Справа № 372/3678/24
Провадження 1-кп-298/24
ухвала
10 вересня 2024 року Обухівський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
за участю прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4
обвинуваченого ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, -
В провадженні Обухівського районного суду знаходиться вказане кримінальне провадження.
Згідно обвинувального акту ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні службової недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки громадським інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України вчиненому за наступних обставин.
Приватне науково-виробниче підприємство «СПЕКТР» створене 20.11.1992, та зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до статті 3 Статуту ПНВП «СПЕКТР», основним видом діяльності підприємства є - 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах.
Згідно наказу № 23 від 03.08.2020 по ПНВП «СПЕКТР», ОСОБА_5 призначено на посаду директора ПНВП «СПЕКТР» з 04.08.2020.
Крім того, відповідно до кваліфікаційного сертифікату серії АТ №008000, виданого згідно рішення Атестаційної архітектурно-будівельної комісії від 25.10.2019 року № 46 ОСОБА_5 пройшов професійну атестацію, що підтверджує його відповідність кваліфікаційним вимогам у сфері діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, професійну спеціалізацію, необхідний рівень кваліфікації і знань, та отримав категорію - провідний інженер з технічного нагляду (будівництво). Відповідно до даного сертифікату ОСОБА_5 має право на здійснення технічного нагляду за будівництвом будівель і споруд щодо об'єктів будівництва класу наслідків (відповідальності) СС1 (незначні наслідки), СС2 (середні наслідки), СС3 (значні наслідки), як інженер технічного нагляду.
Таким чином, ОСОБА_5 з 04.08.2020 по теперішній час займає посаду директора ПНВП «СПЕКТР».
Відповідно до Статуту ПНВП «СПЕКТР», Директор вирішує всі питання діяльності Підприємства, крім тих, що становлять виключну компетенцію Загальних зборів Власників. Повноваження Директора та порядок його діяльності визначаються даним Статутом,
Директор має право: без довіреності представляти інтереси Підприємства та вчиняти від його імені юридичні дії в межах компетенції, визначеної цим Статутом; у межах своїх повноважень видавати накази та розпорядження, обов'язкові дня виконання всіма працівниками та підрозділами Підприємства; представляє Підприємство у державних та інших органах, відповідає за результати діяльності перед органами державної виконавчої влади; самостійно розпоряджатися майном та коштами Підприємства, купувати, відчужувати майно, передавати майно у користування та заставу, видавати поруки від імені Підприємства іншим особам; самостійно приймати рішення про отримання позик, кредитів у банках та інших фінансових установах; укладати будь-які правочини від імені Підприємства (в тому числі договори застави, кредитні договори, депозитні договори та ін.), видавати доручення, підписувати довіреності, договори та інші документи від імені Підприємства; відкривати та закривати банківські рахунки Підприємства; наймати та звільняти працівників Підприємства, вживати до них заходи заохочення та накладати стягнення відповідно до чинного законодавства України, Статуту та внутрішніх документів Підприємства; підписувати колективний договір, зміни та доповнення до нього; застосовувати заходи морального та матеріального заохочення, притягувати до відповідальності згідно чинного законодавства; забезпечувати здійснення заходів з охорони праці; визначати функціональні обов'язки працівників Підприємства: контролювати дотримання трудової та фінансової дисципліни у Підприємства; готувати фінансову та іншу звітність за підсумками діяльності Товариства за звітній рік та подавати її на затвердження Загальних зборів Власників (Власника) Підприємства; відповідати за дотримання чинного законодавства при укладанні угод цивільно-правового та іншого характеру; призначати виконуючого обов'язки Директора; виконувати інші функції, які необхідні для забезпечення нормальної роботи Підприємства, згідно з чинним законодавством та внутрішніми документами Підприємства.
Відповідно до Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 903 від 11.07.2007 «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об'єкта архітектури» (далі - Порядок) технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об'єкта (пункт 2 Порядку).
Відповідно до п. 3 Порядку технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат.
Відповідно до п. 5 Порядку особи, що здійснюють технічний нагляд:
1) проводять перевірку наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо; відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів; відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації; виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду;
2) ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками;
3) проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів;
4) повідомляють підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;
5) оформляють акти робіт, виконаних з недоліками;
6) беруть участь у проведенні перевірки: робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спецобладнання, устаткування і механізмів технічним умовам; органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю;
7) виконують інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.
Відповідно до п. 6 Порядку особи, що здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника: виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт; зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів; проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування;
усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду; зупинення виконання:робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт; будівельно-монтажних робіт у разі виявлення понаднормативної деформації об'єкта або загрози обвалу конструкцій та вжиття невідкладних заходів для запобігання виникненню аварії.
Відповідно до п. 7 Порядку у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідній інспекції державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.
Частиною 3 ст. 18 КК України визначено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Отже, зважаючи на обсяг повноважень, ОСОБА_5 , який на час вчинення кримінального правопорушення обіймав у ПНВП «СПЕКТР» посаду директора, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а також був наділений спеціальними повноваженнями інженера технічного нагляду, тобто відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, та примітки до ст. 364 КК України, є службовою особою, уповноваженою на укладення та підписання договорів, актів та інших офіційних документів, які посвідчують певні факти, що мають юридичне значення або надають певні права чи звільняють від обов'язків і мав статус службової особи.
Відповідно до ст.180 ГК України, господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Частиною 1 статті 875 ЦК України передбачено, що за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.
Відповідно до ч. 4 ст. 882 ЦК України, передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами.
Згідно абзацу 2 пункту 18 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених Постановою КМУ від 01.08.2005 № 668 (далі - Загальні умови укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві), датою закінчення робіт (будівництва об'єкта) вважається дата їх прийняття замовником. Виконання робіт (будівництво об'єкта) може бути закінчено достроково тільки за згодою замовника.
Так, абзацом 4 пункту 29 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, передбачено, що замовник зобов'язаний прийняти в установленому порядку та оплатити виконані роботи.
Відповідно до пункту 31 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, підрядник зобов'язаний: виконати з використанням власних ресурсів, якщо інше не встановлено умовами договору підряду, та у встановлені строки роботи відповідно до проектної та кошторисної документації; одержати встановлені законом дозволи на виконання окремих видів робіт; погодити проектну документацію з уповноваженими державними органами або органами місцевого самоврядування, якщо це передбачено договором підряду; передати замовнику на затвердження в установленому порядку проектну документацію у визначеній договором підряду кількості примірників, якщо забезпечення проектною документацією покладено на підрядника; подати замовнику звіт про використання матеріальних ресурсів та повернути їх залишок у разі, коли забезпечення виконання робіт матеріальними ресурсами повністю або частково здійснюється замовником; відмовитися від прийняття матеріальних ресурсів, що надаються замовником, у разі виявлення їх невідповідності вимогам нормативних документів та проектній документації; своєчасно попередити замовника у разі виявлення невідповідності матеріальних ресурсів, забезпечення якими здійснює замовник, нормативним документам і проектній документації та відмовитися від їх прийняття; вживати заходів до збереження майна, переданого замовником; здійснювати експертну перевірку, випробовування робіт, матеріалів, конструкцій виробів, устаткування тощо, які використовуються для виконання робіт, та повідомляти про це замовника у визначені договором підряду строки; своєчасно попередити замовника про те, що додержання його вказівок стосовно способу виконання робіт загрожує їх якості або придатності, та про наявність інших обставин, які можуть викликати таку загрозу; забезпечити страхування ризиків випадкового знищення або пошкодження об'єкта будівництва, якщо це встановлено договором підряду; передати замовнику у порядку, передбаченому законодавством та договором підряду, закінчені роботи (об'єкт будівництва); вжити заходів до недопущення передачі без згоди замовника проектної документації (примірників, копій) третім особам; забезпечити ведення та передачу замовнику в установленому порядку документів про виконання договору підряду; координувати діяльність субпідрядників на будівельному майданчику, якщо інше не передбачено договором підряду (субпідряду); своєчасно усувати недоліки робіт, допущені з його вини; відшкодувати відповідно до законодавства та договору підряду завдані замовнику збитки; інформувати в установленому порядку замовника про хід виконання зобов'язань за договором підряду, обставини, що перешкоджають його виконанню, а також про заходи, необхідні для їх усунення; виконувати належним чином інші зобов'язання, передбачені договором підряду, Цивільним і Господарським кодексами України, цими Загальними умовами та іншими актами законодавства.
Згідно з пунктом 91 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених Постановою КМУ від 01.08.2005 № 668 (далі - Постанова), передача виконаних робіт (об'єкта будівництва) підрядником і приймання їх замовником оформлюється актом про виконані роботи.
Відповідно до п. п. 98, 99 Постанови, оплата за виконані роботи проводиться у порядку, визначеному договором підряду. Договором підряду може бути передбачено, що оплата виконаних робіт проводиться після прийняття замовником закінчених робіт (об'єкта будівництва) або поетапно проміжними платежами в міру виконання робіт. У договорі підряду сторони можуть передбачати надання замовником авансу з визначенням порядку його використання. Розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі документів про обсяги виконаних робіт та їх вартість. Документи про виконані роботи та їх вартість складаються і підписуються підрядником та передаються замовнику. Замовник перевіряє ці документи і в разі відсутності зауважень підписує їх. Після підписання документів замовник зобов'язаний оплатити виконані роботи. Порядок подання підрядником документів про обсяги і вартість виконаних робіт, проведення перевірки їх достовірності, підписання та оплати замовником визначається у договорі підряду.
Як зазначено в ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Аналогічна норма закріплена в п. 2.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, відповідно до якої підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.
Проведення взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт по об'єктах будівництва, що споруджуються за рахунок державних коштів, здійснюється із застосуванням форм первинних облікових документів «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (форма № КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (форма № КБ-3), що наведені у ДСТУ Б Д.1.1-1-2013.
Вимогами п. 8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що відповідальність за недостовірність відображених даних в актах виконаних робіт несуть особи, які склали та підписали ці документи.
ОСОБА_5 , будучи директором ПНВП «СПЕКТР», діючи від імені зазначеної юридичної особи, вчинив службову недбалість, що завдало тяжкі наслідки Виконавчому комітету Української міської ради Обухівського району Київської області на загальну суму 436 719,72 грн., за наступних обставин.
Так, 04.08.2021 за результатами перемоги у відкритих торгах ОСОБА_6 , діючи як директор ТОВ «ФПК-ПОРТАЛ-БУД» та будучи наділеним відповідними службовими повноваженнями, уклав від імені Товариства із Виконавчим комітетом Української міської ради договір № 173 на виконання робіт «Реконструкція будівлі дитячого садочку - початкової школи за адресою: АДРЕСА_2 . Коригування» (код ДК 021:2015-45454000-4 Реконструкція) (далі Договір).
Відповідно до п. 3.1 Договору, загальна вартість цього Договору становить 20 481 663,86 грн.
Відповідно до додаткової угоди № 2 до Договору № 173 від 04.08.2021, Викласти п.3.1 Договору у новiй редакцiї: Загальна вартість цього Договору визначається у вiдповiдностi до розрахунку договiрної цiни, що е невiд'ємною частиною цього Договору та становить 13 206 447 грн. з ПДВ.
Відповідно до п. 5.1. Договору, строк виконання робіт: 1 серпня 2021 року - 31 грудня 2022 року.
Згідно п. 4.3 Договору, оплата робіт здійснюється поетапно згідно Актів здачі-приймання будівельних робіт форми № КБ-2в, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми № КБ-3 упродовж 10-ти банківських днів з моменту підписання Сторонами Актів на виконані роботи та з урахуванням строків, визначених чинним законодавством на реєстрацію таких документів в органах ДКСУ.
Відповідно до п. 5.15 Договору, прийняття Замовником закінчених робіт від Учасника здійснюється шляхом підписання Сторонами актів приймання виконаних робіт.
Згідно п. 6.4.1. Замовник має право здійснювати протягом виконання Робіт контроль і технічний нагляд за відповідністю якості, обсягів виконуваних Робіт проектно - кошторисній документації, вимогам нормативних документів, у тому числі за участю спеціалізованих організацій, які залучаються Замовником на засадах укладання з ними угод, у яких визначаються їхні функції та повноваження, в тому числі щодо прийняття від свого імені відповідних рішень. З метою здійснення контролю проводити перевірки, в тому числі за участю експертів.
П. 6.4.8. Договору передбачено право Замовника делегувати в установленому законодавством порядку повноваження щодо здійснення контролю за використанням коштів третім особам, зокрема спеціалізованим організаціям (консультаційній, аудиторській, проектній, інжиніринговій тощо) або спеціалістам, які мають відповідні дозвільні документи.
На виконання п.п. 6.4.1 та 6.4.8 вищевказаного Договору, 30.08.2021, точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено, між Виконавчим комітетом Української міської ради, в особі в.о. міського голови ОСОБА_7 , що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Замовник), та ПНВП «СПЕКТР», в особі директора ОСОБА_5 , що діє на основі Статуту (далі - Виконавець), уклали Договір за № 192 про надання послуг з технічного нагляду за виконанням будівельних робіт на об'єкті: «Реконструкція будівлі дитячого садочку - початкової школи за адресою: АДРЕСА_2 . Коригування» згідно коду ДК 021:2015-71520000-9 Послуги з нагляду за виконанням будівельних робіт (далі Об'єкт).
Відповідно до п. 1.2. вказаного Договору, здійснення технічного нагляду за виконання робіт на Об'єкті виконується у відповідності з «Порядком здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 903.
ОСОБА_5 на підставі Договору технічного нагляду № 192 від 30.08.2021 та кваліфікаційного сертифіката інженера технічного нагляду АТ 008000 від 25.10.2019, будучи службовою особою, яка здійснює технічний нагляд, на підставі наказу № 17тн про призначення відповідального за здійсненням технічного нагляду від 31.08.2021 по ПНПВ «СПЕКТР», розпочав виконувати свої організаційно-розпорядчі функції, а саме керівництво ділянкою роботи з контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час Реконструкції будівлі дитячого садочку - початкової школи за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до розділу 2 вказаного Договору, Виконавець зобов'язаний якісно, та в установлені Сторонами терміни виконувати дії, передбачені п.п. 1.1-1.2 цього Договору; якісно та у встановлені Сторонами терміни здійснювати Технічний нагляд згідно з умовами цього Договору, здійснювати контроль за якістю матеріалів, виробів та конструкцій, їх відповідності вимогам проектно-кошторисної документації, будівельним нормам і правилам та договірній ціні, приймати участь в перевірці виконаних робіт відповідно наданим актам форми КБ-2в та після їх опрацювання підписувати акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та ставити печатку Виконавця. Здійснювати контроль за прийняттям від підрядних організацій належним чином виконаних робіт на Об'єкті, виконавчої документації, в тому числі прихованих робіт та в цілому, при цьому встановлювати відповідність виконаних робіт умовам відповідних договорів та будівельним нормам і правилам. У випадку виявлення грубого порушення умов договору підряду, відхилень від проектно-кошторисної документації, будівельних норм і правил, припиняти ведення будівельних робіт і негайно (протягом одного робочого дня з моменту виявлення порушень) інформувати про це Замовника.Контролювати дотримання під час виконання робіт вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів. Мати відповідні сертифікати, які дають право здійснювати Технічний нагляд за виконанням робіт відповідно до законодавства на весь час дії цього Договору, призначити наказом та повідомити Замовника про особу, яка буде здійснювати Технічний нагляд. Проводити перевірку: наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовується під час реконструкції Об'єкта, - технічних паспортів, сертифікатів згідно з вимогами, діючими на території України, відповідності виконаних будівельних робіт, застосованих конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання договору, проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельним нормам, правилам, технічним умовам та іншим нормативним документам; відповідності обсягів та якості виконаних будівельних робіт проектно-кошторисній документації та договірній ціні; виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами Технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду; повідомляти Підрядника та Замовника протягом одного робочого дня з моменту виявлення порушень про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів, оформляти акти робіт, виконаних з недоліками. Контролювати якість усунення недоліків і дефектів, допущених в ході виконання будівельних робіт. Надавати за вимогою Замовника протягом одного робочого дня з моменту отримання запиту інформацію про хід виконання робіт Виконавцем. Відповідати перед Замовником та іншими контролюючими органами за усі дії, пов'язані з виконанням умов цього Договору. Вести облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками; Проводити разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів; Повідомляти підряднику протягом одного робочого дня з моменту виявлення порушень про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів; Оформляти акти робіт, виконаних з недоліками; Брати участь у проведенні перевірки робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спецобладнання, устаткування і механізмів технічним умовам; органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю; Виконувати інші функції, пов'язані з Технічним наглядом на відповідному Об'єкті. У разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час реконструкції Об'єкта, та відмови підрядника їх усунути Виконавець повідомляє про це Замовнику і відповідній інспекції державного архітектурно-будівельного контролю протягом одного робочого дня з моменту виявлення порушень для вжиття заходів відповідно до законодавства.
Виконавець має право: отримати оплату за виконання робіт згідно з умовами цього Договору; самостійно приймати рішення, в межах своєї компетенції, щодо належного виконання покладених на нього обов'язків, вимагати від підрядників виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної документації, договірної ціни та інших нормативних документів відносно порядку виконання та приймання робіт; зупиняти роботи у випадках застосування матеріалів, конструкцій та виробів неналежної якості, чи які не відповідають нормативним документам; ставити питання про проведення лабораторних та експертних оцінок відносно відповідності застосованих матеріалів сертифікатам якості; зупиняти роботи до оформлення актів на приховані роботи та в разі виявлення місць можливого виникнення недоліків будівельно-монтажних робіт.
Однак, незважаючи на свої організаційно-розпорядчі функції службової особи із здійснення технічного нагляду на об'єкті: «Реконструкція будівлі дитячого садочку - початкової школи за адресою: АДРЕСА_2 . Коригування», ОСОБА_5 , демонструючи безвідповідальне ставлення до виконання своїх посадових обов'язків, маючи відповідну освіту, теоретичні знання та практичні навики, маючи фактичну можливість виконати покладені на нього обов'язки та повноваження, без будь-якого психічного та фізичного примусу, всупереч інтересам служби, в порушення ст. 68 Конституції України (кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей), неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, упродовж здійснення капітального ремонту протягом серпня - грудня 2021 року, здійснюваного підрядником - ТОВ «ФПК-Портал-Буд», не виконав належним чином свої службові обов'язки із здійснення технічного нагляду, а саме не забезпечив контроль за якістю матеріалів, виробів та конструкцій, їх відповідності вимогам проектно-кошторисної документації, будівельним нормам і правилам та договірній ціні, а також не перевірив виконання підрядником робіт відповідно до наданих актів форми КБ-2в.
Так, в ході досудового розслідування встановлено, що протягом серпня - грудня 2021 року в ході проведення ремонтних робіт на Об'єкті директором ТОВ «ФПК-Портал-Буд» ОСОБА_6 , складено та видано завідомо підроблені офіційні документи - акти здачі-приймання будівельних робіт форми № КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми № КБ-3, до яких були внесені завідомо неправдиві відомості щодо обсягів та вартості виконаних робіт, які фактично не були виконані, зокрема:
-до акту приймання виконаних будівельних робіт № 1 (форма КБ-2В) за жовтень 2021 року від 22.10.2021 в пунктах 14 та 15 ОСОБА_6 внесено завідомо неправдиві відомості щодо зазначення заповнення віконних прорізів готовими блоками з металопластику площею до 3 м? та більше 3 м? площами 0,55076 м? та 1,775 м?, що разом становить 253,576 м?, що на 23,524 м? менше, ніж значення блоків металопластикових пункт 16, в якому зазначено 256,10 м?. Різниця між вартістю металопластикових блоків, зазначених у пункті № 16 та пунктах № 14 та № 15 зазначеного акту, з урахуванням ПДВ (20%) становить 73 297,21 грн., тобто завищено вартість прямих витрат на 73 297,21 грн.;
-до акту приймання виконаних будівельних робіт № 2 (форма КБ-2В) за листопад 2021 року від 22.11.2021 у пункті 30 ОСОБА_6 внесено завідомо неправдиві відомості щодо зазначення заповнення віконних прорізів готовими блоками з металопластику площею більше 3 м? площею 1,82304 м?, в той же час як у пункті 31 зазначено площу блоків віконних металопластикових - 262,86 м?, що на 80,556 м? більше, ніж площа вікон, які встановлювались. Різниця між вартістю металопластикових блоків, зазначених у пункті № 30 та пункті № 31 зазначеного акту, з урахуванням ПДВ (20%) становить 251 000,25 грн., тобто завищено вартість прямих витрат на 251 000,25 грн.;
-до акту приймання виконаних будівельних робіт № 4 (форма КБ-2В) за грудень-2 2021 року від 21.12.2021 ОСОБА_6 внесено завідомо неправдиві відомості щодо кількості встановлених сповіщувачів, зокрема:
1. в пункті № 55 вказаного акту зазначено наявність сповіщувачів ПС автоматичних димових фотоелектричних, радіоізотопних, світлових у нормальному виконанні в кількості 206 шт., в той час як проведеним 08.09.2023 натурним обстеженням стану виконаних будівельних робіт виявлено фактичну наявність вказаних сповіщувачів в кількості 5 шт., тобто відсутні 201 шт. на загальну суму з ПДВ 54 923,65 грн.;
2. в пункті № 56 вказаного акту зазначено наявність сповіщувачів ПС автоматичних теплових електроконтактних, магнітоконтактних у нормальному виконанні в кількості 8 шт., в той час як проведеним 08.09.2023 натурним обстеженням стану виконаних будівельних робіт виявлено фактичну повну відсутність вказаних сповіщувачів, тобто відсутні 8 шт. на загальну суму з ПДВ 1 200,48 грн.;
3. в пункті № 57 вказаного акту зазначено монтаж сповіщувачів пожежних ручних ИПР-А в кількості 28 шт., в той час як проведеним 08.09.2023 натурним обстеженням стану виконаних будівельних робіт виявлено фактичну наявність вказаних сповіщувачів в кількості 3 шт., тобто відсутні 25 шт. на загальну суму з ПДВ та іншими нарахуваннями 10 327,88 грн.;
4. в пункті № 58 вказаного акту зазначено монтажну базу для сповіщувачів оптичних димових в кількості 214 шт., в той час як проведеним 08.09.2023 натурним обстеженням стану виконаних будівельних робіт виявлено фактичну наявність вказаних сповіщувачів в кількості 5 шт., тобто відсутні 209 шт. на загальну суму з ПДВ 26 130,85 грн.;
5. в пункті № 73 вказаного акту зазначено наявність гучномовців стельових ЗАС 100ПП в кількості 69 шт., в той час як проведеним 08.09.2023 натурним обстеженням стану виконаних будівельних робіт виявлено фактичну повну відсутність вказаних гучномовців, тобто відсутні 69 шт. на загальну суму з ПДВ 19 836,40 грн., тобто завищено вартість прямих витрат на 112 419,26 грн.
Загальна сума завищення директором ТОВ «ФПК-Портал-буд» ОСОБА_6 по актах № 1 за жовтень 2021 року, № 2 за листопад 2021 та № 4 за грудень - 2 2021 року відповідно до Договору від 04.08.2021 № 173 становить 436 719,72 грн.
Отже, враховуючи вищенаведене, вартість фактично виконаних робіт відповідно до Договору від 04.08.2021 № 173 з реконструкції дитячого садочку - початкової школи за адресою: АДРЕСА_2 , на час їх виконання становить 12 769 727,61 грн.
Таким чином, обсяги та вартість фактично виконаних з реконструкції будівлі дитячого садочку - початкової школи за адресою: АДРЕСА_2 відповідно до договору підряду № 173 від 04.08.2021, частково не відповідають обсягам та вартості, визначеним первинною звітною документацією з будівництва.
Після виготовлення вищезгаданих актів № 1 за жовтень 2021 року від 22.10.2021, № 2 за листопад 2021 від 22.11.2021 та № 4 за грудень - 2 2021 року від 21.12.2021, а також довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за жовтень 2021 року від 22.10.2021, листопад 2021 року від 22.11.2021 і грудень-2 2021 року від 21.12.2021, директор ТОВ «ФПК-Портал-Буд» ОСОБА_6 в невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, передав названі документи на підпис інженеру технічного нагляду ОСОБА_5 як особі, відповідальній за здійснення технічного нагляду за об'єктом будівництва.
Отримавши зазначені документи, ОСОБА_5 , будучи службовою особою та виконуючи спеціальні повноваження з технічного нагляду за будівництвом об'єкту, отримавши від директора ТОВ «ФПК-Портал-Буд» ОСОБА_6 акти № 1 за жовтень 2021 року від 22.10.2021, № 2 за листопад 2021 від 22.11.2021 та № 4 за грудень - 2 2021 року від 21.12.2021, зобов'язаний був здійснити перевірку фактично виконаних робіт, перелік яких внесені до вказаних актів та провести контрольні обміри.
Однак, ОСОБА_5 , в порушення своїх службових прав та обов'язків, визначених договором про технічний нагляд № 192 від 30.08.2021 та Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 903 від 11.07.2007, допустив службову недбалість, тобто неналежно виконав свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, а саме належним чином не здійснив перевірку фактично виконаних робіт з роботами, які внесені до звітної документації, а саме акти № 1 за жовтень 2021 року від 22.10.2021, № 2 за листопад 2021 від 22.11.2021 та №4 за грудень - 2 2021 року від 21.12.2021 за формою № КБ-2в.
Неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, ОСОБА_5 у невстановлений час та місці, безпідставно підписав власним підписом та скріпив печаткою «Інженер технічного нагляду реєстраційний № НОМЕР_1 ОСОБА_5 » акти приймання виконаних будівельних робіт № 1 за жовтень 2021 року від 22.10.2021, № 2 за листопад 2021 від 22.11.2021 та №4 за грудень - 2 2021 року від 21.12.2021 за формою № КБ-2в по об'єкту «Реконструкція будівлі дитячого садочку - початкової школи за адресою: АДРЕСА_2 . Коригування», в яких підрядною організацією ТОВ «ФПК-Портал-Буд» були зазначені завищені обсяги виконаних робіт на загальну суму 436 716,72 грн.
Після підписання ОСОБА_5 зазначених актів, вони були передані до Виконавчого комітету Української міської ради, де міський голова м. Українка Обухівського району Київської області ОСОБА_8 підписав їх.
В подальшому упродовж жовтня-грудня 2021 року акти приймання виконаних будівельних № 1 за жовтень 2021 року від 22.10.2021, № 2 за листопад 2021 від 22.11.2021 та № 4 за грудень - 2 2021 року від 21.12.2021, а також довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за жовтень 2021 року від 22.10.2021, листопад 2021 року від 22.11.2021 і грудень-2 2021 року від 21.12.2021, до змісту яких ОСОБА_6 вніс завідомо неправдиві відомості про обсяги та вартість виконаних робіт на завищену суму 436 716,72 грн., Виконавчим комітетом Української міської ради подано до Управління державної казначейської служби України в Обухівському районі для реєстрації фінансових зобов'язань перед ТОВ «ФПК-ПОРТАЛ-БУД».
На підставі платіжних доручень № 2 (#207828623) від 27.10.2021, № 2 (#219537318) від 22.11.2021, № 4 (#219536951) від 22.11.2021, № 2 (#231460353) від 21.12.2021, № 4 (#231461840) від 21.12.2021, Виконавчим комітетом Української міської ради перераховано на банківський рахунок ТОВ «ФПК-ПОРТАЛ-БУД» № НОМЕР_2 , відкритий в АТ КБ «ПриватБанк», грошові кошти на загальну суму 4 860 644,53 грн., в тому числі грошові кошти в сумі 436 716,72 грн., на які завищено обсяги і вартість робіт виконаних ТОВ «ФПК-ПОРТАЛ-БУД».
Внаслідок неналежного виконання ОСОБА_5 , як службовою особою, яка здійснює технічний нагляд, своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що полягало у неналежній перевірці обсягу фактично виконаних робіт з відомостями зазначеними підрядником в актах приймання виконаних будівельних № 1 за жовтень 2021 року від 22.10.2021, № 2 за листопад 2021 від 22.11.2021 та № 4 за грудень - 2 2021 року від 21.12.2021 за формою № КБ-2в по об'єкту «Реконструкція будівлі дитячого садочку - початкової школи за адресою: АДРЕСА_2 . Коригування», які містили завищені обсяги виконаних робіт на вказаному об'єкті, що призвело до безпідставного перерахування Виконавчим комітетом Української міської ради коштів місцевого бюджету, на рахунок ТОВ «ФПК-Портал-Буд», за фактично невиконані відповідно проектно-кошторисної документації роботи, в загальній сумі 436 719,72 грн., що спричинило тяжкі наслідки громадським інтересам - Виконавчому комітету Української міської ради Обухівського району Київської області на загальну суму 436 719,72 (чотириста тридцять шість тисяч сімсот дев'ятнадцять) гривень 72 копійки, оскільки спричинені збитки у 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян (на час вчинення дій) на момент вчинення злочину, та є тяжкими наслідками.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_4 подав клопотання про звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності на підстві ст.45 КК України.
В обгрунтування клопотання захисник зазначив, що інкримінований обвинуваченому злочин є необережний нетяжкий, який особа вчинила вперше. ОСОБА_5 щиро кається та активно сприяв розкриттю кримінального правопорушення. Цивільний позов за викладеними в обвинувальному акті обставинами заявлений у іншому кримінальному провадженні в якому обвинуваченим є директор підрядної організації, яка виконувала будівельні роботи та отримувала кошти. У зв'язку з цим розміри шкоди в сумі 436719 грн. 72 коп. не відшкодовувався.
Крім того, захисник просив врахувати соціальну та професійну характеристику обвинуваченого, що ОСОБА_5 неодноразово був відзначений державними нагородами, обирався членом колегії Міністерства регіонального розвитку та будівництва, Депутатом Печерської у м.Києві районної ради, Членом Ради Директорів Конференції будівельників України, організовував будівництво надзвичайно складних та знакових для м.Києва та Держави об'єктів.
Вказане клопотання підтримав обвинувачений.
Прокурор щодо задоволення клопотання заперечила через його безпідставність.
Представник потерпілого до суду не з'явилась, про час розгляду справи була повідомлена належним чином.
Суд вислухавши обвинуваченого та його захисника, думку прокурора, дослідивши матеріали клопотання та матеріали кримінлаьного провадження приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених Законом України про кримінальну відповідальність.
Статтею 44 КК України визначено, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст.45 КК України особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Відповідно до п.3 Постанови Пленуму ВСУ від 23.12.2005 N 12 «дійове каяття полягає в тому, що після вчинення злочину особа щиро покаялась, активно сприяла його розкриттю та повністю відшкодувала завдані збитки або усунула заподіяну шкоду. Відсутність хоча б однієї із зазначених складових дійового каяття виключає звільнення особи від кримінальної відповідальності за ст. 45 КК України. Виняток можуть становити лише випадки вчинення злочину чи замаху на нього, внаслідок яких не заподіяно шкоду або не завдано збитки.
Щире розкаяння характеризує суб'єктивне ставлення винної особи до вчиненого злочину, яке виявляється в тому, що вона визнає свою провину, висловлює жаль з приводу вчиненого та бажання виправити ситуацію, що склалася.
Активним сприянням розкриттю злочину слід вважати надання особою органам дізнання або досудового слідства будь-якої допомоги в установленні невідомих їм обставин справи.
Повне відшкодування завданих збитків або усунення заподіяної шкоди полягає в добровільному задоволенні винним або іншими особами, зокрема батьками чи близькими родичами, обґрунтованих претензій потерпілого щодо відшкодування заподіяної злочином матеріальної та моральної шкоди, загладжуванні її в інший спосіб, наприклад, шляхом прилюдного вибачення за завдану образу.»
Як встановлено в судовому засіданні обвинувачений раніше не судимий та обвинувачується у вчиненні необережного нетяжкого злочину.
Разом з тим, таких обставин, які б вказували на щире каяття обвинуваченого у вчиненому кримінальному правопорушенні, активне сприяння розкриттю злочину, судом не встановлено. Доводи ОСОБА_5 щодо щирого каяття та активного сприяння розкриттю кримінального правопорушення потребують додаткового з'ясування та перевірки, оскільки з обвинувального акту вбачається, що обставин, які б пом'якшували покарання ОСОБА_5 на досудовому слідстві, не встановлено.
Крім того, відшкодування завданих збитків або усунення заподіяної шкоди, що є обов'язковою умовою для звільнення від кримінальної відповідальності не знайшла свого підтвердження під час вирішення клопотання.
За таких обставин підстав для задволення клопотання захисника та обвинуваченого суд не вбачає.
Керуючись ст.350 КПК України, ст.45 КК України, суд,-
В задоволенні клопотання захисника та обвинуваченого про звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності на підставі ст.45 КК України відмовити.
Повний текст складено та оголошено 16 вересня 2024 року о 10.00 годині.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1