Рішення від 16.09.2024 по справі 337/3954/24

16.09.2024

ЄУН 337/3954/24

Провадження № 2/337/1727/2024

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2024 року місто Запоріжжя

Хортицький районний суд міста Запоріжжя в складі:

головуючого судді Котляр А.М.

за участю секретаря Огурцової О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

15.07.2024 Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради звернувся до Хортицького районного суду м. Запоріжжя з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь департаменту надміру виплачену допомогу на дітей одиноким матерям за період з 01.11.2019 по 31.10.2020 та з 01.12.2020 по 31.05.2021 у розмірі 13 083,26 грн., а також - судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Ухвалою судді від 23.07.2024 вказаний позов було прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі.

У відповідності до ст. 178 ЦПК України відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

В судове засідання представник позивача Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності та зазначила, що позовні вимоги визнає, не заперечує проти їх задоволення.

Відзив на позовну заяву відповідачем не подано, у зв'язку з чим суд відповідно до вимог ч. 8 ст. 178, ч.2 ст. 247 ЦПК України вирішив розглядати справу за наявними матеріалами без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні правовідносини, прийшовши до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 12.11.2019, 25.05.2020 зверталася до Управління для оформлення отримувача державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Нею було власноруч заповнені «Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг», а також «Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги» та наданий пакет документів, передбачений законодавством.

Згідно з рішеннями Управління від 15.11.2019, 27.05.2020, 29.12.2020, з урахуванням проведених розрахунків середньомісячного сукупного доходу сім'ї,ОСОБА_1 було призначено і виплачувалася державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 01.11.2019 по 30.04.2020 у розмірі 2118,00 грн. на місяць; з 01.05.2020 по 31.10.2020 - 2218,00 грн. на місяць; з 01.12.2020 по 31.05.2021 - 1177,15 грн. на місяць.

07.02.2022 ОСОБА_1 знову звернулася з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям з одночасним поданням декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Крім того, копія трудової книжки містила відмітку про працевлаштування Відповідача у АТ «Укрпошта» з 30.08.2019 по 17.08.2020, що суперечить інформації про відсутність трудової книжки і не працевлаштування вказаній у попередніх деклараціях відповідача.

Рішенням від 11.02.2022, на підставі розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї підтверджено право на отримання допомоги в період з 01.11.2019 по 30.11.2019 в розмірі 1497,13 грн. на місяць, а з 01.12.2019 по 30.04.2020 - 1597,13 грн. на місяць.

Рішенням від 16.02.2022, на підставі розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї, по причині перевищення ним прожиткового мінімуму для сім'ї, не підтверджено право на отримання допомоги в період з 01.05.2020 по 31.10.2020.

Рішенням від 11.02.2022, на підставі розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї підтверджено право на отримання допомоги в період з 01.12.2020 по 31.05.2021 в розмірі 968,81 грн. на місяць.

Рішенням від 09.03.2022 право на отримання допомоги за заявою від 07.02.2022 не підтверджено.

Згідно з протоколами про індивідуальний перерахунок на ім'я ОСОБА_1 від 12.05.2022 та 17.02.2022 за період з 01.11.2019 по 31.05.2021 виникла переплата допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 18683,26 грн. (24496,12 грн. - 5812,86 грн.).

Згідно з розрахунком від 12.06.2024 за період з липня 2022 по січень 2022 за рахунок відрахувань з наступних виплат боржником повернене 5600 грн., таким чином залишок боргу на момент подання позовної заяви складає 13083,26 грн. (18683,29 грн. - 5600,00 грн.).

За положеннями ст.ст.1212, 1213 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про, зокрема, відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи. Набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Виключення, визначені ст.1215 ЦК України, на правовідносини, що виникли між сторонами у справі, не застосовуються, оскільки переплата у виплаті державної грошової допомоги виникла саме внаслідок недобросовісності з боку відповідача (набувача майна).

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2812-XII від 21.11.1992, ст.3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», та Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрі України від 24.02.2003 №250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. У ч. 1ст. 5 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачено, що розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.

У п.20 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженому Постановою КМУ від 24.02.2003 № 250 та п. 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженому Постановою КМУ від 27.12.2001 №1751 передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям та державна допомога одиноким матерям призначуються на шість місяців з наступним поданням нових заяви та декларації кожні шість місяців.

Так, у п.36 зазначеного Порядку №1751 врегульовано, що допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами та/або відомостями, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною або дуальною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно. Допомога виплачується протягом шести календарних місяців. Виплата допомоги на дітей одиноким матерям також припиняється якщо сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк допомогу на дітей одиноким матерям може бути призначено не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до п. 34 Порядку №1751 для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої групи, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожен місяць враховується дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, чинного на відповідний місяць ( для підтвердження права на отримання державної допомоги з 01.04.2020).

Відповідно до п. 9 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї ( домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою КМУ від 22.07.2020 №632, для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожен місяць враховується дохід, обчислений у таких розмірах мінімальної загробної плати станом на кінець періоду, за який враховується доходи: одного розміру мінімальної заробітної плати для платників єдиного податку першої групи ( для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.10.2020).

За змістом п.49 Порядку №1751 у разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.

Так, звертаючись до суду з позовом, позивач скористався належним способом захисту відповідно до ст.15,16 ЦК України, а саме, відновлення становища, яке існувало до порушення та відшкодування збитків, надав належні та допустимі докази того, що відповідачка отримувала виплати у вигляді грошової допомоги у встановлений судом період, але не мала права на її нарахування та виплату.

Отже, зважаючи на зазначені вище нормативні положення, а також фактичні обставини справи, надаючи їм належну оцінку, з урахуванням розрахунків переплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям по о/р № НОМЕР_1 , позивачу підлягають поверненню надміру виплачені кошти по державній допомозі на дітей одиноким матерям за період з 01.11.2019 по 31.10.2020 та з 01.12.2020 по 31.05.2021 у розмірі 13 083,26 грн.

Згідно із ч.1 ст. 142 ЦПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Згідно платіжної інструкції №7333 від 20.06.2024 Департаментом соціального захисту населення Запорізької міської ради при подачі позову було сплачено 3028,00 гривень судового збору, отже з державного бюджету підлягає поверненню 1514,00 гривні.

Судові витрати, що понесені та документально підтверджені позивачем, - 1514,00 гривень судового збору в порядку ст.141 ЦПК України також підлягають стягненню з відповідача.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст.3, 12, 13, 19, 23, 76-83, 89, 133, 137, 141, 223, 247, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру виплачену допомогу на дітей одиноким матерям за період з 01.11.2019 по 31.10.2020 та з 01.12.2020 по 31.05.2021 у розмірі 13 083,26 (тринадцять тисяч вісімдесят три) гривні 26 (двадцять шість) копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради витрати по сплаті судового збору у розмірі 1514,00 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) гривень 00 коп.

Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області повернути Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради з державного бюджету 50 відсотків судового збору у сумі 1514,00 грн. (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) гривень 00 коп., сплаченого ним при подачі позову згідно платіжної інструкції №7333 від 20.06.2024.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту.

Повне найменування або ім'я сторін та інших учасників справи:

Позивач: Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради, адреса: 69035, м. Запоріжжя, вул. Маяковського, 3, ЄДРПОУ 37573438.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Суддя: А.М. Котляр