Справа № 182/3526/24
Провадження № 3/0182/1746/2024
Іменем України
03.09.2024 року м. Нікополь
Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Борисова Н.А., розглянувши матеріал, який надійшов з Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , працюючої ТОВ «Сіакоата», що зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАВ №997970 від 12.06.2024 р., 12.06.2024 року о 18:00 год. гр. ОСОБА_1 перебуваючи на робочому місці в магазині «Львівське» по вул. Барнаульська 1, здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами без марок акцизного податку, чим порушила вимоги ст. 226 Податкового кодексу України. Своїми діями ОСОБА_1 порушила ч.1 ст. 156 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні з протоколом була не згодна та пояснила, що вона є найманим працівником і здійснює продаж різного виду товарів в магазині «Львівське», але жодно забороненого товароу їх магазин не продає. 12.06.2024 року до неї завітали працівник поліції та без її дозволу зайшли за прилавок та виявили її особисті речі, а саме: тютюнові вироби без марок акцизного податку, які вона придбала для особистого вживання і зберігала. Однак, працівник поліції вилучив ці тютюнові вироби і склав відносно неї протокол. Крім того, ОСОБА_1 звернула увагу на те, що об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП, передбачає відповідальність саме за торгівлю тютюновими виробами, але жодних доказів, які вказували на факт торгівлі нею або іншою особою у вищевказаному магазині тютюновими виробами без марок акцизного податку не додано. Просила закрити справу за відсутності події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП.
В обґрунтування вини ОСОБА_1 у справі міститься протокол про адміністративне правопорушення серія ВАВ №997970 від 12.06.2024 року в якому викладено, обставини вчиненого правопорушення (а.с.1). Протоколом особистого огляду від 12.06.2024 року, згідно якого в ході проведення огляду магазину «Львівське» по вул. Барнаульська 22 було виявлено та вилучено тютюнові вироби, а саме: 6 пачок марки «Мальборо»; 6 пачко марки «Вінстон»; 9 ачок маорки «Ротманс» без марок акцизного податку (а.с.2). Фотокопіями ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими на ТОВ «Сіакоал» (а.с.4). Фотокопіями магазину «Львівське» та тютюновими виробами (а.с.6).
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 156 КУпАП. Диспозиція ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність за роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Відповідно до ч.2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , здійснювала торгівлю тютюновими виробами без марок акцизного податку, однак до матеріалів справ не додано жодного доказу, передбаченого ст. 251 КУпАП, які підтверджують факт торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного податку, а саме: корінця підтверджуючого факт покупки тютюнових виробів; фотокопій на яких зафіксовано тютюнові вироби з цінами або іншій показник ціни на тютюнові вироби; відеозапис, на якому зафіксовано факт придбання тютюнових виробів в магазині «Львівське». Тобто, матеріалами справи не доведено того, що ОСОБА_1 здійснювала продаж алкогольних напоїв на яких відсутні марки акцизного податку, а тому в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення. передбачений ч. 1 ст.156 КУпАП.
Однак, відповідно до ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують. Вилучені орден, медаль, нагрудний знак до почесного звання СРСР, почесного звання Української РСР, Почесної Грамоти і Грамоти Президії Верховної Ради Української РСР, почесного звання України, відзнаки Президента України, нагородна зброя, після розгляду справи підлягають поверненню їх законному володільцеві, а якщо він невідомий, надсилаються відповідно до Адміністрації Президента України. Вилучені самогон та інші міцні спиртні напої домашнього вироблення, апарати для їх вироблення після розгляду справи підлягають знищенню поліцейськими.
Згідно п.20 постанови КМУ від 27 грудня 2010 року №1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах», маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється виробниками зазначеної продукції.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Митного кодексу України територія України, зайнята сушею, територіальне море, внутрішні води і повітряний простір, а також території вільних митних зон, штучні острови, установки і споруди, створені у виключній (морській) економічній зоні України, на які поширюється виключна юрисдикція України, становлять митну територію України.
Відповідно до п.п.14.1.107 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Згідно ст. 226.11 Податкового кодексу України та п. 24 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1261 від 27 грудня 2010 року, ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються. У разі виявлення фактів ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування та продажу на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності марок акцизного податку встановленого зразка, контролюючі органи, зазначені у пункті 228.2 цієї статті, вилучають такі товари з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію), що визначено ст. 228.3 Податкового кодексу України. Вилучені в дохід держави (конфісковані) тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, підлягають знищенню у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст. 228.7 Податкового кодексу України).
Окрім цього, відповідно до ст.ст. 1, 5 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції» №1393-ХІY від 14 січня 2000 року продукція, під час маркування якої порушено встановлені законодавством вимоги щодо умови маркування та (або) до змісту і повноти інформації, відноситься до неякісної і небезпечної продукції й підлягає обов'язковому вилученню з обігу.
Оскільки тютюнові вироби без марок акцизного податку не відповідають вимогам ДСТУ ГОСТ 3935:2004 «Сигарети. Загальні технічні умови» і відносяться до вилученої з обігу продукції, вони підлягають знищенню.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю відповідно до п.1 ст.247 КУпАП.
Виходячи з наведеного, керуючись ст.ст. 247 ч.1, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП, провадженням закрити у зв'язку з відсутністю події і складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
Суддя: Н. А. Борисова