Справа № 650/3288/24
провадження № 3/650/1358/24
23 вересня 2024 року в селищі Велика Олександрівка суддя Великоолександрівського районного суду Херсонської області Сікора О.О., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною першою статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
11 липня 2024 року в провадження суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 05 липня 2024 року серії ВАД № 114120 (далі також - протокол), відповідно до якого зазначено, що 02 липня 2024 року близько 08.00 год. ОСОБА_1 перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 здійснив продаж ОСОБА_2 однієї пластикової пляшки горілки об'ємом 0,5 літрів за 200 грн без марки акцизного податку, чим порушив статтю 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», чим вчинив правопорушення, передбачене частиною першою статті 156 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 суду пояснив, що він своїми діями не порушив статтю 156 КУпАП, оскільки в матеріалах справи відсутні докази здійснення ним зазначеного у протоколі продажу горілки, у зв'язку з чим не вважає себе винуватим.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у зв'язку з відсутністю в його діях складу інкримінованого правопорушення, виходячи з такого.
Відповідно до частини першої статті 156 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Відповідно до вказаного протоколу вбачається, що поліцейський кваліфікував дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 156 КУпАП, а отже доведенню підлягає відповідний склад адміністративного правопорушення, який полягає зокрема у тому, що його суб'єктом може бути виключно працівник торгівлі, громадського харчування, громадянин, який займається підприємницькою діяльністю в цих галузях, а не будь-яка особа.
Так, згідно з положеннями статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (з наступними змінами) передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю. При цьому, статтею першою вказаного Закону визначено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - це документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Відповідно до статті 17 цього Закону у разі порушення вимог статті 15 Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів.
Відповідно до статті 55 ГК України, суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: об'єкту, об'єктивної сторони, суб'єкту, суб'єктивної сторони.
Суб'єкт адміністративного правопорушення - це фізична осудна особа, яка досягла на момент вчинення проступку віку, з якого настає адміністративна відповідальність.
Об'єктивна сторона правопорушення за частиною першою статті 156 КУпАП передбачає дії суб'єкта підприємницької діяльності щодо порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Суб'єктами правопорушення, передбаченого частиною першою статті 156 КУпАП можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування, громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю в цих галузях.
Тобто, з вищевказаного вбачається, що адміністративна відповідальність за частиною першою статті 156 КУпАП настає для суб'єктів господарювання, а не для будь-яких інших осіб.
Згідно зі статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відомостей про те, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання та від свого імені здійснював господарську (підприємницьку) діяльність, в матеріалах справи відсутні, що дає суду правову підставу дійти висновку про відсутність в діях останнього складу правопорушення передбаченого зазначеною нормою права.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вказані обставини, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення не знайшли свого підтвердження, а отже провадження у справі належить закрити відповідно до пункту 1 статті 247, пункту 3 частини першої статті 284 КУпАП, у зв'язку з недоведеністю наявності в діях особи складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 156 КУпАП.
Керуючись статями 283, 284 КУпАП, а також іншими наведеними положеннями законодавства, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 154 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, шляхом подання апеляційної скарги до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області.
Суддя: _______________ О.О. Сікора