23 вересня 2024 рокусправа № 380/17926/24
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить:
визнати протиправними дії щодо переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком замість призначення пенсії за віком, відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за віком згідно частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2021, 2022, 2023 роки та не застосування розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09 листопада 2023 року № 3460-IX під час визначення розміру доплати за понаднормативний стаж (за 11 років) до пенсії за віком;
зобов'язати нарахувати та виплатити пенсію за віком з 17.07.2024р. на умовах та порядку, передбаченому частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії 2021, 2022, 2023 роки (13559,41 грн.). Виплатити різницю у розмірі пенсійних виплат з 17.07.2024 року;
зобов'язати перерахувати та виплатити доплату за понаднормативний стаж (за 11 років) до пенсії за віком із застосуванням показника прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09 листопада 2023 року № 3460-IX. Виплатити різницю у розмірі пенсійних виплат з 17.07.2024 року.
В обґрунтування позову зазначає, що з 02.09.2019 року їй припинено виплату пенсії за вислугу років призначену їй відповідно до Закону-1788 у зв'язку із працевлаштуванням на посаду яка дає право на вказаний вид пенсії. Вказує. що звернувшись до органу Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за віком, використала право на призначення пенсії в солідарній системі відповідно до Закону №1058 вперше. Вказує, що за наявного показника середнього заробітку за три роки, що передують року призначення пенсії (за 2021-2023 роки) який складає - 13559,41 грн.; при наявному індивідуальному коефіцієнті для обчислення пенсії (після оптимізації) - 1,35615, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії на дату призначення мав би складати 18388,59 грн., а від так розмір пенсії за віком на дату призначення (без доплат і надбавок) мав би складати - 7692,50 грн. (18388,59*0,41833). Враховуючи те, що розмір доплати за понаднормативний стаж мав би складати 2361*11% = 259,71 грн., пенсія за особливі заслуги складає 590,25 грн, то загальний розмір пенсії за віком Позивача (з доплатами і надбавками) з дати призначення мав би складати: 7692,50+259,71+590,25=8542,46 грн/міс. Тобто, Відповідач щомісячно, з дати призначення пенсії, не доплачує: 8542,46 - 5297,70 = - 3244,76 грн. пенсії.
Відповідач у відзиві вказує, що розмір пенсії позивача обчислений відповідно до норм чинного пенсійного законодавства. Зазначає, що ч.2 ст.40 Закону №1058 використовується лише при первинному призначенні пенсії, а тому не поширюється на позивача.
Ухвалою суду від 27.08.2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, суд встановив наступні обставини справи.
Відповідно до перерахунку пенсії позивача від 06.09.2019 року позивачу призначено пенсію за віком; розмір пенсії з надбавками складає 2722 грн. 62 коп.
Позивач звернулася до відповідача із заявою від 17.07.2024 року щодо переходу на інший вид пенсії.
Окрім того, позивач звернулася до відповідача із заявою від 26.07.2024 року, в якій просила переглянути призначення її пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за 2021-2023 роки в розмірі 13555 грн. 41 коп.
Відповідач листом від 08.08.2024 року повідомив її, що пенсію призначено за вислугу років відповідно до Закону №1788. На підставі поданої заяви від 03.09.2019 року про перерахунок пенсії виплату пенсії за вислугу років припинено з 02.09.2019 року у зв'язку із працевлаштуванням на роботу, яка дає право на цей вид пенсії. Згідно поданої заяви від 17.07.2024 року про перерахунок-перехід на інший вид пенсії позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 з 17.07.2024 року. Загальний (страховий) стаж, який враховано для обчислення розміру пенсії становить 41 рік 10 місяців 06 днів (врахований по 31.03.2024 року), коефіцієнт страхового стажу - 0,41833. Середньомісячний заробіток обчислений за весь період страхового стажу з 01.07.2000 року по 31.03.2024 року за даними персоніфікованого обліку. Розмір пенсії станом на 17.07.2024 року складає 5297 грн. 70 коп. Тому підстав для проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, визначеного частиною другою ст.40 Закону №1058 за 2021-2023 роки немає.
Не погодившись із такою відповіддю позивач звернувся до суду із даним позовом.
Змістом спірних правовідносин є дії відповідача щодо переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком замість призначення пенсії за віком; відмови в обчислення розміру пенсії за віком із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, в застосуванні розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09 листопада 2023 року № 3460-IX під час визначення розміру доплати за понаднормативний стаж (за 11 років) до пенсії за віком.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею другою Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції чинній на момент призначення позивача пенсії за вислугу років) передбачено, що за цим Законом призначаються трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Згідно з ст.6 цього ж Закону особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії або каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини чи при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до абзацу двадцять другого ст.1 Закону №1058-ІV пенсією є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Частиною першою ст.9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст.10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно ч.2 ст.40 Закону №1058-IV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018року по 31 грудня 2018року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Абзацом першим ч.3 ст.45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
Відповідно до абзацу другого цієї ж норми, при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Суд звертає увагу, що статтею 45 Закону №1058-ІV визначено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної за цим Законом, на інший.
Як наслідок, суд зазнає, що показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що первинно позивачу була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону №1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
Натомість, позивач за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV у 2023 році звернулася вперше.
Таким чином, отримуючи пенсію за вислугу років позивач не користувалася жодним із видів пенсій, встановлених Законом №1058-ІV.
Звернувшись до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком, позивач використала право на призначення пенсії в солідарній системі відповідно до Закону №1058-ІV вперше та перейшла з одного виду пенсії на інший.
Суд зазначає, що у випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №1788-ХІІ, у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом №1058-ІV, її показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.
Аналогічні правові висновки зроблені Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 22.12.2015 року у справі №21-4071а15, від 31.03.2015 року у справі №21-612а14, від 11.09.2019 року у справі №363/1493/17, від 25.03.2020 року у справі №367/1130/17.
Враховуючи встановлені обставини та правові позиції Верховного Суду, суд дійшов висновку що відповідачем при призначенні позивачу пенсії за віком неправомірно не застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, що є підставою для зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної позивачу пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки.
Відтак, позовні вимоги у цій частині є підставними та обґрунтованими.
Щодо позовних вимог з приводу визнання протиправними дій щодо переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком замість призначення пенсії за віком.
На переконання суду, задоволення зазначених позовних вимог жодним чином не вплине на відновлення порушеного права позивача у спірних правовідносинах.
Як наслідок, вказані вимоги не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог з приводу зобов'язання перерахувати та виплатити доплату за понаднормативний стаж (за 11 років) до пенсії за віком із застосуванням показника прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09 листопада 2023 року № 3460-IX.
З матеріалів справи вбачається, що позивач не зверталася до відповідача із згаданою вимогою перерахувати та виплатити їй доплату за понаднормативний стаж до пенсії за віком.
Позивач зверталася до відповідача лише із заявами щодо перерахунку її пенсії в частині, правову оцінку якій суд надав раніше.
Відтак, на переконання суду, оскільки відповідач не відмовляв позивачу у здійсненні перерахунку та виплати доплати за понаднормативний стаж (за 11 років) до пенсії за віком із застосуванням показника прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», вказана вимога є передчасною та не підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог з приводу виплати різниці у розмірі пенсійних виплат з 17.07.2024 року та зазначення суми пенсії після її перерахунку 13559,41 грн.
Відповідач ще не здійснював перерахунок пенсії позивача на виконання даного судового рішення.
Як наслідок, зазначені вимоги є передчасними та не підлягають задоволенню.
З огляду на викладене дії відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії за віком згідно частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2021, 2022, 2023 роки, не відповідають критерію, передбаченому п.1 ч.2 ст.2 КАС України, а тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.
Як наслідок, підлягають задоволенню також і позовні вимоги щодо зобов'язання нарахувати та виплатити пенсію за віком з 17.07.2024 року на умовах та порядку, передбаченому частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії 2021, 2022, 2023 роки.
В іншій частині у задоволенні позову слід відмовити.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі підлягають стягненню на користь позивача пропорційно задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за віком згідно частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2021, 2022, 2023 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком з 17.07.2024 року на умовах та порядку, передбаченому частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії 2021, 2022, 2023 роки.
В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Мартинюк Віталій Ярославович