Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 вересня 2024 року Справа№200/5282/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У липні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - ГУ ПФУ в Донецькій області, відповідач), про:
- визнання протиправними дій щодо не проведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017-2019 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2021 у розмірі 1,11, з 01.03.2022 року у розмірі 1,14, з 01.03.2023 року у розмірі 1,197 та з 01.03.2024 у розмірі 1,0796;
- зобов'язання здійснити індексацію та перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017-2019 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2021 у розмірі 1,11, з 01.03.2022 року у розмірі 1,14, з 01.01.2023 року у розмірі 1,197 та з 01.03.2024 у розмірі 1,0796.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою щодо проведення індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2017- 2019) на коефіцієнти збільшення 1,11 з 01.03.2021, 1,14 з 01.03.2022, 1,197 з 01.03.2023, 1,0796 з 01.03.2024. Однак, листом від 10.06.2024 відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Позивач вважає такі дії протиправними та такими, що порушують його право на отримання належної пенсії.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2024 року відкрито провадження у справі № 200/5282/24, за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення осіб (виклику) учасників справи, поновлено строк звернення до суду з даним позовом. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
09 серпня 2024 року до суду надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача зазначив, що перерахунки пенсії позивача Головним управлінням були здійснені відповідно до вимог чинного законодавства, тому відповідачем не допущені порушення при здійсненні владних повноважень відносно позивача, а отже у задоволенні позову слід відмовити.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 24.07.2020 року перебуває на обліку в Головному управлінні та одержує пенсію за віком, яка призначена відповідно до статті 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При обчисленні пенсії позивача під час призначення, було враховано заробітну плату з 01.07.2000 року по 31.05.2020 року та застосовано середній заробіток (дохід) в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, у розмірі 7763,17 грн (2017-2019 роки). Розмір пенсії за віком на момент призначення складав 3552,66 грн.
Позивач звернулась до відповідача із заявою щодо проведення індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2017-2019) на коефіцієнти збільшення 1,11 з 01.03.2021, 1,14 з 01.03.2022, 1,197 з 01.03.2023, 1,0796 з 01.03.2024.
Листом від 10.06.2024 року відповідач повідомив позивача, що перерахунок її пенсії було здійснено згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" (далі - Постанова КМУ № 127), від 16.02.2023 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (далі - Постанова КМУ № 118), від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова КМУ № 168) та від 24.02.2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі - Постанова КМУ № 185), внаслідок чого встановлено доплати та надбавки до пенсії в розмірі 100,00 грн - з 01.07.2021 року, в розмірі 135,00 грн - з 01.03.2022 року, в розмірі 100,00 грн - з 01.03.2023 року, в розмірі 100,00 грн - з 01.03.2024 року, а також встановлено з 01.03.2024 року показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для обчислення пенсії - 7994,47 грн.
Як вбачається з протоколів про перерахунок пенсії, позивачу були встановлені доплати до пенсії та надбавки на індексації:
- з 01.07.2021 року - в розмірі 100,00 грн;
- з 01.03.2022 року - в розмірі 135,00 грн;
- з 01.03.2023 року - в розмірі 100,00 грн;
- з 01.03.2024 року - в розмірі 100,00 грн.
Також, з 01.03.2024 року показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для обчислення пенсії позивача збільшений на відповідні коефіцієнти, був встановлений на рівні 7994,47 грн., що підтверджується розрахунком заробітку для обчислення.
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Не погоджуючись із вказаним застосуванням коефіцієнту, позивач звернулась до суду із цим позовом.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон №1058).
Частиною 2 статті 40 Закону № 1058 передбачено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, згідно з яким заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховуються для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Положеннями частини 2 статті 42 Закону № 1058 установлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Суд зазначає, що індексація пенсії, згідно з вказаною нормою, відбувається не шляхом безпосереднього збільшення розміру пенсії на певний коефіцієнт, а шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії.
Цей показник відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 42 Закону № 1058 збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, у порівнянні з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Механізм проведення перерахунку призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" від 20.02.2019 року № 124 (далі - Порядок № 124).
Відповідно до пункту 3 вищевказаного Порядку № 124 передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Оскільки пенсію позивачу призначено до 24.07.2020 року, вона підлягала перерахунку відповідно до вимог Порядку № 124 у 2021-2024 роках.
Формула, згідно з якою розраховується коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначена у пункті 4 Порядку № 124:
ЗСЗ = Псзп (1) : Псзп (2) х 100% - 100%, де:
Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Таким чином, при визначенні коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати враховуються дані за три календарні роки, що передують року такого визначення.
Пунктом 5 Порядку № 124 установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії, за 2014-2016 роки становила 3764,40 грн.
Збільшена середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії, за 2019-2023 роки становила:
- збільшена на коефіцієнт 1,17 (2019 рік) - 4404,35 грн;
- збільшена на коефіцієнти 1,17, 1,1 (2019-2020 роки) - 4888,83 грн;
- збільшена на коефіцієнти 1,17, 1,1, 1,11 (2019-2021 роки) - 5426,60 грн;
- збільшена на коефіцієнти 1,17, 1,1, 1,11, 1,14 (2019-2022 роки) - 6186,32 грн;
- збільшена на коефіцієнти 1,17, 1,1, 1,11, 1,14, 1,197 (2019-2023 роки) - 7405,03 грн.
З 01.03.2024 року перерахунок пенсії за Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.
Таким чином, під час перерахунку пенсії відповідно до положень частини 2 статті 42 Закону № 1058 та Порядку № 124 з 01.03.2024 року використовується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 7994,47 грн.
Суд зауважує на тому, що дані розрахунки здійснюються саме з метою використання у механізмі індексації. Автономний характер таких розрахунків обмежує їх застосування в інших процедурах, зокрема при призначенні пенсій.
У випадку застосування під час перерахунку пенсії позивача розрахованих з метою проведення індексації пенсії у 2021, 2022, 2023 роках показників середньої заробітної плати (5426,60 грн, 6186,32 грн, 7405,03 грн, відповідно), розмір пенсії позивача не збільшиться, оскільки під час призначення позивачу пенсії за віком був застосований більший показник середньої заробітної плати (7763,17 грн).
В цьому разі передбачена виплата щомісячної доплати до пенсії в розмірі 100,00 грн - відповідно до вимог пункту 2 Постанови КМУ № 127, в розмірі 135,00 грн - відповідно до вимог пункту 4 Постанови КМУ № 118, в розмірі 100,00 грн - відповідно до вимог пункту 6 Постанови КМУ № 168, і отримання цих доплат не є спірним.
Під час перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 року відповідачем було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для обчислення пенсії 7994,47 грн, розмір пенсії позивача був обрахований з середньомісячного заробітку 7615,61 грн. При цьому під час даного перерахунку відповідачем враховані коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати 1,17, 1,1, 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 (2019-2024 роки).
З огляду на викладене та враховуючи застосований при перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 року показник середньої заробітної плати у розмірі 7994,47 грн (який відповідає показнику середньої заробітної плати, розрахованому з метою проведення індексації пенсії у 2024 році), вказаний перерахунок був проведений відповідачем належним чином, отже звуження обсягу прав і свобод позивача через перерахунок пенсії не відбулось.
Підсумовуючи наведене, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність протиправних дій відповідача під час проведення перерахунку пенсії позивачу.
Оскільки пенсія позивача розрахована відповідно до вимог чинного законодавства, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Вирішуючи даний спір, суд, керуючись ч.2 ст. 2 КАС України, зобов'язаний перевірити рішення суб'єктів владних повноважень, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно вимог ст.139 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Судове рішення складено та підписано 18 вересня 2024 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.М. Чучко