23 вересня 2024 року м.Кропивницький Справа № 340/3755/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КАПРО ОЙЛ" (проспект Промисловий, 14, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25031, код ЄДРПОУ 36617706) до Кропивницької митниці (вул. Лавандова, 27Б, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25030, код ЄДРПОУ 44005668) про скасування рішення та зобов'язати вчинити певні дії,-
ТОВ “Капро Ойл» (надалі - позивач) звернулось до суду з позовною заявою до Кропивницької митниці (надалі - відповідач), в якій просить визнати протиправними та скасування Рішення про коригування митної вартості товарів UA901000/2024/000030/1 від 13.02.2024р. та Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA901020/2024/000064 від 13.02.2024 р.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що під час митного оформлення в режимі імпорту придбаного на підставі контракту № ТG-СРRО/DАР-01 від 23.10.2019 укладеного з TRANS-GLOBAL TRADELINKS (M) SDN BHD., Malaysia (постачальник), товару для визначення його митної вартості застосовано метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту), і при цьому відповідачеві було подано всі необхідні документи, що свідчить про відсутність підстав для коригування митної вартості товару із застосуванням методу 3 - за ціною договору щодо подібних товарів, а тому оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 12.06.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін (а.с.67).
В період з 01.07.2024 по 16.08.2024 справа не розглядалась у зв'язку з перебуванням судді у щорічній відпустці.
25.06.2024р. відповідачем до суду надано відзив на позовну заяву, в якому вказується, що прийняття оскаржуваних рішень здійснено на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначені Митним кодексом України (а.с.69-72).
Зокрема зазначається, що митним органом під час митного оформлення товару, який ввозився позивачем, встановлено наступне.
Поставка товарів здійснюється згідно контракту від 23.10.2019 № TG-CPRO/DAP-01 укладеного між ТОВ «КАПРО ОЙЛ» та компанією TRANS-GLOBAL TRADELINKS (M) SDN BHD (Малайзія); додатку № 311 від 01.11.2023 до контракту, комерційного рахунку від 25.01.2024 № PILPO24INV00014 А. Пунктом 1.2 контракту передбачено, що найменування товару, кількість, вартість одиниці товару (однієї метричної тонни), вартість партії товару, терміни відвантаження та умови оплати узгоджуються сторонами додатково і фіксуються у відповідних Додатках, що підписуються обома сторонами і є невід'ємною частиною даного контракту. Згідно п.1.6 контракту вартість контракту складається із сум зазначених в додатках до цього контракту. Поставка товару здійснюється на умовах, обумовлених сторонами у додатках до кожної окремої партії товару, відповідно до правил ІНКОТЕРМС 2010 (п.2.1 контракту). Виробником товару є компанія PGEO EDIBLE OILS SDN BHD Малайзія. Зовнішньоекономічна операція має посередницький характер. Згідно п.2.2. контракту від 23.10.2019 № TG-CPRO/DAP-01 - поставка Товару в обов'язковому порядку повинна супроводжуватися оригіналами та/або завіреними документами, серед яких зазначено і коносамент. Коносамент від 22.12.2023 PGIZT25 згідно якого проводилась поставка продукції та який фігурує в комерційному рахунку 25.01.2024 №PILPO24INV00014 А. До митного оформлення коносамент не надавався. Додатком № 311 від 01.11.2023 до контракту від 23.10.2019 № TG-CPRO/DAP-01 (відповідно до якого здійснюється поставка товару заявленого у МД) обумовлено ціну товару, а саме: розділ 1 п.1.1 передбачає, що рафінований дезодорований вибілений пальмовий олеїн індонезійського та/або малайзійського походження становить 937,50 USD за одну метричну тонну. Поставка товару здійснюється на умовах DAP порт IZMIT (Туреччина) згідно ІНКОТЕРМС 2010 (п.2.1 додатку). Поставка товару здійснюється з 01.01.2024 до 31.01.2024 (п.2.5 додатку).
У відповідності до «Методичних рекомендацій щодо роботи посадових осіб митних органів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України», затверджених наказом ДМСУ від 01.07.2021 № 476 під час здійснення аналізу, виявлення та оцінки ризиків товарів, які є об'єктом біржової торгівлі, ціну договору щодо товару, який імпортується, без урахування витрат на доставку, комісійних витрат, премії або знижки за фактичну якість товару і премії продавцю необхідно порівнювати зі значенням біржових котирувань за період 10 днів, що передує даті складання рахунка-фактури (інвойсу) або додатка (специфікації) до зовнішньоекономічного договору. Враховуючи вищезазначене, до митного оформлення подано «біржову довідку» код документу « 3017» за 01.11.2023 - на дату укладання додатку № 311 від 01.11.2023. Однак біржових котирувань за період 10 днів, що передує даті складання рахунків-фактур (інвойсів) або додатків (специфікацій) до зовнішньоекономічного договору, до митного оформлення надано не було. Згідно із п.2.1 Додатку поставка товару здійснюється на умовах DAP порт IZMIT (Туреччина) згідно ІНКОТЕРМС 2010, при цьому, відповідно до п/п.1 п.2 ст.53 МКУ, документами, які підтверджують митну вартість товарів, є декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у ч.5 і 6 ст.52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості. Подана ДМВ не містить всі складові митної вартості окрім транспортних витрат від порту IZMIT (Туреччина) до пункту пропуску «Пункт пропуску «Рені Джюрджюлешть», інші документи, що можуть підтвердити складові не надаються. До митного оформлення надана: Калькуляція вартості 1 метричної тони РДВ пальмового олеїну (код документу « 3021» від 25.01.2024 № TG02501-01, що поставляється на адресу ТОВ «КАПРО ОЙЛ» по контракту від 23.10.2019 № TG-CPRO/DAP-01, додатку № 311 від 01.11.2023, комерційного рахунку від 25.01.2024 № PILPO24INV00014 А, згідно якого до митної вартості включається: - вартість фрахту порт PASIR GUDANG (Малайзія) - порт IZMIT (Туреччина) - 77,50 USD;- перевалка та зберігання в порту IZMIT (Туреччина) - 12,50 USD. Документи, щодо підтвердження складових заявленої митної вартості, декларантом не надаються. Договорами про надання транспортних послуг від 30.05.2022 № 3005-22, від 15.11.2022 № 352/22 та від 07.09.2023 № 280/23 передбачено надання Заявки на перевезення вантажу. Розділ 4 «Ціна і порядок розрахунків» п.4.2. та оплата 50% вартості перевезення протягом одного дня після завантаження автомобіля. До митного оформлення зазначені документи не надавались.
Виявлені обставини у сукупності унеможливлюють здійснити перевірку числових значень складових митної вартості товарів. З урахуванням зазначеного, подані до митного оформлення документи не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів та відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
За результатами процедури консультування з позивачем останній листом від 13.02.2024 №13/01 проінформував Кропивницьку митницю наступним: «У відповідь на Ваш запит повідомляємо, що інших документів ніж зазначені у МД від 13.02.2024 № 24UA901020001158U1 надати нема змоги. Процедуру консультування проведено».
Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
З матеріалів справи вбачається, що 23.10.2019р. між позивачем та нерезидентом ТRANS-GLOBAL TRADELINKS (M) SDN BHD., Malaysia було укладено контракт № ТG-СРRО/DАР-01 на поставку пальмової продукції (а.с.11-13).
Пунктом 2.1. вказаного контракту сторони передбачили, що поставка товару здійснюється на умовах, обумовлених сторонами у додатках на кожну окрему партію товару.
На виконання умов контракту сторони уклали додаток №311 від 01.11.2023р. згідно якого постачальник зобов'язався поставити Рафінований Дезодорований Вибілений (РДВ) пальмовий олеїн індонезійського та/або малоазійського походження у кількості 500 метричних тон за ціною 937,50 доларів США. Поставка товару здійснюється на умовах DАР - порт Ізміт Туреччина, згідно ІНКОТЕРМС 2010 (а.с.14).
Позивачем подано до відповідача митну декларацію від 13.02.2024 № 24UA901020001158U1, де визначена митна вартість товару за першим методом, а саме за ціною угоди (Контракту) (графа 43), щодо товарів, які імпортуються (а.с.85).
Митна вартість розрахована відповідно до умов п. 2.1. Контракту та пункту 1.1. Додатків №311, а саме: пальмовий олеїн 73300 кг (графа 35), 68718,75 дол. США (графа 42), 2900098,22 грн. (графа 12).
Для підтвердження митної вартості товару митному органу були надані: Контракт; Додаток №311; Інвойси; Платіжні доручення про оплату товару; Біржові котирування; Автотранспортна накладна CMR; супровідний документ ТІ; розрахунок ціни (калькуляція); документ, що підтверджує вартість перевезення; рахунки-фактури про надання транспортно-експедиційних послуг; договір на перевезення; доповнення до Контракту; сертифікат якості; декларація про походження товару.
Здійснюючи процедуру консультування з позивачем відповідач повідомленнями (а.с.31-34) пропонував позивачеві надати додаткові документи на підтвердження заявленої митної вартості товару.
Зокрема повідомлено, що декларантом: подано до митного оформлення «біржову сводку» тільки за 01.1 1.2023 на дату укладання додатку №311до контракту і не надано біржових котирувань за 10 днів, що передують даті інвойсу; не надано до митного оформлення товаросупровідних документів, серед яких коносамент; до митного оформлення не надано заявку на перевезення, в якій узгоджуються ціни на послуги з перевезення; не надано документів, що підтверджують здійснення оплати за перевезення, що була фактично сплачена або підлягає оплаті за перевезення за ці товари.
Завершуючи процедуру проведення консультування з відповідачем, позивач листом від 13.02.2024 №13/01 проінформував Кропивницьку митницю наступним: «У відповідь на Ваш запит повідомляємо, що інших документів ніж зазначені у МД від 13.02.2024 № 24UA901020001158U1 надати нема змоги. Процедуру консультування проведено». (а.с.35).
Здійснюючи процедуру консультування з позивачем, відповідачем зроблено висновок, що подані до митного оформлення документи не містять всіх відомостей, шо підтверджують числові значення складових митної вартості товарів та відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
13.02.2024р. відповідачем прийнято рішення про коригування митної вартості № UA901000/2024/000030/1, яким загальна вартість товару збільшено до 82990,26 дол. США (а.с.30).
13.02.2024р. відповідачем прийнято картку відмови в прийнятті митної декларації митному оформленню випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA901020/2024/000064 (а.с.28,29).
Зважаючи на коригування митної вартості, позивачем 13.02.2024р. складено та подано до відповідача митну декларацію №24UA901020001167U7, згідно графи 43 якої митну вартість товару визначено із застосуванням методу 3 - за ціною договору щодо подібних товарів (а.с.26,27).
Вважаючи рішення відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відносини з приводу митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, справляння митних платежів регулюються положеннями Митного кодексу України, Податкового кодексу України та інших законів України з питань оподаткування.
Частинами 1, 2 статті 51 Митного кодексу України передбачено, що митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу. Митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, визначається відповідно до глави 9 цього Кодексу.
Згідно частини 1 статті 52 Митного кодексу України заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.
Частинами 2 та 3 статті 53 Митного кодексу України визначено, що Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
У разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
В силу вимог частини 5 статті 53 Митного кодексу України забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті.
З аналізу частин 1 та 2 статті 53 Митного кодексу України слідує, що Митним кодексом України передбачено вичерпний перелік документів, який подається декларантом органу доходів і зборів для підтвердження заявленої митної вартості товарів та обраного методу її визначення.
Тобто, митний орган зобов'язаний перевіряти складові числового значення митної вартості, правильність розрахунку, здійсненого декларантом, упевнитись в достовірності та точності заяв, документів чи розрахунків, поданих декларантом. При цьому, митний орган має право відійти від наведених вище законодавчих обмежень, що пов'язують з перевіркою основного переліку документів, які підтверджують митну вартість, та витребувати від декларанта додаткові документи, лише якщо надані декларантом документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни.
Як встановлено судом, митна вартість пальмової олії визначена позивачем за основним методом, тобто за ціною договору щодо товарів, які імпортуються. Відповідно до умов п. 2.1. Контракту та пункту 1.1. Додатків № 311 поставка товару здійснена відповідно за ціною 937,50 доларів США за одну метричну тонну на умовах DАР - порт Ізміт, Туреччина згідно ІНКОТЕРМС 2010. Митна декларація від 13.02.2024 №24UA901020001158U1 подана позивачем містить митну вартість з розрахунку 937,50 доларів США за одну метричну тонну. В Інвойсах (рахунку на оплату товару) митна вартість зазначена з розрахунку 937,50 доларів США. Згідно платіжних доручень оплата за товар також здійснена з того ж розрахунку.
Таким чином, проаналізувавши підстави прийняття відповідачем рішень про коригування митної вартості та картки відмови, суд дійшов висновку про те, що зазначені відповідачем обставини не можуть бути правовою підставою для коригування митної вартості товару, оскільки в документах відсутні розбіжності, або явні ознаки підробки. Відповідач не надав суду доказів того, що документи, які подані позивачем для митного оформлення товару, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації. У свою чергу, надані позивачем до митного оформлення документи містять всі необхідні реквізити та відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, відомостей щодо ціни, що була сплачена за ці товари.
Стосовно аргументів відповідача про ненадання позивачем додатково витребуваних документів слід зазначити те, що хоча митний орган і має повноваження витребувати додаткові документи, але такі повноваження, відповідно до ст. ст.53, 254 МК України, обумовлені необхідністю перевірки правильності визначення митної вартості, що вказує на те, що митний орган може витребувати ті документи, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а не всі, які передбачені статтею 53 Митного кодексу України.
Ненадання повного переліку витребуваних документів може бути підставою для визначення митної вартості не за першим методом лише тоді, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнів у достовірності наданої інформації.
Оскільки у спірному випадку позивачем було надано до митного оформлення документи, які дозволяли ідентифікувати поставлений товар, а також дозволяли обчислити та перевірити митну вартість, заявлену декларантом, то сам факт подання декларантом не всіх додаткових документів, не міг бути підставою для відмови в митному оформленні товару.
При цьому слід звернути увагу і на те, що митним органом не було обґрунтовано те, яким чином ненадані позивачем додатково витребувані документи, могли б вплинути на визначену митну вартість товару.
З огляду на викладене, враховуючи аргументи відповідача, які, на його думку, не дозволяли перевірити правильність заявленої митної вартості, приймаючи до уваги вказані обставини прийняття митним органом рішення про коригування митної вартості та картку відмови, суд зазначає, що встановлені у цій справі обставини не дають підстав для висновку про те, що надані декларантом до митного оформлення документи не підтверджували числові значення митної вартості та не дозволяли визначити митну вартість товару за основним методом.
Таким чином, суд вважає, що позивачем доведено факт подання достатніх відомостей для застосування основного методу визначення митної вартості за ціною договору щодо товарів, які імпортуються, а відповідачем безпідставно обрано другорядний (резервний) метод, а тому з огляду на приписи частини другої статті 77 КАС України, позов належить задовольнити повністю.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскаржувані рішення прийнято відповідачем без дотримання вимог, встановлених ч.3 ст. 2 КАС України, а саме необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; нерозсудливо; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення, тому є протиправними та підлягають скасуванню.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зважаючи на те, що позивачем доведено факт подання достатніх відомостей для застосування основного методу визначення митної вартості за ціною договору щодо товарів, які імпортуються, суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно обрано другорядний метод (резервний), а тому позовні вимоги про визнання протиправними та скасування рішення про коригування митної вартості товарів та картки відмови в прийнятті митної декларації, підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.
Частиною 1 статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з цим позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3028,00 грн. (а.с.65).
З огляду на задоволення позову та враховуючи приписи частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку що витрати на сплату судового збору підлягають стягненню на користь позивача в розмірі 3028,00 грн.
Керуючись ст.ст.139, 243 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати Рішення про коригування митної вартості товару UA901000/2024/000030/1 від 13.02.2024р. та Картки відмови в прийнятті митної декларації митному оформленню випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційною призначення № UA901020/2024/000064 від 13.02.2024р..
Стягнути на користь товариство з обмеженою відповідальністю “Капро Ойл» судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Кропивницької митниці у розмірі 3028 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК