Справа №: 307/3850/24
Провадження № 3/307/1774/24
про повернення протоколу
12 вересня 2024 року м. Тячів
Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Сас Л.Р., розглянувши справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
встановила:
До Тячівського районного суду Закарпатської області 09 вересня 2024 року Тячівським РВП ГУ НП в Закарпатській області надіслано протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.
Згідно вказаного протоколу, складеного інспектором Тячівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Голубкою В.В., ОСОБА_1 , 26 серпня 2024 року о 00 год. 00 хв., на дорозі Н-09 103 км, керуючи транспортним засобом - автомобілем марки «Volkswagen Bora », номерний знак НОМЕР_1 , порушив вимогу пунктів 12.1 та 13.1 Правил дорожнього руху, а саме, не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечного інтервалу, не вибрав безпечної швидкості руху, особливості вантажу, що перевозиться і стану транспортного засобу, щоб мати можливість постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним та не дотримався безпечної дистанції та безпечного інтервалу - допустив зіткнення автомобілем марки «Mercedes-Benz 208 D», номерний знак НОМЕР_2 , внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 2 ст. 9 КУпАП України, адміністративна відповідальність за правопорушення настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до Закону, кримінальну відповідальність.
У відповідності до ст. 124 КУпАП, відповідальність наступає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Частиною ст. 286 КК України передбачено відповідальність за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження.
Із рапорту, який долучений до вказаного протоколу видно, що 26 серпня 2024 року о 06 год. 02 хв. до Тячівського РВП ГУ НП в Закарпатській області надійшло повідомлення зі служби 102 про те, на трасі Н - 09 Тячівського району Закарпатської області, о 02 год. 00 хв. на відрізку дороги 103 км, відбулася ДТП, за участю автомобіля марки «Volkswagen Bora », номерний знак НОМЕР_1 та автомобіля марки «Mercedes-Benz 208 D», номерний знак НОМЕР_2 , потерпілу дівчину забрала карета швидкої допомоги ( а. с. 4, 5).
Відповідно до ч. 2 розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом
Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 № 1395 у випадках, коли внаслідок ДТП її учасникам заподіяно тілесних ушкоджень, викликається слідчо-оперативна група для проведення слідчих дій на місці пригоди відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України.
Однак, до вказаного протоколу не долучено жодних даних щодо прийнятого рішення в рамках кримінально-процесуального закону (внесення даних до ЄРДР, закриття провадження).
У той час, до матеріалів долучено повідомлення за підписом заступника начальника Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області про те, що 26 серпня 2024 року до СВ Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області надійшли матеріали ЄО № 9145 від 26 серпня 2024 року. Вивчивши дані матеріали встановлено, що в результаті даної події ОСОБА_1 та ОСОБА_2 отримали незначні тілесні ушкодження, а тому згідно ст. 214 КПК України дані матеріали не підлягають внесенню до ЄРДР, а підлягають розгляду згідно Закону України «Про звернення громадян» ( а. с. 3).
Також, до вказаного протоколу долучена довідка, видана КНП Тячівська РЛ від 26 серпня 2024 року про те, що ОСОБА_2 звернулася у Тячівську РЛ ВЕМД з попереднім діагнозом «Забій передньої черевної стінки, забій та забійні садна лівого колінного суглобу, забій правої кисті» (а.с. 11).
Вказана довідка, виготовлена на чистому аркуші, із якої не можливо встановити, хто її видав та за чиїм підписом, оскільки на ній відсутні будь-які реквізити, у тому числі щодо найменування, закладу, посади особи, яка її видала, зазначення прізвища та інше.
Слід зазначити, що тяжкість тілесних ушкоджень визначається судово-медичним експертом у відповідності до чинних «Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень», затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 січня 1995 року № 6.
У відповідності до вимог п.1.1. вказаних Правил судово-медичне визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень проводиться згідно з Кримінальним та Кримінально-процесуальним кодексами України і цими Правилами.
Згідно з п. 2) ч. 2 ст. 242 КПК України, зокрема, слідчий зобов'язаний забезпечити проведення експертизи щодо встановлення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень.
Згідно з ч. 1 ст. 69 КПК України, експертом у кримінальному провадженні є особа, яка володіє науковими, технічними або іншими спеціальними знаннями, має право відповідно до Закону України «Про судову експертизу» на проведення експертизи і якій доручено провести дослідження об'єктів, явищ і процесів, що містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, та дати висновок з питань, які виникають під час кримінального провадження і стосуються сфери її знань.
Відтак, визначення ступня тяжкості тілесних ушкоджень відноситься виключно до компетенції експерта, як особи, яка володіє спеціальними знаннями в області судової медицини.
Однак, посадовими особами Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області не вжито заходів для дослідження та встановлення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, отриманих потерпілою ОСОБА_2 , тобто, відсутні дані, які б дали змогу відмежувати адміністративну відповідальність особи від кримінальної за вказаних обставин.
Відсутність відомостей щодо ступеня тяжкості тілесних ушкоджень завданих ДТП перешкоджає повному та об'єктивному розгляду справи по суті.
Також, згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті, зокрема, прізвище, адреси потерпілих, якщо вони є, та інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Однак, у вказаному протоколі не зазначено жодних даних про потерпілу.
Приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, суд враховує роз'яснення, які містяться у п.12 Постанови Пленуму ВСС України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014 року, згідно якої норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного, зокрема, без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Ураховуючи наведене, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 допущені порушення, які не можуть бути усунені судом при розгляді справи, відтак матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП необхідно повернути до Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області.
Керуючись ст. ст. 278, 283, 284 КУпАП,
постановила:
Повернути до Тячівського РВП ГУ НП в Закарпатській області матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП для правильного складення протоколу та матеріалів.
Постанова набирає законної сили з дня її винесення і апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя Л.Р.Сас