20 вересня 2024 року Київ Справа №320/11568/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах;
- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №103750002679 від 17.09.2020;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах та у пільгових розмірах за Списком №1 відповідно до положень пункту "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди роботи: з вересня 1979 року по червень 1983 року навчання у Донецькому технікумі промислової автоматики; з28.06.1982 по 26.11.1982 електрослюсарь підземний на виробничій практиці, ш/у "Жовтневе" п/о "Донецьквігулля"; з 05.07.1983 по 01.11.1983 електрослюсарь підземний, щ/у "Жовтневе" п/о "Донецьквугілля"; з листопада 1983 року по грудень 2015 року - служба у рядах Радянської армії; з 07.01.1986 по 2311.1988 учень гірника підземного, гірник підземний, учень прохідника підземного, прохідник підземний, гірник очисного забою підземний у шахті "Будівка-Донецька" в/о по видобутку вугілля "Донецьквугілля"; з 05.06.1997 по 28.08.1998 підземний гірник очисного забою на видобувній дільниці, щ/у "Жовтневе" п/о "Донецьквугілля";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати ОСОБА_1 до загального стажу роботи, що дає право на призначення йому пенсії на пільгових умовах та у пільгових розмірах за Списком №1, періоди роботи з 01.04.1993 по 31.05.1997 та з 2005-2006 роки як фізичної особи-підприємця;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, та постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 та відповідно до положень пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пункту "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 09.09.2020 (з дня звернення за призначенням пенсії).
В обґрунтування своїх вимог зазначив, що позивачу безпідставно відмовлено у зарахуванні періодів трудової діяльності до пільгового стажу та загального стажу, що дає право на призначення пенсії. Аргументи на яких ґрунтується рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії не відповідають дійсності, оскільки позивачем разом із заявою були надані всі належні та відповідні документи, якими підтверджуються всі спірні періоди та дають у своїй сукупності право позивачу на призначення пенсії.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.11.2020 адміністративну справу № 320/11568/20 передано на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.12.2020, дану справу розподілено на суддю Григоровича П.О.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.02.2021 справу №320/11568/20 прийнято до провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.02.2021 справу №320/11568/20 залишено позовну заяву без руху.
Від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, з додатками, які підтверджують усунення недоліків позовної заяви.
12.04.2021 Окружний адміністративний суд міста Києва своєю ухвалою відкрив спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-ІХ ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва; утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві; визначено територіальну юрисдикцію Київського міського окружного адміністративного суду, яка поширюється на місто Київ.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-ІХ, дана справа надіслана до Київського окружного адміністративного суду за належністю.
12.04.2024 вказані матеріали адміністративного позову отримані Київським окружним адміністративним судом та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 12.04.2024 справа розподілена судді Войтович І.І.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 відкрито провадження в справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог. На обґрунтування своїх заперечень послався на висновки, викладені в оскаржуваному рішення.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт № НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
09.09.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою та відповідними документами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Разом з заявою про призначення пенсії надано наступні документи: трудова книжка серії НОМЕР_3 , військовий квиток серії НОМЕР_4 , диплом НОМЕР_5 Донецького технікуму промислової автоматики, диплом НОМЕР_6 ПТУ №4 м. Світлого, свідоцтво про державну реєстрацію підприємницької діяльності № 32 від 29.03.1993 року, свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_7 від 03.02.2004, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 09.09.2020, індивідуальні відомості про застраховану особу, форма ОК-5 Пенсійного фонду України.
Однак рішенням №103750002679 від 17.09.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київської області відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком з мотивів: відсутності у відомостях про застраховану особу форми ОК-5 інформації про пільговий стаж роботи, відсутності в трудовій книжці інформації про зайнятість повний робочий день у важких і шкідливих умовах праці та про проведення атестації робочих місць, а також, заявником не надано будь-яких довідок про пільговий характер роботи та умови праці. Також, не зараховано період трудової діяльності як фізичної особи-підприємця.
Не погоджуючись з відмовою відповідача у призначенні пенсії з підстав не зарахування періодів роботи, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунок і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, врегульовані нормами Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частин 1, 2 статті 5 Закону № 1058-ІV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац 1 ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV).
Статтею 114 Закону №1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Так, відповідно до ч.1 ст.114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст.27 та з урахуванням норм ст.28 цього Закону.
Згідно з абзацом 1 ч.2 ст.114 Закону №1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону №1058-IV:чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Згідно з ч.1 ст.44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (ч.2, 5 ст.45 Закону №1058-IV).
Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV.
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1), встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок).
За період роботи, починаючи з 01.01.2004, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за №785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 №8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Відповідно до ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-Х) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені п.20 Порядку №637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Уразі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 (далі - Порядок №383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Статтею 56 Закону №1788-XI та ст.58, пунктом 3.1 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV визначено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію зараховується військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки та органах внутрішніх справ, незалежно від місця проходження служби; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Пунктом 1 ст.8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII закріплено, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом№1058-IV.
Згідно зі ст.100 Закону №1788-XII, працівникам, які працювали до набуття чинності Закону (до 1 січня 1992 року) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених у раніше чинному законодавстві, пенсії за віком призначають на таких умовах: особам, яким на день набуття чинності Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах передбачених у Законі, призначають відповідно до вимог за віком і стажем, установлених раніше чинним законодавством. Особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими й важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до ст.12 Закону (для чоловіків - 60 років), знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому у ст.13-14 Закону, виходячи з вимог цього стажу, установлених чинним раніше законодавством.
Відповідно до Списку №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах зі шкідливими умовами праці, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, що діяв до 11.03.1994, передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають згідно з розділом 1 Гірничі роботи - Видобування вугілля.
Із записів трудової книжки НОМЕР_3 , копії диплома Донецького технікуму промислової автоматики ГТ-1 №190362 та військового квітка НОМЕР_4 вбачається, що позивач навчався, працював та служив у Радянській Армії:
- у період з вересня 1979 року по червень 1983 року навчався у Донецькому технікумі промислової автоматики за спеціальністю технік електрозв'язку;
- у період з 28.06.1982 по 26.11.1982 працював електрослюсарем підземним 3 розряду з повним робочим днем у шахті для проходження виробничої практики, у ш/у "Жовтневе" п/о "Донецьквугілля";
- у період з 05.07.1983 по 01.11.1983 працював на дільниці АСУ електрослюсарем підземним 3 розряду з повним робочим днем у шахті, ш/у "Жовтневе" п/о "Донецьквугілля";
- у період з листопада 1983 року по грудень 1985 року - служба у рядах Радянській Армії;
- у період з 07.01.1986 по 23.11.1988 працював у шахті "Бутівка -Донецька" в/о по видобутку вугілля "Донецьквугілля" на посадах учня гірника підземного з повним робочим днем, гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем у шахті, учнем прохідника підземного з повним робочим днем у шахті, прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем у шахті, гірником очисного забою підземним 4 розряду з повним робочим днем у шахті.
Згідно Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994, що діяв до 16.01.2003, передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають (1010100а) всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
В свою чергу, відповідно до записів трудової книжки позивач працював у період з 05.06.1997 по 28.08.1998 на посаді підземного гірника очисного забою 4-5 розряду на видобувної дільниці з повним робочим днем у шахті, ш/у "Жовтневе" в/o "Донецьквугілля".
Таким чином, оскільки записами трудової книжки підтверджується факт роботи позивача повний робочий день на підземних роботах у шахті, тобто на посадах, які відносяться до Списку №1 та дають право позивача на пенсію за віком на пільгових умовах, то наявні підстави для зарахування такого періоду до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії.
При цьому, позивачем підтверджено неможливість надавати для підтвердження спеціального трудового стажу уточнюючі довідки або будь які інші документи підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, так як шахти на яких він працював, відповідно витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 15.05.2020 та від 25.06.2020, ш/у "Жовтневе" та "Шахта Бугівка-Донецька" знаходяться на непідконтрольній території Україні, одна із котрих вже відсутня, а друга знаходиться в стані припинення.
Окрім того, судом встановлено, що позивач починаючи з квітня 1993 року працював як фізична особа-підприємець із застосуванням спрощеної системи оподаткування за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію №32 від 29.03.1993 року, видане Ясинуватською райдержадміністрацією Донецької області та Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_8 від 03.02.2004, видане державним реєстратором Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області.
За твердженнями позивача, з чим погоджується суд, село Спартак у 2014 році знаходиться біля Донецького аеропорту у зоні АТО, та було під сильними обстрілами, у зв'язку з чим будинок та магазин позивача згоріли з усім майном та документами, що підтверджується наявними в матеріалах справи актами про пожежу від 12.09.2014, що стало підставою неможливості підтвердити сплату єдиного податку та страхових внесків (єдиного внеску) за період: з 01.04.1993 по 31.05.1997, та за 2005-2006 роки.
Також, згідно з матеріалами справи, позивач звернувся до Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області та до Ясинуватсько-Авдіївської ДПІ ГУ ДПС у Донецькій області з проханням надати довідки про сплату страхових внесків та єдиного податку.
На зазначені звернення від Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду надійшла відповідь за №0569-04-8/1880 від 02.10.2020 про те, що надати таку довідку немає можливості, тому що на теперішній час вся документація разом з майном, гербовою печаткою, регістрами та первинними документами бухгалтерського обліку, фінансовою та податковою звітністю, архівами та іншими документами знаходиться у м. Яснувата, Донецькій обл., на непідконтрольній території та доступ до неї відсутній.
Також, Головним управлінням ДПС у Донецькій області листом від 23.10.2020 за №79672/10/05-99-04-28-28 повідомлено, що у зв'язку з тим, що адміністративне приміщення Ясинуватської ОДІ ГУ Міндоходів у Донецькій області (яка обслуговувала Ясинуватський район) було захоплено невідомими озброєними особами в 2014 році, то доступ до облікової справи позивача відсутній. Тому надати інформацію щодо сплати єдиного податку за період з 01.04.1993 по 31.05.1997 та за 2003 рік, 2005-2006 роки немає можливості.
Щодо обставин за яких позивач позбавлений можливості подати додаткові документи у зв'язку з перебуванням підприємств на непідконтрольній України території, суд звертає увагу на наступне.
Указом Президента України від 14.04.2014 №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Абзацом 2 статті 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 №405/2014.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р від 02.12.2015 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України".
Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" село Спартак є територією проведення антитерористичної операції.
Суд звертає увагу на те, що позивач набув трудовий стаж у період, коли населені пункти, на території яких підприємства здійснювали господарську діяльність, перебували під контролем української влади. На теперішній час на законодавчому рівні відсутня така обов'язкова умова як перереєстрація підприємств на територію підконтрольну українській владі.
Суд враховує при цьому і п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №595 (із змінами та доповненнями) "Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства", яким обумовлено:
Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям забезпечити:
до 01.12.2014 переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Переміщення здійснюється лише тих бюджетних установ, підприємств та організацій, що у разі зміни місцезнаходження зможуть забезпечити провадження своєї діяльності".
Суд також зазначає, що діючим законодавством, яке регулює спірні правовідносини, не встановлено, що необхідною умовою для прийняття та врахування пенсійними органами документів для призначення/розрахунку пенсії є можливість перевірити оригінали документів на підставі яких видавалася довідка.
З огляду на викладене, через те, що відповідач позбавлений можливості провести перевірку відповідності записів довідки первинним документам, не можна покладати надмірного тягаря та обов'язків на позивача, оскільки довідка видана і містить усі необхідні реквізити та відомості.
Пунктом 3.1 розділу XV Прикінцевих положень Закону передбачено, що до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно ст.26 цього Закону включаються періоди: ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку: з 01.01.1998 по 30.06.2000 включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності; з 01.07.2000 по 31.12.2017 включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
У зв'язку з цим, надані позивачем документи підтверджують право на призначення пенсії на пільгових умовах, а відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Київської області є противоправною, а рішення таким, що підлягає скасуванню.
Окрім вказаного, слід зауважити, що оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №103750002679 від 17.09.2020 містить лише загальні посилання на норми законодавства, однак взагалі не містить мотивів та обґрунтувань, чого саме відмовлено позивачу у призначенні пенсії, які саме періоди були невраховані та які документи смутили пенсійний орган.
При цьому суд зазначає, що у позовній заяві позивач просить суд - визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах;
- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №103750002679 від 17.09.2020; з приводу чого суд зазначає, що дії суб'єкта владних повноважень - активна поведінка, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб, в той час коли протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Відтак, за наявності рішення суб'єкта владних повноважень, яке визнається судом протиправним, оскаржувані дії поглинаються скасуванням прийнятого рішення, оскільки суб'єктом владних повноважень проявлено активну поведінку - прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, суд наділений правом вийти за межі позовних вимог під час ухвалення рішення у справі та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №103750002679 від 17.09.2020.
Верховний Суд у своїх постановах неодноразово зауважував, що одним із критеріїв оцінювання судами рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень є прийняття ними рішень обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Таким чином, безпідставним є не включення періодів роботи: з вересня 1979 року по червень 1983 року навчання у Донецькому технікумі промислової автоматики; з 28.06.1982 по 26.11.1982 електрослюсар підземний на виробничій практиці, ш/у "Жовтневе" п/о "Донецьквігулля"; з 05.07.1983 по 01.11.1983 електрослюсар підземний, щ/у "Жовтневе" п/о "Донецьквугілля"; з листопада 1983 року по грудень 2015 року - служба у рядах Радянської армії; з 07.01.1986 по 2311.1988 учень гірника підземного, гірник підземний, учень прохідника підземного, прохідник підземний, гірник очисного забою підземний у шахті "Будівка-Донецька" в/о по видобутку вугілля "Донецьквугілля"; з 05.06.1997 по 28.08.1998 підземний гірник очисного забою на видобувній дільниці, щ/у "Жовтневе" п/о "Донецьквугілля", та до загального стажу роботи, що дає право на призначення йому пенсії на пільгових умовах та у пільгових розмірах за Списком №1, періоди роботи з 01.04.1993 по 31.05.1997 та з 2005-2006 роки як фізичної особи-підприємця.
Як наслідок, слід зарахувати вказані періоди роботи до трудового стажу позивача для призначення пенсії.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до Рекомендації № R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов'язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб'єкта. Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.
Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Отже, у разі відсутності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта владних повноважень прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Частиною 4 ст.245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному п.4 ч.2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до ст.85 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку: а) пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності; б) пенсії у разі втрати годувальника призначаються з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.
Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення спірної пенсії 09.09.2020.
Таким чином, та з урахуванням тієї обставини, що оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №103750002679 від 17.09.2020 визнано протиправним та скасоване, встановлено відсутність дискреційних повноважень, то з метою ефективного захисту порушених прав позивача, керуючись приписами ч.2 ст.9 КАС України, суд вважає за доцільне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, та постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 та відповідно до положень пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пункту "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 09.09.2020 (з дня звернення за призначенням пенсії).
Враховуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Вирішуючи питання стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у виді сплаченого судового збору на суму 840,80 грн, необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №103750002679 від 17.09.2020 Про відмову у призначенні пенсії за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (адреса: м. Фастів, вул. Саєнко Андрія, 10, код ЄДРПОУ 22933548) зарахувати ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до положень пункту "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди роботи: з вересня 1979 року по червень 1983 року навчання у Донецькому технікумі промислової автоматики; з 28.06.1982 по 26.11.1982 електрослюсарь підземний на виробничій практиці, ш/у "Жовтневе" п/о "Донецьквігулля"; з 05.07.1983 по 01.11.1983 електрослюсарь підземний, щ/у "Жовтневе" п/о "Донецьквугілля"; з листопада 1983 року по грудень 2015 року - служба у рядах Радянської армії; з 07.01.1986 по 2311.1988 учень гірника підземного, гірник підземний, учень прохідника підземного, прохідник підземний, гірник очисного забою підземний у шахті "Будівка-Донецька" в/о по видобутку вугілля "Донецьквугілля"; з 05.06.1997 по 28.08.1998 підземний гірник очисного забою на видобувній дільниці, щ/у "Жовтневе" п/о "Донецьквугілля".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (адреса: м. Фастів, вул. Саєнко Андрія, 10, код ЄДРПОУ 22933548) зарахувати ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до загального стажу роботи, що дає право на призначення йому пенсії на пільгових умовах за Списком №1, періоди роботи з 01.04.1993 по 31.05.1997 та з 2005-2006 роки як фізичної особи-підприємця.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (адреса: м. Фастів, вул. Саєнко Андрія, 10, код ЄДРПОУ 22933548) призначити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсії за віком на пільгових умовах і за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, та постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 та відповідно до положень пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пункту "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 09.09.2020 (з дня звернення за призначенням пенсії).
Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (адреса: м. Фастів, вул. Саєнко Андрія, 10, код ЄДРПОУ 22933548) витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Войтович І.І.