Харківський районний суд Харківської області
12 вересня 2024 року сел..Покотилівка Харківської області
Справа № 635/6941/24
Провадження № 3/635/2709/2024
Суддя Харківського районного суду Харківської області Бондаренко І.Е, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, радіотелефоніста, солдата військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
До Харківського районного суду Харківської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серія ДНХ-2/5200 від 16 червня 2024 року відносно ОСОБА_1 щодо скоєння правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП.
Склад адміністративного правопорушення: «15.06.2024 о 12 год. 00 хв. солдат ОСОБА_1 був виявлений за адресою: АДРЕСА_2 службовими особами військової частини НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків. В подальшому солдата ОСОБА_2 було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 та проведено огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу АЛКОНТ-М (№00253). Результат огляду 2.19 проміле. Відповідно до акту солдат ОСОБА_1 знаходився в нетверезому стані під час виконання службових обов'язків в умовах воєнного стану, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КупАП.
Положеннями частини 1 статті 268 КУпАП визначено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. В разі відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Водночас, у відповідності до частини 2 статті 268 КУпАП участь особи у розгляді справи, яка притягається до відповідальності за частиною 3 статті 172-20 не є обов'язковою.
Попри те, що ОСОБА_1 свою провину визнав та просив розглянути справу без його участі ще на стадії складання Протоколу про адміністративне правопорушення, суд з метою досягнення виховного ефекту призначив розгляд справи на 12 год. 40 хвилин 23 липня 2024 року в приміщенні Харківського районного суду Харківської області. Засідання неодноразово переносилося,
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про причини своєї відсутності не повідомив, в матеріалах справи містяться дані про повідомлення йому про час і місце розгляду справи.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в окремій заяві просив розглянути справу без його участі, свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення повністю визнав, при складенні протоколу заяв та доповнень до нього не мав, на неправомірні дії особи, що складала протокол не скаржився.
Суд зазначає, що ані буква, ані дух Закону не перешкоджають особі добровільно відмовитися у відкритий чи мовчазний спосіб від свого права на гарантії справедливого судового розгляду. Однак для того, щоб така відмова була дійсною для цілей додержання прав людини на справедливий судовий розгляд, вона має бути виражена у недвозначній формі і має супроводжуватися мінімальними гарантіями співмірними з важливістю такої відмови. Особиста участь у розгляді справи є невід'ємною частиною гарантії справедливого судового розгляду.
Усталена судова практика, у тому числі міжнародних судів, встановлює, що особа, яка притягається до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення має щонайменше такі права: бути негайно і детально поінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причини притягнення до адміністративної відповідальності; мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту; захищати себе особисто чи використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд, або - за браком достатніх коштів для оплати юридичної допомоги захисника - одержувати таку допомогу безоплатно, коли цього вимагають інтереси правосуддя; допитувати свідків або вимагати, щоб їх допитали, а також вимагати виклику й допиту свідків для захисту; якщо вона не розуміє мови, яка використовується в суді, або не розмовляє нею, - одержувати безоплатну допомогу перекладача.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що розгляд справи без участі особи не позбавляє її гарантій на справедливий судовий розгляд, а права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не порушуються. Зокрема, як це вбачається з Протоколу про військове адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 були роз'яснені його права, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП. В тому ж протоколі, ним власноруч записано, що він свою провину визнає. Щодо обставин, часу, місця адміністративного правопорушення, викладених у Протоколі особою, що його складала, заперечень ОСОБА_1 також не навів. Отже, це свідчить про те, що особа, яка притягається до відповідальності була негайно і детально поінформована зрозумілою для неї мовою про характер і причини притягнення до адміністративної відповідальності. Це ж знайшло своє відображення також в поясненні. Зокрема, там зазначено, що особа, яка притягається до відповідальності бажає давати пояснення українською мовою та не має заяв та доповнень до протоколу. Однакові за змістом заяви особи, що притягається до відповідальності, які були зафіксовані у різних документах, суд сприймає як недвозначну відмову від особистої участі у судовому розгляді та усвідомлення важливості такої відмови. Заздалегідь зроблена відмова від особистої участі у справі свідчить ще й про те, що особі був запропонований час для підготовки до розгляду справи, але вона скористувалася ним на власний розсуд, відмовившись від захисту у майбутньому як особисто, так і за допомогою захисника. Наявність у справі Протоколу, пояснення, заяви з визнанням вини, згодою на розгляд справи без участі особи, суд розцінює як наявність у справі даних про своєчасне сповіщення про місце і час розгляду справи і вважає такий розгляд можливим.
Попри зазначене, суд призначав розгляд справи, повідомляв про місце і час розгляду особу, що притягається до адміністративної відповідальності. Особа в судове засідання не з'явилася, про причини неявки не повідомила. Під час відсутності особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
За наведених обставин суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності ОСОБА_1 .
В ході судового засідання були встановлені наступні обставини, судом стисло розтлумачені норми застосованого права та наведені мотиви прийнятого рішення:
ОСОБА_1 15 червня 2024 року о 12 годині 00 хвилин був виявлений представниками військової частини НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 з ознаками алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків. В подальшому старший солдат ОСОБА_2 був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де був проведений огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу «АЛКОНТ-М (№00253). Результат огляду - 2,19 промілє.
На думку особи, яка склала протокол, своїми діями солдат ОСОБА_3 вчинив адміністративне правопорушення передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП в умовах особливого періоду, оскільки диспозицією норми частини 3 статті 172-20 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинене в умовах особливого періоду, а солдат ОСОБА_2 знаходився в нетверезому стані під час виконання службових обов'язків в умовах особливого періоду.
Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
На додаток до визнання старшим солдатом ОСОБА_1 своєї провини, факт вчинення адміністративного правопорушення підтверджується та вина повністю доведена належними та допустимими доказами, а саме:
1) протоколом про адміністративне правопорушення серії ДНХ-2№5220 від 16 червня 2024 року стосовно ОСОБА_1 ;
2) поясненням ОСОБА_1 про згоду з протоколом та визнання вини;
3) актом №2174 від 15 червня 2024 року огляду на стан сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу, складеному у присутності двох свідків.
4) результатом тесту ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння приладом №00253 АЛКОНТ-М-ТН від 15 червня 2024 року, результат тесту 2,19 проміле;
5) заявою ОСОБА_1 про визнання вини;
6) військовим квитком серія НОМЕР_2 , виданим на ім'я ОСОБА_1
7) рапортом заступника командира ракетної артилерійської батареї про виявлення в ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків та передачу його ВСП.
Відповідно до статті 266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Суд дійшов висновку, що процедура огляду військовослужбовця на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння була дотримана та проведена відповідно до вимог, передбачених статтею 266-1 КУпАП.
Наведені та досліджені судом докази є достатньо вагомими, чіткими і узгодженими між собою. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності не вдалася до спростування цих доказів попри надання їй такої можливості.
Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складений уповноваженою особою, з дотриманням вимог статті 256 КУпАП.
Суд доходить висновку, що факт вчинення адміністративного правопорушення підтверджується та вина у вчиненні адміністративного правопорушення, яке ставлять у провину ОСОБА_1 повністю доведена належними та допустимими доказами.
Отже, в діях ОСОБА_1 містяться ознаки правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП і він підлягає притягненню до відповідальності за виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані в умовах особливого періоду та призначенню йому покарання.
Суд вважає за необхідне зазначити, що особливий стан означає бойові дії. Під час цих дій вживання алкоголю військовослужбовцями неприпустиме, оскільки наражає на небезпеку інших військових, а також цивільних у зв'язку з можливою неспроможністю виконувати обов'язки у належний спосіб.
Згідно зі статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення. Строк не сплив.
Відповідно до статті 34 КУпАП, обставин, що пом'якшують відповідальність , не встановлено.
Відповідно до статті 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини та її визнання, загальні правила накладення адміністративних стягнень, суд дійшов висновку про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в межах санкції статті .
Стаття 27 КУпАП встановлює, що штраф є грошовим стягненням, що накладається на громадян і посадових осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Враховуючи загальні засади накладення адміністративних стягнень, суд дійшов висновку, що накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у межах, установлених санкцією частини 3 статті 172-20 КУпАП у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян буде відповідати вимогам про обґрунтованість та співмірність покарання вчиненому порушенню. Виходячи з цих міркувань, суд вважає за необхідне призначити старшому солдату ОСОБА_1 покарання у вигляді мінімального штрафу, передбаченого санкцією частини 3 статті 172-20 КУпАП.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Ураховуючи наведене, солдата ОСОБА_1 звільнити на підставі пункту 12 частини 1 статті 5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 34, 35, 38,124, 248, 251, 252, 268, 280, КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Від сплати судового збору ОСОБА_1 звільнити на підставі пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Штраф має бути сплачений не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови-не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до статті 308 КУпАП України у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Харківський районний суд Харківської області протягом 10 днів з дня винесення такої постанови.
Суддя І.Е. Бондаренко
Реквізити для сплати штрафу: Код бюджетної класифікації 21081100
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
МФО - 899998
Код отримувача 37874947
Отримувач ГУК Харків обл/СТГ Вільхів/21081100
Номер рахунку UA688999980313080106000020631 (Вільхівська ТГ)