11 вересня 2024 року м. Ужгород№ 260/1720/24
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гебеш С.А., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі №260/6199/23 від 28.11.2023 року виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, з застосуванням до обрахунків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону №2261-ХІІ з врахуванням положень Постанови КМУ №704 та подання виправленої довідки до Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області на перерахунок пенсії з 01.02.2023 року;
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року з урахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі №260/6199/23 від 28.11.2023 року та вимог абз. 6 ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» в частині застосування до обрахунку усіх складових грошового забезпечення премії розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом у розмірі 2684,00 грн, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 закону №2261-ХІІ, з врахуванням положень Постанови КМУ №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року в розмірі 2684,00 грн на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначених виходячи з оновленого посадового окладу та окладу за військовим званням визначених на 01.01.2023 року, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 року пенсії ОСОБА_1 із зазначенням відомостей: посадовий оклад, що визначається шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 року в розмірі 2684,00 грн на відповідний тарифний коефіцієнт, який згідно Додатку №1 до Постанови КМУ №704 для 24 тарифного розряду позивача становить 2,88 (2,684,00*2,88=7730,00 грн); оклад за військовим званням «підполковник», що визначається шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 року в розмірі 2684,00 грн на відповідний тарифний коефіцієнт, який згідно до Додатку 14 до Постанови КМУ №704 для військового звання «підполковник» становить 0,8 (2684,00*0,8=2140,00 грн); процентна надбавка за вислугу років, що становить 50% від суми посадового окладу та окладу за військовим званням (Додаток №16 до Постанови КМУ №704) (2684,00+2140,00*0,5(50%)=4935,00 грн; надбавка за особливості проходження служби, мінімальний розмір встановлено в розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, визначається шляхом множення суми (7730,00+2140,00+4935,00)*0,65(65%)=9623,00 грн; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень «таємність» встановлена в розмірі 15% і визначається шляхом множення розміру посадового окладу на 15% (2140,00*0,15(15%)=1159,00 грн; надбавка за кваліфікацію І клас визначається шляхом множення посадового окладу на 5% (додаток до Постанови №15 Постанови №704) (2140,00*0,05 (5%)=386,00 грн; щомісячна премія, що визначається шляхом множення розміру посадового окладу на відповідний розмір премії у відсотках, який встановлено в Додатку 1 до Окремого доручення Міністра оборони України за №683/з від 01.02.2023 року і становить для 24 тарифного розряду Позивача 140% (7730,00*1,4) (140%)=10822,00, для подальшого здійснення обчислення та перерахунку Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Закарпатській області основного розміру пенсії починаючи з 01.02.2023 року;
Звільнити позивача від сплати судового збору, як інваліді війни ІІ групи у відповідності до ст. 5 п. 8 Закону України «Про судовий збір».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) є пенсіонером Міністерства оборони України, інвалід війни ІІ групи та перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Закарпатській області, отримуючи пенсію, призначену на підставі Закону №2262-ХІІ. Позивач вважає, що на підставі пункту 4 Постанови №704 у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, посадовий оклад та оклад за військовим званням військовослужбовців підлягає перерахунку, що дає йому право на перерахунок пенсії з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення у зміненому розмірі. ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 року у справі №260/6199/23 виготовив йому оновлену довідку від 20.02.2024 року №16555 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 року.
Однак позивач не погоджується із визначеними сумами основних та додаткових видів грошового забезпеченнями, так як з невідомих причин відповідачем застосовано базову розрахункову величину розміром у 2102,00 грн, замість 2684,00 (прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 року). Крім того, не погоджується із визначеним процентним розміром надбавки за особливості проходження служби (1%) та премії (10%), що не відповідає вимогам рішення Міністра оборони України у формі Окремого доручення №2683/з від 01.02.2023 року, доведеного до відповідача телеграмою Департаменту фінансів МОУ. На переконання позивача, відповідач під час складання довідки про розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав до звільнення з військової служби, станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії не має підстав встановлювати надбавку за особливості проходження служби та премію в менших розмірах. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його конституційні права на соціальний захист.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги позивача не визнав та просив відмовити в їх задоволенні. Заперечуючи проти позову вказує на те, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 року у справі №260/6199/23 ними підготовлено та направлено до Головного управління ПФУ в Закарпатській області оновлену довідку №16555 від 20.02.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року. Вказує про те, що така була складена відповідно до резолютивної частини рішення суду. Зазначає, що Постанова №704 не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток надбавки за особливості проходження служби не менше ніж 65% (від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) та премії у розмірі 35% чи 140% (від посадового окладу). Встановлення надбавки та премії у розмірах, зазначених згідно телеграм Міністра оборони України не можуть бути підставою для перерахунку пенсій відповідно до приписів, передбачених ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 23.04.2024 року провадження у даній справі було зупинено до набрання чинності судовим рішенням у зразковій адміністративній справі №380/19324/23.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 13.06.2024 року поновлено провадження у даній справі та продовжено розгляд справи.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду витребувано у відповідача відомості щодо конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які були виплачені за посадою начальник інженерної служби бригади за січень 2023 року.
На виконання вимог вказаної ухвали, відповідач надіслав до суду лист, відповідно до якого повідомив суд про те, що у ІНФОРМАЦІЯ_3 відсутні відомості щодо грошового забезпечення військовослужбовців, які проходять службу у військових частинах ЗСУ, тому надати довідку з конкретними відсотками додаткових видів грошового забезпечення виплачених діючим військовослужбовцям ЗСУ, які проходять службу на відповідних посадах не вбачається можливим.
09.09.2024 року на адресу суду надійшло клопотання позивача про долучення доказів. а саме позивачем додано до матеріалів справи відповідь Військової частини НОМЕР_1 .
Відповідно до положень ч. 5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи позову та відзиву, суд встановив такі обставини.
Не є спірною та обставина, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.
На підставі рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 року у справі №260/6199/23, ІНФОРМАЦІЯ_2 підготував та надіслав до ГУ ПФУ у Закарпатській області довідку від 20.02.2024 року №16555 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року для перерахунку пенсії позивача (а.с.25).
Відповідно до цієї довідки розмір грошового забезпечення позивача станом 01.01.2023 року за посадою начальник начальник інженерної служби бригади, яку він займав на день звільнення становить: посадовий оклад (24 тарифний розряд) 6050,00 грн, оклад за військовим званням підполковник 1680,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) 3865,00 грн, надбавка за особливі умови проходження служби (1%) 115,95 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 907,00 грн, надбавка за кваліфікацію (5%) 302,50 грн, премія (10%) 605,00 грн, а всього 13525,95 грн (а.с.25).
Позивач, 24.02.2024 року звернувся до відповідача із заявою про надання пояснень щодо розрахунку посадового окладу та окладу за військове звання, надбавки за вислугу років згідно Постанови КМУ №704 чому не використовується прожитковий мінімум для працездатних осіб на 2023 рік в розмірі 2684,00 грн та чому змінені розміри додаткових видів грошового забезпечення та премія (а.с. 21).
У відповідь на вказану заяву, ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 05.03.2024 року за №8/1/1938 повідомив, що у довідках наданих до Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області встановлена надбавка у розмірі 1% (беззаперечно належному розмірі), що не суперечить Постанові №704. Відповідно до приписів пп. 2 п. 5 керівникам державних установ надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання , здійснювати преміювання військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30%) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення. З вищезазначеного вбачається, що зазначена у наданій довідці премія у розмірі 10% не суперечить Постанові №704.
Не погоджуючись із діями відповідача, які полягають у визначенні розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, а також з визначенням розміру прожиткового мінімуму у довідці від 20.02.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року та щодо відмови у виготовленні та направленні до пенсійного органу оновленої (виправленої) довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 року, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Вирішуючи спірні правовідносини по суді, суд виходить з наступного.
У цій справі спірними є два питання, а саме визначення прожиткового мінімуму як базової величини щодо розрахунку посадового окладу та окладу за військове звання, та питання щодо зменшення відсоткового розміру надбавки за особливості проходження з 65% до 1% та премії з 140% до 10%.
Щодо питання відсоткового визначення видів грошового забезпечення, то стосовно цього питання правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 05.03.2024 у зразковій справі №380/19324/23, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024, та враховується судом при розгляді цієї справи й зводиться до такого: надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на 50% розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня відповідного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Висновки Верховного Суду ґрунтуються на таких положеннях законодавства.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
За змістом частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Вказана постанова набрала чинності з 01.03.2018.
Відповідно до пункту 5 Постанови № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Зазначена норма надає право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Разом з тим, Постанова №704 не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток виплати надбавки за особливості проходження служби особовим складом у 65% (від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), премії у 35% (від посадового окладу).
Отже, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.
Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджено наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260 (далі - Порядок №260).
Згідно із положеннями пунктів 1, 2 розділу VI Порядку № 260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
З аналізу положень пункту 2 Розділу VІ Порядку №260 вбачається, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, який залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та може визначатися від 1% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та не може перевищувати 65% його розміру (окладу).
Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби певного військовослужбовця будуть залежати від складності та важливості виконуваних ним обов'язків, однак у будь-якому випадку не можуть бути меншими розміру, встановленого керівником державного органу на певний рік, однак і не перевищувати 100% посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Розділом ХVІ Порядку № 260 передбачено преміювання військовослужбовців. Відповідно до пунктів 1, 2 Розділу ХVІ Порядку № 260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Згідно Постанови №704 та Порядку №260 Міністр оборони України встановлює розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10% посадового окладу.
Отже, саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який у свою чергу є підставою для визначення спірних виплат позивачу.
Відповідно окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/3 з 01.01.2023 у Збройних Силах України встановлено надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також щомісячної премії за відповідними тарифними розрядами (з 23 по 60) 140%.
Разом з тим,09.09.2024 року позивачем надано до суду лист Військової частини НОМЕР_1 від 09.09.2024 року № 141/53/4676, в якому у відповідь на запит від 05.09.2024 року повідомлено ОСОБА_1 , що станом на 01.01.2023 року надбавка за особливості проходження служби за вказаною у запиті посадою "начальник інженерної служби" встановлено 100,0% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а премія - 174% посадового окладу.
Таким чином, судом встановлено, що за прирівняною посадою, яку обіймав позивач станом на 01 січня 2023 року виплачувалась надбавка за особливості проходження служби в розмірі 100 % посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років та премія в розмірі 174 % посадового окладу.
Ураховуючи наведене, у випадку позивача розміри надбавки за особливості проходження служби та премії мали бути визначені у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію, тобто надбавка за особливості проходження служби - 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та премія - 174 % посадового окладу.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024 року у зразковій справі № 380/19324/23 (Провадження № 11-65заі24).
Таким чином, суд вважає, що відповідач не довів дотримання ним вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 при оформленні довідки позивачу про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та правильність визначення у довідці відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, а отже такі дії суд визнає протиправними.
У виданій позивачу довідці від 20.02.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, відповідачем було застосовано відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби - 1% та премії - 10%.
Проте, беручи до уваги наведені вище норми законодавства та враховуючи висновки Верховного Суду у зразковій справі №380/19324/23, а також лист військової частини НОМЕР_1 , суд вважає, що в даних спірних правовідносинах розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у відповідності до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 01.02.2018 № 103, мали бути визначені у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої позивача було звільнено на пенсію.
За встановлених судом обставин, суд вказує на те, що у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру надбавки за особливості проходження служби з 100% до 1 та 174% розміру премії до 10% у довідці, виданій позивачу, станом на 01.01.2023.
Щодо відомостей про внесення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, обчислених виходячи з розміру посадового окладу і окладу за військове звання, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2102 грн), а не 2684,00 грн, суд зазначає наступне.
За приписами частини четвертої статті 9 Закону №2011-ХІІ грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу установлено Постановою №704.
Пунктом 2 Постанови №704 передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до Постанови №704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Відповідно до пункту 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову №103, пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у Постанові №704 пункт 4 викладено в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".
Тобто, на момент набрання чинності Постановою №704 (01.03.2018) пункт 4 було викладено в редакції змін, викладених згідно із пунктом 6 Постанови №103, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Відтак станом на 01.03.2018 пункт 4 Постанови №704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.
Також пунктом 8 розділу Прикінцеві положення Закону України від 23.11.2018 №2629-VIII "Про Державний бюджет України на 2019 рік" було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.
У той же час Закон України від 14.11.2019 №294-IX "Про Державний бюджет України на 2020 рік" (далі - Закон №294-IX), Закон від 15.12.2020 №1082-IX "Про Державний бюджет України на 2021 рік" (далі - Закон №1082-IX), Закон від 02.12.2021 №1928-ІХ "Про Державний бюджет України на 2022 рік" (далі - Закон №1928-ІХ), Закон України від 03.11.2022 №2710-IX "Про Державний бюджет України на 2023 рік" (далі - Закон №294-IX) таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року, на 2020, 2021, 2022 та 2023 роки відповідно не містять.
Тобто, положення пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, до 01 січня 2020 року до набрання чинності Законом №294-IX не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.
Визначаючись щодо питання про те, чи виникло у позивача право на оформлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, що є передумовою перерахунку пенсії, суд відповідно до приписів частини п'ятої статті 242 КАС України враховує правові висновки Верховного Суду з цього приводу, що викладені у постанові від 02.08.2022 (справа №440/6017/21).
Так, Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21, спірні відносини у якій є тотожними цьому спору, зауважив, що на момент набрання чинності Постановою №704 (01.03.2018) її пункт 4 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018.
Водночас Закон України від 05.10.2000 №2017-III "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (далі - Закон №2017-III) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями статті 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
У свою чергу базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (стаття 6 Закону №2017-III).
Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. При цьому згідно із частиною другою статті 92 Конституції України виключно законами України встановлюються Державний бюджет України і бюджетна система України (пункт 1) та порядок встановлення державних стандартів (пункт 3).
Також Верховний Суд зазначив, що величина грошового забезпечення як виплати, яка є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій. Зазначення у пункті 4 Постанови №704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ. Однак Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.
З урахуванням наведеного Верховний Суд у постановах від 02.08.2022 у справі №440/6017/21, від 31.08.2022 у справі №120/8603/21-а, від 12.09.2022 у справі №500/1813/21, 06.02.2023 у справі № 160/2775/22, від 15.02.2023 у справі № 120/6288/21-а, від 27.02.2023 у справі № 640/11131/21 дійшов таких висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:
(1) з 01 січня 2020 року положення пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для обчислення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік, у тому числі, як розрахункова велична для обчислення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом №1082-IX, в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);
(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ розділу Прикінцеві положення Закону №1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704, жодним чином не впливає на спірні відносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
Отже, застосовуючи правові висновки до спірних правовідносин, суд зазначає, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" та похідне від цього зростання розміру грошового забезпечення, розрахунковою величиною для якого є прожитковий мінімум, у позивача виникло право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у 2023, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-XII та право на перерахунок пенсії на її підставі, що було вже предметом розгляду у справі №260/6199/23.
Поряд з цим, суд не погоджується із діями відповідача стосовно аргументів відповідача, що прожитковий мінімум на одну особу для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів з 01.01.2023 становить 2102 грн. і є незмінним з 2020 року, оскільки пункт 4 Постанови № 704 використовує для визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням виключно прожитковий мінімум для працездатних осіб.
А тому, вимога позивача про те, що у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії, розмір грошового забезпечення повинен бути розрахований шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 року (2684,00 грн) є такою, що підлягає задоволенню.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, висновків Верховного Суду у зразковій справі №380/19324/23, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача позовні вимоги необхідно задовольнити у спосіб прийняття судом рішення про протиправність дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення позивачу в довідці від 20.02.2024 №ПМ/2023 ХР16555 станом на 01.01.2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 року по справі №260/6199/23, розміру надбавки за особливості проходження служби з 100% до 1% та премії з 174% до 10% та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 року по справі №260/6199/23, скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби - 100% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії - 174% посадового окладу,
Частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що підлягають до задоволення.
При цьому, з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні ніж заявлені позовні вимоги, однак вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 5, 19, 77, 78, 139, 243, 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) щодо зазначення у довідці ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) № ПМ/2023 ХР16555 від 20.02.2024 посадового окладу і окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (2102,00 грн), та зменшення відсоткового значення розміру надбавки за особливості проходження служби з 100% до 1 та 174% розміру премії до 10%.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) за відповідною посадою на день звільнення зі служби станом на 01.01.2023 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01.01.2023 року у сумі 2684,00 грн. відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та із зазначенням розміру надбавки за особливості проходження служби -100% та премії - 174%.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяС.А. Гебеш