Справа №635/9794/24
Провадження №1-кс/635/1623/2024
11 вересня 2024 року смт Покотилівка Харківського району Харківської області
Слідчий суддя Харківського районного суду Харківської області ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду клопотання прокурора Харківської окружної прокуратури ОСОБА_3 за матеріалами досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024221160000714 від 22.07.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, про надання тимчасового доступу до речей і документів, -
До суду подано зазначене клопотання, в якому прокурор просить суд надати дозвіл прокурорам Харківської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 . слідчим СВ відділу поліції №3 ХРУП №1 ГУНП в Харківській області, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 надати тимчасовий доступ до оригіналів документів з вільними та умовно-вільними зразками почерку ОСОБА_12 з можливістю їх вилучення, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , а саме: автобіографія ОСОБА_12 підписана особисто ним у кількості не менше 1 документа, заяви ОСОБА_12 підписані особисто ним в період часу з 01.01.2020 по 31.12.2020 у кількості не менше 15 документів, в період часу з 01.01.2021 по 01.12.2021 у кількості не менше 15 документів, особова картка ОСОБА_12 підписана особисто ним у кількості не менше 1 документа, договори укладені на виконання робіт чи надання послуг підписані особисто ОСОБА_12 та фізичними або юридичними особами в період часу з 01.01.2020 по 31.12.2020 у кількості не менше 15 документів, в період часу з 01.01.2021 по 01.12.2021 у кількості не менше 15 документів, акти виконаних робіт форми КБ-2В на виконання робіт чи надання послуг підписані особисто ОСОБА_12 та фізичними або юридичними особами в період часу з 01.01.2020 по 31.12.2020 у кількості не менше 15 документів, в період часу з 01.01.2021 по 01.12.2021 у кількості не менше 15 документів, листи підписані особисто ОСОБА_12 в період часу з 01.01.2020 по 31.12.2020 у кількості не менше 15 документів, в період часу з 01.01.2021 по 01.12.2021 у кількості не менше 15 документів, службові записки за місцем роботи підписані особисто ОСОБА_12 в період часу з 01.01.2020 по 31.12.2020 у кількості не менше 15 документів, в період часу з 01.01.2021 по 01.12.2021 у кількості не менше 15 документів, розпорядження підписані особисто ОСОБА_12 в період часу з 01.01.2020 по 31.12.2020 у кількості не менше 15 документів, в період часу з 01.01.2021 по 01.12.2021 у кількості не менше 15 документів, відповіді на запити ІНФОРМАЦІЯ_2 підписані особисто ОСОБА_12 в рамках кримінального провадження №42023222130000248 від 26.10.2023 за період часу з 01.11.2023 по 25.07.2024 у кількості не менше 15 документів, цивільний позов заявлений ІНФОРМАЦІЯ_3 та підписаний особисто ОСОБА_12 в рамках кримінального провадження №42023222130000248 від 26.10.2023 у кількості не менше 1 документа.
В обґрунтування клопотання прокурор зазначає, що у провадженні ІНФОРМАЦІЯ_4 перебувають матеріали досудового розслідування кримінального провадження №12024221160000714 від 06.06.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» селищний голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідного селища. Селищний голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови, згідно з ч. 1 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», починаються з моменту складання ним присяги відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації.
Рішенням І сесії VIII скликання ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.12.2020 ОСОБА_12 переобрано головою селищної ради, визнано його повноваження як голови ІНФОРМАЦІЯ_1 та останнім складено «Присягу посадової особи місцевого самоврядування».
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» селищний голова забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади.
Крім того, згідно п. 13 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» селищний голова є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою та у відповідності до п. 16 ч. 4 ст. 42 цього Закону, укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради.
Селищний голова, відповідно до п. 14 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства.
Сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень, що передбачено ч. 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Чинним кримінальним кодексом України визначено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах місцевого самоврядування посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.
Будучи головою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_12 здійснював функції представника органу місцевого самоврядування шляхом здійснення ним організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських повноважень та обов'язків, тобто, у відповідності до вимог ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою.
За розподілом обов'язків, затвердженим розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_5 № 32 від 17.03.2021, Безлюдівський селищний голова ОСОБА_13 :
- є розпорядником бюджетних, позабюджетних цільових (у тому числі валютних) коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою (п. 1.3.12 Розподілу);
- укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради (п. 1.3.15 Розподілу);
- здійснює в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету (п. 1.3.19 Розподілу);
- у межах своїх функціональних повноважень та повноважень, наданих чинним законодавством, спрямовує, координує і контролює роботу всіх структурних підрозділів та безпосередньо: централізованої бухгалтерії ІНФОРМАЦІЯ_1 (п. 1.5 Розподілу);
- несе персональну відповідальність за виконання наданих йому законами України та цим розподілом обов'язків повноважень (п. 1.7 Розподілу).
Так, у невстановлені в ході розслідування час та місці, 06.12.2021 між ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_12 (надалі - Замовник) та директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ОСОБА_14 (надалі - Виконавець) укладено договір підряду № 6 (надалі-Договір) на поточний ремонт покрівлі будинку АДРЕСА_2 , який підписано сторонами та скріплено відбитками мокрих печаток. Вартість робіт за умовами Договору склала 560 557,00 грн, його фінансування здійснюється за кошти місцевого бюджету, строк виконання договору до 31.12.2021.
Відповідно до п. 1.1 розділу 1 Договору, замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов'язання своїми силами та засобами надати у 2021 році послуги за кодом ДК 021:2015:45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи (Поточний ремонт покрівлі будинку за адресою: АДРЕСА_2 ). Замовник зобов'язується прийняти якісно надані послуги на умовах договору і оплатити їх.
Відповідно до п. 4.1 розділу 4 Договору, розрахунки за фактично надані послуги проводяться у національній валюті України (гривні) в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Виконавця, вказаний у Договорі, протягом 10 банківських днів з дня підписання уповноваженими представниками сторін актів та довідок.
Відповідно до п. 5.12 розділу 5 Договору, замовник протягом 7 робочих днів перевіряє фактичний обсяг наданих послуг відповідно до наданих актів та довідок. У випадку, якщо протягом зазначеного строку з боку замовника не надійшло письмових зауважень до наданих актів та довідок на адресу виконавця, такі послуги вважаються замовником прийнятими без зауважень, а документи підписаними.
У разі виявлення недоліків у наданих послугах, відповідно до п. 5.13 розділу 5 Договору, замовник приймає результати наданих послуг тільки після усунення виявлених недоліків.
Замовник має право, відповідно до п. 6.2.1 розділу 6 Договору достроково його розірвати, у т.ч. у разі невиконання зобов'язань виконавцем, повідомивши про це останнього за 10 календарних днів до дати розірвання договору.
Також пунктом 6.2.2 розділу 6 Договору передбачено, що замовник має право контролювати надання послуг у строки, встановлені договором, а у відповідності до п. 6.2.4 розділу 6 Договору, має право вимагати від виконавця усунення недоліків наданих послуг, відповідно до оформленого уповноваженими представниками сторін, акту виявлених недоліків.
Згідно п. 6.2.5 розділу 6 Договору, замовник має право відмовитись від прийняття й оплати послуг неналежної якості, а якщо послуги вже оплачені - вимагати від Виконавця повернення сплаченої суми.
У разі, коли виконавець відмовляється від складання або підписання акту виявлених недоліків замовник, відповідно до п. 6.2.6. розділу 6 Договору, має право призначити кваліфіковану експертизу. У такому випадку витрати на проведення кваліфікованої експертизи покладаються на виконавця.
Відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону України «Про будівельні норми» від 05.11.2009, у разі якщо у будівельних нормах є посилання на стандарти, то ці стандарти є обов'язковими до застосування.
Згідно з п. 6.3.3 Національного стандарту ДСТУ Б Д.1.1-1:2013, який прийнято відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_7 № 293 від 05.07.2013 при погодженні договірної ціни, замовник, розглядаючи її складові, перевіряє ціни на матеріально-технічні ресурси, які повинні прийматися за відповідними обґрунтованими (як правило, найменшими при всіх рівних характеристиках) цінами на відповідні ресурси.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999, відповідальність за недостовірність відображених у первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.
Згідно з актами приймання виконаних будівельних робіт № 1 від 09.12.2021, № 2 від 28.12.2021 форми КБ-2В з поточного ремонту покрівлі будинку АДРЕСА_2 , які підписано та скріплено печатками замовника в особі ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_12 та виконавця в особі директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ОСОБА_14 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » виконано в повному обсязі на загальну вартість 560 557,00 гривень.
За вказаними актами приймання виконаних робіт ІНФОРМАЦІЯ_8 на розрахунковий банківський рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » № НОМЕР_2 , відкритий у АТ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », відповідно до платіжних доручень № 2066 від 13.12.2021 та № 2271 від 28.12.2021 з розрахункового рахунку НОМЕР_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 перераховано грошові кошти в сумі 560 557,00 грн, як оплата за виконані роботи.
Разом з цим, згідно висновків судової будівельно - технічної експертизи обсяги та вартість фактично виконаних робіт з поточного ремонту покрівлі будинку за адресою: АДРЕСА_2 , за договором № 6 від 06.12.2021, не відповідають обсягам та вартості, визначеним первинною звітною документацією. Невідповідність полягає у врахуванні актами видів робіт, які не виконувались, що призвело до безпідставного завищення вартості фактично виконаних робіт на 224 084,88 грн.
Таким чином, не раніше 06.12.2021 та не пізніше 28.12.2021 включно (більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено), Безлюдівський селищний голова ОСОБА_12 , будучи службовою особою в органі місцевого самоврядування, яка обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, вчинив службову недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, шляхом підписання актів виконаних будівельних робіт № 1 від 09.12.2021 та № 2 від 28.12.2021 форми КБ-2В з поточного ремонту покрівлі будинку АДРЕСА_2 , без належної перевірки фактичних обсягів виконаних робіт та не здійснюючи контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » будівельних робіт по об'єкту, прийняв виконані роботи по об'єкту, а також не перевірив надані до оплати виконавцем документи, у зв'язку з чим ІНФОРМАЦІЯ_10 позбавлено права відмовитись від прийняття закінчених робіт по об'єкту (у разі виявлення недоліків, відповідно до п. 6.2.5 розділу 6 Договору) або вимагати безоплатного їх виправлення. Внаслідок протиправних дій ОСОБА_12 завдано істотну шкоду охоронюваним законом інтересам держави в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 на суму 224 084,88 грн, що належать до коштів місцевого бюджету.
На даний час, виникла необхідність у встановленні обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Так, в першу чергу необхідно встановлення таких фактів: наявності або відсутності тотожності конкретного виконавця рукописного тексту, запису або підпису; виконання однією й тією самою або різними особами декількох текстів (записів), окремих фрагментів тексту, тексту і короткого запису (зокрема, дописки), у деяких випадках, коли підпис має переважно буквену транскрипцію, - тексту (запису) і підпису.
Правову оцінку щодо ідентифікації виконавця рукописного тексту з боку замовника ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі голови селищної ради ОСОБА_12 , виконаного на договорі № 6 від 06.12.2021 по виконанню робіт з поточного ремонту покрівлі будинку за адресою: АДРЕСА_2 , а також ідентифікація виконавця рукописного тексту з боку замовника ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі голови селищної ради ОСОБА_12 виконаного на актах виконаних будівельних робіт № 1 від 09.12.2021 та № 2 від 28.12.2021 форми КБ-2В, сторона обвинувачення зможе зробити лише із використанням спеціальних знань, тобто шляхом призначення, і проведення судової почеркознавчої експертизи із залученням для цього експерта, якому необхідно буде надати оригінали документів, де зафіксовано рукописний текст.
Відповідно до п.1.3 розділу 1 інструкції «Про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень» затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5 (далі Інструкція) - для проведення досліджень орган який призначив експертизу повинен надати експерту вільні, умовно-вільні та експериментальні зразки почерку (цифрових записів, підпису) особи, яка підлягає ідентифікації.
Вільні зразки почерку (підписів) - рукописні тексти, записи (підписи) певної особи, виконані до відкриття кримінального провадження, по якому проводиться експертиза, коли виконавець не припускав, що вони можуть бути використані в якості порівняльного матеріалу (тексти (підписи) в службовому листуванні, автобіографії, анкеті, особистому листі, заяві, в різних документах, не пов'язаних зі справою, тощо). Вільні зразки є найбільш цінним порівняльним матеріалом, так як вони виконуються без навмисної зміни ознак почерку (підпису). При цьому вільні зразки повинні бути зіставленими за часом виконання (виконані в максимально наближений час із досліджуваним підписом, за способом та умовами виконання);
Прикладами таких документів можуть бути різнопланові документи -паспорт особи, нотаріально посвідчені документи с підписами особи, договори, акти, рахунки, накладні, заяви, листи, автобіографія, службові записки за місцем роботи, особова картка працівника, та інші.
Умовно-вільні - є зразки почерку та підпису, виконані певною особою до початку кримінального провадження, але пов'язані з його обставинами або виконані після початку кримінального провадження та є як пов'язаними з обставинами розслідуваного кримінального правопорушення так і не пов'язаними з ними. Наприклад: клопотання, заяви, скарги, листи, відповіді на запити, цивільні позови та ін.
Відповідно до п.1.8 розділу 1 Інструкції - як вільні, так умовно-вільні зразки буквеного або цифрового письма бажано надавати не менше ніж на 15 підписів. Чим коротший досліджуваний текст (запис), тим більша потреба у вільних зразках. Вільні, умовно-вільні зразки підпису надаються по змозі не менше ніж на 15 документах.
З урахуванням того, що відповідно до вимог договору на закупівлю робіт №6 від 06.12.2021 ІНФОРМАЦІЯ_11 як замовник, а службові особи в особі ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_12 . керуючись внутрішніми документами даного державного органу, повинні були здійснювали контроль за належністю виконання підрядником - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » отримувати, перевіряти надані ТОВ документи, що складались в ході виконання робіт, і слугували підставою сплати коштів за рахунок держави, є усі підстави вважати, що вищезазначені документи перебувають у володінні відповідного державного органу.
Згідно договору на закупівлю робіт №6 від 06.12.2021, та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцем розташування ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснення ним покладених законом обов'язків, є адреса: АДРЕСА_1 тому на даний час документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 .
Вищевказані документи, самі по собі, у т.ч. в сукупності з іншими доказами кримінального провадження, мають дуже важливе, і суттєве значення у кримінальному провадженні, оскільки їх наявність наддасть можливість стороні обвинувачення, не тільки виконати покладені ст.2 КПК України завдання кримінального провадження, а також, встановити важливі обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, передбачені ст.91 КК України.
Так, наявність документів з ідентифікацією виконавця рукописного тексту з боку замовника ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі голови селищної ради ОСОБА_12 наддадуть органу досудового розслідування можливість призначити, а експертам належним чином провести, відповідні експертизи, що в свою чергу наддасть можливість надати правову оцінку відповідності здійснення контролю за належністю даним підприємством виконання робіт з боку службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відповідальних за контроль стосовно будівництва працівників, що надасть органу досудового розслідування можливість визначити відповідальних за це службових осіб державного органу.
Висновки експертів, що будуть ґрунтуватись на наданих стороною обвинувачення оригіналах документів, в подальшому можуть бути використані в якості доказів, як під час досудового розслідування, так і під час судового розгляду (для обґрунтування обвинувачення у випадку наявності підтвердження завищення з боку підприємства обсягів робіт, матеріалів, тощо).
Встановити обставини (відомості), що містяться в документах ІНФОРМАЦІЯ_1 іншим способом, а ніж як на підставі рішення слідчого судді, є неможливим. А тому, необхідний тимчасовий доступ до оригіналів вказаних документів для подальшого їх надання експерту і проведення експертизи.
Тим часом, перелік документів, що перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасовий доступ, до яких необхідний, відповідно ст.162 КПК України, не відноситься до документів, які містять охоронювану законом інформацію.
Також прокурор просить звернути увагу на суттєве значення відомостей, що містяться в зазначених документах, оскільки їх наявність наддадуть можливість органу досудового розслідування, не тільки виконати покладені ст.2 КПК України завдання кримінального провадження, а також, встановити важливі обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, передбачені ст.91 КК України.
З урахуванням викладеного, зазначені документи, самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження можуть бути використані як докази обставин кримінального провадження.
Пунктом 18 Листа Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ від 05.04.2013 р. № 223-558/0/4-13 "Про деякі питання здійснення слідчим суддею суду першої інстанції судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб під час застосування заходів забезпечення кримінального провадження" визначено: "...18. Беручи до уваги зміст положень ч. 1 ст. 86, частин 2 та 3 ст. 93 КПК, застосування стороною кримінального провадження такого способу збирання доказів як вилучення речей чи документів (ч. 7 ст. 163 КПК) під час отримання доступу до речей і документів може здійснюватися у випадках, якщо: 1) особа, у володінні якої знаходяться речі або документи, не бажає добровільно передати їх стороні кримінального провадження або є підстави вважати, що вона не здійснить таку передачу добровільно після отримання відповідного запиту чи намагатиметься змінити або знищити відповідні речі або документи; 2) речі та документи згідно зі ст. 162 КПК містять охоронювану законом таємницю і таке вилучення необхідне для досягнення мети застосування цього заходу забезпечення. В інших випадках сторона кримінального провадження може витребувати та отримати речі або документи за умови їх добровільного надання володільцем без застосування процедури, передбаченої главою 15 КПК...".
Прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень (ч. 2 ст. 9 КПК України).
Відповідно до ст. 159 КПК України: тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч.2 ст.245 КПК України порядок відібрання зразків з речей і документів встановлюється згідно з положеннями про тимчасовий доступ до речей і документів (статті 160-166 цього Кодексу).
З урахуванням того, що переважна частина з перелічених відомостей, зафіксовані на паперових документах, які є матеріальними об'єктами спеціально створеними з метою збереження інформації, і містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, зображення тощо відомості, які можуть бути використані у якості доказу, як факту, так і обставини кримінального провадження, тому дані матеріальні носії підпадають під поняття документу визначеного в ст.99 КПК України, та стороною обвинувачення в подальшому можуть використовуватись як доказ обставин кримінального правопорушення.
Прокурор надав заяву, в якій просив розглянути клопотання за його відсутності та задовольнити.
В судове засідання представник особи, у володінні якої знаходяться речі і документи до яких слідчий просить доступ, не викликався, оскільки слідчий суддя враховуючи положення ч.4 ст.163 КПК України, вважає за необхідне розглянути дане клопотання у його відсутність.
Відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Оскільки учасники кримінального провадження у судове засідання не з'явились, відповідно до ч.4 ст. 107 КПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснювалося.
Дослідивши матеріли клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя зазначає про таке.
Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Статтею 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу, слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Клопотання, що надійшло до суду, відповідає вимогам КПК України.
Згідно з ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів. Відповідно до вимог ч.1 ст. 165 КПК України особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді, суду.
Згідно до ч.4 ст. 165 КК України на вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.
Беручи до уваги вищевикладене, слідчий суддя вважає клопотання прокурора таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 163, 164 КПК України, слідчий суддя
Клопотання прокурора Харківської окружної прокуратури ОСОБА_3 за матеріалами досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024221160000714 від 22.07.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, про надання тимчасового доступу до речей і документів - задовольнити.
Надати дозвіл прокурорам Харківської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 . слідчим СВ відділу поліції №3 ХРУП №1 ГУНП в Харківській області, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 на тимчасовий доступ до оригіналів документів з вільними та умовно-вільними зразками почерку ОСОБА_12 з можливістю їх вилучення, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , а саме: автобіографія ОСОБА_12 підписана особисто ним у кількості не менше 1 документа, заяви ОСОБА_12 підписані особисто ним в період часу з 01.01.2020 по 31.12.2020 у кількості не менше 15 документів, в період часу з 01.01.2021 по 01.12.2021 у кількості не менше 15 документів, особова картка ОСОБА_12 підписана особисто ним у кількості не менше 1 документа, договори укладені на виконання робіт чи надання послуг підписані особисто ОСОБА_12 та фізичними або юридичними особами в період часу з 01.01.2020 по 31.12.2020 у кількості не менше 15 документів, в період часу з 01.01.2021 по 01.12.2021 у кількості не менше 15 документів, акти виконаних робіт форми КБ-2В на виконання робіт чи надання послуг підписані особисто ОСОБА_12 та фізичними або юридичними особами в період часу з 01.01.2020 по 31.12.2020 у кількості не менше 15 документів, в період часу з 01.01.2021 по 01.12.2021 у кількості не менше 15 документів, листи підписані особисто ОСОБА_12 в період часу з 01.01.2020 по 31.12.2020 у кількості не менше 15 документів, в період часу з 01.01.2021 по 01.12.2021 у кількості не менше 15 документів, службові записки за місцем роботи підписані особисто ОСОБА_12 в період часу з 01.01.2020 по 31.12.2020 у кількості не менше 15 документів, в період часу з 01.01.2021 по 01.12.2021 у кількості не менше 15 документів, розпорядження підписані особисто ОСОБА_12 в період часу з 01.01.2020 по 31.12.2020 у кількості не менше 15 документів, в період часу з 01.01.2021 по 01.12.2021 у кількості не менше 15 документів, відповіді на запити ІНФОРМАЦІЯ_2 підписані особисто ОСОБА_12 в рамках кримінального провадження №42023222130000248 від 26.10.2023 за період часу з 01.11.2023 по 25.07.2024 у кількості не менше 15 документів, цивільний позов заявлений ІНФОРМАЦІЯ_3 та підписаний особисто ОСОБА_12 в рамках кримінального провадження №42023222130000248 від 26.10.2023 у кількості не менше 1 документа.
Строк дії ухвали встановити 30 днів з дня постановлення ухвали.
Роз'яснити у відповідності до ст. 166 КПК України, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до інформації слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1