18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
22 серпня 2024 року м. Черкаси Справа № 925/359/24(925/901/24)
Вх.суду № 11130/24 від 11.07.2024
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Хабазні Ю.А., із секретарем судового засідання Миколенко А.С.,
за участю у судовому засіданні: Рибалко Н.В.(від Чернігівської обласної прокуратури, представник за довіреністю, в режимі відеоконференції)
у судове засідання не з'явились: розпорядник майна боржника, представники від ТОВ "Енергогазрезерв",
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси у приміщенні суду справу за позовною заявою від 11.07.2024
позивача, Чернігівської обласної прокуратури,
до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв"
про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 82 548,59 грн.,
подану у межах справи за заявою
ініціюючого кредитора, Товариства з обмеженою відповідальністю "Центральна газопостачальна компанія"
до боржника, Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв"
про банкрутство юридичної особи
1. Чернігівською обласною прокуратурою у межах справи про банкрутство подано позовну заяву від 11.07.2024 з вимогами:
визнати недійсною додаткову угоду від 26.03.2021 № 1 щодо внесення змін до договору постачання природного газу від 14.01.2021 № С/21-21, укладену між Чернігівською обласною прокуратурою (код ЄДРПОУ 02910114) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (код ЄДРПОУ 36860996);
визнати недійсною додаткову угоду від 22.04.2021 № 2 щодо внесення змін до договору постачання природного газу від 14.01.2021 № С/21-21, укладену між Чернігівською обласною прокуратурою (код ЄДРПОУ 02910114) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (код ЄДРПОУ 36860996);
визнати недійсною додаткову угоду від 14.05.2021 № 3 щодо внесення змін до договору постачання природного газу від 14.01.2021 № С/21-21, укладену між Чернігівською обласною прокуратурою (код ЄДРПОУ 02910114) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (код ЄДРПОУ 36860996);
визнати недійсною додаткову угоду від 03.06.2021 № 4 щодо внесення змін до договору постачання природного газу від 14.01.2021 № С/21-21, укладену між Чернігівською обласною прокуратурою (код ЄДРПОУ 02910114) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (код ЄДРПОУ 36860996);
визнати недійсною додаткову угоду від 01.09.2021 № 5 щодо внесення змін до договору постачання природного газу від 14.01.2021 № С/21-21, укладену між Чернігівською обласною прокуратурою (код ЄДРПОУ 02910114) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (код ЄДРПОУ 36860996);
визнати недійсною додаткову угоду від 21.09.2021 № 6 щодо внесення змін до договору постачання природного газу від 14.01.2021 № С/21-21, укладену між Чернігівською обласною прокуратурою (код ЄДРПОУ 02910114) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (код ЄДРПОУ 36860996);
визнати недійсною додаткову угоду від 18.10.2021 № 7 щодо внесення змін до договору постачання природного газу від 14.01.2021 № С/21-21, укладену між Чернігівською обласною прокуратурою (код ЄДРПОУ 02910114) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (код ЄДРПОУ 36860996);
визнати недійсною додаткову угоду від 20.10.2021 № 8 щодо внесення змін до договору постачання природного газу від 14.01.2021 № С/21-21, укладену між Чернігівською обласною прокуратурою (код ЄДРПОУ 02910114) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (код ЄДРПОУ 36860996);
визнати недійсною додаткову угоду від 21.10.2021 № 9 щодо внесення змін до договору постачання природного газу від 14.01.2021 № С/21-21, укладену між Чернігівською обласною прокуратурою (код ЄДРПОУ 02910114) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (код ЄДРПОУ 36860996);
стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (код ЄДРПОУ 36860996) на користь Чернігівської обласної прокуратури (отримувач - Чернігівська обласна прокуратура; код ЄДРПОУ - 02910114; банк отримувача - Державна казначейська служба України м. Київ; рахунок отримувача - UA248201720343140001000006008) кошти в сумі 82 548,59 грн.;
стягнути з відповідачів на користь Чернігівської обласної прокуратури (отримувач - Чернігівська обласна прокуратура; код ЄДРПОУ - 02910114; банк отримувача - Державна казначейська служба України м. Київ; рахунок отримувача - UA248201720343140001000006008) сплачений судовий збір у сумі 24 224,00 грн за подання даної позовної заяви.
2. Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.
3. Прокурор у позовній заяві від 11.07.2021 (а.с.1 т.10) та у судовому засіданні на обґрунтування заявлених вимог пояснив,
що 14.01.2021 між позивачем та відповідачем укладений договір №С/21-21 про закупівлю природного газу, згідно з яким річний плановий обсяг постачання газу складає 70 000 м3 за ціною 1000 м3 у 5 220 грн з ПДВ; загальна сума договору - 365 400 грн. з ПДВ;
що внаслідок укладання сторонами додаткових угод до договору №2,3,5 ціну за 1000 мі природного газу збільшено до 12 174,06 грн., тобто на 6 954,06 грн. (або на 133,21% від ціни, визначеної у договорі);
що із системного тлумачення норм ЦК України, ГК України та Закону України "Про публічні закупівлі" вбачається, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
4. Відповідач відзив на позов не надав.
5. Учасники справи, представники яких не з'явились, були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, однак про причини неявки до суду не повідомили.
Ухвала суду від 02.08.2024 була направлена за адресою місцезнаходження відповідача, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак повернута поштою з відміткою: "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідно до ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку. Відповідно до п.10 ч.2 ст.9 та ч.3 ст.10 Закону України "Про Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань": в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про (…) місцезнаходження юридичної особи; якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості. Відповідно до ст.27 ГПК України для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до ч.7 ст.120 ГПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи; у разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відповідно до п.5 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки (…) про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Відмітку пошти "адресат відсутній за вказаною адресою" суд оцінює як "відсутність особи за адресою", оскільки така особа була відсутня у момент доставки їй поштового повідомлення особисто листоношею та оскільки надалі (протягом установленого законом 5-ти денного строку його зберігання у поштовому відділенні) така особа не отримала поштове відправлення суду з власної волі.
Верховний Суд у постанові від 30.06.2022 у справі №925/367/20(925/106/21 (п.35, 36) звертає увагу на те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення сторони належним. При цьому суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 20.07.2021 у справі № 916/1178/20, де зазначено, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17(П/9901/87/18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б, від 21.01.2021 у справі № 910/16249/19 та від 19.05.2021 у справі № 910/16033/20).
Отже відповідач був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, однак участі повноважного представника у судове засідання не забезпечив, про причини його неявки до суду не повідомив.
Решта учасників справи про причини неявки до суду не повідомили.
Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв'язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з'явились.
6. При вирішенні поданої на розгляд заяви судом застосовуються положення Кодексу України з процедур банкрутства.
Відповідно до ст.233 ГПК України у судовому засіданні приєднано до матеріалів справи вступну та резолютивну частини судового рішення.
7. Заслухавши учасників справи та дослідивши наявні у справі докази суд установив наступні обставини.
14.01.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (далі - Постачальник) та Чернігівською обласною прокуратурою (далі - Споживач) укладено договір №С/21-21 про постачання природного газу (а.с.25 т.10), згідно з яким:
п.2.1. Постачальник зобов'язується протягом строку дії даного Договору передавати Споживачеві товар у загальному потоці у внутрішній точці виходу з газотранспортної системи по предмету: ДК 021:2015, код 09120000-6 - Газове паливо (Природний газ) (...) (надалі - Газ), а Споживач зобов'язується приймати та оплачувати Газ на умовах даного Договору (...);
п.7.1. Ціна за 1000,00 кубічних метрів газу з урахуванням тарифів на транспортування магістральними мережами становить 4350,00 грн. (...) без ПДВ, крім того ПДВ (20%) - 870,00 грн., що разом з ПДВ складає 5 220,00 грн. (...);
п.7.2. Загальна Вартість даного Договору (...) не можу перевищувати 365 400,00 грн., у тому числі ПДВ: 60900,00 грн.;
п.7.3. Коригування ціни газу визначається та узгоджується шляхом підписання додаткової угоди;
п.7.4. У випадку зміни тарифів на замовлення (бронювання) потужності (послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи) відповідними компетентними органами, нові тарифи є обов'язковими для Сторін за даним Договором з моменту вступу в дію відповідних нормативних документів.
На підставі експертних висновків Черкаської торгово-промислової палати від 23.04.2021 №О-420/01, від 23.03.2021 №О-312/01, від 10.09.2021 №О-887/04, від 30.09.2021 №О-967/02, від 18.05.2021 №О-486/01, від 22.09.2021 №О-938/04, від 23.07.2021 №В-669/02, від 08.04.2021 №О-374, від 22.09.2021 №О-938/03 (а.с.35,37,41,43 зворот, 44 зворот, 47 зворот,50,55,56 зворот т.10) сторони уклали додаткові угоди про збільшення ціни до таких сум від 26.03.2021 №1 - до 5 741,46 грн. з ПДВ (а.с.36 т.10), від 22.04.2021 №2 - до 6 315,00 грн. з ПДВ (а.с.54 т.10), від 14.05.2021 №3 - до 6 874,50 грн. з ПДВ (а.с.34 т.10), від 03.06.2021 №4 - до 7 561,93 грн. з ПДВ (а.с.44 т.10), від 01.09.2021 №5 - до 8 318,12 грн. з ПДВ (а.с.48 т.10), від 21.09.2021 №6 - до 9 149,10 грн. з ПДВ (а.с.38 т.10), від 18.10.2021 №7 - до 10 063,08 грн. з ПДВ (а.с.56 т.10), від 20.10.2021 №8 - до 11 068,38 грн. з ПДВ (а.с.46 т.10), від 21.10.2021 №9 - до 12 174,06 грн. з ПДВ (а.с.42 т.10).
Згідно з актами приймання-передачі природного газу від 28.02.2021 №РН-0001402, від 31.03.2021 №РН-0002077, від 30.04.2021 №РН-0002532, від 30.04.2021 №РН-0002650, від 30.04.2021 №РН-0002651, від 31.05.2021 №РН-0003027, від 30.06.2021 №РН-0003343, від 31.07.2021 №РН-0003676, від 31.08.2021 №РН-0004220, від 30.09.2021 №РН-0004548, від 31.10.2021 №РН-0004888, від 30.11.2021 №РН-0005378 позивач отримав 39,14155 тис.мі природного газу на суму 286 867,48 грн. (а.с.59 зворот, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69 зворот, 70 зворот,72 т.10).
За отриману електричну енергію позивач сплатив відповідачу 286 867,48 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 11.03.2021 №509, від 14.04.2021 №867, від 16.04.2021 №891, від 14.05.2021 №1104, від 14.05.2021 №1105, від 18.05.2021 №1120, від 14.06.2021 №1426, від 16.07.2021 №1717, від 11.08.2021 №1957, від 20.09.2021 №2277, від 18.10.2021 №2523, від 10.11.2021 №2710, від 10.12.2021 №3108 (а.с.59, 60, 61, 62 зворот зворот, 64 зворот, 65 зворот, 66 зворот, 67 зворот, 69, 70, 71 т.10).
8. При вирішенні спору судом застосовано наступні норми законодавства.
Відповідно до Цивільного кодексу України:
п.2 ч.2 ст.16. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання правочину недійсним;
ч.1 ст. 203. Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам;
ч.1 ст.215. Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, встановлених частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу;
ч.1 ст.216. Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування;
ч.1-3 ст.632. Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін (…). Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається;
ч.1 ст.652. У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах;
ст.655. За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму;
ч.4,5 ст.656. До договору купівлі-продажу, що укладається на організованих ринках капіталу та організованих товарних ринках, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і договорів купівлі-продажу фінансових інструментів, укладених поза організованим ринком, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті. Особливості договору купівлі-продажу окремих видів майна можуть встановлюватися законом;
ст.714. За договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами;
Згідно з Господарським кодексом України:
ст.185. До укладення господарських договорів на організованих ринках капіталу, організованих товарних ринках, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних організованих ринків капіталу, організованих товарних ринків, ярмарків та публічних торгів;
ч.2 ст.189. Ціна є істотною умовою господарського договору (…);
ч.1 ст.264. Матеріально-технічне постачання та збут продукції виробничо-технічного призначення і виробів народного споживання як власного виробництва, так і придбаних у інших суб'єктів господарювання, здійснюються суб'єктами господарювання шляхом поставки, а у випадках, передбачених цим Кодексом, також на основі договорів купівлі-продажу;
ч.1 ст.265. За договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначає Закон України "Про публічні закупівлі". Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції. Цей Закон також має на меті адаптувати законодавство України acquis Європейського Союзу на виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.
Згідно із Законом України "Про публічні закупівлі":
п.6,11,19 ч.1 ст.1. Договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару; замовники - суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону; переможець спрощеної закупівлі - учасник, пропозиція якого відповідає всім умовам, що визначені в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, вимогам до предмета закупівлі і визнана найбільш економічно вигідною та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю.
ч.1 ст.5. Закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням;
ч.1, 4, п.2 ч.5 ст.41. Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії;
п.2 ч.1 ст.43. Договір про закупівлю є нікчемним у разі: укладення договору з порушенням вимог частини четвертої статті 41 цього Закону.
Згідно з правовими висновками, викладеними у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі №922/2321/22 "(…) ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається. Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились (…) У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону №922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі. В іншому випадку не досягається мета Закону №922-VIII, яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку (...)"
9. Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд прийшов до таких висновків.
9.1. Причиною виникнення спору є укладення між позивачем та відповідачем додаткових угод до договору, якими сторони збільшили ціну за одиницю товару більш як на 10%.
При укладенні договору сторони погодили його предмет та ціну, кількісні та якісні характеристики товару, ціну за одиницю товару, строк дії договору.
Статетю 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочини, що укладаються учасниками цивільних відносин, повинні мати певну правову та фактичну мету, яка не має бути очевидно неправомірною та недобросовісною.
Однак спірними додатковими угодами ціна за одиницю товару була збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Отже спірні додаткові угоди суперечать актам цивільного законодавства (ч.1 ст.203 і ст. 652 Цивільного кодексу України та п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі") у зв'язку з чим підлягають визнанню недійсними.
9.2. Загальна кількість отриманого позивачем природного газу складає 39,14155 тис.мі, за який позивачем було сплачено суму 286 867,48 грн.
Виходячи з ціни природного газу за 1 000 кубічних метрів у розмірі 5 220,00 грн. з ПДВ згідно з договором, сума оплати за природний газ мала б складати 204 318,89 грн. з ПДВ (5 220,00 х 39,14155).
Сума переплати складає 82 548,59 грн. з ПДВ (286 867,48 - 204 318,89), які є безпідставно отриманими коштами і підлягають стягненню з відповідача.
9.3. За подання позовної заяви при зверненні до суду Чернігівською обласною прокуратурою згідно з платіжною інструкцією від 09.07.2024 №1919 (внутрішній номер 356454545) сплатив судовий збір у розмірі 24 224,00 грн., який відповідно до ст.129 ГПК України у зв'язку із задоволенням позову слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.7 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.238, 241 ГПК України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
1.1. Визнати недійсними наступні додаткові угоди до договору постачання природного газу від 14.01.2021 №С/21-21, укладені між Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" та Чернігівською обласною прокуратурою: від 26.03.2021 №1, від 22.04.2021 №2, від 14.05.2021 №3, від 03.06.2021 №4, від 01.09.2021 №5, від 21.09.2021 №6, від 18.10.2021 №7, від 20.10.2021 №8, від 21.10.2021 №9;
1.2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (18008, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.127, кабінет 1, ідентифікаційний код 36860996) на користь Чернігівської обласної прокуратури (14000, м.Чернігів, вул.Князя Чорного, буд.9, ідентифікаційний код 02910114) кошти у сумі 82 548,59 грн. (вісімдесят дві тисячі п'ятсот сорок вісім гривень 59 копійок) безпідставно сплачених коштів за договором постачання природного газу від 14.01.2021 №С/21-21;
1.3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (18008, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.127, кабінет 1, ідентифікаційний код 36860996) на користь Чернігівської обласної прокуратури (14000, м.Чернігів, вул.Князя Чорного, буд.9, ідентифікаційний код 02910114) понесені витрати на сплату судового збору у сумі 24 224,00 грн. (двадцять чотири тисячі двісті двадцять чотири гривні 00 копійок)
Рішення набирає законної сили законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 256-258 Господарського процесуального кодексу України.
Повне судове рішення складено і підписано 23.09.2024.
Направити це судове рішення сторонам.
С у д д я Хабазня Ю.А.