Рішення від 12.09.2024 по справі 420/10926/24

Справа № 420/10926/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 09.04.2024 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, в якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не включення виплаченої індексації грошового забезпечення, доплати за службу у нічний час, додаткові доплати за роботу під час карантину, додаткової винагороди згідно Постанови КМУ № 168 від 28.02.2022 року за безпосередню участь у бойових діях в довідку грошового атестату № 245 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарних місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подаються для призначення пенсії;

зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області нову довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, індексації грошового забезпечення, доплати за службу у нічний час, додаткові доплати за роботу під час карантину, додаткова винагорода згідно Постанови КМУ № 168 від 28.02.2022 року за безпосередню участь у бойових діях, за останні 24 календарних місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу з зазначенням розміру індексації грошового забезпечення, доплати за службу у нічний час, додаткові доплати за роботу під час карантину, додаткова винагорода згідно Постанови КМУ № 168 від 28.02.2022 року за безпосередню участь у бойових діях за період з грудня 2020 року по листопад 2022 року включно.

В обґрунтування позовних вимог позивач, з покликанням на фактичні обставини справи зазначає, що за період з 01.12.2020 року по 30.11.2022 року по відомостям наданим з витягів розрахунково-платіжних відомостей, та виплатам за рішеннями суду за роботу у нічний час на під час карантину, його грошове забезпечення складає 791604.92 грн. Середньомісячне грошове забезпечення за останні 24 місяці служби складає суму для обчислення пенсії 32983,54 грн.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача, щодо не включення до грошового атестату при розрахунку його пенсії грошове забезпечення у вигляді доплати за службу у нічний час, додаткові доплати за роботу під час карантину, додаткової винагороди згідно Постанови КМУ № 168 від 28.02.2022 року за безпосередню участь у бойових діях та індексацію грошового забезпечення і вважає що з вказаної суми ГУНП в Одеській області повинні скласти новий грошовий атестат з розрахунком пенсії та направити його до Головного управління ПФУ в Одеській області.

Ухвалою суду від 15.04.2024 прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

29.04.2024 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що ГУНП в Одеській області вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтовані та не підлягають задоволенню в повному обсязі.

У відзиві вказано, що при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення. Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Як зазначено відповідачем, додаткова винагорода, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року, не має регулярного характеру та виплачується на підставі наказів командирів (начальників) за наявності певних умов: - на період дії воєнного стану; - поліцейським, які безпосередньо виконують службові обов'язки під час дії воєнного стану. Виплата зазначеної винагороди залежить від певних умов та лише в означений період. Тобто, така виплата не є постійною і не має систематичного характеру, а її розмір залежить від днів виконання службових обов'язків у період дії воєнного стану, що визначається наказом начальника. Ключовим словом при визначені, які саме додаткові види грошового забезпечення, підлягають включенню в розрахунок пенсії, є слово «щомісячні». В розрахунок пенсії беруться лише щомісячні платежі, тобто додаткові види грошового забезпечення, які виплачуються на постійній основі, щомісяця. За таких обставин, додаткова винагорода, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який є складовим елементом грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відповідно до статті 43 Закону № 2262-ХІІ».

Також, у відзиві вказано, що доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць. З наведеного вбачається, що підставою для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції, в той час як підставою для нарахування доплати за службу в нічний час є довідка встановленої форми, в якій відображено облік фактичного часу несення поліцейськими служби в нічний час. Таким чином, доплата за роботу в нічний час поліцейському проводиться виключно за відпрацьовані години служби в нічний час, тобто ця доплата до посадового окладу поліцейського не є постійною, а носить виключно компенсаційний характер. Отже, ці виплати не є щомісячними і не мають систематичного характеру, їх розмір не є фіксованим, а тому вони не є складовою грошового забезпечення поліцейського, з якого обчислюється пенсія.

Крім того, у відзиві вказано, що додаткова доплата за службу в особливих умовах (COVID-19), яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020, не має регулярного характеру та виплачується за наявності певних умов: - на період карантину; - поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян). Виплата зазначеної доплати залежить від певних умов та лише в означений період. Тобто, така виплата не є постійною і не має систематичного характеру, а її розмір залежить від днів виконання службових обов'язків у період карантину. Таким чином, додаткова доплата до грошового забезпечення поліцейським Національної поліції, передбачена Постановою №375, є окремою виплатою, яка виплачується на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України, та протягом 30 днів з дня його відміни, а тому не є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення та складовою грошового забезпечення відповідно до норм Постанови №988 та наказу №260.

Також, як стверджує відповідач, з доходу, який отримав позивач у вигляді індексації заробітної плати, не було нараховано та сплачено ЄСВ.

У відзиві зазначено, що ГУНП не уповноважений видати оновлену довідку довільної форми із непередбаченим зазначенням у ній суми індексації грошового забезпечення додаткової винагороди, яка встановлена постановою КМУ № 168, доплати за роботу в нічний час позивача, позаяк включення таких видів виплат до довідки не передбачено чинним законодавством України.

З урахуванням вищевикладеного, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позов, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та перевіривши їх наданими доказами, суд встановив таке.

Наказом №1869 о/с начальника ГУ Національної поліції в Одеській області від 30.11.2022 року підполковника поліції ОСОБА_1 старшого інспектора-чергового чергової частини відділення поліції №1 Одеського районного управління поліції №2 ГУ Національної поліції в Одеській області звільнено зі служби в поліції на підставі п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» № 580-ІІІ за станом здоров'я (через хворобу) з 01 грудня 2022 р.

З наданої до суду витягів з розрахунково-платіжних відомостей по грошовому забезпеченню ОСОБА_1 , судом встановлено, що у період з грудня 2020 року по грудень 2022 року позивачу нараховувались та виплачувались, зокрема:

- додаткова доплата на період карантину (у грудні 2020 року, у липні 2021 року);

- індексація (у період грудень 2020 року - грудень 2022 року);

- додаткова винагорода за безпосередню участь в бойових діях відповідно до постанови КМУ №168 (у період березень 2022 року - вересень 2022 року, листопад 2022 року - грудень 2022 року);

- доплата за роботу у нічний час (у червні 2021 року, у серпні 2021 року, у жовтні 2021 року, у лютому 2022 року).

При цьому у рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2023 року по справі №420/3851/23, яке набрало законної сили, встановлено, що листом від 31.01.2023 року № 14/B-46 Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Одеській області повідомило позивачу, що у зв'язку з ненадходженням асигнувань за програмою для виплат додаткових доплат позивачу не було нараховано та виплачено додаткову доплату за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 за 2021 рік, окрім двох місяців: за січень 2021 р. у розмірі 6364,28 грн і за частину лютого 2021 р. у розмірі 3829,55 грн, які були сплачені в липні 2021 року.

Судом встановлено, що:

- рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2023 року по справі №420/3851/23, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 додаткову доплату за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 за період з 01 березня 2021 року по 01 грудня 2021 року включно;

- рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.05.2023 року по справі №420/4530/23, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення у вигляді доплати за службу у нічний час за період 2019 -2022 рік за 286 нічних змін, з урахуванням часткової сплати у червні 2021 року за службу у нічній час у сумі 766, 86 грн, у серпні 2021 у сумі 109,38 грн; у жовтні 2021 року у сумі 770,15 грн, у лютому 2022 у сумі 397,31 гривень.

На виконання рішення суду:

- по справі №420/4530/23 відповідачем 31.08.2023 року сплачено позивачу 7232,68 грн;

- по справі №420/3851/23 відповідачем 28.03.2024 року сплачено позивачу 1304,70 грн.

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 з 02.12.2022 року призначена пенсія за вислугу років.

При обчисленні пенсії ОСОБА_1 враховано грошове забезпечення всього у сумі 13440,92 грн, з яких, зокрема, середньомісячну суму грошового забезпечення за 24 місяці у розмірі 6390,92 грн, в тому числі: надбавку за специфічні умови проходження служби 45% і премію 48,858%.

Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не включення виплаченої індексації грошового забезпечення, доплати за службу у нічний час, додаткові доплати за роботу під час карантину, додаткової винагороди згідно Постанови КМУ № 168 від 28.02.2022 року за безпосередню участь у бойових діях в довідку грошового атестату № 245 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарних місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подаються для призначення пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд зазначає.

Положеннями ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.2).

Відповідно до статті 102 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII) пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі у Національній поліції.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262 пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" визначено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:

- відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Щодо включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, індексації грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби, суд зазначає.

Згідно зі статтею 18 Закону України від 05 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі Закон № 2017) законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону № 2017).

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон № 1282).

Згідно зі статтею 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону № 1282 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України у спосіб підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2262.

Відповідно до частини першої статті 6 Закону № 1282 у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Згідно зі статтею 4 Закону № 1282 індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі Порядок № 1078) передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Отже, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

Як встановив суд під час проходження служби позивачу, зокрема у період грудень 2020 року - грудень 2022 року щомісячно нараховувалася та виплачувалася індексація грошового забезпечення.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд у постанові від 03 квітня 2019 року у справі № 638/9697/17 відступив від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах в частині відсутності підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої військовослужбовцем індексації грошового забезпечення, викладеного у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 06 та 13 березня 2019 року у справах № 522/11262/16-а та №522/7855/17, відповідно та сформулював такий правовий висновок:

«… Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку № 1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення. …».

Аналогічний правовий висновок висловлено Верховним Судом у складі суддів Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постановах від 30 вересня 2019 року у справі № 750/9785/16-а, від 20 листопада 2019 року у справі № 522/11257/16-а, від 17 травня 2021 року у справі № 552/4951/17 та від 26 серпня 2021 року у справі № 240/7853/19.

Таким чином, до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, має бути включена сума виплаченої індексації грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби, що передували звільненню, як передбачено Порядком №393.

При цьому суд зазначає, що постанова Верховного суду від від 30 січня 2024 року у справі №580/1974/23 не є релевантною при розгляді даної справи, оскільки у справі №580/1974/23 суд вирішував питання правомірності дій відповідача саме щодо невключення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу сум індексації цього грошового забезпечення діючих поліцейських.

Щодо включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, доплати за службу у нічний час за 24 останні календарні місяці служби, суд зазначає.

Відповідно до ст. 91 Закону №580-VIII особливий характер служби в поліції містить спеціальні умови для певних категорій поліцейських, такі як, зокрема, службу в нічний час.

Згідно п. 11 розділу II Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється керівником підрозділу, у якому проходить службу поліцейський, шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до цього Порядку та умов, яка до 15 числа місяця, наступного після залучення поліцейських до несення служби в нічний час, подається до фінансового підрозділу.

Доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

З вказаних норм слідує, що така доплата не входить до встановленого ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ переліку складових грошового забезпечення, що враховуються при обчисленні пенсії, оскільки її виплата здійснюється не щомісячно, має компенсаційний характер і пов'язана, як правило, з виконанням додаткових обов'язків.

Тобто, ця виплата не є щомісячною і не має систематичного характеру, її розмір не є фіксованим, а тому вона не є складовою грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною Верховним Судом у постановах від 14.05.2019 у справі № 639/2222/17, від 24.12.2020 у справі № 803/867/17, від 19.08.2021 у справі № 809/813/17.

Таким чином, позовні вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.

Щодо включення до складу грошового забезпечення з якого розраховується пенсія додаткової доплати, передбаченої Постановою КМУ №375 від 29.04.2020 суд зазначає.

Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» від 29.04.2020 № 375 (далі Постанова № 375), постановлено:

1. Установити, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

2. Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

4. Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.

Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Аналізуючи вказані вище норми суд дійшов висновку, що додаткова доплата до грошового забезпечення на період карантину є додатковою виплатою, зокрема поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням. При цьому, виплата такої доплати залежить від певних умов та лише в означений період. Тобто, така доплата не є постійною і не має систематичний характер, а її розмір залежить від визначених поліцейському завдань, у процесі виконання яких він має безпосередній контакт з населенням під час карантину, так і від кількості відпрацьованого часу в зазначених умовах.

При цьому, факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який є вичерпним (постанова Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 року у справі № 522/2738/17).

Таким чином, суд приходить до висновку, що додаткова доплата до грошового забезпечення поліцейським Національної поліції, передбачена Постановою№375, є окремою виплатою, яка виплачується на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України, та протягом 30 днів з дня його відміни та не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення та складовою грошового забезпечення відповідно до норм Постанови №988 та наказу №260, який є складовим елементом грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

Отже, в цій частині відсутні підстави для задоволення позову.

Щодо включення до складу грошового забезпечення з якого розраховується пенсія додаткової винагороди, суд зазначає.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята Постанова № 168, пунктом 1 якої установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників) (п. 2 Постанови 168).

Пунктом 5 Постанови 168 визначено, що вона набирає чинності з моменту опублікування і застосовується з 24.02.2022.

Постановою Кабінету Міністрів України № 793 від 07.07.2022 до постанови № 168 від 28.02.2022 внесені зміни.

До вказаної Постанови №168 неодноразово вносились зміни.

Суд зазначає, що додаткова винагорода, що передбачена п. 1 Постанови №168 є тимчасовою вимушеною мірою заохочення, зокрема поліцейських, у зв'язку з російською агресією проти України, і виплачується лише на період дії воєнного стану за певних умов, тому вона не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення у розумінні Постанови № 988.

Отже, в цій частині відсутні підстави для задоволення позову.

Разом з тим, відповідно до пункту 1 розділу ІХ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженому наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260, у разі переміщення по службі (переведення, відрядження, переходу), а також звільнення поліцейського зі служби в поліції орган поліції, ЗВО, орган, до якого був відряджений поліцейський, зобов'язаний виплатити йому належні види грошового забезпечення, про що зробити відповідні записи в грошовому атестаті за формою, визначеною у додатку 2 до цих Порядку та умов.

Згідно з п. 4 розділу ІІІ Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760 підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують:

1) грошовий атестат;

2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (додаток 4).

Суд звертає увагу, що грошове забезпечення, з якого розраховується пенсія, з урахуванням сум індексації зазначається в грошовому атестаті, а не в довідці про додаткові види грошового забезпечення, яка згідно додатку 4 до Інструкції містить тільки відомості про суми надбавок та премію.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що вимоги позивача є частково законними та обґрунтованими, а отже такими, що підлягають частковому задоволенню.

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не включення виплаченої індексації грошового забезпечення до грошового атестату ОСОБА_1 , який відповідно до п. 4 розділу ІІІ Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760 підготував відповідний підрозділ фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України;

- зобов'язання Головного управління Національної поліції в Одеській області внести зміни до грошового атестату ОСОБА_1 , який відповідно до п. 4 розділу ІІІ Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760 підготував відповідний підрозділ фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України із включенням виплаченої індексації ОСОБА_1 та направити його до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов позивача підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не включення виплаченої індексації грошового забезпечення до грошового атестату ОСОБА_1 , який відповідно до п. 4 розділу ІІІ Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760 підготував відповідний підрозділ фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області внести зміни до грошового атестату ОСОБА_1 , який відповідно до п. 4 розділу ІІІ Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760 підготував відповідний підрозділ фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України із включенням виплаченої індексації ОСОБА_1 та направити його до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головнt управління Національної поліції в Одеській області (65080, м. Одеса, вул. Академіка Філатова, 15-а, код ЄДРПОУ 40108740).

Суддя O.A. Вовченко