. Так, виходячи з положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Верховний Суд, аналізуючи аналогічні правовідносини під час розгляду справи №380/19324/23, як зразкової, у рішенні від 05 березня 2024 року, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024 року, зазначив, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу.

Суд касаційної інстанції у цій справі також установив, що телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України, зокрема від 27 січня 2021 року № 248/612, доведено рішення Міністра оборони України, яким з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2021 році з 01 січня 2021 року установлено:

надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію - у розмірах згідно із Додатком 1 до цієї телеграми. Згідно додатку № 1 до телеграми від 27 січня 2021 року № 248/612 розмір премії складає 35%.

Інших рішень, якими встановлено у 2021 році надбавку за особливості проходження служби та щомісячну премію Міністром оборони України, не приймалося.

При цьому, Верховний Суд також вказав, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим), у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним, та таким, що не ґрунтується на нормі закону.

Із огляду на вищевказане, Верховний Суд сформулював у цій справі правовий висновок, відповідно до якого надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення, зокрема, станом на 1 січня 2021 року, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у постанові Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня відповідного календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Велика Палата Верховного Суду, погодившись з указаним висновком, у постанові від 23 травня 2024 року додала, що розміри надбавки за особливості проходження служби та премії мали бути визначені у довідках про розмір грошового забезпечення станом на відповідний рік у середніх розмірах, які фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію, тобто надбавка за особливості проходження служби - 65 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та премія - 35 % посадового окладу.

Окрім того, Велика Палата Верховного Суду також зауважила, що підставами для задоволення позовних вимог є недоведення відповідачем дотримання ним вимог абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №45 при оформленні довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на відповідний рік та правильність визначення у цих довідках відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби (1 %) та премії (10 %).

Як слідує з матеріалів справи, правомірність своїх дій щодо зазначення у довідці від 02.05.2023 року №ЮО111521 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 надбавки за особливості проходження служби - 1% посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років, премії - 10% посадового окладу, відповідач аргументує листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 29 грудня 2021 року № 248/10491.(а.с.12)

Водночас, судова колегія вказує, що лист Департаменту фінансів Міністерство оборони України від 29 грудня 2021 року № 248/10491 не є наказом чи директивою, і не встановлює обов'язкових для позивача правил поведінки.

Відтак, зазначений лист не може вважатись ні нормативним, ні розпорядчим актом керівника, яким визначається сталий розмір надбавки чи премії.

Відповідно, посилання відповідача на лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 29 грудня 2021 року № 248/10491, як підставу для обрахунку грошового забезпечення позивача, є необґрунтованим.

Як зазначалось вище, саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу.

Підсумовуючи вищенаведене, судова колегія апеляційного суду дійшла висновку щодо необхідності зазначення у довідці, яка видається для перерахунку пенсії, надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та премії у розмірі 35%.

При цьому, під час видачі на виконання рішення суду довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка призначена відповідно до Закону України №2262-ХІІ, суб'єкт владних повноважень, уповноважений здійснити видачу такої довідки, зобов'язаний враховувати, що такі складові грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби та премія не є складовими грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України, оскільки останні не є постійними, а тому їх розміри визначаються розпорядчим актом Міністра оборони України в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.

Враховуючи зазначені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, а також беручи до уваги правовий висновок у зразковій справі №380/19324/23, що викладений у рішенні Верховного Суду від 05 березня 2024 року, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024 року, колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку про необхідність скасування рішення суду попередньої інстанції в цій частині.

За наведеного вище правового регулювання та встановлених апеляційним судом у справі обставин, апеляційний суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову шляхом:

- визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 з приводу зменшення в довідці від 02.05.2023 року №ЮО111521 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2021 року розміру надбавки за особливості проходження служби з 65% до 1% та премії з 35% до 10%;

- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2021 року, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, вказати розміри надбавки за особливості проходження служби - 65% посадового окладу та премії - 35% посадового окладу.

Відповідно до п.4 ч.1 ст. 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Оскільки при прийнятті оскаржуваного рішення судом першої інстанції допущено неправильне тлумачення закону, що призвело до неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а відтак, відповідно до ст. 315, 317 КАС України, оскаржуване рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог та закриття провадження в частині позовних вимог.

Керуючись ст. 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 року у справі №420/22887/23 - скасувати.

Прийняти у справі №420/22887/23 нове судове рішення.

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 з приводу зменшення в довідці від 02.05.2023 року №ЮО111521 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2021 року розміру надбавки за особливості проходження служби з 65% до 1% та премії з 35% до 10%.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2021 року, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, вказати розміри надбавки за особливості проходження служби - 65% посадового окладу та премії - 35% посадового окладу.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Провадження у справі в частині позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови провести перерахунок розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 2270 гривень, встановленого законом на 1 січня 2021 року, та зобов'язання перерахувати розмір грошового забезпечення позивача станом на 1 січня 2021 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 2 270 гривень, встановленого законом на 01 січня 2021 року - закрити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання сторонами судового рішення.

Суддя-доповідач О.О. Димерлій

Судді А.В. Крусян Ю.В. Осіпов