23 вересня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/5179/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Савонюка М.Я., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -
До Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, у якій з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періодів участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 01.08.2015р. по 09.11.2015р. та з 24.11.2015р. по 08.03.2016р.; а також періодів участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, з 20.03.2022р. по 10.12.2022р. та з 31.01.2023р. по 30.08.2023р.; в пільговому обчисленні, з розрахунку - один місяць служби за три місяці;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.02.2024р. перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням до страхового стажу періодів з 01.08.2015р. по 09.11.2015р. та з 24.11.2015р. по 08.03.2016р. в пільговому обчисленні, з розрахунку - один місяць служби за три місяці; а також здійснити перерахунок з 01.05.2024р. з урахуванням до страхового стажу періодів з 20.03.2022р. по 10.12.2022р. та з 31.01.2023р. по 30.08.2023р. з розрахунку - один місяць служби за три місяці.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в Кіровоградській області та з 23.07.2021 отримує пенсію за віком, призначену як військовослужбовцю, який брав участь у бойових діях, згідно пункту 4 частини першої статті 115 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).
Вказує, що при зверненні за призначенням пенсії, ним до заяви про призначення пенсії було додано довідку військової частини НОМЕР_1 №2537 від 08.06.2021 про те, що в період з 01.08.2015 по 09.11.2015 та з 24.11.2015 по 08.03.2016 ОСОБА_1 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Однак, при призначенні пенсії до страхового стажу Позивача періоди участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей не було зараховано в пільговому обчисленні.
Зазначає, що 09.05.2024 звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити з 23.07.2021 перерахунок призначеної йому пенсії з зарахуванням до страхового стажу періодів участі в антитерористичній операції з 01.08.2015 по 09.11.2015 та з 24.11.2015 по 08.03.2016 в трикратному розмірі, а також періоди участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 20.03.2022 по 10.12.2022 та з 31.01.2023 по 30.08.2023 - один місяць служби за три. До цієї заяви ним також було додано довідки військової частини НОМЕР_1 : №2973 від 26.03.2024 про проходження військової служби; № НОМЕР_2 від 08.06.2023 та №3031 від 27.03.2024 про періоди (з 20.03.2022 по 10.12.2022 та з 31.01.2023 по 30.08.2023) участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Однак, відповідач листом №5407-5137/Б-02/8-1100/24 від 24.05.2024 відмовив у перерахунку пенсії.
Вважає такі дії відповідача протиправними, з цих з цих підстав просить позов задовольнити.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог.
На обгрунтування заперечень зазначає, що підстави для здійснення розрахунку стажу один місяць служби за три місяці у вказані позивачем періоди відсутні, оскільки це суперечить статті 24 Закону №1058-IV та статті 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 N 1788-XII (далі - Закон 1788-XII), згідно яких при призначенні пенсії за нормами Закону періоди участі у бойових діях до 01.01.2004 зараховуються до страхового стажу у потрійному розмірі, а з 01.04.2004 в одинарному розмірі.
Зауважує, що період участі в антитерористичній операції зараховується в потрійному розмірі при призначенні пенсій за вислугу років або по інвалідності відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Оскільки позивач з 23.07.2021 отримує дострокову пенсію за віком, призначену за нормами пункту 4 статті 115 Закону №1058-IV, як учаснику бойових, підстави для її перерахунку шляхом зарахування до страхового стажу періодів участі в антитериростичній операції в трикратному розмірі відсутні.
З цих підстав просить відмовити у задоволенні позову.
Будь-яких клопотань від учасників справи не надходило.
26.08.2024 ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.
Позивач з 23.07.2021 отримує пенсію за віком, призначену як військовослужбовцю, який брав участь у бойових діях, згідно пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV (а.с. 12).
09.05.2024 позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, у якій, зокрема, просив здійснити з 23.07.2021 перерахунок призначеної йому пенсії із зарахуванням до страхового стажу періодів участі в антитерористичній операції з 01.08.2015 по 09.11.2015 та з 24.11.2015 по 08.03.2016 в трикратному розмірі. Здійснити з 01.05.2024 перерахунок його пенсії з зарахуванням до страхового стажу періодів участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 20.03.2022 по 10.12.2022 та з 31.01.2023 по 30.08.2023 з розрахунку один місяць служби за три. До заяви додав довідки №2973 від 26.03.2024, №10190 від 08.06.2023 та №3031 від 27.03.2024 (а.с. 9).
Листом від №5407-5137/Б-02/8-1100/24 від 24.05.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку його пенсії з зарахуванням до страхового стажу періодів участі в антитерористичній операції з 01.08.2015 по 09.11.2015 та з 24.11.2015 по 08.03.2016 в трикратному розмірі. Також, зазначило, що періоди участі у бойових діях з 01.04.2004 відповідно до статті 24 Закону №1058-IV зараховуються в одинарному розмірі (а.с. 10).
Згідно довідки від 08.06.2021 №2537, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 , ОСОБА_1 дійсно в період з 01.08.2015 по 09.11.2015 та з 24.11.2015 по 08.03.2016 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей (а.с. 18).
Довідкою №10190 від 08.06.2023 Військової частини НОМЕР_1 підтверджено, що ОСОБА_1 дійсно в період з 20.03.2022 по 10.12.2022 та з 31.01.2023 по дату видачі довідки брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Охтирському районі Сумської області, Ізюмському районі Харківської області, Бахмутському районі Донецької області. Зазначено, що ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (а.с. 20).
Відповідно до копії Довідки від 27.03.2024 №3031 старший лейтенант ОСОБА_1 з 31.01.2023 по 30.08.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в населеному пункті Костянтинівка Донецької обл. Зазначено, що ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (а.с. 19).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 N 1058-IV.
Згідно із пунктом 4 статті 115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Пунктом 2 статті 14 Закону №1058-IV встановлено, що страхувальниками військовослужбовців є військові частини.
За змістом частини 6 статті 20 Закону №1058-IV перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.91 N 2011-XII (далі - Закон N2011-XII), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 8 Закону N 2011-XII, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 1788-XII передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (надалі також - Положення N 530), яке затверджено наказом Міністерства оборони України N 530 від 14.08.2014, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за N 1294/26071, передбачено, що участь у бойових діях у воєнний час, а також час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку суду, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналогічна правова позиція викладена у подібних спірних правовідносинах Верховним Судом у постановах від 05.06.2018 у справі N 348/347/17, від 30.07.2019 у справі N 346/1454/17, від 02.04.2020 у справі N 185/4140/17, від 16.06.2020 у справі N 185/7049/16-а, від 31.08.2022 у справі N 185/6919/16-а, від 18.01.2023 у справі N 1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справі N 160/6146/19.
Частиною 4 статті 45 Закону 1788-XII визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як встановлено судом позивач у період з 01.08.2015 по 09.11.2015 та з 24.11.2015 по 08.03.2016 брав участь в антитериростичній операції, що підтверджується довідкою від 08.06.2021 №2537, а у період з 20.03.2022 по 10.12.2022 та з 31.01.2023 по 30.08.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в Охтирському районі Сумської області, Ізюмському районі Харківської області, Бахмутському районі Донецької області, в населеному пункті Костянтинівка Донецької області, що підтверджується довідками від 08.06.2023 №10190, та від 27.03.2024 №3031.
Суд зауважує, що правдивість відомостей наведених у вказаних відповідачем не оспорюється.
Згідно посвідчення серія НОМЕР_3 позивач є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с. 24).
Таким чином, позивач має право на зарахування до стажу періодів з 01.08.2015 по 09.11.2015, з 24.11.2015 по 08.03.2016, з 20.03.2022 по 10.12.2022 та з 31.01.2023 по 30.08.2023 з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області 09.05.2024.
З урахуванням наведених норм чинного законодавства та встановлених обставин справи суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періодів участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 01.08.2015 по 09.11.2015 та з 24.11.2015 по 08.03.2016, а також періодів участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, з 20.03.2022 по 10.12.2022 та з 31.01.2023 по 30.08.2023 у пільговому обчисленні, з розрахунку - один місяць служби за три місяці.
Суд також зазначає, що не приймає до уваги твердження відповідача щодо того, що обчислення вислуги років на пільгових умовах за період проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції допускається лише при призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якого позивачу було призначено пенсію, не містить будь яких обмежень щодо проведення перерахунку пенсії та зарахування до пільгового страхового стажу час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
З огляду на встановлені судом обставини для належного та повного захисту порушених прав позивача необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.02.2024 перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням до страхового стажу періодів з 01.08.2015 по 09.11.2015 та з 24.11.2015 по 08.03.2016 у пільговому обчисленні, з розрахунку - один місяць служби за три місяці, а також здійснити перерахунок з 01.05.2024 з урахуванням до страхового стажу періодів з 20.03.2022 по 10.12.2022 та з 31.01.2023 по 30.08.2023 з розрахунку - один місяць служби за три місяці.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає, що порушені права позивача підлягають захисту шляхом повного задоволення позову.
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періодів участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 01.08.2015 по 09.11.2015 та з 24.11.2015 по 08.03.2016, а також періодів участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 20.03.2022 по 10.12.2022 та з 31.01.2023 по 30.08.2023 в пільговому обчисленні, з розрахунку - один місяць служби за три місяці.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ: 20632802, вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009) здійснити з 01.02.2024 перерахунок призначеної ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) пенсії з урахуванням до страхового стажу періодів з 01.08.2015 по 09.11.2015 та з 24.11.2015 по 08.03.2016 в пільговому обчисленні, з розрахунку - один місяць служби за три місяці, а також здійснити перерахунок пенсії з 01.05.2024 з урахуванням до страхового стажу періодів з 20.03.2022 по 10.12.2022 та з 31.01.2023 по 30.08.2023 з розрахунку - один місяць служби за три місяці.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 23 вересня 2024 року.
Повне найменування учасників:
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 );
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ: 20632802, вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009).
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК