Постанова від 12.09.2024 по справі 458/813/24

Справа № 458/813/24

3/458/456/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.09.2024 м. Турка

Суддя Турківського районного суду Львівської області Волинець М.З., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Турка Львівської області матеріали справи, які надійшли від відділення поліції №2 Самбірського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою АДРЕСА_1 , працює директором КМУ «ЦНСП»,

за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

29.08.2024 на розгляд до суду надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КпАП України.

З протоколу про адміністративне правопорушення від 23.08.2024 вбачається, що 01.07.2024 о 15 год. 20 хв. в м. Турка по вул. Горішня, 44, Самбірського району Львівської області водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки JEEP COMPASS д.н. НОМЕР_1 , не вибрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожньої обстановки та дорожнього покриття проїзної частини дороги, не впорався з керуванням та з'їхав у кювет, внаслідок чого транспортний засіб отримав механічні пошкодження.

Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.12.1 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП).

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду був повідомлений належним чином.

Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій, є основним джерелом доказів, складається по встановленій формі і повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті, а саме: дату і місце його складення, посаду, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

З порушенням вимог ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №822066 від 01.09.2024 не зазначено: потерпілих осіб, не відібрано письмових пояснень від потерпілих осіб, оскільки із рапортів вбачається, що дорожньо - транспортна пригода відбулася з потерпілими особами.

Відповідно до ст.269 КУпАП потерпілим є особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду.

За змістом ч.2 ст.254 Кодексу України про адміністративні правопорушення протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення.

Як вбачається із матеріалів справи, дата вчинення дорожньо - транспортної пригоди - 01.07.2024 , а протокол про адміністративне правопорушення серії ААД№822064 складений 23.08.2024.

Отже, даний протокол складений із порушенням вимог встановлених ч.2 ст.254 КУпАП.

З метою об'єктивного розгляду справи, уповноваженій особі, яка склала протокол про адміністративне правопорушення слід усунути виявлені розбіжності в датах, або пояснити наявність обгрунованих підстав, що зумовили такий тривалий період між датою вчинення адміністративного правопорушення та датою складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Неналежним чином оформлений адміністративний протокол створює перешкоди для повного і об'єктивного з'ясування всіх обставин по справі та не може бути належним підтвердженням вчинення правопорушення, і як наслідок, такий адміністративний протокол повертається на доопрацювання.

Згідно вимог ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно до абз.5 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП України, до відповідного правоохоронному органу для належного оформлення.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

З урахуванням наведеного вище, вважаю за необхідне повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення, а саме: вказати потерпілих осіб, долучити письмові пояснення від потерпілих осіб, усунути виявлені розбіжності в датах, або пояснити наявність обгрунованих підстав, що зумовили такий тривалий період між датою вчинення адміністративного правопорушення та датою складання протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки вказані недоліки перешкоджають подальшому провадженню у справі, створюють перешкоди для повного і об'єктивного з'ясування всіх обставин по справі.

Керуючись ст.ст.245, 251,252 256, 278, 283 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП, направити до відділення поліції №2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області для належного оформлення та усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині постанови.

Постанова є остаточною оскарженню не підлягає.

Суддя Марія ВОЛИНЕЦЬ