Справа № 405/6306/24
2-а/405/77/24
"23" вересня 2024 р. суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда Волоткевич А.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
ОСОБА_1 звернулася в Ленінський районний суд міста Кіровограда з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/ перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00021498 від 15.08.2024 про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до наказу голови Ленінського районного суду м. Кіровограда за № 254/В від 16.09.2024 "Про відрядження судді Волоткевича А.В." суддя Волоткевич А.В. з 17.09.2024 до 19.09.2024 перебував у відрядженні.
Вивчивши адміністративний позов в порядку вирішення питання про відкриття провадження у справі вважаю, що він не відповідає вимогам ст.161 КАС України, а саме до позову не додано доказів сплати судового збору.
Частиною 3 ст.161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 2 ст.132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору регулюються Законом України «Про судовий збір».
При цьому, ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір» містить перелік об'єктів, за які не справляється судовий збір, а статтею 5 цього Закону визначено перелік суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання до суду позовів, заяв, скарг тощо, а також підстави звільнення від сплати судового збору осіб, які звертаються із заявами про захист не власних прав, а охоронюваних законом прав та інтересів інших осіб.
Відповідно до ст.4 зазначеного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Установлено, що у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року встановлено в розмірі 3 028,00 грн (Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік»).
При цьому, за подання, зокрема, до адміністративного суду позовних заяв розміри ставок судового збору диференційовано за характером спору (майновий/немайновий), а також за правовим статусом платника судового збору (фізична особа/фізична особа підприємець/юридична особа/суб'єкт владних повноважень).
Судом встановлено, що позивачем пред'явлено позовну заяву до суду, яка містить позовну вимогу немайнового характеру, а саме: скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.п.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
В той же час, у відповідності до правових висновків Великої Палати Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 (справа № 543/775/17), «з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Тому Позивач має сплатити судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб».
Таким чином, за подання даного позову позивачем підлягає сплаті судовий збір в сумі 605,60 грн.
При цьому, судом відзначається, що залишення позовної заяви без руху не є обмеженням права позивача на доступ до правосуддя.
Відповідно до ч.1, 2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява повертається позивачеві.
За таких обставин позовна заява підлягає залишенню без руху із наданням строку на усунення недоліків позовної заяви у п'ятиденний термін з дня отримання копії цієї ухвали.
Керуючись ст.160, 161, 169 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху та надати строк для усунення недоліків тривалістю п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення без руху.
Протягом вказаного строку до суду має бути надано відомості про усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали.
У разі невиконання вказаних вимог, позовна заява буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Ленінського
районного суду
м. Кіровограда А. В. Волоткевич