Справа № 481/801/24
Провадж.№ 3/481/407/2024
іменем У К Р А Ї Н И
05.09.2024 року суддя Новобузького районного суду Миколаївської області Уманська О.В., за участі секретаря с/з Канівець О.І., прокурора Легети І.В., особи, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянку України, яка працює медичним директором КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня «Новобузької міської ради Миколаївської області , зареєстрована по АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення правопорушень, передбачених ч.ч.1, 2 ст.172-7 КУпАП -
до суду надійшли протоколи №№188, 189, 190, 191, складені 10.05.2024 року посадовою особою Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України на ОСОБА_1 , які постановою суду від 04.07.2024 року об'єднано в одне провадження №481/801/24.
№1
У протоколі №188 від 10.05.2024 року посадова особа, яка склала протокол, суть правопорушення визначила наступним чином: ОСОБА_1 , будучи т.в.о. директора комунального некомерційного підприємства «Новобузька багатопрофільна лікарня» Новобузької міської ради Миколаївської області (далі- КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня») та будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст.3 Закону, а також суб'єктом правопорушення, відповідно до примітки ст. 172-7 КУпАП, в порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону не вжила жодних заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та не повідомила безпосереднього керівника чи інший визначений законом орган у даному випадку - Новобузьку міську раду, а саме видання та підписання наказу №278-к/тз від 19.08.2022 року «Про преміювання працівників КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» з нагоди Дня Незалежності України», яким остання встановила премію у розмірі 10000 грн., ОСОБА_2 , який є їй сином, тобто близькою особою та членом сім'ї в розумінні ст. 1 Закону, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
В ході збору доказів встановлено, що відповідно наказу КНП «Новобузька центральна районна лікарня» від 05.06.2019 №2-к/тз, ОСОБА_1 з 05.06.2019 призначено на посаду медичного директора КНП «Новобузька центральна районна лікарня» Новобузької районної ради Миколаївської області.
Відповідно до Статуту КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня», Новобузька міська рада на підставі рішення від 10.11.2021 №223 безоплатно прийняла у свою власність юридичну особу КНП «Новобузька центральна районна лікарня» Новобузької районної ради Миколаївської області та його єдиний майновий комплекс, зі зміною назви підприємства на КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» Новобузької міської ради Миколаївської області.
Згідно розпорядження Новобузької міської ради від 01.06.2022 №92-ар, ОСОБА_3 призначено тимчасово виконуючим обов'язки директора КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» з 02.06.2022, тимчасово, до проведення конкурсу на заміщення посади керівника комунального закладу здоров'я.
Відповідно до розпорядження Новобузької міської ради від 07.07.2022 №116-ар, ОСОБА_3 т.в.о. директора КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» надано відпуску з 01.08.2022 по 24.08.2022 та виконання обов'язків т.в.о. директора КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» покладено на медичного директора ОСОБА_1 з правом підпису на розпорядчих документах.
Юридичні особи публічного права - це організації, що створюються розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування та з владними повноваженнями.
Відповідно до Статуту КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня», власником, органом управління майном Підприємства є Новобузька міська рада. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним, підконтрольним власнику. Підприємство здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку. Підприємство є юридичною особою публічного права. КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» розташована за адресою: Миколаївська область, Баштанський район, м. Новий Буг, вул. Івана Огієнка, 14.
Згідно із ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону, посадові особи юридичних осіб публічного права є суб'єктами, на яких поширюється дія вищевказаного Закону.
Відповідно ст. 1 Закону, посадова особа юридичної особи публічного права - це голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права.
Відповідно до методичних рекомендацій Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) від 12.01.2024 №2 до посадових осіб юридичних осіб публічного права належить, зокрема, керівник та заступник керівника юридичної особи публічного права.
Під «посадовими особами юридичної особи публічного права» слід розуміти осіб, які мають повноваження здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.
Водночас при визначенні посадових осіб державних чи комунальних підприємств слід враховувати також положення Господарського кодексу України. Відповідно до частини третьої статті 65 Господарського кодексу, керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи.
Виходячи із змісту ст. 65 «Управління підприємством» Господарського кодексу, можна зробити висновок, що визначення переліку посадових осіб підприємства (керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства), в контексті вказаної статті відноситься до визначення посадових осіб які беруть участь саме в «управлінні підприємством».
Відповідно пункту 7.2. Статуту поточне керівництво Підприємством здійснює директор.
Відповідно до Статуту та контракту т.в.о. директора КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня»: діє без довіреності від імені Підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших органах, у відносинах з іншими юридичними та фізичними особами, підписує від його імені документи та видає довіреності та делегує право підпису документів іншими посадовими особами Підприємства, укладає договори, відкриває в органах Державної казначейської служби України та установах банків поточні та інші рахунки; самостійно вирішує питання діяльності Підприємства за винятком тих, що віднесені законодавством та Статутом до компетенції власника; організовує роботу Підприємства щодо надання населенню медичної допомоги, згідно з вимогами нормативно-правових актів; користується правом розпорядження Підприємства відповідно до законодавства та Статуту; у межах своєї компетенції видає накази та інші акти, дає вказівки, обов'язків для всіх підрозділів та працівників Підприємства; призначає на посаду та звільняє з посади своїх заступників, головного бухгалтера, керівників структурних підрозділів, інших працівників Підприємства; визначати розмір заробітної плати, застосовувати заходи заохочення та накладати на працівників дисциплінарні стягнення відповідно до законодавства; у разі відсутності директора Підприємства або неможливості виконувати обов'язки з інших причин, обов'язки виконує Медичний директор чи інша особа згідно функціональними (посадовими) обов'язками.
Згідно з посадовою інструкцією Медичного директора КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» вбачається, що посада медичного директора належить до професій керівники. Медичного директора призначають на посаду та звільняють із неї наказом директора.
Відповідно до п. 2.2. посадової інструкції (далі- Інструкція) Медичний директор у разі відсутності директора за його дорученням виконує його обов'язки.
Відповідно Інструкції до завдань та обов'язків медичного директора входе: організація медичної діяльності підприємства, контроль якості надання медичної допомоги відповідно до сучасних стандартів та чинного законодавства; контроль роботи медичного персоналу, створення та організація роботи медичних комісій; здійснення безпосереднього керування діяльності підпорядкованих завідувачів структурних підрозділів, головної медичної сестри.
Відповідно до вище викладеного у ОСОБА_1 наявні як адміністративно-господарські так і організаційно-розпорядчі функції.
Таким чином, ОСОБА_1 виконуючи обов'язки т.в.о. директора КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня», є суб'єктом відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону та відповідно п. 1 Примітки до ст. 172-7 КУпАП, відноситься до осіб на яких поширюється дія цього Закону, та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до актового запису про народження від 07.09.1993 року №2941, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є сином ОСОБА_4 та ОСОБА_1 .
Відповідно до списку близьких осіб КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» Новобузької міської ради, де вказана інформація, що у лікарні працює чоловік та син - ОСОБА_1 .
Окрім, того ОСОБА_1 подано електронну декларацію типу «щорічна» на сайті НАЗК, де зазначена інформація, що ОСОБА_4 - чоловік та ОСОБА_2 - син, що підтверджується витягом.
У зв'язку з чим, ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , тобто близькою особою та членом сім'ї в розумінні ст. 1 Закону.
Згідно інформації наданої КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» вбачається, що ОСОБА_2 відповідно наказу від 31.07.2015 року №500 прийнято на посаду лікаря-інтерна зі спеціальністю стоматологія.
Відповідно до наказу від 26.07.2017 від 387-к, ОСОБА_2 переведено з посади лікаря-інтерна на посаду лікаря стоматолога.
Згідно наказу від 11.06.2018 № 303-к, ОСОБА_2 переведено з лікаря стоматолога на посаду лікаря стоматолога терапевта.
Відповідно до посадової інструкції лікаря стоматолога терапевта вбачається, що безпосередньо підпорядковується завідувачу поліклінічного відділення, а в разі його відсутності Медичному директору.
Відповідно до структури КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» встановлено, що Медичному директору підпорядковується: відділ з інфекційного контролю, лікувально-профілактичний підрозділ та допоміжні діагностичні підрозділи.
До лікувально-профілактичного підрозділу входе поліклінічне відділення, в якому працює ОСОБА_2 .
Таким чином, завідувач поліклінічного відділення безпосередньо підпорядковується Медичному директору.
Так, умови оплати праці урегульовано наказом Міністерства охорони здоров'я та Міністерства праці та соціальної політики України «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення» від 05.10.2005 № 308/519, зокрема п. 1.6. передбачено, що конкретні розміри доплат, надбавок та інших виплат визначаються керівником закладу, установи за рахунок і в межах фонду заробітної плати та відображаються в розрахункових відомостях на виплату заробітної плати.
Відповідно до документів наданих КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» вбачається, що т.в.о. директора лікарні ОСОБА_1 , 19.08.2022 видала та підписала наказ №278-к/тз «Про преміювання працівників КНП Новобузька багатопрофільна лікарня» з нагоди Дня Незалежності України» яким визначила та встановила розмір премій працівникам лікарні, до списку яких входить ОСОБА_2 , який є їй сином, тобто близькою особою та членом сім'ї, внаслідок чого останній отримав вказану премію у сумі - 10000 грн.
В обставинах що склалися, при визначенні розміру премії та подальшому підписанні відповідного наказу про нарахування премії ОСОБА_2 , т.в.о. директора лікарні ОСОБА_1 мала суперечність між приватним інтересом, що полягала в наданні додаткового виду грошового забезпечення близькій особі та члену сім'ї та службовими повноваженнями як т.в.о. директора, відповідно до яких до його основних повноважень і входить вирішення питання щодо нарахування премії та її розміру з нагоди Дня Незалежності України, що створює потенційний конфлікт інтересів.
Так, відповідно до визначення, яке міститься в статті 1 Закону:
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи іншій організаціях.
Потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Враховуючи викладене, з моменту покладання виконання обов'язку як т.в.о. директора КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» у ОСОБА_1 виник потенційний конфлікт інтересів, оскільки вищевказаний приватний інтерес знаходиться в сфері, в якій остання виконує свої службові повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень відносно близької особи, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Згідно частини першої статті 28 Закону особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої ст. З цього Закону, зобов'язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
В подальшому зазначений потенційний конфлікт інтересів т.в.о. директора лікарні ОСОБА_1 перетворився в реальний конфлікт інтересів при наступних обставинах.
Преміювання в КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» відбувається на підставі Колективного договору та Положення про преміювання працівників лікарні.
Відповідно до цього Положення, виплата премій здійснюється на підставі наказів директора.
Окрім того, згідно п. 2.4 Положення, персональний склад Комісії затверджується наказом керівника. До складу Комісії включається представники адміністрації та представники трудового колективу. Очолює Комісію - директор (керівник).
Розмір премії конкретного працівника залежить від особистого внеску в результати структурного підрозділу, відділення, кабінету та не обмежується граничними розмірами які встановлюється Комісією з преміювання КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» колегіальним рішенням на підставі клопотання медичного директора, заступника директора, керівника структурного підрозділу, відділення.
Основними показниками для визначення розміру премії є: якісне і сумлінне виконання стандартів обстеження, діагностики та лікування; активна участь в культурно-масовій діяльності; впровадження нових методів лікування і покращення якості обслуговування в закладі та інші визначені Положенням.
Відповідно до протоколу комісії з преміювання КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» від 19.08.2022 № 4, працівників лікарні преміювати з нагоди Дня Незалежності України, а саме лікарям у сумі 10000 грн., в тому числі ОСОБА_2 у сумі 10000 грн., під час вирішення питання приймала участь ОСОБА_5 , як член комісії.
19.08.2022 т.в.о. директором лікарні ОСОБА_1 видається та підписується наказ №278-к/тз «Про преміювання працівників КНП Новобузька багатопрофільна лікарня» з нагоди Дня Незалежності України», щодо виплати працівникам лікарні премію, в тому числі ОСОБА_2 у сумі 10000 грн.
Відповідно до методичних рекомендацій щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції від 12.01.2024 №2, а саме п. 2.5 приклад різниці між потенційним та реальним конфліктом інтересів, зазначається що підписання наказу про преміювання, у тому числі, близької особи, буде свідчити про прийняття рішення в умовах реального конфлікту інтересів. Не має значення, хто саме ініціював призначення близькій особі премії та ким був запропонований її розмір.
Факт обізнаності щодо дотримання вимог антикорупційного законодавства ОСОБА_1 , підтверджується поданими нею електронними деклараціями, як Медичний директор, про що свідчить скриншот подачі електронних декларацій з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та ознайомленою з антикорупційною програмою КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня».
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно п. 2.3.2. Наказу Державного комітету статистики від 13.01.2004 №5 «Винагороди та заохочення, що здійснюються раз на рік або мають одноразовий характер» у даному випадку преміювання з нагоди Дня Незалежності України відноситься до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, тобто не відноситься до основних виплат.
Таким чином вбачається, що т.в.о. директора КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» ОСОБА_1 визначила розмір премії та підписала відповідний наказ про її нарахування з нагоди Дня Незалежності України у сумі 10000 грн., своїй близькій особі та члену сім'ї ОСОБА_2 (сину).
Факт отримання ОСОБА_2 премії підтверджується відомістю про заробітну плату останнього.
Враховуючи той факт, що ОСОБА_1 фактично ознайомлена з вимогами антикорупційного законодавства, визначаючи розмір премії та підписуючи відповідний наказ про її нарахування своїй близькі особі та члену сім'ї, чим обумовлено реальний конфлікт інтересів, в порушення зазначених вимог чинного законодавства про наявність у неї конфлікту інтересів у встановлений законом порядок безпосереднього керівника чи інший уповноважений орган у даному випадку Новобузьку міську раду не повідомляла.
Відповідно до листа з Новобузької міської ради № 786.02.12 від 11.04.2024 року встановлено, що від посадових осіб КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» в тому числі від т.в.о. директора та його заступників жодних повідомлень щодо виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів.
Окрім того, листом з КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» від 11.04.2024 № 246-01-11 інформує, що будь-які повідомлення щодо виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів не направлялись.
Таким чином, ОСОБА_1 в установлений законом термін та порядок про виникнення реального конфлікту інтересів не повідомила, чим порушила вимоги п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до статті 1 Закону реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
В обставинах, що склались наявність факту реального впливу т.в.о. директора КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» ОСОБА_1 під час визначення розміру премії з нагоди Дня Незалежності України та відповідно подальшому підписанні наказу про її нарахування ОСОБА_2 , а також суперечність між приватним інтересом ОСОБА_1 та її службовими повноваженнями, що вплинуло на об'єктивність та неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення дій під час виконання зазначених повноважень, зумовлена можливістю: отримання додаткового виду виплати близькою особою; фінансового та матеріального забезпечення близької особи та члена сім'ї за рахунок бюджету; збільшення сукупного доходу всієї родини в цілому.
При прийнятті зазначеного рішення, відповідно до якого ОСОБА_1 визначила розмір премії з нагоди Дня Незалежності України у сумі 10000 грн. та підписала відповідний наказ про її нарахування ОСОБА_2 , у ОСОБА_1 була наявна суперечність між приватним інтересом та її службовими повноваженнями, яка реально вплинула на об'єктивність та неупередженість прийняття нею зазначеного рішення (відсутність об'єктивного аналізу змісту виконаної чоловіком роботи, якісне і сумлінне виконання стандартів обстеження, діагностики та лікування, впровадження нових методів лікування та покращення якості обслуговування в закладі та інше), що в розумінні Закону є реальним конфліктом інтересів.
Факт реального впливу та майновий інтерес ОСОБА_1 підтверджується наказом про преміювання від 19.08.2022 №278-к/тз, відомістю про нарахування та виплату заробітної плати, та полягає у втраті суспільної довіри до службової особи та органу, в якому вона працює.
Приватний інтерес ОСОБА_1 проявився у майновому інтересі, а саме в зацікавленості отримання матеріальної вигоди у вигляді премії з нагоди Дня Незалежності України, близькою особою та членом сім'ї.
Відмінність між потенційним і реальним конфліктом інтересів полягає в наступному:
Відповідно п. 2.5 Методичних рекомендацій НАЗК № 2 від 12.01.2024 при потенційному конфлікті інтересів у особи наявний приватний інтерес у сфері, в якій вона виконує свої службові/представницькі повноваження. Така ситуація надалі впливатиме на об'єктивність особи під час реалізації повноважень. ( Потенційний конфлікт: Є ПРИВАТНИЙ ІНТЕРЕС І Є МОЖЛИВІТЬ РЕАЛІЗУВАТИ СЛУЖБОВІ ПОВНОВАЖЕННЯ) , а саме: ОСОБА_1 будучи обізнаною що до повноважень т.в.о. директора входить визначення кола премійованих осіб та відповідно встановлення розміру премії, а також підписання наказів про преміювання, у зв'язку з чим остання мала право вибору списку премійованих осіб та визначення будь-якого її розміру, то саме до моменту підготовки та підписання наказу №278-к/тз це була лише потенційна можливість.
Реальний конфлікт: є ПРИВАТНИЙ ІНТЕРЕС і СЛУЖБОВІ ПОВНОВАЖЕННЯ РЕАЛІЗОВАНІ, тобто, ОСОБА_1 маючи право визначати коло співробітників яких премійовано з нагоди Дня Незалежності України та можливості визначення розміру премії, включила свою близьку особу та члена сім'ї до списку премійованих осіб та особисто встановила суму нарахування, реалізувавши таки чином свої повноваження.
При реальному конфлікті інтересів особа реалізує (повинна реалізувати) свої повноваження у сфері, де наявний приватний інтерес. Це викликає суперечність між повноваженнями і приватним інтересом, яка впливає на об'єктивність вчинення дій чи прийняття рішень.
Відповідно до методичних рекомендації з питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, затверджених рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 12.01.2024: основною складовою конфлікту інтересів є приватний інтерес, здатний вплинути на об'єктивність чи неупередженість рішення; навіть за умови, що особа, маючи приватний інтерес, приймає об'єктивні та неупереджені рішення, вона вчиняє дії в умовах реального конфлікту інтересів.
Приватним інтересом може вважатися будь-який як майновий, так і немайновий інтерес. Приватний інтерес може впливати на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, вчинення чи невчинення дій лише під час реалізації службових/представницьких повноважень, що є дискреційними.
Дискреція - можливість діяти на власний розсуд, обираючи з декількох різних варіантів дій, рішень.
Таким чином, ОСОБА_1 встановивши розмір премії з нагоди Дня Незалежності України та підписавши відповідний наказ від 19.08.2022 №278- к/тз про нарахування вказаної премії у сумі 10000 грн. ОСОБА_2 , який є їй сином, тобто близькою особою та членом сім'ї, реалізувала дискреційні повноваження, а саме - сукупність прав та обов'язків органів державної влади, що дали можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів рішень, а також обирати одну з декількох можливих форм реагування на нього; надали можливість на власний розсуд обрати міру публічно-правового впливу щодо фізичних та юридичних осіб, його вид, розмір, спосіб реалізації.
З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 будучи особою, на яку розповсюджуються обов'язки щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачені статтею 28 Законом України «Про запобігання корупції», в робочий час, маючи дискреційні повноваження, 19.08.2022 року знаходячись на робочому місці, знаючи, що визначає розмір премії та підписує наказ про нарахування вказаної премії своїй близькій особі та члену сім'ї, не повідомила вищестоящий орган - Новобузьку міську раду про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час видання та підписання наказу №278-к/тз, тобто порушила п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», та скоїла адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Таким чином, ОСОБА_1 19.08.2022 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, а саме неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 26.05.2015 № 5-рп/2015 з питань офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 276 КУпАП місцем вчинення правопорушення є адміністративно-територіальна одиниця, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
ОСОБА_1 не виконала вимоги ст. 28 Закону, які виникли у неї, як у т.в.о. директора КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня», тобто місцем вчинення правопорушення є місце роботи та фактичне місце розташування лікарні, а саме: АДРЕСА_3 .
Часом вчинення ОСОБА_1 правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-7 КУпАП, є робочий час 19.08.2022, тобто день видання та підписання наказу №278-к/тз.
Відповідно до листа Верховного суду від 09.04.2021 №1089/0/2-21, моментом виявлення правопорушення, пов'язаного з корупцією, слід вважати день складання протоколу про таке правопорушення уповноваженою посадовою особою.
Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата завершення збору доказів, встановлення особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, фактичних даних для висновку про наявність в діях особи вини у вчиненні правопорушення, встановлення складу адміністративного правопорушення та складання і оголошення протоколу за участю особи - ОСОБА_1 .
Юридичними наслідками в даному випадку є неповідомлення про реальний конфлікт інтересів ОСОБА_1 .
Об'єктом правопорушення у даному випадку є суспільні відносини, які визначають зміст та законний порядок діяльності суб'єктів запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, який встановлюються ЗУ «Про запобігання корупції» (далі-Закон), КУпАП.
Об'єктивна сторона частини 1 статті 172-7 КУпАП характеризує дії особи (суб'єкта) у вигляді дії, або бездіяльності, та встановлює адміністративну відповідальність за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів. У даному випадку характерна бездіяльність гр. ОСОБА_1 , що виражена у неповідомленні у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Таким чином, умисел суб'єктів, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», полягає в тому, що будучи ознайомленими із вимогами цього Закону про обов'язки, обмеження та заборони, функціонери не виконуючи ці вимоги, навмисно протиправно поводяться, їх порушуючи.
Суб'єкт - т.в.о. директора КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» та суб'єкт відповідно п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» та за п. 1 Примітки до ст. 172-7 КУпАП - гр. ОСОБА_1 .
Суб'єктивна сторона ч. 1 ст. 172-7 КУпАП визначена тим, що гр. ОСОБА_1 обіймаючи посаду т.в.о. директора КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня», як суб'єкт відповідно до ст. З Закону обізнана із вимогами ст. 28 Закону, зокрема про встановлений обов'язок, терміни і спосіб повідомлення про реальний конфлікт інтересів, тобто ОСОБА_1 зобов'язана вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів, а отже усвідомлюючи, що визначає розмір премії та підписує наказ про нарахування вказаної премії своїй близькі особі та члену сім'ї, не виконала вимоги Закону, щодо повідомлення про реальний конфлікт інтересів, а тому усвідомлювала порушення вимог ст. 28 Закону і встановленої Законом та КУпАП відповідальності, та передбачала наслідки своїх дій і свідомо допускала настання цих наслідків.
№2
У протоколі №189 від 10.05.2024 року визначено, що ОСОБА_1 , будучи т.в.о. директора комунального некомерційного підприємства «Новобузька багатопрофільна лікарня» Новобузької міської ради Миколаївської області (далі - КНП Новобузька багатопрофільна лікарня») та будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, а також суб'єктом правопорушення, відповідно до примітки ст. 172-7 КУпАП, в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону, вчинила дію в умовах реального конфлікту інтересів, а саме видала та підписала наказ №278-к/тз від 19.08.2022 року «Про преміювання працівників НП «Новобузька багатопрофільна лікарня» з нагоди Дня Незалежності України», яким остання встановила премію у розмірі 10000 грн., ОСОБА_2 , який є їй сином, тобто близькою особою та членом сім'ї в розумінні ст. 1 Закону, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
№3
У протоколі №190 від 10.05.2024 року визначено, що ОСОБА_1 , будучи т.в.о. директора комунального некомерційного підприємства «Новобузька багатопрофільна лікарня» Новобузької міської ради Миколаївської області (далі- КНП Новобузька багатопрофільна лікарня») та будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, а також суб'єктом правопорушення, відповідно до примітки ст. 172-7 КУпАП, в порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону не вжила жодних заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та не повідомила безпосереднього керівника чи інший визначений законом орган у даному випадку - Новобузьку міську раду, а саме видання та підписання наказу №278-к/тз від 19.08.2022 року «Про преміювання працівників КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» з нагоди Дня Незалежності України», яким остання встановила премію у розмірі 10000 грн., ОСОБА_4 , який є їй чоловіком, тобто близькою особою та членом сім'ї в розумінні ст. 1 Закону, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
В ході збору доказів встановлено, що відповідно наказу КНП «Новобузька центральна районна лікарня» від 05.06.2019 №2-к/тз, ОСОБА_1 з 05.06.2019 призначено на посаду медичного директора КНП «Новобузька центральна районна лікарня» Новобузької районної ради Миколаївської області.
Відповідно до розпорядження Новобузької міської ради від 07.07.2022 №116-ар, ОСОБА_3 т.в.о. директора КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» надано відпуску з 01.08.2022 по 24.08.2022 та виконання обов'язків т.в.о. директора КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» покладено на медичного директора ОСОБА_1 з правом підпису на розпорядчих документах.
Відповідно до списку близьких осіб КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» Новобузької міської ради, де вказана інформація, що у лікарні працює чоловік та син - ОСОБА_1 .
Окрім, того ОСОБА_1 подано електронну декларацію типу «щорічна» на сайті НАЗК, де зазначена інформація, що ОСОБА_4 - чоловік та ОСОБА_2 - син, що підтверджується витягом.
У зв'язку з чим, ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , тобто близькою особою та членом сім'ї в розумінні ст. 1 Закону.
Згідно інформації наданої КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» вбачається, що ОСОБА_4 відповідно наказу від 01.08.1997 року №40-Л призначено на посаду лікаря анестезіолога.
Відповідно до посадової інструкції відділення анестезіолога та інтенсивної терапії, який безпосередньо підпорядковується завідувачу відділення і працює під його керівництвом. У своїй роботі керується чинним законодавством, наказами, вказівками та інструкцією МОЗ України, наказами та розпорядженнями директора, вказівками та розпорядженнями завідувача відділення.
Відповідно до структури КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» встановлено, що Медичному директору підпорядковується: відділ з інфекційного контролю, лікувально-профілактичний підрозділ та допоміжні діагностичні підрозділи. До лікувально-профілактичного підрозділу входе відділення анестезіології та інтенсивної терапії, в якому працює ОСОБА_2 . Таким чином, завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії безпосередньо підпорядковується Медичному директору.
№4
У протоколі №191 від 10.05.2024 року вказано, що ОСОБА_1 , будучи т.в.о. директора комунального некомерційного підприємства «Новобузька багатопрофільна лікарня» Новобузької міської ради Миколаївської області (далі - КНП Новобузька багатопрофільна лікарня») та будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, а також суб'єктом правопорушення, відповідно до примітки ст. 172-7 КУпАП, в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону, вчинила дію в умовах реального конфлікту інтересів, а саме видала та підписала наказ №278-к/тз від 19.08.2022 року «Про преміювання працівників НП «Новобузька багатопрофільна лікарня» з нагоди Дня Незалежності України», яким остання встановила премію у розмірі 10000 грн., ОСОБА_4 , який є їй чоловіком, тобто близькою особою та членом сім'ї в розумінні ст. 1 Закону, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Посадова особа поліції, яка склала протоколи про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 , кваліфікувала її дії за ч.1 та ч.2 ст.172-7 КУпАП.
До протоколів надано рапорти о/у УСР в Миколаївській області за 10.05.2024 р, в яких зазначено, що виявлені правопорушення та зібрано докази, що підтверджують вчинення ОСОБА_1 дій, передбачених ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП, при виданні наказів про нарахування премій сину та чоловіку та оперуповноважений просить дозволу на складання протоколу.
ОСОБА_1 в судове засідання призначене на 05.09.2024 року не з'явилася, просила справу розглянути за її відсутності та закрити провадження по справі. Згідно письмових пояснень на протоколі з протоколом не згодна.
Прокурор просив визнати ОСОБА_1 винною за складеними стосовно неї протоколами за ч.1 та ч.2 ст.172-7 КУпАП та призначити їй стягнення за першою частиною у вигляді штрафу у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за другою частиною у вигляді 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та призначити остаточне покарання у виді штрафу у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Захисник Філіпська Д.О. в судове засідання не з'явилася, направила на адресу суду клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення.
Суддя, дослідивши всі докази в їх сукупності, встановив таке.
Відповідно наказу КНП «Новобузька центральна районна лікарня» від 05.06.2019 №2-к/тз, та даних особової картки працівника, ОСОБА_1 з 05.06.2019 призначено на посаду медичного директора КНП «Новобузька центральна районна лікарня» Новобузької районної ради Миколаївської області (а.с.27, 30).
Згідно з посадовою інструкцією Медичного директора КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» затвердженої директором 28.04.202 року, посада медичного директора належить до професій керівники. Медичного директора призначають на посаду та звільняють із неї наказом директора. Відповідно до п. 2.2. посадової інструкції (далі- Інструкція) Медичний директор у разі відсутності директора за його дорученням виконує його обов'язки. Відповідно Інструкції до завдань та обов'язків медичного директора входе: організація медичної діяльності підприємства, контроль якості надання медичної допомоги відповідно до сучасних стандартів та чинного законодавства; контроль роботи медичного персоналу, створення та організація роботи медичних комісій; здійснення безпосереднього керування діяльності підпорядкованих завідувачів структурних підрозділів, головної медичної сестри ( а.с.28-29).
Відповідно до Статуту КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня», Новобузька міська рада на підставі рішення від 10.11.2021 №223 безоплатно прийняла у свою власність юридичну особу КНП «Новобузька центральна районна лікарня» Новобузької районної ради Миколаївської області та його єдиний майновий комплекс, зі зміною назви підприємства на КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» Новобузької міської ради Миколаївської області. Відповідно пункту 7.2. Статуту поточне керівництво Підприємством здійснює директор. Відповідно до Статуту т.в.о. директора КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня»: діє без довіреності від імені Підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших органах, у відносинах з іншими юридичними та фізичними особами, підписує від його імені документи та видає довіреності та делегує право підпису документів іншими посадовими особами Підприємства, укладає договори, відкриває в органах Державної казначейської служби України та установах банків поточні та інші рахунки; самостійно вирішує питання діяльності Підприємства за винятком тих, що віднесені законодавством та Статутом до компетенції власника; організовує роботу Підприємства щодо надання населенню медичної допомоги, згідно з вимогами нормативно-правових актів; користується правом розпорядження Підприємства відповідно до законодавства та Статуту; у межах своєї компетенції видає накази та інші акти, дає вказівки, обов'язків для всіх підрозділів та працівників Підприємства; призначає на посаду та звільняє з посади своїх заступників, головного бухгалтера, керівників структурних підрозділів, інших працівників Підприємства; визначати розмір заробітної плати, застосовувати заходи заохочення та накладати на працівників дисциплінарні стягнення відповідно до законодавства; у разі відсутності директора Підприємства або неможливості виконувати обов'язки з інших причин, обов'язки виконує Медичний директор чи інша особа згідно функціональними (посадовими) обов'язками (а.с.41-46).
Відповідно до розпорядження Новобузької міської ради від 07.07.2022 №116-ар, ОСОБА_3 т.в.о. директора КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» на підставі наказу №209-н/нз від 11.07.2022 року надано відпуску з 01.08.2022 по 24.08.2022 та виконання обов'язків т.в.о. директора КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» покладено на медичного директора ОСОБА_1 з правом підпису на розпорядчих документах (а.с.31-32).
Відповідно до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану від 03.05.2024 року , згідно актового запису про народження від 07.09.1993 року №2941, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є сином ОСОБА_4 та ОСОБА_1 (а.с.84-85).
Відповідно до фотокопії списку близьких осіб КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» Новобузької міської ради, разом з ОСОБА_1 у лікарні працює чоловік ОСОБА_4 та син ОСОБА_2 (а.с. 48) .
Окрім, того ОСОБА_1 подано електронну декларацію типу «щорічна» на сайті НАЗК, де зазначена інформація, що ОСОБА_4 - чоловік та ОСОБА_2 - син, що підтверджується витягом (а.с. 80-83).
ОСОБА_2 відповідно наказу від 31.07.2015 року №500 Новобузької ЦРЛ, прийнято на посаду лікаря-інтерна зі спеціальністю стоматологія (а.с.56).
Відповідно до наказу Новобузької ЦРЛ від 26.07.2017 від 387-к, ОСОБА_2 переведено з посади лікаря-інтерна на посаду лікаря стоматолога (а.с.58).
Згідно наказу від 11.06.2018 № 303-к, ОСОБА_2 переведено з лікаря стоматолога на посаду лікаря стоматолога терапевта (а.с.59).
Відповідно до посадової інструкції лікаря стоматолога терапевта вбачається, що безпосередньо підпорядковується завідувачу поліклінічного відділення, а в разі його відсутності Медичному директору (а.с.60-61).
Відповідно до структури КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» встановлено, що Медичному директору підпорядковується: відділ з інфекційного контролю, лікувально-профілактичний підрозділ та допоміжні діагностичні підрозділи. До лікувально-профілактичного підрозділу входе поліклінічне відділення, в якому працює ОСОБА_2 . Таким чином, завідувач поліклінічного відділення безпосередньо підпорядковується Медичному директору (а.с.47).
ОСОБА_4 відповідно витягу з наказу від 01.08.1997 року №40-Л призначено на посаду лікаря анестезіолога з 01.08.1997 року (а.с.62).
Відповідно до посадової інструкції лікар анестезіолог безпосередньо підпорядковується завідувачу відділення і працює під його керівництвом. У своїй роботі керується чинним законодавством, наказами, вказівками та інструкцією МОЗ України, наказами та розпорядженнями директора, вказівками та розпорядженнями завідувача відділення (а.с.63-64).
Відповідно до структури КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» встановлено, що Медичному директору підпорядковується: відділ з інфекційного контролю, лікувально-профілактичний підрозділ та допоміжні діагностичні підрозділи. До лікувально-профілактичного підрозділу входе відділення анестезіології та інтенсивної терапії, в якому працює ОСОБА_2 . Таким чином, завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії безпосередньо підпорядковується Медичному директору (а.с.47).
Відповідно до Положення про преміювання працівників лікарні, виплата премій здійснюється на підставі наказів директора. Окрім того, згідно п. 2.4 Положення, персональний склад Комісії затверджується наказом керівника. До складу Комісії включається представники адміністрації та представники трудового колективу. Очолює Комісію - директор (керівник). Розмір премії конкретного працівника залежить від особистого внеску в результати структурного підрозділу, відділення, кабінету та не обмежується граничними розмірами які встановлюється Комісією з преміювання КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» колегіальним рішенням на підставі клопотання медичного директора, заступника директора, керівника структурного підрозділу, відділення. Основними показниками для визначення розміру премії є: якісне і сумлінне виконання стандартів обстеження, діагностики та лікування; активна участь в культурно-масовій діяльності; впровадження нових методів лікування і покращення якості обслуговування в закладі та інші визначені Положенням (а.с.34-35).
Згідно копії витягу з наказу від 02.01.2022 року №1-Л КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня», в закладі створено постійно-діючу комісію з преміювання працівників закладу до складу якої серед інших, як член комісії, входить ОСОБА_1 (а.с.33).
Відповідно до протоколу комісії з преміювання КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» від 19.08.2022 № 4, вирішено працівників лікарні преміювати з нагоди Дня Незалежності України, а саме лікарів у сумі 10 000 грн., під час вирішення питання приймала участь ОСОБА_5 , як член комісії (а.с.67).
19.08.2022 року т.в.о. директора лікарні ОСОБА_1 , видала та підписала наказ №278-к/тз «Про преміювання працівників КНП Новобузька багатопрофільна лікарня» з нагоди Дня Незалежності України» яким визначила та встановила розмір премій працівникам лікарні, до списку яких входить ОСОБА_2 , який є їй сином, тобто близькою особою та членом сім'ї, внаслідок чого останній отримав вказану премію у сумі - 10000 грн. та ОСОБА_2 , який є їй чоловіком, тобто близькою особою та членом сім'ї, внаслідок чого останній отримав вказану премію у сумі - 10000 грн (а.с.65-66).
Факт отримання ОСОБА_2 та ОСОБА_4 премії підтверджується відомостями про заробітну плату останніх (а.с.68-77, 132-133).
ОСОБА_1 під особистий підпис ознайомлена з антикорупційною програмою КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» на 2022-2023 роки та 2024-2025 роки (а.с. 49-55).
Відповідно до листа з Новобузької міської ради № 786.02.12 від 11.04.2024 року встановлено, що від посадових осіб КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» в тому числі від т.в.о. директора та його заступників жодних повідомлень щодо виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів не надходило (а.с.24).
Окрім того, відповідно до листа з КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» від 11.04.2024 № 246-01-11, будь-які повідомлення щодо виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів до Новобузької міської ради Миколаївської області від посадових осіб КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» не направлялись (а.с.25-26).
На ОСОБА_1 поширюється дія Закону України від 14 жовтня 2014 року №1700-VII «Про запобігання корупції» відповідно до п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону та вона зобов'язаний виконувати вимоги вказаного Закону, в тому числі зазначені у ст.28 вказаного Закону, згідно з якою особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані:
1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів
Як вбачається з протоколів про адміністративні правопорушення, складених стосовно ОСОБА_1 за ч.1 та ч.2 ст.172-7 КУпАП, - посадовою особою, що склала ці протоколи, ОСОБА_1 поставлено в провину те, що вона не повідомила у встановленому законом порядку та випадках про наявність у неї реального конфлікту інтересів та вчинила дії та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів.
Ч.1 ст.172-7 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів , а ч.2 цієї статті за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Згідно примітки 2 до цієї статті - у цій статті під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень.
Зазначена норма закону за своїм змістом є бланкетною та відсилає для повного визначення його ознак до інших норм.
Так зокрема у ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» дано визначення потенційному та реальному конфлікту інтересів.
Потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
Реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Аналіз термінів «потенційний інтерес» та «реальний інтерес» дає підстави констатувати, що потенційний конфлікт інтересів відрізняється від реального тим, що при потенційному конфлікті встановлюється лише наявність, існування приватного інтересу особи, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, тоді як при реальному конфлікті інтересів існуюча суперечність між наявним приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями безпосередньо впливає (вплинула) на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень. Крім того, це також визначає ступінь впливу цієї суперечності на прийняття рішення чи вчинення дії, який повинен мати об'єктивний вираз, а також часовий взаємозв'язок між прийняттям рішення та наявністю певних ознак, що мають місце при цьому.
Тобто відмінність між цими поняттями полягає в тому, що для встановлення факту реального конфлікту інтересів недостатньо констатувати існування приватного інтересу, який потенційно може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а слід безпосередньо встановити, що, по-перше, приватний інтерес наявний, по-друге, він суперечить службовим чи представницьким повноваженням, а по-третє, така суперечність не може вплинути, а реально впливає на об'єктивність чи неупередженість прийняття рішень чи вчинення дій.
Згідно із ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року визначено, що приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
На підставі матеріалів провадження встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 пов'язані сімейними стосунками, оскільки є дружиною та чоловіком. Крім того встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 пов'язані сімейними стосунками, оскільки є матір'ю та сином.
ОСОБА_1 не повідомила про конфлікт інтересів Новобузьку міську раду, як засновника підприємства де вона працює та письмово за отриманням роз'яснень щодо ситуації, що склалася до моменту складання протоколів про адміністративні правопорушення не зверталася.
Надані до матеріалів провадження документи, а саме копії наказів про преміювання працівників, в тому числі і ОСОБА_2 та ОСОБА_2 , за правилами діловодства підписані ОСОБА_1 , оскільки містять посилання на її прізвище та підпис поруч.
З огляду на досліджені докази суд вважає, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 та ч.2 ст.172-7 КУпАП як неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів та вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів, а саме ОСОБА_1 , будучи т.в.о. директора комунального некомерційного підприємства «Новобузька багатопрофільна лікарня» Новобузької міської ради Миколаївської області (далі- КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня») та будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст.3 Закону, а також суб'єктом правопорушення, відповідно до примітки ст. 172-7 КУпАП:
- в порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону не вжила жодних заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та не повідомила безпосереднього керівника чи інший визначений законом орган у даному випадку - Новобузьку міську раду, а саме про видання та підписання наказу №278-к/тз від 19.08.2022 року «Про преміювання працівників КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» з нагоди Дня Незалежності України», яким остання встановила премію у розмірі 10000 грн., ОСОБА_2 , який є їй сином, тобто близькою особою та членом сім'ї в розумінні ст. 1 Закону, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП;
- в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону, вчинила дію в умовах реального конфлікту інтересів, а саме видала та підписала наказ №278-к/тз від 19.08.2022 року «Про преміювання працівників НП «Новобузька багатопрофільна лікарня» з нагоди Дня Незалежності України», яким остання встановила премію у розмірі 10000 грн., ОСОБА_2 , який є їй сином, тобто близькою особою та членом сім'ї в розумінні ст. 1 Закону, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП;
- в порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону не вжила жодних заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та не повідомила безпосереднього керівника чи інший визначений законом орган у даному випадку - Новобузьку міську раду, а саме про видання та підписання наказу №278-к/тз від 19.08.2022 року «Про преміювання працівників КНП «Новобузька багатопрофільна лікарня» з нагоди Дня Незалежності України», яким остання встановила премію у розмірі 10000 грн., ОСОБА_4 , який є їй чоловіком, тобто близькою особою та членом сім'ї в розумінні ст. 1 Закону, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП;
- в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону, вчинила дію в умовах реального конфлікту інтересів, а саме видала та підписала наказ №278-к/тз від 19.08.2022 року «Про преміювання працівників НП «Новобузька багатопрофільна лікарня» з нагоди Дня Незалежності України», яким остання встановила премію у розмірі 10000 грн., ОСОБА_4 , який є їй чоловіком, тобто близькою особою та членом сім'ї в розумінні ст. 1 Закону, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Разом з тим відповідно до ч.4 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Строк накладення адміністративного стягнення у справах про адміністративні правопорушення - це певний період часу, протягом якого дія чи подія мають юридичне значення. Цей строк не поновлюється і не продовжується і є гарантією того, що будь-які дії щодо притягнення особи до відповідальності після його закінчення мають бути припинені.
Вказаний строк є преклюзивним і чинним на момент спірних відносин законодавством не було передбачено можливості його поновлення.
Слід також зазначити, що встановлення законодавцем обмеженого строку притягнення до відповідальності є однією із умов дисциплінування суб'єкта владних повноважень для належного виконання законодавчо визначених обов'язків.
Під час розгляду справи суд враховує практику Європейського Суду з прав людини (пункт 137 Рішення від 09 січня 2013 року у справі «Олександр Волков проти України» (заява №21722/11) про те, що строки давності слугують кільком важливим цілям, а саме: забезпеченню юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від незаявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними.
Закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення передбачено у статті 247 КУпАП. Зокрема відповідно до пункту 7 частини першої цієї статті до підстав, за наявності яких провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, віднесено закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
Адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення (ч. 4 ст. 38 КУпАП).
Відповідно до роз'яснень викладених у постанові Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов'язані з корупцією» № 13 для своєчасного, всебічного, повного та об'єктивного дослідження обставин справи судам необхідно звертати увагу на роз'яснення в кожній справі таких питань, зокрема чи не закінчилися на момент розгляду справи строки, передбачені ст. 38 КУпАП.
Датою вчинення ОСОБА_1 правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених частинами 1, 2 статті 172-7 КУпАП, є робочий час 19.08.2022, тобто день видання та підписання наказу №278-к/тз.
Таким чином на момент розгляду справи закінчилися строки накладення адміністративного стягнення передбачені с.38 КУпАП (минуло більше двох років з дня їх вчинення), що відповідно до п.7 ч. 1 ст. 247 КУпАП є підставою для закриття провадження у справі.
Згідно роз'яснень наданих Верховним судом в постанові від 11.07.2018 року у справі №308/8763/15-а, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбаченихстаттею 38 КУпАП.
При цьому, наведена норма не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Як зазначив Верховний суд, логічне тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, Верховний суд прийшов до висновку, що при вирішенні питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності, першочерговим є встановлення судом дотримання строку накладення адміністративного стягнення, за умови закінчення якого суд або уповноважений орган взагалі позбавлені можливості досліджувати питання про наявність в діях особи ознак адміністративного проступку.
При цьому, ВП ВС в Постанові від 02лютого 2023 року у справі №735/1121/20 (провадження №13-26кс22) розглянула питання тлумачення змісту ч.2 ст.49 КК України(звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності). ВП ВС зауважила, що раніше застосований підхід не відповідає точному змісту кримінально-правової норми та дійсній волі законодавця, і відступила від правового висновку.
Так зазначила, що друге речення ч.2 ст.49 КК України не містить прямої вказівки щодо строків давності, на які необхідно орієнтуватися після відновлення їх перебігу. Недостатня визначеність формулювання ч.2 ст.49 КК України зумовлює суперечливе розуміння змісту правової норми і викликає питання як саме розглядати наведені в третьому реченні загальні строки: 1)як такі, що беззастережно застосовуються замість передбачених у ч.1 ст.49 КК України диференційованих строків у всіх випадках ухилення особи від досудового розслідування або суду й наступного з'явлення її із зізнанням чи затримання; 2)як альтернативні, тобто такі, що не виключають застосування диференційованих строків і замінюють їх лише в окремих випадках.
На переконання ВП ВС, реалізація принципу гуманізму під час тлумачення та застосування конкретного положення закону про кримінальну відповідальність здійснюється за правилом: якщо відповідне положення містить елемент невизначеності й вона не може бути усунута з урахуванням інших конкретних чи загальних положень, таке положення має застосовуватися за найбільш сприятливим для особи варіантом з усіх можливих.
З урахуванням вищезазначеного на даний час немає сформованої правової позиції Верховного Суду (Великої Палати чи Касаційного адміністративного суду), про необхідність суду визнання винуватим або без встановлення вини особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Враховуючи наявність вищевказаної юридичної невизначеності, суддя звертає увагу на те, що у рішенні Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України» визначено концепцію якості закону, зокрема з вимогою, щоб він був доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні; відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості і точності порушує вимогу «якість закону»; якщо в національному законодавстві допущено неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов'язків осіб, то національні органи мають застосувати найбільш сприятливий для осіб підхід, тобто вирішення колізій у законодавстві завжди тлумачиться на користь особи.
Таким чином, суддя керується принципом застосування до винної особи найбільш сприятливого закону, у зв'язку з чим провадження в цій справі слід закрити у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне зауважити, що з правового аналізу ст.38 КУпАП вбачається, що її застосування можливе лише у випадку наявності вини особи у вчиненні правопорушення, адже у разі відсутності вини особи в інкримінованому їй правопорушенні, провадження підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП через відсутність події і складу адміністративного правопорушення. Виходячи зі змісту пояснень на протоколі про адміністративне правопорушення про незгоду особи з його змістом, що в свою чергу зобов'язує суд з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 38, 172-7, 247, 283 285 КУпАП,-
провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП закрити на підставі п.7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду даної справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Копія постанови відповідно до ст.285 КУпАП може бути отримана протягом 3-х днів.
Суддя