19 вересня 2024 року м. Житомир справа № 240/15372/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 77 % від відповідних сум грошового забезпечення до 70 % від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % сум грошового забезпечення з урахуванням довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29 червня 2022 року № ХЗ65377, з урахуванням та збереженням доплати у розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (надалі - Постанова № 713), із врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-ХІІ) й при призначенні пенсії її розрахунок здійснювався виходячи із 77 % грошового забезпечення. Стверджує, що положення статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими встановлено розмір пенсії виходячи з 70 % грошового забезпечення застосовуються до правовідносин, які виникли після набрання такими нормами чинності та при призначенні пенсії. Призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами та встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90%, а потім 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Відтак, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, що узгоджується з висновком Верховного Суду у постанові від 24 квітня 2018 року справі № 686/12623/17. Також зауважує на тому, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду зобов'язано пенсійний орган з 01 квітня 2023 року поновити нарахування та виплату щомісячної доплати у сумі 2000 грн відповідно до Постанови № 713, яка підлягає виплаті, як наполягає позивач, й при подальших перерахунках пенсії.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні)
Відповідач позову не визнав. У відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції вказує на те, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист (абзаци шостий, сьомий, десятий, одинадцятий підпункту 2.1 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20- рп). Вважає, що перерахунок пенсії позивача починаючи з 01 грудня 2019 року проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області відповідно до вимог Закону 2262-ХІІ щодо максимального розміру пенсії, а саме - у розмірі 70% грошового забезпечення. Також відповідач наполягає на пропущенні шестимісячного строку звернення до суду з цим позовом, оскільки у позовній заяві позивач просить здійснити перерахунок його пенсії з 01 квітня 2019 року, що виходить за межі шестимісячного строку, встановленого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Розглянувши доводи у позовній заяві та відзиві на позов, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково з урахуванням такого.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 23 січня 2023 року у справі № 240/19139/22 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки про грошове забезпечення від 29 червня 2022 року ХЗ65377 для перерахунку пенсії з урахуванням оновленого грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки про грошове забезпечення від 29 червня 2022 року ХЗ65377 для перерахунку пенсії з урахуванням оновленого грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року.
Це рішення суду набрало законної сили 23 лютого 2023 року.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2023 року у справі № 240/24013/23 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у поновленні виплати з 01 квітня 2023 року щомісячної доплати, встановленої ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року, згідно з пунктом 1 абзацу 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновити з 01 квітня 2023 року нарахування та виплату щомісячної доплати, встановленої ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року, згідно з пунктом 1 абзацу 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням виплачених сум.
Це рішення суду набрало законної сили 23 січня 2024 року.
На виконання рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача.
На адвокатський запит представника позивача від 05 липня 2024 року (вх. від 09 липня 2024 року № 18858/8) щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_1 , Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 11 липня 2024 року № 0600-0203-8/85232 надіслало розрахунки пенсії ОСОБА_1 , згідно з якими перерахунок пенсії за вислугу років здійснено із застосуванням 70 % суми грошового забезпечення.
Оскільки питання дотримання строку звернення до суду підлягає вирішенню до переходу до розгляду справи по суті, надаючи оцінку доводам відповідача у відзиві на позовну заяву щодо пропуску встановленого статтею 122 КАС України шестимісячного строку звернення до суду, суд враховує таке.
Зі змісту позовної заяви ОСОБА_1 та матеріалів справи суд з'ясував, що на виконання судових рішень від 23 січня 2023 року у справі № 240/19139/22 та від 22 грудня 2023 року у справі № 240/24013/23 позивачу здійснено перерахунок пенсії, у зв'язку з чим розмір його пенсії значно збільшився, тому він не міг знати про зменшення при цьому відсоткового значення розміру пенсії щодо грошового забезпечення, узятого пенсійним органом при перерахунку, відтак є достатні підстави вважати, що про порушення своїх прав дізнався позивач з отриманням листа пенсійного органу від 11 липня 2024 року з доданими розрахунками пенсії. Із цих розрахунків вбачається, що після проведених перерахунків пенсії відповідачем узято до розрахунку розміру пенсії 70 % грошового забезпечення позивача.
Такий же підхід щодо застосування строків звернення до суду у справах, де спірним питанням було, в тому числі, зменшення відсоткового значення грошового забезпечення, викладалась у постановах Верховного Суду від 13 липня 2023 року у справі № 560/5483/21, від 31 жовтня 2023 року у справі № 360/7479/21.
Отже, строк звернення до адміністративного суду з позовом не пропущено.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Стаття 13 Закону № 2262-ХІІ у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
Пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
08 липня 2011 року прийнято Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI (надалі - Закон № 3668-VI), який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".
27 березня 2014 року прийнято Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VII (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри "80" замінено цифрами "70". Ці зміни набрали чинності з 01 травня 2014 року.
Стаття 63 Закону № 2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII не зазнала.
Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-ХІІ, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови № 704, якою з 01 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ № 103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 01 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 01 січня 2018 року.
Стаття 13 Закону № 2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
Зміни до статті 63 Закону № 2262-ХІІ ні Законом № 3668-VI, ні Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Постанова КМУ № 45 і Постанова КМУ № 103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Отже при перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Питання зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ, було предметом розгляду у зразковій справі № 240/5401/18.
У постанові від 16 жовтня 2019 року у справі № 240/5401/18 Великою Палатою Верховного Суду сформовано правовий висновок, згідно з яким при перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі Постанови № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Такий висновок підтверджено постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 лютого 2022 року у справі № 200/7786/19-а.
У постанові від 28 січня 2021 року у справі № 420/40/20 Верховний Суд дійшов висновку, що правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18, містить дві обставини: при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення; відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. Правильним є застосування цього правового висновку лише до правовідносин, у яких відсоткове значення розміру пенсії осіб не змінювалось від моменту призначення до перерахунку у бік зниження. Натомість, до правовідносин у цій справі (та всіх аналогічних) необхідно застосовувати лише першу частину зазначеного правового висновку "при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення". Верховний Суд розширив зазначений правовий висновок наступним чином: "у всіх випадках при перерахунку призначеної особі відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсії Пенсійний орган повинен застосовувати відсоткове значення розміру пенсії по відношенню до грошового забезпечення у розмірі, який особа отримувала станом на момент здійснення такого перерахунку".
Суд встановив, що при призначенні пенсії позивачу був здійснений розрахунок розміру пенсії з врахуванням 29 років вислуги виходячи з розміру 77 % грошового забезпечення, що не заперечується відповідачем.
За наведеного правового регулювання та з урахуванням правової позиції Верховного Суду, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 року підлягає застосуванню те ж відсоткове значення грошового забезпечення, що і при її призначенні, а саме 77 %.
Тому зменшення пенсійним органом з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 77 % до 70 % грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку є протиправним. Застосовуючи механізм захисту права позивача, порушеного суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % відсотків суми грошового забезпечення, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Оскільки позивачем заявлено вимоги й щодо зобов'язання здійснити виплату пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713, суд дійшов висновку, що такі вимоги фактично заявлені позивачем щодо правовідносин, які ще не виникли, позаяк, згідно з розрахунками пенсії за вислугу років по пенсійній справі ХЗ 65377 при перерахунку пенсії від 01 березня 2024 року та 01 липня 2024 року на виконання рішення від 23 січня 2023 року у справі № 240/19139/22, яке набрало законної сили 23 січня 2024 року, позивачу проведено нарахування доплати до пенсії у сумі 2000 грн на підставі Постанови № 713, тому відсутні підстави вважати натепер про обмеженні такої доплати при здійсненні перерахунку пенсії на виконання рішення суду у цій справі. Суд зауважує, що судовому захисту підлягають лише порушені права, відтак позовні вимоги, заявлені на майбутнє, не можуть бути захищені у судовому порядку.
Тому позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести виплату пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням такої доплати заявлені передчасно, тому підлягають залишенню без задоволення.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
На підставі положень статті 139 КАС України судовий збір у сумі 484,48 грн, сплачений позивачем згідно із квитанцією про сплату від 14 серпня 2024 № 0025-1262-1531-5118, підлягає частковому відшкодуванню на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 263, 295 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вулиця Ольжича, будинок 7, місто Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років з 77 % до 70 % суми грошового забезпечення під час її перерахунку.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % суми грошового забезпечення з урахуванням довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29 червня 2022 року № ХЗ65377, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 484,48 грн (чотириста вісімдесят чотири гривні 48 коп) сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.Г. Приходько