Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 вересня 2024 року Справа№200/3687/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить:
визнати протиправними дії щодо ненарахування та невиплати з 20.03.2024 доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;
зобов'язати нарахувати та виплатити з 20.03.2024 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду по справі № 320/17107/23 від 22.11.2023, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю невиплати надбавки до пенсії, визначеної постановою КМУ від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» в сумі 2 000,00 грн, після перерахунку пенсії на виконання рішення суду. При цьому позивач наголосив на тому, що перерахунок призначеної йому пенсії здійснено після 01.03.2018 з метою усунення його порушеного права на належний розмір пенсії, що виникло до 01.03.2018, та не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Відповідач 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, у наданому до суду відзиві зауважив на тому, що належним відповідачем у справі є Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, оскільки позивач перебуває на обліку в зазначеному управлінні.
Згідно з наданим відповідачем 2 - Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві відзивом, постановою КМУ від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» установлено з 01.07.2021 виплату особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячної доплати в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. У разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Оскільки після перерахунку на виконання рішення суду у справі № 320/17107/23 пенсія позивача збільшилася більше ніж на 2000,00 грн, виплату доплати з 01.03.2024 позивачу припинено.
У наданому до суду відзиві на позов відповідач 2, посилаючись на наявність в органів пенсійного фонду повноважень виключно щодо перерахунку пенсії, відсутності повноважень визначати розмір грошового забезпечення та встановлення в статті 43 Закону № 2262 (в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII) максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) наполягав на тому, що діяв правомірно під час перерахунку пенсії позивачу, оскільки діяв у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії.
Ухвалою від 07.06.2024 позов залишено без руху. Провадження у справі відкрито ухвалою від 21.06.2024, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін. Ухвалою від 21.08.2024 до участі у розгляді справи залучено Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві як другого відповідача до участі у справі.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в м. Києві (відповідач 2) та отримує пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до наданих відповідачем 2 пояснень ОСОБА_1 в липні 2021 року встановлено доплату в розмірі 2000,00 грн згідно постанови КМУ № 713. Згідно з протоколом від 01.03.2024 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі рішення суду, основний розмір пенсії позивача після перерахунку збільшився до 10 923,05 грн, пенсію обчислено з грошового забезпечення 15 604,35 грн, доплата розміром 2000,00 грн. у складі пенсійної виплати відсутня.
Згідно з листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області позивач отримував доплату до пенсії розміром 2000,00 грн. згідно з Постановою КМУ № 713 в період з 01.07.2021 по 29.02.2024. З 01.03.2024 виплату доплати позивачу припинено, оскільки внаслідок перерахунку пенсії на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/17107/23 розмір пенсії позивача збільшився більше ніж на 2000,00 грн.
Обставина щодо невиплати позивачу доплати до пенсії згідно з постановою КМУ № 713 у сумі 2000 грн з 01.03.2024 та по теперішній час не є спірною.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ВИСНОВКИ СУДУ
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 Закону № 2262-ХІІ особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно зі ст. 1-1 вказаного Закону законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
14.07.2021 Кабінетом Міністрів України з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято постанову № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». 16.07.2021 вказана постанова набрала чинності.
Відповідно до п. 1 цієї постанови з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, установлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
Пунктом 3 зазначеної Постанови вказано Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 656 “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
Судом встановлено, що відповідно до постанови КМУ № 713 з 01.07.2021 позивачу встановлено щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн, що підтверджується протоколом з його електронної пенсійної справи від 28.07.2021.
Після проведеного перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Окружного адміністративного суд м. Києва у справі №320/17107/23 з 01.03.2024 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн позивачу припинено, оскільки розмір пенсійної виплати збільшився більш ніж на 2000,00 грн, що не є спірним між сторонами.
Суд зауважує, що питання наявності у позивача права на надбавку відповідно до постанови КМУ № 713 в сумі 2000,00 грн станом на 01.07.2021 не є спірним у цій справі.
У той же час, доказів проведення після 01.03.2018 інших перерахунків пенсії позивача, ніж на виконання рішення суду у справі 320 /17107/23, відповідачем до суду не надано, про проведення перерахунків не повідомлено.
В постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22 Верховний Суд зазначив, що аналіз положень постанови КМУ № 713 та мети її прийняття Урядом свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого після 01.03.2018 згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713 - зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Відповідно до висновків Верховного Суду перерахунок пенсії проведений на виконання судового рішення, вмотивованого усуненням порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а тому така особа має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети її прийняття - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
Слід зауважити, що прийняття рішення Окружним адміністративним судом від у справі № 320/17107/23 про перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення обумовлено змінами правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/12704/18. Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у цій справі від 14.05.2019, яке набрало законної сили 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
За висновками, викладеними в цьому рішенні, пункт 3 оскаржуваної постанови № 103 передбачав перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України № 260 від 06.04.2016. За таких обставин оскаржуваний пункт 3 постанови № 103 у відсотковому співставленні встановлював зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, фактично звужував складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам, скасовував надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримували пенсіонери органів внутрішніх справ (міліції) під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій, тому, на думку суду, змінював умови і норми пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) або за прирівняними до них посадами, а тому звужував зміст вже існуючих прав таких осіб, відтак є протиправним та такими, що не відповідав правовим актам вищої юридичної сили.
Таким чином, перерахунок з 01.12.2019 пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, проведений у березні 2024 року спрямований на відновлення порушення його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, а отже не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Беручи до уваги наведене, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22, від 02.03.2023 у справі № 600/870/22-а.
З огляду на таке, дії органу пенсійного фонду - відповідача 2 щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу з 01.01.2024 доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» є протиправними, а відтак є підстави для зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію з 01.03.2024 з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Вимоги позивача про виплату пенсії без обмеження максимальним розміром не підлягають задоволенню, оскільки в матеріалах справи відсутні докази застосування відповідачем обмеження розміру пенсії позивача максимальним розміром.
Отже, позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до частин 1, 3, 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, сплачені позивачем судові витрати з судового збору у сумі 968,96 грн підлягають стягненню на його користь з бюджетних асигнувань відповідача 2 повністю.
З огляду на викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 241-243, 245, 246, 257, 262, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо невиплати ОСОБА_1 з 01.03.2024 доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.03.2024 з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в в . Києві на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - адреса: адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (відповідач 1) : адреса: 08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10, ЄДРПОУ 22933548
Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві (відповідач 2): адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16 , ЄДРПОУ 42098368
Суддя А.С. Михайлик