Рішення від 11.09.2024 по справі 727/3543/24

Справа № 727/3543/24

Провадження № 2/727/938/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2024 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:

Головуючого - судді: Одовічен Я.В.

За участю секретаря: Гелка А.С.

представника позивача: ОСОБА_1

представників відповідача: Хлапоніної О.Р., Савки О.Т., Лукіян Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівецька обласна енергопостачальна компанія», Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» про визнання нарахованої суми боргу за відпущену та доставлену електроенергію неправомірною і незаконною, зобов'язання вчинити дії щодо забезпечення належних умов проживання, відшкодування завданої моральної шкоди , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівецька обласна енергопостачальна компанія», Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» про визнання нарахованої суми боргу за відпущену та доставлену електроенергію неправомірною і незаконною, зобов'язання вчинити дії щодо забезпечення належних умов проживання, відшкодування завданої моральної шкоди.

Посилався на те, що є уповноваженим співвласником квартири АДРЕСА_1 . На нього відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 на постачання та розподіл електричної енергії до квартири.

22.02.2024 року він отримав письмове повідомлення від ТОВ «ЧОЕК» про припинення електропостачання №12020466 від 19.02.2024 року, в якому зазначалося, що станом на 19.02.2024 року заборгованість по договору постачання електричної енергії складає 8872 грн. 20 коп. Також зазначене повідомлення містило письмову погрозу припинення постачання електроенергії з 09 год. 00 хв. 11-го робочого дня. Проте повідомлення, у порушення вимог законодавства, не містило даних щодо періоду, за який було нараховано заборгованість.

Вказував на те, що позивач належить до категорії вразливих споживачів та має статус ветерана війни-інваліда війни, а тому відключення його від постачання електроенергії є незаконним.

Так, на підставі п.5 ч.1, ч.2 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», позивач, як особа з інвалідністю внаслідок війни, а також члени його сім'ї, які проживають разом із ним у складі 6 осіб, які є співвласниками квартири, мають право на 100 % знижку плати за користування комунальними послугами, в тому числі електроенергією, у межах середніх норм споживання. Зазначена знижка надається з державного бюджету України та здійснювалася шляхом перерахування грошових безготівкових коштів з 01.10.2019 року по 31.12.2022 року включно через Акціонерне товариство «Ощадний банк» на спеціальний рахунок ТОВ «ЧОЕК» самостійно без його участі та без повідомлення його про розмір перерахованих сум, кількості оплачених кіловат-годин та періоду, за який здійснюється оплата.

У зв'язку з змінами у чинному законодавстві, які відбулися з 01.01.2023 року, а саме: виплата готівкових коштів за нараховану пільгу через відділення поштового зв'язку одночасно з виплатою пенсії, які не були доведені до його відома Головним управлінням Пенсійного фонду України у Чернівецькій області, якому передано повноваження щодо нарахування та виплати грошової компенсаії за пільгу, виникла заборгованість з оплати електроенергією за період з січня 2023 року на загальну суму 14311 грн. 92 коп., яка була ним погашена кількома частинами.

Щодо припущення про наявність у нього заборгованості за попередній період до 01.01.2023 року, то вважає, що ця інформація підлягає перевірці.

04.03.2024 року він з метою досудового врегулювання спору звернувся до ТОВ «ЧОЕК» з проханням про надання роздруківки помісячних сум нарахування заборгованості та розміру перерахованих у безготівковому порядку грошових коштів на відшкодування пільги по оплаті за електроенергію.

На своє звернення позивач отримав усну відповідь про те, що за даними ЧОЕК станом на 29.02.2024 року заборгованість складає 4687 грн. 40 коп.

06.03.2024 року він отримав письмове попередження №14 від 23.01.2024 року про припинення розподілу електричної енергії, у зв'язку з чим 07.03.2024 року звернувся до АТ «Чернівціобленерго» з письмовою заявою, в якій просив відмовити ТОВ «ЧОЕК» у виконанні вимоги про відключення його помешкання. Однак, відповіді на свої звернення позивач не отримав.

Натомість, 11.03.2024 року біля 14 год. 00 хв. АТ «Чернівціобленерго» відключило його помешкання від електропостачання, що підтверджується нарядом №644 від 11.03.2024 року.

Тривале відключення його помешкання від електроенергії призводить до псування продуктів харчування, погіршення стану здоров'я та понесення додаткових витрат на лікування, а також призводить до втручання у сімейне життя через позбавлення його та членів його родини у праві користуватися гарячим водопостачанням, здійснювати щоденну гігієну свого тіла, сприяє можливому травмуванню через пересування по квартирі в темряві, перешкоджає вимірюванню артеріального тиску, чинить перешкоди у прийомі ліків.

Такі дії відповідачів чинять психологічний тиск на нього та членів його родини з метою примусити сплатити спірний борг та отримати неправомірну вигоду у вигляді оплати додаткових витрат за відключення та повторне підключення його помешкання до електропостачання.

Вважає, що відповідач порушив умови укладеного між ними договору, оскільки не поставив йому електроенергію та самовільно припинив електропостачання до його квартири.

Вважає, що своїми незаконними діями відповідачі завдали йому моральної шкоди у розмірі по 100 гривень за кожну годину відключення, починаючи з 14:00 11.03.2024 року по день та час фактичного відновлення електропостачання помешкання.

Просив визнати нараховану ТОВ «Чернівецькою обласною енергопостачальною компанією» суму боргу в розмірі 4687 грн. 80 коп. за відпущену та доставлену електроенергію неправомірною та незаконною.

Зобов'язати відповідачів вчинити дії щодо забезпечення належних умов проживання шляхом здійснення безперебійного розподілу, доставки та постачання електричної енергії до квартири АДРЕСА_1 .

Також просив стягнути з ТОВ «ЧОЕК» та АТ «Чернівціобленерго» з кожного, на відшкодування завданої йому моральної шкоди, спричиненої їх неправомірними діями по відключенню його помешкання від мереж електропостачання грошові кошти у розмірі по 100 гривень за кожну годину відключення, починаючи з 14:00 год. 11.03.2024 року по день та час фактичного відновлення електропостачання квартири АДРЕСА_1 .

Ухвалою суду від 08.04.2024 року провадження у справі було відкрито за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі.

29.04.2024 року представником відповідача АТ «Чернівціобленерго» було подано відзив на позов. У відзиві представник позовні вимоги не визнала. Зазначила, що між АТ «Чернівціобленерго» та ОСОБА_2 за об'єктом, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 наявні договірні відносини з 01.01.1990 року.

ОСОБА_2 відповідно до п.2.1.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 року, приєднався до умов публічного Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, шляхом споживання електричної енергії.

17.05.2019 року АТ «Чернівціобленерго» було складено паспорт точки розподілу електричної енергії за об'єктом споживання: АДРЕСА_1 .

Повідомила, що ОСР АТ «Чернівціобленерго» визначає обсяг спожитої електричної енергії вказаного об'єкту за показниками лічильника НІК-402-02 №6019244, встановленого відповідно до наряду від 24.04.2013 року. Даний лічильник ОСОБА_2 прийняв на відповідальне зберігання у відповідності до акту №1 2226878 від 24.04.2013 року.

З метою повного та всебічного дослідження фактичних обставин, уповноваженими представниками АТ «Чернівціобленерго», у відповідності до п.8.6.2 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, було здійснено виїзд з метою контрольованого огляду засобу комерційного обліку електричної енергії, що розташований за вказаною адресою, внаслідок чого було спростовано допущення помилки у показах та здійснено технічну перевірку, за результатами якої складено акт №177383 від 17.04.2024 року із зафіксованими показниками лічильника 055871.

ОСОБА_2 не звертався до АТ «Чернівціобленерго» щодо невірності зафіксованих показників засобів обліку електричної енергії.

Звертала увагу на те, що ініціатором припинення електропостачання квартири АДРЕСА_1 є саме ТОВ «ЧОЕК».

Згідно постанови НКРЕКП №429 від 14.06.2018 року ТОВ «ЧОЕК» видано ліцензію з постачання електричної енергії. З 01.01.2019 року ТОВ «ЧОЕК» є постачальником універсальних послуг, на якого покладено спеціальний обов'язок постачання електричної енергії побутовим споживачам на території Чернівецької області відповідно до п.2ст.62, ст.63 Закону України «Про ринок електричної енергії».

Відповідно до п.11.5.12 Кодексу систем розподілу, електропостальник має право звернутися до ОСР щодо припинення електроживлення користувача, з яким електропостачальником укладено договір про постачання електричної енергії. У зверненні елетропостачальник повинен зазначити дані, що ідентифікують відповідного споживача електричної енергії та причину припинення електроживлення такого споживача.

ОСР немає права вимагати від електропостачальника обгрунтування причини припинення електропостачання, якщо воно відповідає випадкам, визначеним Правилами роздрібного ринку електричної енергії.

Попередження про припинення електроживлення надсилається ОСР одночасно електропостачальнику та відповідному споживачу електричної енергії за 5 робочих днів до запланованої дати обмеження електричної енергії.

ОСР не розглядає заперечення щодо припинення електроживлення або звернення щодо неправомірності дій електропостачальника від споживача електричної енергії та повинен припинити електроживлення споживача протягом 10 робочих днів з дати отримання звернення від електропостачальника.

Враховуючи зазначене, згідно наряду №944 від 11.03.2024 року АТ «Чернівціобленерго» здійснило заходи щодо відключення від електроживлення об'єкту, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

АТ «Чернівціобленерго» неодноразово повідомляло ТОВ «ЧОЕК» про необхідність подачі заявки на підключення об'єкта ОСОБА_2 .

Однак, лише 10.04.2024 року від ТОВ «ЧОЕК» надійшов лист №12.5/1826 щодо відновлення електропостачання споживача, що і стало підставою відновлення електроживлення електроустановки ОСОБА_2 .

Окрім того, наголошував, що АТ «Чернівціобленерго» не являється постачальником електричної енергії, а тому не здійснює нарахування за спожиту електричну енергію та не виставляє відповідні рахунки на оплату.

Таким чином, АТ «Чернівціобленерго» як оператор системи розподілу при здійсненні заходів щодо відключення/відновлення електроживлення на об'єкті ОСОБА_2 діяло виключно на підставі та в порядку чинного законодавства.

Щодо заявлених позовних вимог про стягнення моральної шкоди зазначив, що жодних дій, направлених на завдання моральної шкоди, душевних страждань, приниження честі та гідності позивача, АТ «Чернівціобленерго» не вчиняло. Вказані в позовній заяві підстави завдання моральної шкоди є наслідком дій виключно позивача.

Враховуючи те, що позивачем не надано жодних доказів, які б підтверджували заподіяння йому моральної шкоди діями АТ «Чернівціобленерго», вважає, що вимога про відшкодування моральної шкоди є безпідставною.

У задоволенні позовних вимог просив відмовити.

30.04.2024 року представником позивача подано заяву про уточнення позовних вимог шляхом зміни предмета позову. Вказував на те, що відповідачі не ведуть реєстр вразливих споживачів, не ведуть належним чином облік розподіленої та відпущеної електроенергії, яка відшкодовується державою шляхом надання позивачу та членам його сім'ї пільги зі знижки плати за електроенергію в розмірі 100 квт.*год. на особу, яка має право на пільгу, плюс 30 квт.*год. на кожного члена сім'ї, але не більше 220 квт.*год., чим порушили права споживача на отримання якісних послуг, а також втрутилися у приватне і сімейне життя позивача та членів його родини, незаконно позбавивши їх права на достатній життєвий рівень, в тому числі на достатнє житло.

Просив визнати дії з відключення електропостачання та бездіяльність щодо не вжиття заходів по запобіганню відключення від електропостачання квартири АДРЕСА_1 , вчинені ТОВ «ЧОЕК» та АТ «Чернівціобленерго», неправомірними та незаконними.

Визнати нараховану ТОВ «Чернівецькою обласною енергопостачальною компанією» суму боргу в розмірі 4687 грн. 80 коп. за відпущену та доставлену електроенергію неправомірною та незаконною.

Зобов'язати відповідачів вчинити дії щодо забезпечення належних умов проживання шляхом здійснення безперебійного розподілу, доставки та постачання електричної енергії до квартири АДРЕСА_1 .

Також просив стягнути з ТОВ «ЧОЕК» та АТ «Чернівціобленерго» з кожного, на відшкодування завданої йому моральної шкоди, спричиненої їх неправомірними діями по відключенню його помешкання від мереж електропостачання грошові кошти у розмірі 100 гривень за кожну годину відключення, починаючи з 14:00 11.03.2024 року по 11.04.2024 року: день та час фактичного відновлення електропостачання квартири АДРЕСА_1 .

09.05.2024 року представником відповідача ТОВ «ЧОЕК» також було подано відзив на позов. У відзиві представник позовні вимоги не визнав. Зазначив, що ТОВ «ЧОЕК» з 01.01.2019 року є постачальником універсальних послуг, на якого покладений спеціальний обов'язок щодо постачання електричної енергії побутовим споживачам на території Чернівецької області відповідно до п.2 ч.2 ст.62 Закону України «Про ринок електричної енергії».

У зв'язку з реформою у сфері енергетики, всі діючі станом на 31.12.2018 року побутові споживачі постачальника за регульованим тарифом автоматично почали отримувати послуги постачання електричної енерії від постачальника універсальної послуги на умовах раніше укладених договорів, що прямо передбачено п.13 Перехідних положень Закону України «Про ринок електричної енергії».

Між ТОВ «ЧОЕК» та побутовим споживачем ОСОБА_2 укладений договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг шляхом вчинення споживачем дій, що засвідчують його бажання укласти договір, а саме фактом споживання електричної енергії.

Відповідно до п. 4.13. Постанови НКРЕКП про затвердження правил роздрібного ринку електричної енергії від 2018 року, для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.

Керуючись розділом VIII Кодексу Комерційного обліку, оператор послуг комерційного обліку збирає дані комерційного обліку та передає останні Постачальнику універсальних послуг, на підставі яких виставляється платіжний документ.

Зазначив, що нарахування плати за спожиту електричну енергію здійснювалось на підставі даних комерційного обліку, які зібрані у порядку розділу VIII Кодексу комерційного обліку.

Для підтвердження наявності заборгованості за спожиту електричну енергію надано довідки про сальдові обороти за споживачем ОСОБА_2 за період 2019-2024 рр. Відтак, простежується нерівномірність оплати Позивачем коштів за спожиту електричну енергію, внаслідок чого утворився борг.

Відповідно до п. 7.5 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 року «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії», припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється, електропостачальником за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення у разі заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником. Крім того, згідно цього ж пункту Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 року, оператор системи протягом одного робочого дня після надання споживачу попередження про припинення електроживлення повідомляє про це електропостачальника споживача та адміністратора комерційного обліку. У разі отримання оператором системи від електропостачальника звернення щодо відключення електроустановки споживача оператор системи має повідомити адміністратора комерційного обліку про отримання відповідного звернення протягом дня його отримання.

Керуючись п. 7.10. Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 року «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії», припинення електроживлення електроустановок споживача здійснюється оператором системи у порядку, визначеному Кодексом системи передачі та Кодексом систем розподілу.

Відповідно до п. 7.12. Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 року «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії», відновлення електроживлення електроустановок споживача, електроживлення яких було припинено з підстав, зазначених у пунктах 7.5 та/або 7.6 цього розділу, здійснюється оператором системи у порядку, визначеному Кодексом системи передачі та Кодексом систем розподілу, протягом 3 робочих днів у містах та 5 робочих днів у сільській місцевості після отримання від ініціатора відключення інформації про усунення споживачем порушень, що підтверджується відповідним документом учасника ринку, на вимогу якого здійснювалося припинення електроживлення. Про усунення причин відключення ініціатор такого відключення повідомляє оператора системи в день отримання такої інформації.

Згідно з п.11.5.12 Кодексу систем розподілу, після усунення причин (підстав) припинення електроживлення споживача електричної енергії електропостачальник надає ОСР звернення щодо відновлення електроживлення такого споживача електричної енергії.

Також посилався на те, що при зверненні споживача до постачальника універсальних послуг, потрібно відзначити про наявність пільг чи субсидій, які впливають на стан розрахунків за спожиту електричну енергію. Без повідомлення такої інформації, пільги чи субсидії не будуть враховані під час проведення розрахунків за спожиту електричну енергію. Крім того, з метою реалізації принципу змагальності, позивачем не подано докази звернення до Відповідача про наявність пільг після 30 червня 2019 року.

Позовні вимоги про відшкодування моральної шкоди представник вважає необґрунтованими, оскільки із поданого позову не вбачається факту порушення прав позивача.

У задоволенні позовних вимог просив відмовити.

20.05.2024 року представником позивача подано відповідь на відзиви відповідачів. У відповіді представник зазначив, що не погоджується із доводами про те, що АТ «Чернівціобленерго» не повинно було перевіряти правомірність вимоги ТОВ «ЧОЕК» на відключення споживача від електропостачання.

Так, відповідно до п.4 ч.1 ст.57 Закону України «Про ринок електричної енергії» енергопостачальники мають право звертатися до оператора системи передачі або оператора системи розподілу щодо відключення електроживлення споживача у випадках, визначених правилами роздрібного ринку, крім випадків постачання вразливим споживачам.

При цьому, відповідно до п.15 ч.1 ст.1 Закону вразливі споживачі - побутові споживачі, визначені у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, які мають право на передбачені законом підтримку для відшкодування витрат на оплату спожитої електричної енергії та/або захист від відключення у певні періоди.

Твердження ТОВ «ЧОЕК» про те, що йому не було відомо про приналежність позивача до категорії вразливого споживача не відповідає дійсності, оскільки з 01.01.2019 року АТ «Чернівціобленерго» передало ТОВ «ЧОЕК» перелік усіх споживачів електричної енергії, яким постачалась електрична енергія. Зазначена інформація містила дані про наявність пільг, що підтверджується випискою з особового рахунку позивача № НОМЕР_1 .

Окрім того, до відключення позивача від електропостачання, він разом із заявою від 05.03.2024 року, поданою до ТОВ «ЧОЕК», надав копію посвідчення ветерана війни-інваліда війни.

Також вважає, що відповідачами не було належним чином перевірено чи існує перед позивачем заборгованість із виплати пенсії, що унеможливлювало відключення його помешкання від електропостачання.

Він не погоджується із доводами про те, що АТ «Чернівціобленерго» не повинно перевіряти законність вимоги ТОВ «ЧОЕК» на відключення споживача від електропостачання, а також із тим, що йому не було завдано моральної шкоди.

27.05.2024 року представником відповідача ТОВ «ЧОЕК» подано заперечення на відповідь на відзив. Вказував на те, що згідно п. 4.25 Постанови НКРЕКП № 312 від 2018 року, споживачі, що визначені у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку вразливими, повідомляють про це постачальника універсальної послуги у заяві-приєднанні до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг. У такому разі розмір пільгової плати побутового споживача за використану електричну енергію визначається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Особливості розрахунків між постачальником універсальних послуг та споживачами, віднесеними до категорій вразливих споживачів, регулюються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Проте, позивач не повідомив постачальника у належний спосіб про наявність статусу «вразливий споживач». Постачальник у свою чергу не зобов'язаний збирати інформацію про вразливих споживачів. Вважає, що недотримання процедури, що визначена у нормах чинного законодавства, не дозволяє споживачу набувати нового статусу.

Крім того, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 № 1405, Уряд зняв мораторій на припинення надання житлово-комунальних послуг. Зокрема, можливе відключення електропостачання у разі несплати або сплати за електроенергію у не повному обсязі населенням, яке проживає в неокупованих територіях та територіях, на яких не ведуться активні бойові дії. Відтак, внаслідок допущеної позивачем заборгованості Постачальник вправі звернутись до ОСР щодо припинення електроживлення.

Ухвалою суду від 27.05.2024 року у задоволенні клопотання представника позивача про призначення по справі судово-психологічної експертизи було відмовлено.

Тоді ж, 27.05.2024 року, судом за клопотанням позивача було витребувано від АТ «Державний ощадний банк» в особі Чернівецького обласного управління АТ «Ощадбанк» докази.

10.06.2024 року строк підготовчого провадження у справі було продовжено на тридцять днів.

Ухвалою суду від 02.07.2024 року підготовче провадження у справі було закрито та призначено її до судового розгляду по суті.

Представник позивача ОСОБА_1 , який також був допитаний у судовому засіданні в якості свідка, позов підтримав та підтвердив, викладені в ньому обставини. Суду показав, що позивач є ветераном-війни та має пільги по сплаті комунальних послуг на підставі ч.ч.4,5 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відноситься до категорії «вразливих споживачів». Розмір пільги становить 100%. З жовтня 2019 року ОСОБА_2 , маючи право вибору, обрав безготівкову форму пільги. У зв'язку з цим, АТ «Державний ощадний банк» перераховувало кошти, нараховані позивачу як безготівкову пільгу, безпосередньо на рахунок ТОВ «ЧОЕК». У лютому 2024 року, після одержання повідомлення про наявність заборгованості за спожиту електроенергію у розмірі 8872 грн. 20 коп., ОСОБА_2 дізнався, що з січня 2023 року пільга була монетизована у примусовому порядку і він одержував кошти, нараховані в якості пільги, разом із пенсією. Після цього ним було частково погашено заборгованість, а саме в частині несплаченої пільги з січня 2023 року. 11.03.2024 року їх помешкання було відключено від електропостачання. Вважає, що решту заборгованості було нараховано постачальником безпідставно. Він неодноразово з березня 2024 року звертався до відповідачів з заявами, в яких просив надати розрахунок заборгованості та повідомив, що не погоджується із нею. Проте, відповіді йому надано не було. Відповідачам було відомо про те, що ОСОБА_2 є пільговиком з 2000 року. Вказана інформація була наявна в АТ «Чернівціобленерго» та відповідно мала бути передана в 2019 році ТОВ «ЧОЕК». Щодо кількості спожитих кіловат електричної енергії спору між ними немає. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача АТ «Чернівціобленерго» у судовому засіданні позов не визнала з підстав, викладених у поданому до суду відзиві. Пояснила суду, що позивач перебував у договірних відносинах з АТ «Чернівціобленерго». З 01.01.2019 року відбувся розподіл енергопостачальної організації на АТ «Чернівціобленерго» та ТОВ «ЧОЕК». Після проведеного розподілу АТ «Чернівціобленерго» лише розподіляє та нараховує загальну кількість спожитих кіловат, є оператором системи. Розмір заборгованості у споживача та пільги визначає ТОВ «ЧОЕК», який є постачальником. АТ «Чернівціобленерго» не має права не виконувати вимоги постачальника. Якщо наявний спір щодо розміру заборгованості споживач має звертатися з цим питанням до постачальника. Після звернення ОСОБА_2 до суду з позовом оператором було проведено технічну перевірку його лічильника та встановлено, що об'єм споживання електричної енергії було встановлено вірно. Вважає, що діями АТ «Чернівціобленерго» не було порушено будь-яких прав позивача, а тому в задоволенні позову просила відмовити.

Представники ТОВ «ЧОЕК» у судовому засіданні позовні вимоги не визнали. Пояснили суду, що між ТОВ «ЧОЕК» та позивачем наявні договірні відносини. Спірна заборгованість була нарахована на підставі відомостей наданих АТ «Чернівціобленерго». ОСОБА_2 до них не звертався та не повідомляв про наявність у нього пільги, а тому після вересня 2019 року пільга постачальником не нараховувалась. Сплачені позивачем кошти у 2024 році були зараховані ними у рахунок заборгованості за попередні роки. Спірна заборгованість була нарахована споживачу за період з липня 2023 року по лютий 2024 року. У задоволенні позовних вимог просили відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, встановив наступні фактичні обставини справи.

Як було встановлено судом, ТОВ «Чернівецька обласна енергопостачальна компанія» є електропостачальником - суб'єктом господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії до будинку АДРЕСА_1 . Акціонерне товариство «Чернівціобленерго» є оператором системи розподілу постачання електричної енергії.

ОСОБА_2 є побутовим споживачем електричної енергії відповідно до п.84 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії», а саме: купує електричну енергію для власного споживання та проживає у квартирі АДРЕСА_1 .

Квартира АДРЕСА_1 , загальною площею 72 кв.м., належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 (а.с.79).

Позивач ОСОБА_2 є інвалідом ІІ групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 02.12.2002 року (а.с.20).

Таким чином, між сторонами склалися правові відносини у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг, пов'язаних зокрема із споживанням електричної енергії.

Відповідно до частини першої статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

У договорах за участю фізичної особи-споживача враховуються вимоги законодавства про захист прав споживачів ( частина друга статті 627 ЦК України).

Законом, який регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг є Закон України від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги».

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 5 Закону № 2189-VIII до житлово-комунальних послуг належать: комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до частини першої статті 6 Закону № 2189-VIII учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.

У пункті 1 частини другої цієї статті Закону № 2189-VIII визначено, зокрема, що виконавцями послуг з постачання та розподілу електричної енергії - є енергопостачальник або інший суб'єкт, визначений законом.

Відповідно до статті 714 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Взаємовідносини між виконавцями послуг з послуг з постачання та розподілу електричної енергії та споживачами електричної енергії регулюються Законом України від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії», Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №310 від 14.03.2018 року та іншими нормативно-правовими актами України.

За пунктом 4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 року, розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на роздрібному ринку, між учасниками цього ринку здійснюються у грошовій формі відповідно до укладених договорів.

Послуги з розподілу або передачі електричної енергії оплачуються відповідно до умов договору споживача з електропостачальником або споживачем, або електропостачальником на зазначений у відповідних договорах поточний рахунок оператора системи.

Оплата електричної енергії здійснюється споживачем, виходячи з умов відповідного договору про постачання електричної енергії і може, зокрема, бути у формі: планових платежів з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку; попередньої оплати з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку; оплати за фактично відпущену електричну енергію відповідно до даних комерційного обліку.

Форма та порядок оплати, терміни (строки) здійснення попередньої оплати, планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між електропостачальником та споживачем про постачання електричної енергії споживачу (комерційній пропозиції до договору).

Після закінчення розрахункового періоду, обумовленого в комерційній пропозиції, здійснюється коригування обсягів оплати, що була здійснена за цей розрахунковий період, відповідно до фактичного обсягу спожитої електричної енергії протягом відповідного розрахункового періоду.

Згідно з пунктом 7.1 ПРРЕЕ електрична енергія споживачу, який не допускає порушень своїх договірних зобов'язань перед оператором системи передачі та/або оператором системи розподілу та електропостачальником, постачається безперервно, крім випадків, передбачених умовами договорів, укладених споживачами з електропостачальником та оператором системи, та нормативно-правовими актами, у тому числі цими Правилами.

Відповідно до пункту 7.5 ПРРЕЕ припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється: оператором системи за умови попередження споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення, а електропостачальником за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення у разі заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником.

Попередження про припинення повністю або частково постачання (розподілу або передачі) електричної енергії оформлюється після встановлення факту наявності підстав для вчинення вказаних дій та надається споживачу окремим письмовим повідомленням, у якому зазначаються підстава, дата і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено, прізвище, ім'я, по батькові, підпис відповідальної особи, якою оформлено попередження.

Якщо підставою для припинення постачання електричної енергії є заборгованість споживача перед відповідним учасником роздрібного ринку, у попередженні про припинення постачання електричної енергії додатково зазначається сума заборгованості за відповідним договором та період, за який ця заборгованість виникла.

На період розгляду судом спірних питань щодо порушення споживачем цих Правил та/або умов договорів, наявність яких передбачена цими Правилами, припинення електропостачання такого споживача, пов'язане з оскаржуваним фактом порушення, не здійснюється за умови своєчасного надання споживачем до моменту відключення відповідної ухвали суду про прийняття позовної заяви до розгляду. Відкриття провадження у справі після факту відключення споживача є підставою для відновлення електропостачання (п.7.11 Правил).

На підтвердження обгрунтованості нарахованої суми заборгованості, що стала підставою для відключення споживача ОСОБА_2 від електропостачання, представником відповідача було долучено до відзиву сальдові обороти по споживачу ОСОБА_2 за 2019-2024 роки, в яких відображено об'єми щомісячного споживання електричної енергії споживачем ОСОБА_2 , нараховану заборгованість, а також кошти, що надійшли на рахунок ТОВ «ЧОЕК» у рахунок оплати вартості спожитої електричної енергії (а.с. 166 - 171 Том 1).

Обсяг спожитої електричної енергії, визначений оператором системи АТ «Чернівціобленерго», споживачем ОСОБА_2 визнається та не заперечується, що підтверджується актом №177383 від 17.04.2024 року (а.с.52-54 Том 1) та поясненнями представника позивача.

Судом також встановлено, що позивача ОСОБА_2 , із зареєстрованим місцем проживання: АДРЕСА_1 , 02.12.2002 року, було взято на облік як пільговика - інваліда війни ІІ групи. Зокрема, пільгу відносно постачальника ВАТ ЕК «Чернівціобленерго» надано на період з 01.01.2004 року по 31.12.2054 року, розмір пільги становить - 100%. Зазначені обставини підтверджуються довідкою форми: 1-пільга, копією персональної облікової картки пільговика (а.с.6-7 Том 2).

Окрім того, із дослідженої судом відповіді Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради від 17.01.2018 року встановлено, що оскільки ОСОБА_2 являється особою з інвалідністю 2 групи внаслідок війни, персональні дані про нього та про членів його сім'ї, на яких розповсюджується право на отримання пільг занесені ЄДАРПу, а саме: прізвище, ім'я та по-батькові, дата народження, №, серія та дата видачі паспорту, ідентифікаційний код, адреса зареєстрованого місця проживання, пільгова категорія (особа з інвалідністю внаслідок війни) та склад сім'ї. Крім того, до реєстру включено перелік житлово-комунальних послуг, яким він користується та члени його сім'ї, на яких розповсюджуються вищезазначені послуги з відповідною знижкою з відшкодуванням їх вартості. Обмін вищезазначеною інформацією здійснюється між управлінням соціального захисту населення та організаціями - надавачами житлово-комунальних послуг в електронному вигляді (а.с.5 Том 2).

Статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачені пільги для осіб із інвалідністю внаслідок війни, зокрема 100- процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Відповідно до частини другої статті 13 вказаного Закону пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються інвалідам війни та членам їх сімей, які проживають разом із ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.

У рішенні Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 зазначено, що одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. Передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з ч. 1 ст. 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом.

Принцип збалансованості інтересів людини з інтересами суспільства сформульовано й у практиці Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ). Так, у рішенні від 07.07.1989 року у справі «Сорінг проти Сполученого Королівства» ЄСПЛ зазначив, що Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) спрямована на пошук справедливого співвідношення між потребами, пов'язаними з інтересами суспільства в цілому, і вимогами захисту основних прав людини.

Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат (рішення Суду від 12.10.2004 року у справі «Кйартан Асмудсон проти Ісландії»).

ЄСПЛ у рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 року зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися й передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 встановлено, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема, актами Кабінету Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року № 117 затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Положення № 117). Метою прийняття даної постанови було питання удосконалення обліку осіб, які мають право на пільгу за соціальною ознакою.

Відповідно до ст. 3-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» реєстр створюється для забезпечення обліку осіб, визначених частиною першою цієї статті; реалізації особами, визначеними частиною першою цієї статті, пільг та інших соціальних гарантій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», встановлені єдині норми користування послугами, на які надаються пільги та субсидії, у тому числі і для користування послугами з обслуговування багатоквартирного будинку. Споживання понад встановлених соціальних норм сплачується без урахування пільги.

Відповідно до п. 1 «Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року № 373 (далі - Порядок № 373), цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг: на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме: житлових послуг - послуг з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення. поводження з побутовими відходами.

Пунктом 6 Порядку № 373 передбачено, що на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця суму пільги: на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування.

Зазначені розрахунки проводяться: структурними підрозділами з питань соціального захисту населення у вересні - листопаді 2022 р. до 25 числа, у грудні 2022 р. до 15 числа; органами Пенсійного фонду України - до 25 числа кожного місяця починаючи із січня 2023 року.

Пунктом 7 Порядку № 373 (у редакції до 23 року) встановлено, що виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ «Ощадбанк» на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ «Ощадбанк» договору (далі - рахунок для виплати пільг). За заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), у якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня) протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви. Таким чином, з квітня 2019 року пільги надавалися шляхом перерахування пільговику грошових коштів.

Проте, з січня 2023 року пільги на оплату житлово-комунальних послуг їх одержувачам надаються виключно у грошовій готівковій формі. Зокрема, відповідно до п.14 Порядку №373 у чинній редакції виплата пільг у грошовій готівковій формі здійснюється шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок пільговика, відкритий в установі уповноваженого банку, або через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсій та грошової допомоги, за місцем фактичного проживання одержувача пільг.

У матеріалах справи наявна, витребувана за клопотанням представника позивача від АТ «Ощадбанк», інформація щодо оплати пільги: послуг за спожиту електроенергію по абоненту ОСОБА_2 (а.с.16-21 Том 2).

Під час детального дослідження та порівняння інформації, наявної в сальдових оборотах по споживачу ОСОБА_2 за 2019-2024 роки (а.с. 166 - 171 Том 1) за участю представників сторін, встановлено, що у них відображено усі проведені АТ «ОщадБанк» платежі у рахунок пільги за спожиту електроенергію по абоненту ОСОБА_2 .

Також, у сальдових оборотах за 2021 рік відображено два платежі, які були здійснені споживачем у розмірі 303 грн. 40 коп. та 130 грн. 36 коп.

Будь-яких інших платежів за спожиту електроенергію до листопада 2023 року позивач ОСОБА_2 та члени його сім'ї не здійснювали, що представник позивача у судовому засіданні не заперечував. У листопаді 2023 року споживачем комунальної послуги було сплачено 5262 грн. 24 коп., у лютому 2024 року сплачено - 7980 грн. 48 коп., у березні 2024 року сплачено 1069 грн. 20 коп. Вказана платежі також відображені у сальдових оборотах за 2023-2024 рік по споживачу ОСОБА_2 та враховані під час здійснення рорахунку заборгованості.

Доводи представника позивача про те, що ТОВ «ЧОЕК» під час нарахування заборгованості за спожиту електричну енергію невірно застосовував тарифи для її нарахування, оскільки у разі споживання електричної енергії в обсязі понад 250 квт.год. за обсяг електроенегії до 250 квт.год. застосовується тариф - 1,44 грн., а надлишок нараховується за тарифом - 1,68 грн. суд відхиляє.

Так, постановами Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 № 859 та від 16.04.2022 року №453 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. № 483 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» було продовжено дію спеціальних обов'язків із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії та встановлено до 30.09.2021 фіксовану ціну на електроенергію для побутових споживачів на рівні 1,68 грн/кВт год (з ПДВ) незалежно від обсягу споживання. З 01.10.2021 по 30.04.2022 для побутових споживачів запроваджуються диференційовані залежно від місячних обсягів споживання фіксовані ціни на електричну енергію: 1,44 грн/кВт год (з ПДВ) на споживання до 250 кВт год (включно, за весь обсяг споживання); 1,68 грн/кВт год (з ПДВ) на споживання понад 250 кВт год (включно, за весь обсяг споживання).

Аргументи представника позивача про те, що споживачу ОСОБА_2 уповноваженими органами держави було невірно визначено розмір пільги, внаслідок чого сплачені у її рахунок кошти є недостатніми, що і призвело до виникнення заборгованості, суд до уваги не приймає, оскільки у межах даної справи не вирішується спір із уповноваженим органом держави щодо розміру призначеної пільги.

Таким чином, враховуючи те, що послуги з постачання електричної енергії надавались і ОСОБА_2 був їх споживачем, нарахований постачальником ТОВ «ЧОЕК» розмір заборгованості, з яким не погоджується позивач, є обгрунтованим та правомірним.

Відповідно до вимог статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (статі 76, 77 ЦПК України).

Згідно статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Встановивши, що здійснений ТОВ «ЧОЕК» розрахунок заборгованості за спожиту електричну енергію за адресою споживання ОСОБА_2 відповідає вимогам чинного законодавства та позивач належними доказами не спростував такий розрахунок, суд дійшов до переконливого висновку про відмову в задоволенні позовної вимоги про визнання нарахованої ТОВ «Чернівецькою обласною енергопостачальною компанією» суму боргу в розмірі 4687 грн. 80 коп. за відпущену та доставлену електроенергію неправомірною та незаконною.

Щодо позовної вимоги про визнання дії з відключення електропостачання та бездіяльність щодо не вжиття заходів по запобіганню відключення від електропостачання квартири АДРЕСА_1 , вчинені ТОВ «ЧОЕК» та АТ «Чернівціобленерго», неправомірними та незаконними суд зазначає наступне.

Як було встановлено судом, 19.02.2024 року ТОВ «ЧОЕК» було складено повідомлення споживачу ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) про припинення постачання електричної енергії №12020466 (а.с.10). У повідомленні постачальник зазначив, що станом на 19.02.2023 року у споживача ОСОБА_2 наявна заборгованість по договору про постачання електричної енергії у розмірі 8872 грн. 20 коп. При несплаті заборгованості у відповідності до умов договору про постачання електроенергії, п.п.2, п.7.5 Правил розрібного ринку електричної енергії та постанови КМУ №1405 від 29.12.2023 року з 09:00 год. 11-го робочого дня буде припинено постачання електричної енергії. Відновлення електропостачання буде здійснене у порядку, передбаченому п.7.12 ПРРЕЕ.

29.02.2024 року постачальником ТОВ «ЧОЕК» було виставлено споживачу ОСОБА_2 розрахунок за електричну енергію №6230824 у сумі 7980 грн. 48 коп. (а.с.14).

Листом від 21.02.2024 року ТОВ «ЧОЕК» повідомило АТ «Чернівціобленерго» про необхідність вжиття заходів щодо повного припинення електропостачання відносно боржників, зокрема щодо боржника ОСОБА_2 (а.с.55-57 Том 1).

19.02.2024 року ТОВ «ЧОЕК» складено повідомлення про припинення постачання електроенергії № 12020466 на ім'я споживача ОСОБА_2 , в якому організація повідомила, що станом на 21.03.2023 року заборгованість по договору про постачання електричної енергії становить 8872 грн. 20 коп. При несплаті заборгованості з 11-го робочого дня буде припинено постачання електроенергії (а.с.119 Том 1).

Попередженням №14 від 23.02.2024 року АТ «Чернівціобленерго» повідомило споживача ОСОБА_2 , що на вимогу ТОВ «ЧОЕК» буде припинено електроживлення, починаючи з 09:00 год. 11.03.2024 року. Причина припинення електроживлення - заборгованість перед постачальником ТОВ «ЧОЕК» за спожиту електричну енергію (а.с.15).

Відповідно до наряду АТ «Чернівціобленерго» №443115 від 11.03.2024 року об'єкт споживача ОСОБА_2 , що розташований в АДРЕСА_1 було відключено від постачання електричної енергії (а.с.19 Том 1).

10.04.2024 року ТОВ «ЧОЕК» було надіслано до АТ «Чернівціобленерго» заявку на підключення до електропостачання об'єкт споживача ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 (а.с.68 Том 1).

Того ж дня, 10.04.2024 року об'єкт споживача ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 було підключено до електропостачання, що підтверджується нарядом №2324 (а.с.69 Том 1).

Відповідно до п.4 ч.1 ст.57 Закону України «Про ринок електричної енергії», електропостачальники мають право звертатися до оператора системи передачі або оператора системи розподілу щодо відключення електроживлення споживача у випадках, визначених правилами роздрібного ринку, крім випадків постачання вразливим споживачам.

При цьому, відповідно до п.15 ч.1 ст.1 Закону вразливі споживачі - побутові споживачі, визначені у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, які мають право на передбачені законом підтримку для відшкодування витрат на оплату спожитої електричної енергії та/або захист від відключення у певні періоди.

Відповідно до пунктів 1, 14 ч. 3 ст. 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи розподілу зобов'язаний , зокрема, дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та припиняти електроживлення споживача за зверненням електропостачальника у порядку, визначеному кодексом системи розподілу.

Положеннями п.11.5.1, п.11.5.2 Кодексу систем розподілу регламентовано, що послуги з розподілу електричної енергії надаються Користувачу безперервно, крім випадків, передбачених договором про надання послуг з розподілу електричної енергії та цим Кодексом. Випадки припинення розподілу електричної енергії: 2) за зверненням електропостачальника: припинення електроживлення Користувача (споживача електричної енергії) у випадках, визначених Правилами роздрібного ринку електричної енергії.

Як було встановлено судом, позивач ОСОБА_2 відноситься до категорії вразливих споживачів.

За змістом ч.3 ст.60 Закону відключення споживачів здійснюється виключно у порядку, визначеному цим Законом та правилами роздрібного ринку. Захист прав споживачів електричної енергії, а також механізм захисту цих прав регулюються цим Законом, законами України "Про захист прав споживачів", "Про захист економічної конкуренції", іншими нормативно-правовими актами.

Вразливі споживачі мають право на передбачену законом підтримку для відшкодування витрат на оплату спожитої електричної енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Порядок захисту вразливих споживачів визначає: спеціальні заходи захисту вразливих споживачів від відключення у певні періоди, спрямовані на задоволення потреб таких споживачів в електричній енергії (стаття 61 Закону).

Пунктом 7.15 ПРРЕЕ регламентовано, що у періоди, визначені порядком захисту вразливих споживачів, встановленим Кабінетом Міністрів України, забороняється відключення електроустановок вразливих споживачів через заборгованість.

Проте, зазначений порядок Кабінетом Міністрів України встановлений не був.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про захист прав споживачів» Держава забезпечує споживачам захист їх прав… Захист прав споживачів здійснюють центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики у сфері захисту прав споживачів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, місцеві державні адміністрації, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законом, а також суди.

Таким чином, з огляду на положення п.4 ч.1 ст.57 Закону та за відсутності порядку захисту вразливих споживачів, встановленого КМУ, яким повинні були бути визначені періоди, у які дозволятиметься відключення вразливих споживачів від електропостачання, суд приходить до висновку, що на даний час відключати від електропостачання вразливих споживачів заборонено.

Твердження представника ТОВ «ЧОЕК» про те, що товариству не було відомо про приналежність позивача до категорії вразливого споживача не відповідає дійсності, оскільки з 01.01.2019 року АТ «Чернівціобленерго» передало ТОВ «ЧОЕК» перелік усіх споживачів електричної енергії, яким постачалась електрична енергія. Зазначена інформація містила дані про наявність пільг, що підтверджується випискою з особового рахунку позивача № НОМЕР_1 з електронної програми «ENERGY», долученої представником відповідача АТ «Чернівціобленерго» до відзиву (а.с. 52 Том 1).

Окрім того, до відключення позивача від електропостачання, він разом із зверненнями від 05.03.2024 року, поданими до ТОВ «ЧОЕК» та АТ «Чернівціобленерго», надав копію посвідчення ветерана війни-інваліда війни, тобто надав докази того, що відноситься до категорії вразливих споживачів (а.с.16-17 Том 1).

Доводи представника відповідача АТ «Чернівціобленерго» проте, що вимога постачальника про відключення позивача від електропостачання була для них обов'язковою, суд відхиляє з огляду на імперативні положення Закону щодо заборони відключення вразливих споживачів.

Отже, суд дійшов обгрунтованого висновку, що дії відповідачів із відключення електропостачання квартири АДРЕСА_1 були неправомірними.

Відповідно до ст. 3 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.

Відповідно до ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Підставами для захисту цивільного права є його порушення, невизнання або оспорювання.

Порушення цивільного права є результатом протиправних дій порушника, внаслідок чого воно зазнало зменшення або ліквідації, що позбавляє його носія можливості здійснити, реалізувати це право повністю або частково.

Відповідно до ст.22 Закону України «Про захист прав споживачів» захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом.

При задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди.

Згідно зі статтею 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає, зокрема у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів.

Під моральною шкодою варто розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної власності), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.

Згідно ч.1 ст.1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.

При вирішенні спору про відшкодування моральної шкоди обов'язковому з'ясуванню підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та чим він при цьому керувався, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.

Відповідно до частин першої-третьої статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

У межах даного спору, суд встановлено, що відповідачами неправомірно було відключено помешкання ОСОБА_2 від електропостачання, яке тривало один місяць. Через такі протиправні дії позивач довгий час був позбавлений можливості належним чином користуватися його власністю, зазнав суттєвих обмежень у побутовому житті та душевних страждань.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про доведеність факту завдання позивачу ОСОБА_2 моральної шкоди.

Разом із тим, вирішуючи питання про розмір відшкодування моральної шкоди відповідно до характеру та розміру душевних страждань позивача, з урахуванням вимог виваженості, розумності і справедливості, суд вважає, що достатнім розміром відшкодування моральної шкоди ОСОБА_2 буде 5000 гривень.

Подібні висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 464/3789/17, від 27 листопада 2019 року у справі № 750/6330/17, від 31.08.2022 року у справі №643/11540/20, які суд враховує під час розгляду даного спору.

Розглядаючи позовну вимогу ОСОБА_2 про зобов'язання відповідачів вчинити дії щодо забезпечення належних умов проживання шляхом здійснення безперебійного розподілу, доставки та постачання електричної енергії до квартири АДРЕСА_1 , суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до частини першої статті 50 ЖК Української РСР жиле приміщення, що надається громадянам для проживання, має бути благоустроєним стосовно до умов даного населеного пункту, відповідати встановленим санітарним і технічних вимогам.

Згідно з пунктами 1, 4 частини першої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів; на усунення протягом строку, встановленого договорами про надання житлово-комунальних послуг або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг.

Обов'язковість забезпечення електропостачання в житлових будинках та житлових приміщеннях передбачена державними будівельними нормами - ДБН В.2.2-15:2019 "Житлові будинки. Основні положення", затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 березня 2019 року № 87, та ДБН В.2.5-23:2010 "Проектування електрообладнання об'єктів цивільного призначення", затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 15 лютого 2010 року.

Таким чином, забезпечення електропостачання у житлових приміщеннях - це необхідна складова належних умов проживання у житловому приміщенні. Припинення електропостачання у житлове приміщення суттєво погіршує умови проживання та перебування у ньому.

Разом із тим, судом встановлено, що квартира АДРЕСА_1 з 10.04.2024 року підключена до електропостачання. Доказів повторного відключення помешкання позивача від електропостачання суду надано не було.

Суд звертає увагу на те, що гарантоване статтею 55 Конституції України право на захист можливе лише у разі його порушення, тому логічною вимогою при захисті такого права є обґрунтування такого порушення. Отже, порушення права має бути реальним, стосуватися індивідуально вираженого права або інтересів особи, яка стверджує про його порушення, а саме право конкретизоване у законах України.

Відповідно до статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Порушення права пов'язане з позбавленням його суб'єкта можливості здійснити (реалізувати) своє приватне (цивільне) право повністю або частково. Для застосування того чи іншого способу захисту необхідно встановити, які ж приватні (цивільні) права (інтереси) позивача порушені, невизнані або оспорені відповідачем і за захистом яких приватних (цивільних) прав (інтересів) позивач звернувся до суду.

Відсутність порушеного, невизнаного або оспореного відповідачем приватного (цивільного) права (інтересу) позивача є самостійною підставою для відмови в позові (див., зокрема, постанову Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 15 березня 2023 року в справі № 753/8671/21 (провадження № 61-550св22), постанову Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 18 вересня2023 року у справа № 582/18/21 (провадження № 61-20968 сво 21)).

Тому, слід відмовити у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідачів вчинити дії щодо забезпечення належних умов проживання шляхом здійснення безперебійного розподілу, доставки та постачання електричної енергії до квартири АДРЕСА_1 , що за своєю суттю є вимогою про зобов'язання вчинити в майбутньому дії, оскільки суд захищає вже порушене право та інтерес, а не порушення прав, які можуть виникнути у майбутньому.

Зазначений правовий висновок відповідає висновку, викладеному у постанові Верховного Суду від 31 травня 2023 року у справі №201/11385/21.

Європейський суд у справах людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, №4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Таким чином, перевіривши та з'ясувавши всі необхідні обставини справи та оцінюючи всі наявні докази по справі, досліджені в ході судового розгляду в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.23, 626, 714, 1167 ЦК України, ст.ст. 4, 5, 10, 18, 80, 89, 141, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Визнати дії з відключення електропостачання квартири АДРЕСА_1 , вчинені Товариством з обмеженою відповідальністю «Чернівецька обласна енергопостачальна компанія» та Акціонерним товариством «Чернівціобленерго» - неправомірними.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівецька обласна енергопостачальна компанія» (код ЄДРПОУ - 42102122), що розташоване в м.Чернівці по вул.Целана, 6, Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» (код ЄДРПОУ - 00130760), що розташоване в м.Чернівці по вул. Прутській, 23А, на користь ОСОБА_2 (РНОКПП - НОМЕР_3 ), проживаючого в АДРЕСА_1 , у рівних частках із кожного на відшкодування завданої моральної шкоди кошти у сумі 5000 гривень.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівецька обласна енергопостачальна компанія» (код ЄДРПОУ - 42102122), що розташоване в м.Чернівці по вул.Целана, 6, Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» (код ЄДРПОУ - 00130760), що розташоване в м.Чернівці по вул. Прутській, 23А, на користь держави в рівних частках судовий збір у розмірі 2422 грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст судового рішення буде складено 16.09.2024 року.

Суддя Одовічен Я.В.