Справа № 309/2568/24
Провадження № 2-а/309/25/24
02 вересня 2024 року м. Хуст
Хустський районний суд Закарпатської області
у складі головуючого судді Волощук О.Я.
при секретарі Кальчевій Д.О.
за участі позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хуст у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанов про накладення адміністративного стягнення у справах про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 звернувся із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанов начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про накладення адміністративних стягнень у справах про адміністративні правопорушення за постановами №358 та 359 від 06 травня 2024 року.
У обґрунтування позову зазначив про те, що він військовозобов'язаний.
Із 28 квітня по 20 травня 2022 року проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 , безпосередньо приймав участь у бойових діях із 28 квітня по 20 травня 2022 року.
01 травня та 03 травня 2024 року з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 для продовження відстрочки від мобілізації та подав заяву про надання відстрочки від призову із додатками у зв'язку із доглядом за дитиною інвалідом.
Постановами начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про накладення адміністративних стягнень у справах про адміністративні правопорушення №358 та 359 від 06 травня 2024 року на ОСОБА_1 накладений штраф за порушення вимог ч.2ст.210 КУпАП - за порушення правил військового обліку в особливий період в розмірі 1700 грн., а саме за несвоєчасну подачу змін і доповнення змін персональних даних щодо його одруження, дружини, та народження доньки.
Позивач не згідний з даними постановами, просив їх скасувати, оскільки йому надавалась відстрочка від призову влітку 2022 року, ним подавались, усі необхідні документи, в тому числі і свідоцтво про одруження, відомості про народження дитини. Окрім цього, у його військовому квитку були вписані дані про сімейний стан та народження дитини олівцем. Позивач просив постановити рішення про скасування постанов начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про накладення адміністративних стягнень у справах про адміністративні правопорушення за постановами №358 та 359 від 06 травня 2024 року.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав з підстав, зазначених у ньому, просив його задоволити.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 у судове засідання не з'явився, до суду подано відзив на позов, у якому не визнав позов. У відзиві зазначив про те, що ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 06.05.2024 року, де під час перевірки військово-облікових даних було встановлено, що він не повідомив про місце перебування на обліку, про зміну у сімейному стані, народження дитини, у зв'язку з чим був притягнений до адміністративної відповідальності. Просив відмовити у задоволенні позову та вважає, що позивачем порушено строки звернення до суду з даним позовом. Розгляд справи просив провести у відсутності уповноваженого представника.
Заслухавши доводи позивача, дослідивши матеріали провадження, суд приходить до наступного.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан.
Відповідно до «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою КМУ № 154 від 23.02.2022 р., районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу під час мобілізації, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Відповідно до абзацу другого частини і статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Позивач ОСОБА_1 військовозобов'язаний, є одружений із 24 травня 2014 року, має дочку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка є дитиною з інвалідністю.
Із 28 квітня по 20 травня 2022 року проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 безпосередньо приймав участь у бойових діях із 28 квітня по 20 травня 2022 року.
Як вбачається із матеріалів справи згідно протоколу про адміністративне правопорушення №358 від 03 травня 2024 року ОСОБА_1 за постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від №358 від 06 травня 2024 притягнуто до адміністративної відповідальності ч. 2 ст.210 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. за те, що він у встановлений законом термін не звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 для зміни і доповнення військово-облікових даних, чим порушив правила військового обліку - п.8 п.1 Правил військового обліку,згідно яких військовозобов'язані, призовники, резервісти повинні особисто повідомляти у семиденний термін органам, у яких перебувають на військовому обліку про зміну персональних даних відомостей про одруження 24.05.2014 року, а також на підставі протоколу про адміністративне правопорушення №359 від 03 травня 2024року ОСОБА_1 за постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від №359 від 06 травня 2024 притягнуто до адміністративної відповідальності ч. 2 ст.210 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. за те, що він у встановлений законом термін не звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 для зміни і доповнення військово-облікових даних, чим порушив правила військового обліку - п.8 п.1 Правил військового обліку, згідно яких військовозобов'язані, призовники, резервісти повинні особисто повідомляти у семиденний термін органам, у яких перебувають на військовому обліку про зміну персональних даних щодо народження доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Позивачем ОСОБА_1 доведено у судовому засіданні обставини того, що він з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 01.05.2024 року для уточнення інформації щодо оформлення відстрочки від призову на період мобілізації підчас воєнного стану є запис у журналі відвідувачів і йому було повідомлено про відсутність документів у ІНФОРМАЦІЯ_4 працівником ОСОБА_4 та повідомлено про перелік документів та взірець заяви, яку необхідно додати та виписано повістку на 02.05.24р. На зазначену дату він з'явився для подачі заяви на відстрочку та документів, зазначених у переліку до заяви, яку завізувала працівник ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 . Увесь пакет документів надіслано у оригіналах того ж дня підприємством «Укрпошта». При цьому ним також роз'яснено про те,що не можуть бути відсутні відомості про його сімейний стан: його одруження, дружину та народження дочки, так як йому надавалась відстрочка від призову влітку 2022 року
У його військовому квитку були вписані дані про сімейний стан олівцем.
Дані обставини не спростовані відповідачем,як і не спростовано те, що позивачу ОСОБА_1 надавалася відстрочка від мобілізації влітку у 2022 році.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з приписами ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, в адміністративному процесі у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень тягар доказування правомірності своїх рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача-суб'єкта владних повноважень, який повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, що можуть бути використані як докази у справі.
Суд вважає, що належних та допустимих доказів, які б свідчили про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ст.210 ч.2 КУпАП відповідачем не надано.
При винесенні постанов відповідачем не з'ясовано всіх обставин, що мають значення для правильного вирішення справи: чи були вчинені адміністративні правопорушення, чи є провина ОСОБА_1 у їх вчиненні, чи підлягає він притягненню до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст.210 КУпАП, відповідно до вимог ст.77 КАС України ним не доведено правомірність своїх дій та прийнятого рішення, належними доказами не спростовані доводи, викладені у позовній заяві.
Статтею 62 Конституції України встановлено, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Позивач ОСОБА_1 подав позов щодо оскарження постанов начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про накладення адміністративних стягнень у справах про адміністративні правопорушення за постановами №358 та 359 від 06 травня 2024 року за ч.2 ст.210 КУпАП у строки визначені КУпАП, тому заперечення відповідача щодо порушення строків звернення до суду безпідставне.
Суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 18, 19, 90, 241-246, 286 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 задоволити.
Скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 №358 від 06 травня 2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за порушення вимог ч.2 ст.210 КУпАП та накладення стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 грн .
Скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 №359 від 06 травня 2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за порушення вимог ч.2 ст.210 КУпАП та накладення стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 грн.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом 10 днів з отримання копії рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Хустський районний суд Закарпатської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Хустського
районного суду: Волощук О. Я.