12.09.2024
Справа № 642/5255/24
Провадження № 1-кс/642/2836/24
12 вересня 2024року м. Харків
Слідчий суддя Ленінського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові клопотання старшого слідчого в ОВС Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, підполковника Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів у кримінальному провадженні ЄРДР за № 62024170020005558 від 23.07.2024 за ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 7 ст. 111-1 КК України, -
Старший слідчий в ОВС Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, підполковник Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 звернулася до суду з клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів.
В клопотанні зазначила, що в провадженні Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, знаходиться кримінальне провадження, відомості про кримінальне правопорушення у якому внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62024170020005558 від 23.07.2024 за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України ОСОБА_4 , будучи до 04.06.2022 працівником правоохоронного органу - поліцейським ІНФОРМАЦІЯ_2 , обіймаючи посаду поліцейського ізолятора тимчасового тримання №6 ГУНП в Харківській області, в період травня - вересня 2022 року, порушуючи вимоги ст. ст. 17, 19, 65 Конституції України, якими передбачено обов'язок громадян України щодо захисту Вітчизни, суверенітету, незалежності й територіальної цілісності України та зобов'язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, не дотримуючись присяги поліцейського, з особистих мотивів, у порушення вищевказаних вимог нормативно-правових актів, діючи умисно та протиправно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення фактів військової агресії рф проти України, не маючи на те відповідних встановлених законодавством повноважень, усупереч вказівці керівництва ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо необхідності здійснення виїзду поліцейських з тимчасово окупованої території та заборони здійснення функціональних обов'язків поліцейськими на тимчасово окупованій території, не здійснив виїзд з м. Куп'янськ Куп'янського району Харківської області на підконтрольну Україні територію, натомість з власної ініціативи, добровільно перейшов на бік ворога в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану та співпрацював з представниками збройних формувань рф, які 24.02.2022 здійснили окупацію вказаного населеного пункту, у невстановлені в ході досудового розслідування дату та час, проте не пізніше 16.05.2022, виконував незаконні вказівки невстановлених представників військових формувань рф, у тому числі виконуючи повноваження на добровільно зайнятих, не пізніше 05.07.2022, посаді «исполняющего обязанности оперуполномоченного отдела уголовного розыска» у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території Харківської області під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », а, не пізніше 01.09.2022, - посаді «оперуполномоченного отдела уголовного розыска Отдела полиции №1 (дислокация г. Купянск)» у вказаному незаконному правоохоронному органі, а саме: проводив прийом заяв та повідомлень про злочини і події та їх документальне оформлення і прийняття рішень по ним відповідно до законодавства країни - агресора- рф, відібрання пояснень у осіб, виносив постанови про відмову у порушенні кримінальних справ відповідно до законодавства країни-агресора - рф у тимчасово окупованому Куп'янському районі Харківської області тощо, при цьому, відвідуючи щоденно, як своє робоче місце, адміністративну будівлю ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , яка була захоплена та взята під контроль військовими формуваннями рф, зокрема, здійснив відібрання у ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в рамках вирішення матеріалу, зареєстрованого в «книге учёта преступлений, правонарушений и происшествий» за №5 від 16.05.2022 пояснення відповідно до законодавства країни - агресора - рф щодо крадіжки на автостанції у м. Куп'янськ, яка мала місце 16.05.2022, склавши при цьому пояснення та рапорт про виконану роботу в рамках відпрацювання даного матеріалу, які особисто підписав; впродовж літа 2022 року здійснив оформлення наступних документів під назвою: «Материал об отказе в возбуждении уголовного дела»: № 5 від 16.05.2022 за фактом крадіжки у ОСОБА_6 ; № 80 від 11.06.2022 за фактом крадіжки у ОСОБА_7 ; №488 від 10.08.2022 за фактом крадіжки у ОСОБА_8 ; №506 від 11.08.2022 за фактом вилучення наркотичної речовини у ОСОБА_9 , в рамках яких виніс постанови про відмову в порушенні кримінальних справ відповідно до законодавства країни-агресора - рф, які особисто підписав; здійснив прийняття наступних заяв та відібрання пояснень: 11.06.2022 у ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , в рамках розгляду матеріалу № 80 від 11.06.2022; 11.06.2022 у ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , в рамках розгляду матеріалу №79 від 11.06.2022; 26.06.2022 у ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , та ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , в межах розгляду матеріалу №182 від 26.06.2022; 04.07.2022 у ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , та ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , в рамках розгляду матеріалу №223 від 04.07.2022; 23.07.2022 у ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , та ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , в рамках розгляду матеріалу №312 від 21.07.2022; 22.07.2022 у ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , та ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , в рамках розгляду матеріалу №317 від 22.07.2022; 11.08.2022 у ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , в рамках розгляду матеріалу №506 від 11.08.2022; 15.08.2022 у ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , та ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_28 , в рамках розгляду матеріалу №535 від 15.08.2022; 18.08.2022 у ОСОБА_32 , ІНФОРМАЦІЯ_29 , в рамках розгляду матеріалу №537 від 15.08.2022, а також 15.08.2022 здійснив відібрання відбитків пальців рук у ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , особисто заповнивши при цьому дактилоскопічну карту, чим створив умови для функціонування зазначеного незаконного правоохоронного органу, тим самим забезпечив становлення і зміцнення окупаційної влади рф на тимчасово окупованій території Куп'янського району Харківської області, шляхом надання безпосередньої допомоги державі-агресору на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України.
Крім того, громадянин України ОСОБА_4 , будучи до 04.06.2022 працівником правоохоронного органу - поліцейським ІНФОРМАЦІЯ_2 , обіймаючи посаду поліцейського ізолятора тимчасового тримання №6 ГУНП в Харківській області, порушуючи вимоги ст. ст. 17, 19, 65 Конституції України, якими передбачено обов'язок громадян України щодо захисту Вітчизни, суверенітету, незалежності й територіальної цілісності України та зобов'язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвий досвід для усвідомлення фактів військової агресії рф проти України, маючи злочинний умисел на вчинення колабораційної діяльності, у період збройного конфлікту в умовах воєнного стану, перебуваючи на тимчасово окупованій території Куп'янського району Харківської області, а саме - м. Куп'янськ Куп'янського району Харківської області, у невстановлені в ході досудового розслідування день та час, однак не пізніше 05.07.2022, діючи умисно та протиправно, за власним бажанням, не маючи на те відповідних встановлених законодавством повноважень, за попередньою змовою з невстановленими представниками окупаційної влади рф, з метою надання допомоги останнім, добровільно зайняв посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території Харківської області під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_30 », а саме: посаду «исполняющего обязанности оперуполномоченного отдела уголовного розыска», про що 05.07.2022 представниками незаконної окупаційної влади рф винесено наказ № 1-лс за підписом « ОСОБА_33 » - керівника зазначеного незаконного правоохоронного органу, 07.07.2022 ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, спрямованого на вчинення колабораційної діяльності шляхом добровільного зайняття громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, отримав посвідчення співробітника незаконного правоохоронного органу, створеного на тимчасово окупованій території Харківської області під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_30 », про що власноруч поставив особистий підпис у обліковому документі незаконного правоохоронного органу - « ІНФОРМАЦІЯ_31 », а також ОСОБА_4 отримав грошову винагороду в національній валюті рф за період з 01.05.2022 по 31.05.2022 в сумі 43 548 російських рублів та з 01.06.2022 по 30.06.2022 в сумі 50 000 російських рублів та за період з 01.07.2022 по 31.07.2022 в сумі 50 000 російських рублів
Цими діями громадянин України ОСОБА_4 створив умови для функціонування зазначеного незаконного правоохоронного органу, забезпечив становлення і зміцнення окупаційної влади рф на тимчасово окупованій території м. Куп'янськ Куп'янського району Харківської області. Крім того, громадянин України ОСОБА_4 , будучи до 04.06.2022 працівником правоохоронного органу - поліцейським ІНФОРМАЦІЯ_2 , обіймаючи посаду поліцейського ізолятора тимчасового тримання №6 ГУНП в Харківській області, порушуючи вимоги ст. ст. 17, 19, 65 Конституції України, якими передбачено обов'язок громадян України щодо захисту Вітчизни, суверенітету, незалежності й територіальної цілісності України та зобов'язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвий досвід для усвідомлення фактів військової агресії рф проти України, маючи злочинний умисел на вчинення колабораційної діяльності, у період збройного конфлікту в умовах воєнного стану, у невстановлені в ході досудового розслідування день та час, однак не пізніше 01.09.2022, перебуваючи на тимчасово окупованій території Куп'янського району Харківської області, а саме - м. Куп'янськ Куп'янського району Харківської області, діючи умисно та протиправно, за власним бажанням, не маючи на те відповідних встановлених законодавством повноважень, за попередньою змовою з невстановленими представниками окупаційної влади рф, з метою надання допомоги останнім, добровільно зайняв посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території Харківської області під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_30 », а саме: посаду «оперуполномоченного отдела уголовного розыска Отдела полиции №1 (ди слокация г. Купянск)», про що представниками окупаційної влади рф винесено наказ без дати та номеру за підписом « ОСОБА_33 » - керівника зазначеного незаконного правоохоронного органу, чим створив умови для функціонування зазначеного незаконного правоохоронного органу, тим самим забезпечив становлення і зміцнення окупаційної влади рф на тимчасово окупованій території м. Куп'янськ Куп'янського району Харківської області.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111 КК України, а саме: у державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану та ч. 7 ст. 111-1 КК України, а саме: у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території.
Під час досудового розслідування було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_32 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62022170020000146 від 14.03.2022 за ч. 2 ст. 111 КК України, в рамках якого 30.11.2022 на підставі ухвали слідчого судді ІНФОРМАЦІЯ_33 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_34 за адресою: АДРЕСА_2 , було проведено обшук, в ході якого виявлено та вилучено предмети та документи щодо роботи незаконно створеного правоохоронного органу, який діяв на окупованих територіях Харківської області, особових справ громадян, які добровільно зайняли посади в незаконному правоохоронному органі, наказів на їх призначення, зарплатних відомостей, угод на добровільну співпрацю с представниками держави - агресора та ін.
Крім того, під час фільтраційних заходів у м. Куп'янськ Харківської області 23.09.2022 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_35 за адресою: АДРЕСА_1 , було проведено невідкладний обшук в порядку ст. 233 КПК України, в ході якого виявлено та вилучено предмети та документи щодо роботи нового окупаційного правоохоронного органу на тимчасово окупованих територіях Харківської області (матеріали про відмову у порушенні кримінальних справ, пояснення від осіб, матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності, зошити зі службової підготовки тощо на російській мові за російським законодавством).
У вказаних документах щодо роботи у незаконно створеному правоохоронному органі, який діяв на окупованих територіях Харківської області, містяться підписи від імені осіб, які працювали у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території Харківської області, що підлягають дослідженню в рамках судово - почеркознавчої експертизи.
Вказані документи були вилучені та перебували у матеріалах кримінального провадження № 62023170020000056 від 12.01.2023 за ч. 2 ст. 111 КК України.
В подальшому документи стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було вилучено з кримінального провадження № 62023170020000056 від 12.01.2023 за ч. 2 ст. 111 КК України в кримінальне провадження 62024170020005558 від 23.07.2024 в якому ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до даних з офіційного сайту ІНФОРМАЦІЯ_36 встановлено перелік необхідних документів для призначення судово - почеркознавчої експертизи.
Так, на почеркознавчу експертизу (або експертне дослідження) надаються оригінали документів, відповідно до п. 3.5 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 (зі змінами та доповненнями).
Для проведення почеркознавчої експертизи (або експертного дослідження) необхідно надати вільні, умовно-вільні та експериментальні зразки почерку і підпису певної особи від імені якої значиться підпис (та/або особи, яка виконала підпис від імені іншою особи).
Вільними зразками є рукописні тексти, рукописні записи (буквені та цифрові), підписи, достовірно виконані певною особою до дати складання досліджуваного документа; умовно-вільними є зразки почерку, виконані певною особою до виникнення справи, але пов'язані з обставинами цієї справи, або виконані після виникнення справи, але не в зв'язку з її обставинами; експериментальні зразки почерку - це такі, що виконані безпосередньо для проведення експертизи (або експертного дослідження).
В якості вільних зразків можуть бути надані тексти, підписи, що належать до службової переписки, автобіографії, особисто заповнені анкети, заяви, листи, підписи в установчих, приватизаційних документах, посвідченнях, договорах, заявах про видачу паспорта, платіжних відомостях, касових ордерах, пенсійних справах, анкетах, щотижневиках, блокнотах.
Таким чином, з метою встановлення істини у кримінальному провадженні, для підтвердження факту підписання ОСОБА_4 , який співпрацював з окупаційною владою, документів щодо роботи у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, необхідно провести судово - почеркознавчу експертизу, для призначення якої експерту необхідно надати оригінали досліджуваних документів, а також вільні зразки підписів та почерку ОСОБА_4 .
В ході досудового розслідування встановлено, що архівна особова справа ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходиться на обліку та зберіганні в ІНФОРМАЦІЯ_37 .
Враховуючи вищевикладене, з метою проведення експертного дослідження в рамках судової експертизи, з метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування вказаного кримінального правопорушення, у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які знаходяться у ІНФОРМАЦІЯ_38 за адресою: АДРЕСА_3 , а саме до: особової справи ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та можливість вилучити оригінали заяв, рапортів, анкет, автобіографій та інших документів особової справи, які містять зразки їх підписів та почерку, а також можливість виготовити копії наказів про призначення/переведення/звільнення з правоохоронних органів, характеристики та інших документів, які характеризують особу ОСОБА_4 .
Враховуючи, що вищевказані документи містять відомості про персональні дані особи, тому у органу досудового розслідування відсутня можливість в отриманні вихідних даних та оригіналів документів, які необхідні для призначення і проведення судово - почеркознавчої експертизи, і тим самим встановлення істини по провадженню.
Слідчий у судове засідання не з'явився, звернувся до суду з заявою про розгляд клопотання у її відсутності. Клопотання підтримує у повному обсязі.
У судове засідання представник ІНФОРМАЦІЯ_38 володільців майна не з'явилися, про розгляд клопотання повідомлялися належним чином. Клопотань, заяв до суду не подавали.
За таких обставин відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України неприбуття представника не є перешкодою розгляду клопотання.
На підставі ч.4 ст.107 КПК України, враховуючи неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши надані матеріали, слідчий суддя доходить висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до частини першої статті 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5, 6 частини другої статті 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.
Згідно зі статтею 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність і відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази документи, висновки експертів.
Згідно статті 2 Кримінального процесуального кодексу України завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Як зазначено у ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії, та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно зі ст. ст. 162, 163 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю: відомості, які можуть становити лікарську таємницю, персональні данні особи, що знаходяться у її особистому володінні, або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних, тобто персональні дані особи, полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Слідчим суддею з'ясовано, що в провадженні ІНФОРМАЦІЯ_39 , знаходиться кримінальне провадження, відомості про кримінальне правопорушення у якому внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62024170020005558 від 23.07.2024 за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
У органу досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до речей і документів, а саме матеріалів особової справи ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 рн. Отримання зазначених матеріалів необхідне з метою встановлення істини у кримінальному провадженні, для підтвердження факту підписання ОСОБА_4 , який співпрацював з окупаційною владою, документів щодо роботи у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, необхідно провести судово - почеркознавчу експертизу, для призначення якої експерту необхідно надати оригінали досліджуваних документів, а також вільні зразки підписів та почерку ОСОБА_4 .
Враховуючи, що вищевказані документи містять відомості про персональні дані осіб, тому у органу досудового розслідування відсутня можливість в отриманні вихідних даних та оригіналів документів, які необхідні для призначення і проведення судово почеркознавчої експертизи, і тим самим встановлення істини по провадженню.
Відповідно до аб. 1 ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Положеннями ст. 162 КПК України визначено, що до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: 1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; 2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю; 3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; 4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; 5) відомості, які можуть становити банківську таємницю; 6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру; 7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; 8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних; 9) державна таємниця; 10) таємниця фінансового моніторингу; 11) відомості, що становлять професійну таємницю відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".
Ч. 5 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до аб. 1 ч. 6 та ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку, що документи, тимчасовий доступ до яких просить надати детектив, перебувають або можуть перебувати у володінні ІНФОРМАЦІЯ_38 , самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подано клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, відомості, які містяться у цих документах, можуть бути використані як докази, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо, а вилучення документів необхідне для досягнення мети отримання доступу до них (проведення експертизи).
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що існує обґрунтована підстава щодо вчинення кримінального правопорушення, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого та завдання, для виконання якого слідчий звертається із клопотанням, може бути виконане.
Таким чином, вищезазначені обставини дають слідчому судді підстави для висновку про наявність передбачених ст.132, ч. 1ст. 162, ч.5 ст.163 та ч.6 ст.163 КПК України підстав для задоволення клопотання.
Керуючись ст. ст. 3, 41, 159, 160, 163, 164, 369 - 372 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання старшого слідчого в ОВС Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, підполковника Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів у кримінальному провадженні ЄРДР за № 62024170020005558 від 23.07.2024 за ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 7 ст. 111-1 КК України- задовольнити.
Надати слідчим Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, які входять до складу слідчої групи, а саме: ОСОБА_3 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 тимчасовий доступ до документів, які перебувають у ІНФОРМАЦІЯ_38 за адресою: АДРЕСА_3 , а саме до: особової справи ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та можливість вилучити оригінали заяв, рапортів, анкет, автобіографій та інших документів особової справи, які містять зразки їх підписів та почерку, а також можливість виготовити копії наказів про призначення/переведення/звільнення з правоохоронних органів, характеристики та інших документів, які характеризують особу останніх.
Строк дії ухвали становить два місяці з дня її постановлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1