Рішення від 19.09.2024 по справі 260/4434/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2024 року м. Ужгород№ 260/4434/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаврилка С.Є., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Тячівської окружної прокуратури Закарпатської області до Тячівської міської ради Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

08 липня 2024 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернулася з позовом Тячівська окружна прокуратура Закарпатської області (90500, Закарпатська область, м. Тячів, вул. Незалежності, 27) до Тячівської міської ради Закарпатської області (90500, Закарпатська область, м. Тячів, вул. Шевченка, 2, код ЄДРПОУ 04053766), яким просить суд: "1. Прийняти адміністративний позов до розгляду та відкрити провадження у справі; 2. Визнати протиправною бездіяльність Тячівської міської ради щодо не проведення державної реєстрації права власності на протирадіаційне укриття №27116, загальною площею 95,7 кв.м., розташоване за адресою: Закарпатська область, м. Тячів, вул. Незалежності, 24; 3. Зобов'язати Тячівську міську раду вжити заходи, щодо реєстрації права комунальної власності на протирадіаційне укриття № 27116, загальною площею 95,7 кв.м., розташоване за адресою: Закарпатська область, м. Тячів, вул. Незалежності, 24; 4. Судовий збір у сумі 3028,00 грн. стягнути з відповідача за такими реквізитами: Закарпатська обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02909967, банк отримувача: Державна казначейська служба України, рахунок U А228201720343130001000018475; 5. Про день і час розгляду справи повідомити Тячівську окружну Закарпатська обласну прокуратуру, яка забезпечуватиме участь у розгляді справи.".

15 липня 2024 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було прийнято вищевказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження, якою розгляд справи постановлено провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та (або) викликом учасників справи.

Позивач свої позовні вимоги аргументував тим, що за наявності підстав та відповідних повноважень Тячівською міською радою Закарпатської області, як органом місцевого самоврядування, що здійснює від імені та в інтересах територіальних громад, відповідні права власника комунального майна, не здійснено жодних юридично значимих обов'язкових дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на протирадіаційне укриття № 27116, загальною площею 95,7 кв.м., розташоване за адресою: Закарпатська область, м. Тячів, вул. Незалежності, 24. Відповідно, використання зазначеного нерухомого майна здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства шляхом його використання без державної реєстрації права власності.

Ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в даній адміністративній справі, а також адміністративний позов з додатками було надіслано відповідачам з використанням системи ЄСІТС та доставлено в електронний кабінет 08 липня 2024 року та 15 липня 2024 року, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с. 71).

У встановлений судом строк відповідачами відзив на позовну заяву не надано. Також такий відзив відсутній і на час ухвалення рішення суду.

Згідно зі статтею 262 частиною 5 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до статті 4 частини 1 пункту 10 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що на території Тячівської територіальної громади розташоване протирадіаційне укриття № 27116.

Як вбачається із листа Тячівської міської ради від 03 липня 2024 року № 05-26/921, встановлено, що протирадіаційне укриття № 27116 включено до загальнодержавного обліку захисних споруд, розташоване у підвальному приміщенні, вбудованому в двоповерхову будівлю, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та введеному в експлуатацію 1978 року, перебуває на балансі Комунального закладу "Публічна бібліотека Тячівської міської ради Закарпатської області". Власником підвального приміщення, в якому розташоване протирадіаційне укриття № 27116, є Тячівська міська рада. Відомості про право власності на приміщення протирадіаційного укриття № 27116 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не зареєстроване (а.с. 43).

Відповідно до технічного паспорту на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 27116 встановлено, що площа протирадіаційного укриття становить 95,7 кв.м., загальний об'єм - 191,4 куб. м., місткість - 50 осіб (а.с.а.с. 44-59).

Вартість вказаного протирадіаційного укриття згідно довідки про оціночну вартість об'єкту нерухомості становить 2 994 301,46 грн (а.с.а.с. 57-59).

Вказане підтверджується також і актами оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 27116 від та від 24 лютого 2024 року, складеними Тячівським РУ ГУ ДСНС України в Закарпатській області (а.с.а.с. 38-42).

Так, рішенням сесії Тячівської міської ради № 238 від 28 січня 2021 року прийнято у комунальну власність Тячівської міської територіальної громади будівлі, споруди та майно, що перебували в спільній власності територіальних громад міста, сіл та селищ району, в тому числі майно централізованої бібліотечної системи (а.с. 22).

Між тим, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, дані щодо зареєстрованого права власності на вищевказаний об'єкт нерухомого майна (протирадіаційне укриття) станом на - відсутні (а.с.а.с. 14, 15).

Відповідно до інформації Тячівської міської ради, заходи щодо реєстрації права власності на вказану споруду протирадіаційного захисту не вживались, а відтак державна реєстрація права власності на вищевказане протирадіаційне укриття не проводилась (а.с. 43).

Отже, право комунальної власності протягом тривалого періоду часу на протирадіаційного укриття № 27116 не оформлено та не зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Вважаючи бездіяльність Тячівської міської ради, що полягає у не невжитті заходів щодо проведення державної реєстрації права власності на протирадіаційне укриття №27116, загальною площею 95,7 кв.м., протиправною та такою, що створює перешкоди у її цільовому використанні та збереженні, прокурор звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Відповідно до статті 23 частини 1 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697- VII (далі по тексту - Закон України № 1697-VII) представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Відповідно до статті 23 частини 3 Закону України № 1697- VII прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з вимогами статті 53 частини 3 КАС України: у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

За даним позовом прокурор набуває статусу позивача, оскільки орган уповноважений здійснювати функції щодо визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання оформити належним чином права власності на протирадіаційне укриття №27116 відсутній.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 10 частиною 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі по тексту - Закон України № 280/97-ВР) визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до статті 16 частини 3 Закону України № 280/97-ВР, матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Нормами статті 29 Закону України № 280/97-ВР передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, в тому числі, управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Згідно із статтею 60 частиною 1 Закону України № 280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Тобто, відповідачу у справі, органу місцевого самоврядування, чинним законодавством України надані повноваження щодо ведення обліку майна, здійснення контролю за його використанням.

Вказане кореспондується також з положеннями статті 327 Цивільного кодексу України, відповідно до яких у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом (стаття 60 частина 2 Закону України № 280/97-ВР).

Відповідно до статті 60 частини 5 Закону України № 280/97-ВР, органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Положеннями статті 60 частини 8 Закону України № 280/97-ВР передбачено, що право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Тобто, єдиним органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території міста Тячів є Тячівська міська рада.

Отже, враховуючи викладене, Тячівська міська рада зобов'язана згідно з вимогами чинного законодавства вжити заходи для оформлення та державної реєстрації права власності на протирадіаційне укриття № 27116.

Водночас, в Тячівській міській раді наявний лише технічний паспорт на вищевказану будівлю, а реєстрація права власності на оспорюване майно досі не проведена.

Нормами статті 328 частини 1 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом (стаття 329 Цивільного кодексу України).

Як вбачається із листа Тячівської міської ради від 03 липня 2024 року № 05-26/921, встановлено, що протирадіаційне укриття № 27116 включено до загальнодержавного обліку захисних споруд, розташоване у підвальному приміщенні, вбудованому в двоповерхову будівлю, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та введеному в експлуатацію 1978 року, перебуває на балансі Комунального закладу "Публічна бібліотека Тячівської міської ради Закарпатської області". Власником підвального приміщення, в якому розташоване протирадіаційне укриття № 27116, є Тячівська міська рада. Відомості про право власності на приміщення протирадіаційного укриття № 27116 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не зареєстроване (а.с. 43).

Таким чином, Тячівська міська рада жодних дій, спрямованих на оформлення права власності на таку споруду, не вчиняла.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV (далі по тексту - Закон України № 1952-IV), який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в розумінні статті 2 Закону України № 1952-IV - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (стаття 3 частина 2 Закону України № 1952-IV).

Відповідно до статті 5 частини 1 Закону України № 1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Поряд з цим, статтею 5 частиною 4 Закону України № 1952-IV закріплено, що не підлягають державній реєстрації речові права та їх обтяження на корисні копалини, рослини, а також на малі архітектурні форми, тимчасові, некапітальні споруди, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких можливе без їх знецінення та зміїні призначення, а також окремо па споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі, зокрема на магістральні та промислові трубопроводи (у тому числі газорозподільні мережі).

Згідно із статтею 181 частинами 1 та 2 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі.

Отже, аналізуючи вищезазначені положення норм чинного законодавства України, державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин та якому притаманні характеристики, значення яких є обов'язковим для внесення до Державного реєстру прав під час проведення державної реєстрації.

Враховуючи вищенаведені норми законодавства, та те, що Тячівська міська рада є органом, уповноваженим здійснювати управління комунальним майном територіальної громади, на території якої розташована спірне протирадіаційне укриття № 27116, що розташована на території міста Тячів, то саме на неї покладено обов'язок по вжиттю заходів, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на таке.

В той же час, Тячівська міська рада, як суб'єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальної громади відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, не здійснювала жодних дій, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на спірне протирадіаційне укриття № 27116. Вищевказане свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.

Статтею 159 частиною 4 КАС України визначено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

З огляду на те, що відповідачами у встановлений судом строк не надано суду відзив на позов та не повідомлено суд про причини за яких такий відзив не поданий, суд кваліфікує неподання відповідачами відзиву на позов, як визнання позову у повному обсязі.

У відповідності до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Отже, дослідивши вищенаведені обставини справи крізь призму законодавчих актів, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Тячівської окружної прокуратури Закарпатської області (90500, Закарпатська область, м. Тячів, вул. Незалежності, 27) до Тячівської міської ради Закарпатської області (90500, Закарпатська область, м. Тячів, вул. Шевченка, 2, код ЄДРПОУ 04053766) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Тячівської міської ради Закарпатської області щодо невжиття заходів з приводу набуття права власності на протирадіаційне укриття № 27116, загальною площею 95,7 кв.м., розташоване за адресою: Закарпатська область, м. Тячів, вул. Незалежності, 24.

Зобов'язати Тячівську міську раду Закарпатської області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на протирадіаційне укриття № 27116, загальною площею 95,7 кв.м., розташоване за адресою: Закарпатська область, м. Тячів, вул. Незалежності, 24.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяС.Є. Гаврилко