Рішення від 12.07.2024 по справі 160/12970/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2024 року Справа № 160/12970/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Юхно І. В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

20.05.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, поданий через систему «Електронний суд» представником позивача, у якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.01.2024 року по 26.02.2024 року; не застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за три роки що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком за 2021-2023 роки та не врахування заробітної плати ОСОБА_1 за період роботи з 01.07.2007 року по 30.11.2011 рік, з 01.12.2011 року по 26.02.2024 рік при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 26.02.2024 року перерахунок пенсії за віком із зарахуванням до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.01.2024 року по 26.02.2024 року; із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за три роки що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком за 2021-2023 роки та із врахуванням заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.07.2007 року по 30.11.2011 рік, з 01.12.2011 року по 26.02.2024 рік та виплатити ОСОБА_1 різницю пенсії з урахуванням вже отриманих сум пенсії.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач під час призначення позивачу пенсії за віком, відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», проявив бездіяльність, оскільки відповідачем було взято показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки у розмірі 3764,40 грн., а не за 2021-2023 роки у розмірі 13559,41 грн, що прямо передбачено приписами ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», отже призначена у 2024 році пенсія за віком повинна розраховуватись із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки, тобто протиправна бездіяльність відповідача полягала у тому, що відповідач не застосував приписи ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Крім цього, відповідач під час здійснення розрахунку заробітку для обчислення розміру пенсії (розрахунок додається ) також проявив бездіяльність, оскільки не врахував заробітну плату яку позивач отримувала за періоди роботи з 01.10.2007 по 30.11.2011 (запис трудової книжки №11-12), з 01.12.2011 по 26.02.2024 (запис трудової книжки №13-17). Відповідно здійсненого розрахунку, відповідачем зазначено дату вводу заробітку: 20.12.2004, а не дату 26.02.2024, що в свою чергу призвело до того, що за зазначені вище періоди роботи позивача не було враховано заробітну плату, що призвело до неправильного розрахунку індивідуального коефіцієнту для обчислення, відповідно якого обраховується середньомісячний заробіток для обчислення розміру пенсії. Тобто, позивач працювала у спірні періоди, отримувала заробітну плату, з якої сплачувалися відповідні податки та внески, а під час розрахунку пенсії відповідач не врахував заробітну плату за спірні періоди, що суттєво зменшило розмір пенсійних виплат. Також відповідачем проявлена бездіяльність та не зараховано до загального стажу позивача період її роботи з 01.01.2023 по 26.02.2024.

Згідно з довідкою за підписом начальника відділу судової статистики, аналітичної роботи та інформаційно-технічного забезпечення суду від 24.04.2024 №647 за даними КП «ДСС» судді у період з 20.05.2024 по 23.05.2024 надійшло на розгляд 243 судових справ. Крім того, застосування стабілізаційних та аварійних відключень світла, відсутність Інтернет зв'язку, що унеможливлювало доступ до КП «ДСС», кількість оголошених повітряних тривог на території міста Дніпра, а також перебування головуючого судді Юхно І.В. у відпустці з 29.05.2024 по 30.05.2024, об'єктивно вплинули на дотримання судом строків вирішення питання про відкриття провадження у справі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено відповідачу 15-денний строк на подання відзиву на позов та витребувано додаткові докази у справі; витребувано від відповідача додаткові докази та встановлено строк для їх подання.

Відповідач заяв по суті спору не надав, позовна заява з додатками та ухвала про відкриття провадження направлена у системі «Електронний суд» 20.05.2024 та 12.06.2024 відповідно. Тобто строк на подання відзив до 27.06.2024.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

26.02.2024 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , подала до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заяву про перерахунок пенсії, вид перерахунку «перехід на інший вид пенсії».

Відповідно до розписки-повідомлення заява та документи прийняті у заявника 26.02.2024 і зареєстровані за №1042, у розписці-повідомленні наведено перелік документів, доданих до заяви:

- заява про призначення / перерахунок пенсії: кількість 1, №1042;

- паспорт або ID-картка або посвідка: кількість 1, АК 994981.

- диплом (свідоцтво, атестат) про навчання: кількість 1, НОМЕР_1 ;

- свідоцтво про шлюб: кількість 2, НОМЕР_2 , НОМЕР_3 ;

- трудова книжка або документи про стаж: кількість 1, НОМЕР_4 .

Згідно з рішенням про перерахунок пенсії №912070145154 від 04.03.2024:

- середньомісячний заробіток: 5300,8700;

- вид перерахунку «перехід з виду на вид»;

- дата перерахунку, вік, ознака роботи: 26.02.2024, 60 років 0 місяців 15 днів, працює, прац.охорони здоров., (посади із пост.909);

- страховий стаж (повний): 44 роки 4 місяці 7 днів;

- загальний розмір пенсії: 2350,03 грн;

- розмір пенсії з надбавками: 2760 грн.

Згідно з розрахунком заробітку для обчислення пенсії:

- загальний страховий стаж в одинарному розмірі: 40 років 11 місяців 21 день;

- дата вводу заробітку: 20.12.2004;

- середній заробіток за три попередні роки 22017: 3764,40 (за 2014-2016 роки);

- останній місяць врахованої зарплати: 30.11.2004;

- середньомісячний заробіток: 5300,8700.

Судом встановлено, що 17.12.2004 позивач була звільнена з посади медичної сестри за власним бажанням в зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років, що підтверджується записом №10 у трудовій книжці НОМЕР_4 .

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на звернення ВЕБ-04001-Ф-С-24-084497 від 14.05.2024, яке надійшло на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (вх. 23234/К-0400-24 від 14.05.2024), з питання пенсійного забезпечення повідомила:

- за матеріалами електронної пенсійної справи Вам була призначена пенсія за вислугу років, відповідно до Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788) з 20.12.2004;

- з набранням чинності Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені відповідно до Закону No 1788 в автоматичному режимі були перераховані з використанням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 (3764,40 грн) та величини оцінки одного року страхового стажу 1%.;

- з 26.02.2024 за особисто наданою заявою №1042 Вас було переведено на пенсію за віком у зв'язку з досягненням пенсійного віку відповідно до пункту 1 статті 26 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058);

- згідно із пунктом 2 статті 40 Закону №1058 при призначенні пенсії застосовується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;

- за нормами частини третьої статті 45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України;

- при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначеній в частині першій статті 40 Закону №1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку).

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.

Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За приписами ч.2 ст.40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 +... + Кз n); К -страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з п.2, 16 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом №1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст.27 та з урахуванням норм ст.28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону №1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію (…) за вислугу років.

Водночас ч.3 ст.45 Закону №1058-ІV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що ч.3 ст.45 Закону №1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-IV. Однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).

Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення.

Отже, Верховний Суд України у постанові від 29.11.2016 у справі №133/476/15-а обґрунтовано зазначив, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч.3 ст.45 Закону №1058-IV.

Такий висновок суду відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленій у постанові від 31.10.2018 у справі №876/5312/17.

З огляду на викладене, суд погоджується з доводами позивача щодо застосування заробітної плати, однак зазначає, що позивач серед іншого не погоджується із неврахуванням заробітної плати позивача з 01.01.2024 по 26.02.2024 та незарахуванням періоду роботи з 01.01.2024 по 26.02.2024 у страховий стаж, зокрема стаж обчислено по 31.12.2024 включно.

За приписами статті 24 Закону № 1058-IV:

- страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок;

- страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Однак, матеріалами справи не підтверджено, що позивач надав відповідачу відомості про розмір такої заробітної плати за період з 01.01.2024 по 26.02.2024 та сплату страхових внесків за цей період, у тому числі станом на 26.02.2024 відповідач не володів такими відомостями з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Довідка ОК-5 станом на 26.02.2024 із врахуванням заробітку за 2024 рік не надана, оскільки фактично не могла бути сформована з такими відомостями з огляду на ненастання часу подання роботодавцем відповідної звітності.

Отже, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позову у цій частині, оскільки відповідач не допустив бездіяльності, оскільки станом на 26.02.2024 відповідач не володів відомостями щодо періоду 2024 року, зокрема були відсутні відомості з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а документи, які б дозволяли відповідачу перевірити такі відомості за 2024 рік та у 2024 році - позивачем не були надані.

У зв'язку з частковим задоволенням позову немайнового характеру на користь позивача підлягають присудженню витрати на сплату судового збору пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 726,72 грн, сплачені згідно з квитанцією про сплату №9808-6765-1118-9833 від 20.05.2024.

Керуючись статтями 139, 241-246 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; ЄДРПОУ 21910427) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за три роки що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком за 2021-2023 роки та не врахування заробітної плати ОСОБА_1 за період роботи з 01.07.2007 по 30.11.2011, з 01.12.2011 по 31.12.2023 при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 26.02.2024 перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за три роки що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком за 2021-2023 роки та із врахуванням заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.07.2007 по 30.11.2011, з 01.12.2011 року по 31.12.2023, з урахуванням виплачених сум пенсії.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 726,72 грн (сімсот двадцять шість гривень 72 копійок).

Відповідно до статті 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно із частиною 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

На підставі положень статті 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя І.В. Юхно