12 вересня 2024 р. Справа № 520/23508/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Чалого І.С.,
Суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.11.2023, головуючий суддя І інстанції: Григоров Д.В., м. Харків, повний текст складено 13.11.23 по справі № 520/23508/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області щодо відмови у здійснені перерахунку пенсії позивача на час звільнення з урахуванням отриманої заробітної плати (доходу) у січні-лютому 2023 року; скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області № 963300182950 від 21.03.2023 про перерахунок пенсії позивача у зв'язку із звільненням з роботи; зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Харківській області прийняти рішення про перерахунок пенсії позивача у зв'язку зі звільненням з роботи з урахуванням витягу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Індивідуальні відомості про застраховану особу за 2023 рік відомості про заробітну плату ( дохід) за січень-лютий 2023 року на суму 240771,10 грн., ( 28 778,40 грн. - за січень та 211 992,71 гр. - за лютий 2023 року).
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 позовні вимоги ОСОБА_1 залишено без задоволення.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В апеляційній скарзі позивач посилається на те, що у грудні 2022 року перерахунок його пенсії здійснювався не автоматично, як працюючому пенсіонеру на підставі ч. 4 ст.42 Закону України «По загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а у зв'язку зі зміною (переходу) з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на підставі поданої ним заяви. Звернення за перерахунком пенсії у березні 2023 року пов'язано зі зміною статусу ( категорії) з працюючого пенсіонера на непрацюючу особу, отже з цього моменту він втратив право на автоматичний перерахунок пенсії, як працюючий пенсіонер через кожні 24 місяці ( два роки), як це передбачено зазначеною нормою закону. Стверджує, що неврахована відповідачем під час здійснення перерахунку його пенсії сума отриманого доходу за січень-лютий 2023 року після зміни статусу на непрацюючу особу відтепер не буде враховуватись органом Пенсійного Фонду для перерахунку його пенсії в майбутньому, адже після звільнення з роботи автоматичного перерахунку його пенсії після 2-х відпрацьованих років вже не може бути. Вважає, що судом першої інстанції та відповідачем проігноровано приписи абзацу 7 пункту 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України 25.11.2005 року № 22-1, який нормативно регулює питання щодо зміни рішення про перерахунок пенсії у разі надходження відомостей про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом чотирьох місяців з дня звернення особи із заявою про перерахунок пенсії.
Відповідач правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує з 05.07.2017 пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до розпорядження Харківського міського голови від 13.02.2023 №194/2к ОСОБА_1 звільнено з посади заступника директора Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради - заступника головного архітектора міста за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію згідно зі ст. 38 КЗпП України з 15.02.2023.
16.03.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії у зв'язку зі звільненням з роботи.
Рішенням ГУ ПФУ в Харківській області від 21.03.2023 № 963300182950 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2023. Розмір пенсії з надбавками склав 11200,05 грн.
Не погоджуючись з розміром перерахованої пенсії, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою від 11.07.2023, в якій просив відповідача переглянути вказане рішення про перерахунок пенсії з урахуванням витягу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування "Індивідуальні відомості про застраховану особу за 2003 рік" згідно відомості про заробітну плату за рік 240 771,10 грн.(28 778,40 грн. - за січень та 211 992,71 грн. - за лютий).
Відповідач листом від 24.07.2023 №19909-23452/К-03/8-2000/23 повідомив позивача, що перерахунок його пенсії проведено в строки та порядку відповідно до чинного законодавства.
Не погодившись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки пенсію позивача перераховано з урахуванням заробітної плати з 20.12.2022 (з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію), у позивача виникне право на перерахунок його пенсії з урахуванням отриманої заробітної плати (доходу) у січні-лютому 2023 року через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, тобто 20.12.2024. На даний час здійснення перерахунку, про який просить позивач, є передчасним.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно із пунктом 1 частини 1статті 8 Закону № 1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до приписів статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
З системного аналізу наведених вище норм права вбачається, що для пенсіонерів, що працюють, передбачено декілька варіантів перерахунків пенсії. Зокрема, якщо перерахунок пенсії проводиться як наслідок звільнення раніше працюючого пенсіонера з роботи, то в такому випадку здійснюється автоматичний перерахунок пенсії з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи.
В свою чергу статтею 42 Закону № 1058-IV передбачено перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам через кожні 24 місяці набутого страхового стажу. В такому випадку пенсіонер отримує право на врахування під час перерахунку пенсії отриманої ним після призначення пенсії заробітної плати. Водночас вказана норма чітко вказує, що такий перерахунок пенсії проводиться через кожні 24 місяці набутого страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. При цьому приписами статті 42 Закону № 1058-IV не передбачено проведення автоматичного або заявою пенсіонера перерахунку пенсії у випадку звільнення з роботи з зарахуванням заробітної плати, що отримував пенсіонер після призначення (попереднього перерахунку) пенсії по день звільнення (якщо набуто менше ніж 24 місяці страхового стажу). Отже, навіть у випадку звільнення з роботи, якщо після попереднього перерахунку пенсії не набуто 24 місяці страхового стажу, підстави для перерахунку пенсії після звільнення з роботи з урахуванням додатково набутої заробітної плати відсутні.
З наведеного вище вбачається, що перерахунок пенсії проводиться після звільнення з роботи з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи, в той час як звільнення з роботи не дає право на перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати по день звільнення, якщо пенсіонером додатково не набуто 24 місяці страхового стажу на день звільнення, що рахується від дати попереднього перерахунку (призначення) пенсії.
Матеріалами справи підтверджується, що починаючи з 20.06.2017 позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до норм Закону № 1058-IV.
20.12.2022 позивач звернувся із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з урахуванням відпрацьованого стажу та заробітної плати. З 20.12.2022 позивачу проведено перерахунок пенсії із зарахуванням страхового стажу та заробітної плати по 30.09.2022.
Отже, наступний перерахунок пенсії після 30.09.2022 може бути проведений за умови набуття позивачем не менше ніж 24 місяців страхового стажу. Станом на день звільнення 16.02.2023 позивачем не набуто додатково 24 місяці страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії, тому права на перерахунок пенсії, навіть незважаючи на звільнення з роботи, позивач не набув.
З огляду на матеріали справи, відповідно до заяви ОСОБА_1 йому з 16.02.2023 проведено перерахунок пенсії після звільнення з роботи, але з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи, як це передбачено абзацом другим частини третьої статті 42 Закону № 1058.
Отже, з урахуванням викладеного вище у відповідача відсутній обов'язок проведення перерахунку пенсії позивача у зв'язку з його звільненням з роботи з урахуванням витягу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Індивідуальні відомості про застраховану особу за 2023 рік відомості про заробітну плату ( дохід) за січень-лютий 2023 року.
Від так доводи позивача в апеляційній скарзі про те, що відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії додатково після надходження відомостей про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за місяць, що передує поданню заяви про перерахунок пенсії, колегія суддів відхиляє, адже в даному випадку незалежно від надходження чи не надходження таких відомостей позивач не має право на врахування отриманої ним заробітної плати під час перерахунку пенсії після звільнення з роботи, оскільки після попереднього перерахунку пенсії ним не набуто додатково 24 місяці страхового стажу
Так, само доводи в апеляційній скарзі про ігнорування судом першої інстанції приписів абзацу 7 пункту 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України 25.11.2005 року № 22-1, є неспроможними, оскільки у даній ситуації норми пункту 4.3 Порядку № 22-1 не підлягають застосуванню через відсутність у позивача права на проведення перерахунку пенсії з підстав недостатністі необхідного страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії.
Підсумовуючи викладене вище, колегія суддів зважає на відсутність порушень прав позивача, які б потребували судового захисту та погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні вимог позову.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши справу, дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Дана справа є справою незначної складності, тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: "а", "б", "в", "г" пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
З огляду на результат апеляційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді апеляційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 по справі № 520/23508/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя І.С. Чалий
Судді В.В. Катунов І.М. Ральченко