Рішення від 06.09.2024 по справі 360/740/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

06 вересня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/740/24

Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Пляшкової К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 03 липня 2024 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області (далі - відповідач, Новоайдарська селищна військова адміністрація) з такими позовними вимогами:

1) визнати противоправною бездіяльність відповідача по ненаданню публічної інформації у формі відкритих даних на письмовий запит на публічну інформацію від 24 червня 2024 року вих. № 135 ГП/Є;

2) зобов'язати відповідача надати публічну інформацію у формі відкритих даних на письмовий запит на публічну інформацію 24 червня 2024 року вих. № 135 ГП/Є.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з метою підготовки журналістського матеріалу написав до Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області електронного листа на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 із запитом на публічну інформацію від 24 червня 2024 року вих. № 135 ГП/Є.

Відповідач електронним листом від 01 липня 2024 року № 1862 відмовив у наданні публічної інформації у формі відкритих даних на запит від 24 червня 2024 року вих. № 135 ГП/Є, мотивуючи тим, що відповідач не володіє та не зобов'язаній володіти запитуваною інформацію у зв'язку із настанням обставин непереборної сили, а саме окупацією Новоайдарскої громади.

Позивач з такою відмовою не згоден, оскільки вважає, що запитувані ним документи мають зберігатися і оновлюватися на єдиному державному веб порталі відкритих даних та на веб сайтах Новоайдарської селищної громади, тому окупація території, пожежа та інші фактори не можуть впливати на обов'язок відповідача надати запитувану інформацію.

Доводи відповідача про відстрочення надання документів до де окупації Новоайдарської селищної громади є прикритою безстроковою відмовою, оскільки позивач має сумніви, що після де окупації вказані документи будуть повернуті громаді.

Також позивач зазначає, що йому не надано переконливих доводів та підтвердження, що всі або частина та яка сама частина документів втрачені, по чийсь бездіяльності, халатності, злочинному невиконання посадових обов'язків.

Позивач стверджує, що відповідач (розпорядник інформації) згідно із статтею 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835 повинен, починаючи з 21 жовтня 2015 року, регулярно оновлювати публічну інформацію на єдиному державному веб порталі відкритих даних та на своїх веб сайтах. Також повинен розмістити публічну інформацію, розпорядником якої він є, починаючи з дати заснування Новоайдарської селищної ради - з 21 травня 1997 року.

На день звернення позивача із відповідним запитом Новоайдарська селищна військова адміністрація Щастинського району Луганської області, до якої перейшли повноваження Новоайдарської селищної ради, є розпорядником публічної інформації у розумінні Закону № 2939-VI, а тому саме відповідач мав розглянути запит і надати публічну інформацію, якою він володіє, як публічний правонаступник Новоайдарської селищної ради.

Вважаючи порушеним своє право на доступ до публічної інформації, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою від 08 липня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

Від Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області 19 липня 2024 року надійшов відзив, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав.

Новоайдарською селищною радою, інформацію про діяльність якої позивач запитує у Новоайдарської селищної військової адміністрації, діловодство провадилось в паперовому форматі, жодних підтверджень оприлюднення Новоайдарською селищною радою в повному обсязі публічної (запитуваної) інформації на офіційному сайті Новоайдарська селищна військова адміністрація не має.

Наповнення сайту проводилось з кінця 2016 року, а запит позивача сягає документів 1997 року. Більшість документів оприлюднено селищною радою не у форматі відкритих даних. Для надання повної відповіді на спірний запит позивача необхідно звіряння наявної публічної інформації у паперовому форматі з опублікованою, що не є можливим в умовах евакуації та відсутності доступу до архівів селищної ради.

Хоча позивач наполягає на наданні запитуваної інформації, та через відсутність доступу до першоджерел документів не є можливим надання повної відповіді через неповне наповнення сайту та відсутність на сайті документів у форматі відкритих даних. Саме перетворення такого масиву документів у формат відкритих даних буде значним додатковим навантаженням на спеціаліста (в умовах обмеженого кадрового ресурсу адміністрації) та надмірним тягарем для відповідача при абсолютній відсутності суспільного інтересу до інформації про запитуване.

З посиланням на рішення ЄСПЛ у справах «Угорський Гельсінський комітет проти Угорщини» (Magyar Helsinki Bizottsag v. Hungary, заява № 18030/11, п. 46) та «Бубон проти рф» (заява № 63898/09, п. 41, 44) відповідач зауважує, що при вирішенні питання порушення статті 10 Конвенції у разі оскарження дій розпорядника інформації суд має встановити, чи відповідні національні органи володіли інформацією, про яку запитував заявник; запитувана інформація має бути готовою і доступною і не потребувати обробки та узагальнення; надання інформації не повинно накладати на державні органи надмірного тягаря зі збирання та обробки даних.

Натомість позивачем щодня надсилаються запити до Новоайдарської селищної військової адміністрації, але з однією єдиною метою: здійснення морального тиску та додаткового навантаження на апарат військової адміністрації. Запити навмисно формуються таким чином, щоб на них неможливо було надати повну відповідь (80-135 питань в одному запиті, документи за періоди з 1992, 1997 років у форматі відкритих даних). Жодної іншої мети не має, адже запитувач не є мешканцем Новоайдарщини, не турбується про суспільні інтереси та не є передавачем інформації суспільству.

Також відповідач зазначає, що надані позивачем суду документи на підтвердження статусу журналіста не відповідають чинному законодавству.

В умовах відсутності зафіксованого переліку публічної інформації від Новоайдарської селищної ради, обов'язок створити чи отримати інформацію у випадку, коли розпорядник зобов'язаний нею володіти, обмежується практичною можливістю - наприклад, якщо інформація не може бути відтворена, якщо відсутні первинні дані чи існують інші обставини, які виключають можливість створення чи отримання інформації.

Для задоволення судом вимоги про зобов'язання надати доступ до публічної інформації має бути достеменно встановлено, що інформація, запитувана у всіх пунктах запиту, створена у формі відкритих даних, перебуває у володінні відповідача та готова для надання, не потребує виконання роботи з її узагальнення, що, за існуючих обставин у справі, об'єктивно неможливо зробити.

Від позивача 22 липня 2024 року надійшла відповідь на відзив, в якій викладено пояснення і аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення.

Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 24 червня 2024 року звернувся до начальника Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області Шопіна І.В. із запитом на публічну інформацію від 24 червня 2024 року № 135 ГП/Є, в якому просив надати інформацію у формі відкритих даних відповідно до статті 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835, Хартії основних прав Європейського Союзу, Закону України «Про інформацію», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про медіа», Закону України «Про підтримку медіа, гарантії професійної діяльності та соціальний захист журналіста», Закону України «Про адміністративну процедуру», а саме:

1. Проекти рішень виконавчого комітету Новоайдарської селищної ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

2. Порядок денний засідання виконавчого комітету Новоайдарської селищної ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

3. Протоколи засідання виконавчого комітету Новоайдарської селищної ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

4. Рішення виконавчого комітету Новоайдарської селищної ради за період з 1997 по 2022 рік включно;

5. Екзаменаційні відомості проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад конкурсною комісією за період з 1997 по 2022 роки включно;

6. Звіти про виконання місцевого бюджету за період з 1997 по 2022 рік включно;

7. Звіти про виконання паспортів бюджетних програм місцевих бюджетів за період з 1997 по 2022 роки включно;

8. Інформація про виконання бюджету Новоайдарської селищної ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

9. Паспорти бюджетних програм за період з 1997 по 2022 роки включно;

10. Звіт про стан виконання бюджетів по доходах та видатках за період з 1997 по 2022 роки включно;

11. Звіти старост, плани Новоайдарських селищних громад, а саме: селище міського типу Новоайдар, сіл: Айдар, Миколаївка, Маловенделівка, Штормове, Ковпаки, Переможне, Петренкове, Трудове, Денежникове, Співаківка, Олексіївка, Михайлюки, Чистопілля, Дмитрівка, Колядівка, Вовкодаєве, Бахмутівка, Деменкове, Дубове, Михайлівка, Царівка, Новоохтирка, Попасне, Степний Яр, Муратове, Капітанове, Гречишкине, Безгинове, Окнине, Путилине, Райгородка та селища Побєда за період з 1997 по 2022 роки включно;

12. Проекти містобудівної документації та Детальні плани території за період з 1993 по 2023 роки включно;

13. Довідки про громадські обговорення проектів містобудівної документації Генеральних планів Новоайдарських селищних громад за період з 1997 по 2022 роки включно, а саме: селище міського типу Новоайдар, сіл: Айдар, Миколаївка, Маловенделівка, Штормове, Ковпаки, Переможне, Петренкове, Трудове, Денежникове, Співаківка, Олексіївка, Михайлюки, Чистопілля, Дмитрівка, Колядівка, Вовкодаєве, Бахмутівка, Деменкове, Дубове, Михайлівка, Царівка, Новоохтирка, Попасне, Степний Яр, Муратове, Капітанове, Гречишкине, Безгинове, Окнине, Путилине, Райгородка та селища Побєда;

14. Детальні плани території під будівництво об'єктів за період з 1997 по 2022 роки включно;

15. Розпорядження голови Новоайдарської селищної ради 5, 6, 7 та 8 скликання;

16. Розпорядження голови Новоайдарської селищної ради 1, 2, 3 та 4 скликання;

17. Розпорядження голови Новоайдарської селищної ради: Про проведення сесії Новоайдарської селищної ради з 1993 по 2023 рік включно;

18. Графіки засідань постійних комісій Новоайдарської селищної ради 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 та 8 скликання;

19. Порядки денні засідань постійних комісій Новоайдарської селищної ради 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 та 8 скликання;

20. Висновки і рекомендації постійних комісій по розгляду питань пленарних засідань сесій Новоайдарської селищної ради 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 та 8 скликання;

21. Протоколи засідань постійних комісій Новоайдарської селищної ради 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 та 8 скликання;

22. Порядки денні засідань Новоайдарської селищної ради 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 та 8 скликання;

23. Проєкти Рішень сесій Новоайдарської селищної ради 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 та 8 скликання;

24. Результати поіменного голосування депутатів Новоайдарської селищної ради 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 та 8 скликання по питаннях прийнятих на сесіях;

25. Протоколи пленарних засідань сесій Новоайдарської селищної ради 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 та 8 скликання;

26. Рішення сесій Новоайдарської селищної ради 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 та 8 скликання;

27. Перелік та копії рішень сесій Новоайдарської селищної ради щодо безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, їх прізвище, ім'я та інша публічна інформація. Данні по земельних ділянках, пов'язаних з заявами щодо безоплатної приватизації земельних ділянок за період з 1997 по 2022 роки включно;

28. Перелік та копії рішень сесій Новоайдарської селищної ради щодо відчуження комунального майна за період з 1997 по 2022 роки включно;

29. Копії договорів передачі в користування комунального майна за період з 1997 по 2022 роки включно;

30. Копії договорів відчуження комунального за період з 1997 по 2022 роки включно;

31. Звіти про виконання фінансових планів комунальних підприємств за період з 1997 по 2022 роки включно;

32. Титульні списки на проведення капітального та поточного ремонту, будівництва, реконструкції та благоустрою за період з 1993 по 2023 роки включно;

33. Перелік інвестиційних договорів, додатків, додаткових угод та інших матеріалів до них, умов, у тому числі посилань на оприлюднені ресурси в Інтернеті за період з 1997 по 2022 роки включно;

34. Дані про об'єкти та засоби торгівлі (пересувної, сезонної тощо) за період з 1997 по 2022 роки включно;

35. Відомості про ярмарки (строк проведення, місце, кількість та вартість місць), організаторів ярмарків, договори, укладені з організаторами таких ярмарків за період з 1997 по 2022 роки включно;

36. Відомості про залучення, розрахунок розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту за період за період з 1997 по 2022 роки включно;

37. Дані про електронні петиції, у тому числі осіб, що їх підписали, та результати розгляду за період за період з 1997 по 2022 роки включно;

38. Дані громадського бюджету, бюджету участі тощо, у тому числі про проекти, результати голосування, реалізацію підтриманих проектів за період з 1997 по 2022 роки включно;

39. Дані про видані будівельні паспорти за період за період з 1997 по 2022 роки включно;

40. Дані про надані адміністративні послуги за період за період з 1997 по 2022 роки включно;

41. Дані містобудівного кадастру, у тому числі геопросторові дані за період з 1997 по 2022 роки включно;

42. Дані про видані дозволи на порушення об'єктів благоустрою за період з 1997 по 2022 роки включно;

43. Дані про споживання комунальних послуг (електрична енергія, теплова енергія, природний газ, тверде паливо, рідке паливо холодна та гаряча вода із зазначенням частки відновлюваних джерел енергії) комунальними підприємствами, установами та організаціями за період з 1997 по 2022 роки включно;

44. Надходження і використання благодійної допомоги за період з 1997 по 2022 роки включно;

45. Планові та фактичні показники сплати за договорами оренди комунальної власності, розміщення тимчасових споруд, розміщення рекламних засобів за період з 1997 по 2022 роки включно;

46. Перелік об'єктів комунальної власності, що передані в оренду чи інше право користування (з даними про умови передачі об'єктів в оренду чи умови іншого користування) до закінчення строку, встановленого пунктом 6 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про оренду державного та комунального майна» за період з 1997 по 2022 роки включно;

47. Перелік об'єктів комунальної власності, які можуть бути передані в оренду (до дати, визначеної підпунктом 1 пункту 1 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про оренду державного та комунального майна») за період з 1997 по 2022 роки включно;

48. Схеми планування території областей, схеми планування території районів, генеральні плани населених пунктів, плани зонування території, детальні плани території, містобудівна документація територіальних громад, їх проекти (відповідно до повноважень) за період з 1997 по 2022 роки включно;

49. Перелік перевізників, що надають транспортні послуги з перевезення пасажирів міським електричним та автомобільним транспортом, у тому числі маршрути перевезень за період з 1997 по 2022 роки включно;

50. Перелік земельних ділянок комунальної власності, що пропонуються для передачі у власність громадян та юридичних осіб або для надання у користування за період з 1997 по 2022 роки включно;

51. Перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі комунальної власності за період з 1997 по 2022 роки включно;

52. Дані щодо ремонту автомобільних доріг місцевого за період з 1997 по 2022 роки включно;

53. Реєстр містобудівних умов та обмежень за період з 1997 по 2022 роки включно;

54. Дані про тарифи на комунальні послуги, які затверджуються органом місцевого самоврядування за період з 1997 по 2022 роки включно;

55. Перелік цільових місцевих програм, змін до цільових місцевих програм та звітів про виконання цільових місцевих програм за період з 1997 по 2022 роки включно;

56. Перелік заяв щодо безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами за період з 1997 по 2022 роки включно;

57. Дані про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності за період з 1997 по 2022 роки включно;

58. Дані про місцезнаходження комунальних контейнерів (за категоріями), контейнерних майданчиків, місць прийому небезпечних відходів, вторинної сировини за період з 1997 по 2022 роки включно;

59. Дані про місцезнаходження комунальних об'єктів управління відходами, їх площі та обсяги надходжень за період з 1997 по 2022 роки включно;

60. Дані про дитячі, спортивні та інші майданчики для дозвілля та відпочинку, що перебувають у комунальній власності за період з 1993 по 2023 роки включно;

61. Дані про накладені штрафи за порушення правил паркування транспортних засобів за період з 1997 по 2022 роки включно;

62. Дані про місцезнаходження зон для вигулу домашніх тварин за період з 1993 по 2023 роки включно;

63. Дані про експлуатаційні характеристики будівель комунальних підприємств, установ (закладів) та організацій, в яких впроваджено системи енергетичного менеджменту за період з 1997 по 2022 роки включно;

64. Реєстр наборів даних, що перебувають у володінні Новоайдарської селищної ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

65. Звіти, у тому числі щодо задоволення запитів на інформацію за період з 1997 по 2022 роки включно;

66. Адміністративні дані в значенні Закону України «Про офіційну статистику», що збираються (обробляються) та підлягають оприлюдненню відповідно до вимог закону Новоайдарської селищної ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

67. Переліки нормативно-правових актів, актів індивідуальної дії (крім внутрішньо-організаційних), прийнятих Новоайдарською селищною радою, проекти нормативно-правових за період з 1997 по 2022 роки включно;

68. План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів із зазначенням видів і назв проектів, цілей їх прийняття, строків підготовки проектів, найменування органів і підрозділів, відповідальних за розроблення проектів, дати їх внесення на розгляд регуляторного органу та посилання на джерело за період з 1997 по 2022 роки включно;

69. Інформація про нормативно-правові засади діяльності Новоайдарської селищної ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

70. Фінансова звітність суб'єктів господарювання комунального сектору економіки Новоайдарської селищної ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

71. Річні зведені основні фінансові показники виконання фінансових планів підприємств комунального сектору економіки Новоайдарської селищної ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

72. Інформація про отримане майно (обладнання, програмне забезпечення) у рамках міжнародної технічної допомоги за період з 1997 по 2022 роки включно;

73. Інформація із системи обліку публічної інформації Новоайдарської селищної ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

74. Результати інформаційного аудиту за період з 1993 по 2023 роки включно;

75. Довідник підприємств, установ, організацій та територіальних органів розпорядника інформації та організацій, що належать до сфери його управління, у тому числі їх ідентифікаційних кодів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, офіційних веб-сайтів, адрес електронної пошти, номерів телефонів, місцезнаходження за період з 1997 по 2022 роки включно;

76. Інформація про структуру (організаційну структуру) розпорядника інформації - Новоайдарської селищної ради за період з період з 1997 по 2023 роки включно;

77. Звіти депутатів Новоайдарської селищної ради за період з 1997 по 2023 роки включно;

78. Звіти голів Новоайдарської селищної ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

79. Звіти голів Новоайдарської селищної ради за період з 1993 по 2023 роки включно за період з 1997 по 2022 роки включно;

80. Генеральний план смт Новоайдар, Луганська область, Щастинський район, селище міського типу Новоайдар;

80. Звіти голів Новоайдарської селищної ради за період з 1993 по 2023 роки включно;

81. Перелік об'єктів комунальної власності за період з 1997 по 2022 роки включно;

82. Звіти про виконання фінансових планів комунальних підприємств за період з 1997 по 2022 роки включно;

83. Звіти голів населених пунктів Луганська область, Щастинський район, а саме: селище міського типу Новоайдар, сіл: Айдар, Миколаївка, Маловенделівка, Штормове, Ковпаки, Переможне, Петренкове, Трудове, Денежникове, Співаківка, Олексіївка, Михайлюки, Чистопілля, Дмитрівка, Колядівка, Вовкодаєве, Бахмутівка, Деменкове, Дубове, Михайлівка, Царівка, Новоохтирка, Попасне, Степний Яр, Муратове, Капітанове, Гречишкине, Безгинове, Окнине, Путилине, Райгородка та селища Побєда;

84. Протоколи засідання виконавчого комітету Новоайдарської селищної ради за період з 1997 по 2023 роки включно;

85. Проекти рішень виконавчого комітету Новоайдарської селищної ради за період з 1997 по 2023 роки включно;

86. Рішення виконавчого комітету Новоайдарської селищної ради за період з 1997 по 2023 роки включно;

87. Протоколи пленарних засідань сесій Муратівської селищної ради, Штормівської сільської ради, Денежниківської сільської ради, Співаківської сільської ради, Гречишкинської сільської ради , Новоохтирської сільської ради, Бахмутівської сільської ради, Колядівської сільської ради, Олексіївської сільської ради, Райгородської сільської ради, Побєдівської сільської ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

88. Рішень сесій Муратівської селищної ради, Штормівської сільська ради, Денежниківської сільська ради, Співаківської сільська ради, Гречишкинської сільська ради , Новоохтирської сільська ради, Бахмутівської сільська ради, Колядівської сільська ради, Олексіївської сільська ради, Райгородської сільська ради, Побєдівської сільська ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

89. Порядки денні засідань сесій Муратівської селищної ради, Штормівської сільської ради, Денежниківської сільської ради, Співаківської сільської ради, Гречишкинської сільської ради , Новоохтирської сільської ради, Бахмутівської сільської ради, Колядівської сільської ради, Олексіївської сільської ради, Райгородської сільської ради, Побєдівської сільської ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

90. Протоколи пленарних засідань сесій Муратівської селищної ради, Штормівської сільської ради, Денежниківської сільської ради, Співаківської сільської ради, Гречишкинської сільської ради , Новоохтирської сільської ради, Бахмутівської сільської ради, Колядівської сільської ради, Олексіївської сільської ради, Райгородської сільської ради, Побєдівської сільської ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

91. Розпорядження голови Муратівської селищної ради, Штормівської сільської ради, Денежниківської сільської ради, Співаківської сільської ради, Гречишкинської сільської ради, Новоохтирської сільської ради, Бахмутівської сільської ради, Колядівської сільської ради, Олексіївської сільської ради, Райгородської сільської ради, Побєдівської сільської ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

92. Проекти рішень виконавчого комітету Муратівської селищної ради, Штормівської сільської ради, Денежниківської сільської ради, Співаківської сільської ради, Гречишкинської сільської ради, Новоохтирської сільської ради, Бахмутівської сільської ради, Колядівської сільської ради, Олексіївської сільської ради, Райгородської сільської ради, Побєдівської сільської ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

93. Протоколи засідання виконавчого комітету Муратівської селищної ради, Штормівської сільської ради, Денежниківської сільської ради, Співаківської сільської ради, Гречишкинської сільської ради, Новоохтирської сільської ради, Бахмутівської сільської ради, Колядівської сільської ради, Олексіївської сільської ради, Райгородської сільської ради, Побєдівської сільської ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

94. Рішення виконавчого комітету Муратівської селищної ради, Штормівської сільської ради, Денежниківської сільської ради, Співаківської сільської ради, Гречишкинської сільської ради, Новоохтирської сільської ради, Бахмутівської сільської ради, Колядівської сільської ради, Олексіївської сільської ради, Райгородської сільської ради, Побєдівської сільської ради за період з 1997 по 2022 роки включно;

95. Поіменні результати голосування депутатів на пленарних засіданнях органу місцевого самоврядування за період з 1997 по 2022 роки включно;

96. Дані про зелені насадження, що підлягають видаленню, відповідно до виданих актів обстеження зелених насаджень за період з 1997 по 2022 роки включно;

97. Дані про надходження звернень на телефонні «гарячі лінії», в аварійно-диспетчерські служби, телефонні центри тощо за період з 1997 по 2022 роки включно;

98. Дані про електронні петиції, у тому числі осіб, що їх підписали, та результати розгляду за період з 1994 по 2022 роки включно;

99. Дані про паркування, у тому числі розміщення майданчиків, їх операторів, обладнання та функціонування за період з 1997 по 2022 роки включно;

100. Адресний реєстр за період з 1997 по 2022 роки включно;

101. Дані про надані адміністративні послуги за період з 1997 по 2022 роки включно;

102. Дані про видані будівельні паспорти за період з 1997 по 2022 роки включно;

103. Дані про медичне обладнання комунальних закладів охорони здоров'я за період з 1997 по 2022 роки включно;

104. Дані про розміщення спецтехніки, що використовується для надання комунальних послуг, благоустрою, виконання будівельних та ремонтних робіт за період з 1997 по 2022 роки включно за період з 1997 по 2022 роки включно;

105. Дані про черги дітей у дошкільні навчальні заклади за період з 1997 по 2022 роки включно;

106. Території обслуговування загальноосвітніх навчальних закладів за період з 1997 по 2022 роки включно;

107. Дані містобудівного кадастру, у тому числі геопросторові дані за період з 1997 по 2022 роки включно;

108. Дані про видані дозволи на порушення об'єктів благоустрою за період з 1997 по 2022 роки включно;

109. Дані про облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов (квартирний облік) за період з 1997 по 2022 роки включно;

110. Дані про споживання комунальних послуг (електрична енергія, теплова енергія, природний газ, тверде паливо, рідке паливо холодна та гаряча вода із зазначенням частки відновлюваних джерел енергії) комунальними підприємствами, установами та організаціями;

111. Надходження і використання благодійної допомоги за період з 1997 по 2022 роки включно;

112. Перелік об'єктів комунальної власності, що передані в оренду чи інше право користування (з даними про умови передачі об'єктів в оренду чи умови іншого користування) до закінчення строку, встановленого пунктом 6 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про оренду державного та комунального майна» за період з 1997 по 2022 роки включно;

113. Перелік об'єктів комунальної власності, які можуть бути передані в оренду (до дати, визначеної підпунктом 1 пункту 1 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про оренду державного та комунального майна»);

114. Схеми планування території областей, схеми планування території районів, генеральні плани населених пунктів, плани зонування території, детальні плани території, містобудівна документація територіальних громад, їх проекти (відповідно до повноважень) за період з 1997 по 2022 роки включно;

115. Дані про місцезнаходження міського електричного та пасажирського автомобільного транспорту в режимі реального часу, у тому числі короткострокові зміни в русі транспорту та час прибуття транспорту на зупинки в режимі реального часу за період з 1997 по 2022 роки включно;

116. Дані про розміщення громадських вбиралень комунальної власності за період з 1997 по 2022 роки включно;

117. Перелік перевізників, що надають транспортні послуги з перевезення пасажирів міським електричним та автомобільним транспортом, у тому числі маршрути перевезень за період з 1997 по 2022 роки включно;

118. Розклад руху міського електричного та автомобільного транспорту за період з 1997 по 2022 роки включно;

119. Перелік земельних ділянок комунальної власності, що пропонуються для передачі у власність громадян та юридичних осіб або для надання у користування за період з 1997 по 2022 роки включно;

120. Перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі комунальної власності за період з 1997 по 2022 роки включно;

121. Дані щодо ремонту автомобільних доріг місцевого значення за період з 1997 по 2022 роки включно;

122. Реєстр містобудівних умов та обмежень за період з 1997 по 2022 роки включно;

123. Титульні списки на проведення капітального та поточного ремонту, будівництва, реконструкції та благоустрою за період з 1997 по 2022 роки включно;

124. Інформація про рекламні засоби (дані про місце розміщення рекламного засобу, його вид і розміри, найменування розповсюджувача зовнішньої реклами, номер телефону розміщувача реклами, адреса електронної пошти, дата видачі дозволу та строк його дії, номер і дата укладення договору, якщо місце розміщення рекламного засобу належить до комунальної власності) за період з 1997 по 2022 роки включно;

125. Перелік інвестиційних договорів, додатків, додаткових угод та інших матеріалів до них, умов, у тому числі посилань на оприлюднені ресурси в Інтернеті за період з 1997 по 2022 роки включно;

126. Дані про об'єкти та засоби торгівлі (пересувної, сезонної тощо) за період з 1997 по 2022 роки включно;

127. Відомості про ярмарки (строк проведення, місце, кількість та вартість місць), організаторів ярмарків, договори, укладені з організаторами таких ярмарків за період з 1997 по 2022 роки включно;

128. Відомості про залучення, розрахунок розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту за період з 1997 по 2022 роки включно;

129. Дані про місце розміщення зупинок міського електричного та автомобільного транспорту за період з 1997 по 2022 роки включно;

130. Відомості про лікарські засоби/препарати, придбані за бюджетні кошти, відомості про розподілення таких ліків між закладами охорони здоров'я та їх залишки в кожному з них за період з 1997 по 2022 роки включно;

131. Звіти депутатів населених пунктів Луганська область, Щастинський район, а саме: селище міського типу Новоайдар, сіл: Айдар, Миколаївка, Маловенделівка, Штормове, Ковпаки, Переможне, Петренкове, Трудове, Денежникове, Співаківка, Олексіївка, Михайлюки, Чистопілля, Дмитрівка, Колядівка, Вовкодаєве, Бахмутівка, Деменкове, Дубове, Михайлівка, Царівка, Новоохтирка, Попасне, Степний Яр, Муратове, Капітанове, Гречишкине, Безгинове, Окнине, Путилине, Райгородка та селища Побєда;

132. Планові та фактичні показники сплати за договорами оренди комунальної власності, розміщення тимчасових споруд, розміщення рекламних засобів за період з 1997 по 2022 роки включно;

133 Дані громадського бюджету, бюджету участі тощо, у тому числі про проекти, результати голосування, реалізацію підтриманих проектів за період з 1997 по 2022 роки включно;

134. Генеральний план смт Новоайдар, Луганська область, Щастинський район, селище міського типу Новоайдар;

135. Дані про доступність будівель для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Запит на інформацію подано 24 червня 2024 року на офіційну адресу Новоайдарської селищної ради: novoaydarskarada@ukr.net, Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області ІНФОРМАЦІЯ_2.

Інформацію на запит просив надати на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_3.

Вказані обставини підтверджені наявним в матеріалах справи скріншотом запиту на публічну інформацію.

У відповідь на запит позивачем отримано лист відповідача від 01 липня 2024 року № 1862 з повідомленням, що згідно із частиною шостою статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відстрочено задоволення запиту через окупацію території Новоайдарської громади, що допускається в разі, якщо запитувана інформація не може бути надана в передбачені цим Законом строки у разі настання обставин непереборної сили, оскільки Новоайдарська селищна військова адміністрація не володіє запитаними даними у форматі відкритих даних. Надання запитуваної інформації відстрочено до завершення чи деокупації селища.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами другою та третьою статті 34 Конституції України визначено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

Статтею 40 Конституції України визначено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до статті 3 Закону України від 02.10.1992 № 2657-ХІІ «Про інформацію» (далі - Закон № 2657-ХІІ) основними напрямами державної інформаційної політики є забезпечення доступу кожного до інформації; забезпечення рівних можливостей щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації; створення умов для формування в Україні інформаційного суспільства; забезпечення відкритості та прозорості діяльності суб'єктів владних повноважень; створення інформаційних систем і мереж інформації, розвиток електронного урядування; постійне оновлення, збагачення та зберігання національних інформаційних ресурсів; забезпечення інформаційної безпеки України; сприяння міжнародній співпраці в інформаційній сфері та входженню України до світового інформаційного простору.

Згідно із статтею 5 Закону № 2657-ХІІ кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Згідно із частинами п'ятою та сьомою статті 6 Закону № 2657-ХІІ не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначено Законом України від 13.01.2011 № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон № 2939-VI).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації (частина перша статті 2 Закону № 2939-VІ).

Згідно із пунктом 2 частини першої статті 5 Закону № 2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Частиною другою статті 6 Закону № 2939-VІ визначено, що обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:

1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;

2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;

3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

За положеннями частини п'ятої статті 6 Закону № 2939-VІ не може бути обмежено доступ до інформації про складання, розгляд і затвердження бюджетів, кошторисів розпорядників бюджетних коштів та плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів, а також їх виконання за розписами, бюджетними програмами та видатками (крім таємних видатків відповідно до статті 31 Бюджетного кодексу України), взяття розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів бюджетних зобов'язань або здійснення розпорядження бюджетними коштами у будь-який інший спосіб, планування, формування, здійснення та виконання закупівлі товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти, у тому числі оборонних закупівель (крім випадків, якщо окрема інформація про закупівлі товарів, робіт і послуг становить державну таємницю відповідно до Закону України «Про державну таємницю»), володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. Не підлягає обмеженню також доступ до інформації про стан і результати перевірок та службових розслідувань фактів порушень, допущених у сферах діяльності, зазначених у цій частині. Доступ до зазначеної інформації забезпечується розпорядниками інформації відповідно до положень статті 5 цього Закону.

Відповідно до частин першої-другої статті 10-1 Закону № 2939-VІ публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання.

Розпорядники інформації зобов'язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.

Публічна інформація у формі відкритих даних є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення.

Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов'язковим посиланням на джерело отримання такої інформації.

Відповідно до частини четвертої статті 10-1 Закону № 2939-VI перелік наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, вимоги до формату і структури таких наборів даних, періодичність їх оновлення визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому до такого переліку Кабінет Міністрів України обов'язково включає інформацію, доступ до якої у формі відкритих даних передбачено законом.

Створення та забезпечення функціонування єдиного державного веб-порталу відкритих даних здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері електронного урядування.

Пунктом 1 частини першої статті 13 Закону № 2939-VI встановлено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

За положеннями частини першої статті 14 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов'язані: оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; вести облік запитів на інформацію; визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Відповідно до частин першої-п'ятої статті 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.

Письмовий запит подається в довільній формі.

Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Частинами першою та четвертою статті 20 Закону № 2939-VI визначено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно із частиною першою статті 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником (частина третя статті 22 Закону № 2939-VI).

Відповідно до частини четвертої статті 22 Закону № 2939-VI у відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.

Частиною шостою статті 22 Закону № 2939-VI визначено, що відстрочка в задоволенні запиту на інформацію допускається в разі, якщо запитувана інформація не може бути надана для ознайомлення в передбачені цим Законом строки у разі настання обставин непереборної сили. Рішення про відстрочку доводиться до відома запитувача у письмовій формі з роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Статтею 23 Закону № 2939-VІ визначено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Запитувач має право оскаржити:

1) відмову в задоволенні запиту на інформацію;

2) відстрочку задоволення запиту на інформацію;

3) ненадання відповіді на запит на інформацію;

4) надання недостовірної або неповної інформації;

5) несвоєчасне надання інформації;

6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону;

7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835 затверджено Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних (далі - Положення № 835), відповідно до пункту 1 якого це Положення визначає вимоги до формату і структури наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, періодичність оновлення та порядок їх оприлюднення, а також перелік таких наборів даних.

Відповідно до абзаців першого-третього пункту 3 Положення № 835 розпорядники інформації згідно з цим Положенням завантажують у формі відкритих даних набір даних, визначений у переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, згідно з додатком.

Перетворення (зокрема, вивантаження з баз даних та в разі потреби знеособлення) публічної інформації у публічну інформацію у формі відкритих даних є обов'язковим.

Розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати у формі відкритих даних усю публічну інформацію у формі відкритих даних, яка перебуває в їх володінні та стосується конкретного набору даних.

Пунктом 4 Положення № 835 визначено, що набори даних завантажуються та регулярно оновлюються розпорядником інформації на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних.

У разі внесення змін до переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, розпорядник інформації у місячний строк з дати набрання чинності такими змінами здійснює їх завантаження та подальше оновлення на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних.

Відповідно до пункту 5 Положення № 835 для забезпечення оприлюднення та регулярного оновлення публічної інформації у формі відкритих даних розпорядник інформації:

завантажує та регулярно оновлює на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних набори даних, що перебувають у його володінні;

може здійснювати завантаження наборів даних, які не включені до переліку, якщо інше не передбачено Законом України «Про доступ до публічної інформації», у разі високого суспільного інтересу до таких даних (високої частоти їх запитування; за результатами опитування громадської думки; антикорупційного ефекту та/або економічного ефекту від оприлюднення наборів даних; наявності інших обставин).

Пунктом 21 Положення № 835 визначено, що оприлюднення набору даних передбачає можливість їх перегляду і завантаження безоплатно та без проведення додаткової реєстрації, ідентифікації, авторизації, проходження автоматизованого тесту для розрізнення користувачів чи інших обмежень.

Абзацом першим пункту 25 Положення № 835 визначено, що розпорядники інформації несуть згідно із законом відповідальність за достовірність і актуальність оприлюднених наборів даних на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних.

У додатку до Положення № 835 визначено Перелік наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, зокрема й перелік 57 наборів даних для органів місцевого самоврядування.

З наведених вище правових норм слідує, що розпорядник публічної інформації зобов'язаний оприлюднювати у формі відкритих даних (у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання) усю публічну інформацію, яка перебуває в їх володінні та стосується визначеного у додатку до Положення № 835 переліку наборів даних, на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.

Також з вище наведених правових норм слідує, що розпорядник публічної інформації зобов'язаний надати інформацію у формі відкритих даних на запит, або відмовити в задоволені запиту за наявності підстав, визначених частині першій статті 22 цього Закону, або відстрочити в задоволені запиту у випадку, визначеному в частині шостій статті 22 вказаного Закону.

При цьому рішення про відмову в задоволенні запиту на інформацію та про відстрочку в задоволенні запиту повинні бути мотивованими, тобто містити мотивовані підстави відмови чи причини, у зв'язку з якими запит на інформацію не може бути задоволений у встановлений цим Законом строк.

Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 02 лютого 2022 року у справі № 9901/390/21 вказано, що запитом на інформацію є прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні, тобто раніше створену інформацію, якою володіє розпорядник. Для відповіді на інформаційний запит розпорядник інформації не повинен створювати нову інформацію, готувати аналітику, надавати роз'яснення тощо. Не є інформаційним запитом звернення, для відповіді на яке необхідно створити інформацію, крім випадків, коли розпорядник інформації не володіє запитуваною інформацією, але зобов'язаний нею володіти. Визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях (тобто відповідала критеріям «відображеності та задокументованості») і знаходилась у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.

У рішенні в справі «Угорський Гельсінський комітет проти Угорщини» (Magyar Helsinki Bizottsag v. Hungary, заява № 18030/11, п. 46) Велика Палата Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) узагальнила практику Суду у справах стосовно доступу до публічної інформації та виокремила такі чотири порогові критерії, відповідно до яких обмеження доступу до інформації може оцінюватися як втручання у реалізацію свободи вираження поглядів: 1) мета запиту на інформацію (розкриття інформації повинно надати доступ до питань, що становлять суспільний інтерес і тим самим забезпечити участь в управлінні державними справами); 2) характер запитуваної інформації (інформація повинна становити предмет загального суспільного інтересу); 3) роль запитувача інформації у її наступній передачі громадськості; 4) стан готовності та доступності запитуваної інформації (критерій дозволяє оцінити, чи може відмова в наданні інформації вважатись втручанням у свободу отримувати та передавати інформацію).

Крім того, ЄСПЛ у справі «Бубон проти рф» (заява № 63898/09, п. 41, 44) наголосив, що при вирішенні питання порушення статті 10 Конвенції у разі оскарження дій розпорядника інформації Суд має встановити, чи у цій справі відповідні національні органи володіли інформацією, про яку запитував заявник. Суд у цій справі також наголосив на тому, що запитувана інформація має бути готовою і доступною і не потребувати обробки та узагальнення.

Таким чином, запитувана інформація повинна бути готовою та доступною, міститися, принаймні, в кількох документах і може бути зібрана і надана без значних інтелектуальних зусиль. Не є інформаційним запитом звернення, для відповіді на яке необхідно створити інформацію, крім випадків, коли розпорядник інформації не володіє запитуваною інформацією, але зобов'язаний нею володіти.

Аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 червня 2019 року у справі № 9901/925/18 та у постанові Верховного Суду від 05 квітня 2023 року у справі № 420/27593/21.

Верховний Суд у постанові від 31 січня 2019 року в справі № 820/4258/17 висловився щодо гарантованого частиною другою статті 34 Конституції України та частиною другої статті 7 Закону України № 2657-XII права вибирати на власний розсуд форму копій документів, які вона запитує, а саме: паперову чи електронну. У разі, якщо переведення в електронну форму (сканування) не є технічно неможливим та не покладає на розпорядника надмірний тягар, враховуючи ресурсні можливості, вимога щодо надання копії документів у сканованій формі повинна бути задоволена.

Верховним Судом у постанові від 16 березня 2023 року у справі № 380/15492/21 вказано, що чинне законодавство України покладає обов'язок на розпорядника публічної інформації не лише оприлюднювати інформацію у формі відкритих даних у визначеному Положенням № 835, що затверджене на виконання статті 10-1 Закону № 2939-VI, форматі, а й надавати публічну інформацію відповідно до Закону № 2939-VI, якою володіє розпорядник, у формі відкритих даних на запит, якщо це не покладає на розпорядника надмірний тягар. У той же час запитувач сам обирає форму отримання інформації і ніхто не може його обмежувати у виборі цих форм, тим паче, якщо такі форми визначені законодавчо.

З вищеописаних матеріалів справи судом встановлено, що позивач звернувся до Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області із запитом про отримання публічної інформації щодо діяльності органу місцевого самоврядування - Новоайдарської селищної ради та Новоайдарської селищної військової адміністрації, до якої перейшли повноваження Новоайдарської селищної ради, у формі відкритих даних.

Тобто у запиті запитувачем обрано форму отримання інформації - у формі відкритих даних.

Відповідач листом від 01 липня 2024 року № 1862 з посиланням на положення частини шостої статті 22 Закону № 2939-VI відстрочив задоволення запиту через окупацію території Новоайдарської громади, а також, що Новоайдарська селищна військова адміністрація не володіє запитаними даними у формі відкритих даних. Надання запитуваної інформації відстрочено до завершення воєнного стану чи деокупації селища.

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.

Надаючи оцінку рішенню відповідача про відстрочку в задоволенні запиту, суд враховує таке.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань Новоайдарська селищна рада (код за ЄДРПОУ 04335571, місцезнаходження: 93500, Луганська область, Щастинський район, селище міського типу Новоайдар, вулиця Дружби, будинок 1) є органом місцевого самоврядування та у процесі припинення юридичної особи не перебуває.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 23 вересня 2022 року № 665/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Луганській області», який згідно з пунктом 4 набирає чинності з дня його оприлюднення, на виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану» утворено, зокрема, Новоайдарську селищну військову адміністрацію Щастинського району Луганської області. Зазначений Указ опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» за 27 вересня 2022 року № 207. Відповідно набрав чинності з 27 вересня 2022 року.

Розпорядженням Президента України Володимира Зеленського від 23 вересня 2022 року № 210/2022-рп «Про призначення І. Шопіна начальником Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області» призначено ОСОБА_2 начальником Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Новоайдарська селищна військова адміністрація Щастинського району Луганської області (код за ЄДРПОУ 44840780, місцезнаходження: 93500, Луганська область, Щастинський район, селище міського типу Новоайдар, вулиця Дружби, будинок 1) є органом державної влади, зареєстрована як юридична особа 29 вересня 2022 року.

Згідно з пунктом 1 частини 2-1 статті 28 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у разі введення воєнного стану в окремих місцевостях у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях:

у день набрання чинності актом Президента України про утворення військової адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження:

сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, їх виконавчих органів, сільських, селищних, міських голів, інших посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах місцевого самоврядування, старост у разі утворення військової адміністрації відповідного населеного пункту (населених пунктів).

Пунктом 1 постанови Верховної Ради України від 03 листопада 2022 року № 2705-ІХ «Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Сватівському, Старобільському, Щастинському районах Луганської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»» у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування начальники Сватівської міської, Білокуракинської, Красноріченської, Лозно-Олександрівської, Нижньодуванської, Троїцької селищних та Коломийчиської сільської військових адміністрацій Сватівського району, Старобільської міської, Біловодської, Білолуцької, Марківської, Міловської, Новопсковської селищних, Чмирівської та Шульгинської сільських військових адміністрацій Старобільського району, Щастинської міської, Новоайдарської, Станично-Луганської селищних, Нижньотеплівської та Широківської сільських військових адміністрацій Щастинського району Луганської області: крім повноважень, віднесених до їх компетенції Законом України «Про правовий режим воєнного стану», здійснюють повноваження відповідних сільських, селищних та міських рад, їх виконавчих комітетів, відповідних сільських, селищних, міських голів.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Новоайдарську селищну раду на момент звернення позивача із запитом про публічну інформацію не припинено як юридичну особу, проте в силу Закону України «Про правовий режим воєнного стану» припинено її повноваження, які відповідно до постанови Верховної Ради України від 03 листопада 2022 року № 2705-ІХ тимчасово передані та виконуються Новоайдарською селищною військовою адміністрацією Щастинського району Луганської області з 29 вересня 2022 року - з дня внесення запису про її державну реєстрацію як юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

З вище наведених обставин судом встановлено, що Новоайдарська селищна військова адміністрація Щастинського району Луганської області, до якої перейшли повноваження Новоайдарської селищної ради, є розпорядником публічної інформації у розумінні Закону № 2939-VI, а тому саме відповідач мав розглянути запит і надати публічну інформацію, якою він володіє як публічний правонаступник Новоайдарської селищної ради.

При цьому суд враховує, що наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - Перелік).

Згідно із розділом ІІ «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України» Переліку Новоайдарська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області з 25 лютого 2022 року є тимчасово окупованою територією.

Вказане свідчить, що відповідачу передано повноваження Новоайдарської селищної ради вже після тимчасової окупації Новоайдарської селищної територіальної громади (території, на якій визначено місцезнаходження Новоайдарської селищної ради), що унеможливило передачу від Новоайдарської селищної ради до Новоайдарської селищної військової адміністрації документації у паперовій формі, архіву тощо.

Судом також встановлено, що Новоайдарська селищна рада та Новоайдарська селищна військова адміністрація Щастинського району Луганської області мають спільний офіційний веб-сайт https://novoaydarska.gromada.org.ua, який розміщений в домені GOV.UA.

Дослідженням цього офіційного веб-сайту встановлено, що саме на ньому здійснювалося оприлюднення Новоайдарською селищною радою публічної інформації щодо її діяльності та прийнятих рішень.

Проте, як стверджує відповідач, жодних підтверджень оприлюднення Новоайдарською селищною радою в повному обсязі публічної (запитуваної) інформації у формі відкритих даних на офіційному сайті Новоайдарська селищна військова адміністрація не має. Наповнення сайту проводилось з кінця 2016 року, а запит позивача сягає документів з 1993 року.

Такі твердження відповідача опосередковано підтвердженій й зазначеною позивачем у позові інформацією, що постановою Новоайдарського районного суду Луганської області від 13 лютого 2020 року у справі № 419/212/20 притягнуто до адміністративної відповідальності особу, на яку покладено обов'язки із забезпечення доступу до публічної інформації Новоайдарської селищної ради, за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 212-3 КУпАП.

В описовій частині постанови суду вказано, що 14 січня 2020 року працівником сектору моніторингу прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей Відділу регіонального представництва в Донецькій та Луганській областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини під час проведення моніторингу Єдиного державного веб-порталу відкритих даних https://data.gov.ua виявлено, що Новоайдарською селищною радою на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних https://data.gov.ua, не було зареєстровано кабінет розпорядника інформації та не було опубліковано жодного набору даних, чим порушується приписи статті 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», та пункт 5-1 частини першої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

У свою чергу, ані Законом України «Про правовий режим воєнного стану», ані постановою Верховною Радою «Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Сватівському, Старобільському, Щастинському районах Луганської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»» не передбачено несення військовою адміністрацією та її керівником відповідальності за діяльність/бездіяльність органів місцевого самоврядування, повноваження яких передані військовій адміністрації, за період до передачі їй відповідних повноважень.

Дослідженням офіційного веб-сайту https://novoaydarska.gromada.org.ua судом не встановлено оприлюднення Новоайдарською селищною радою запитуваної позивачем інформації у формі відкритих даних.

Верховним Судом у постанові від 24 липня 2024 року у справі № 760/8560/21 зроблено висновок, що непереборною силою є надзвичайна або невідворотна за таких умов подія. Непереборна сила характеризується двома ознаками. По перше, це зовнішня до діяльності особи обставина, яку вона хоч і могла передбачити, але не могла попередити. До таких обставин, як правило, відносяться стихійні лиха (землетрус, повінь, пожежі тощо) та соціальні явища (війна, страйки, акти владних органів тощо). По друге, ознакою непереборної сили є її надзвичайність, що означає, що це не є звичайною обставиною, яка хоча і може спричинити певні труднощі для особи, але не виходить за певні розумні рамки, тобто це має бути екстраординарна подія, яка не є звичайною.

Застосовуючи наведений правовий висновок до спірних правовідносин, зважаючи на тимчасову окупацію території Новоайдарської селищної територіальної громади, не передачу архіву та документів у паперовій формі до Новоайдарської селищної військової адміністрації, а також не оприлюднення Новоайдарською селищною радою запитуваної позивачем інформації у формі відкритих даних, суд погоджується з твердженнями відповідача, що у Новоайдарської селищної військової адміністрації наявні обставини непереборної сили, що унеможливлюють задоволення запиту на інформацію позивача та, у розумінні частини шостої Закону № 2939-VI, є підставою для відстрочки в задоволенні запиту на інформацію в частині щодо діяльності органу місцевого самоврядування - Новоайдарської селищної ради - до 29 вересня 2022 року.

Проте відповідачем при розгляді запиту позивача на інформацію не враховано, що цей запит стосується також інформації у формі відкритих даних щодо діяльності відповідача, як органу, якому передані повноваження Новоайдарської селищної ради, у період з дати його утворення по 2023 рік.

Відповідь на запит містить лише загальну інформацію, що Новоайдарська селищна військова адміністрація не володіє запитуваною інформацією у формі відкритих даних.

Проте, дослідженням сторінки Новоайдарської селищної військової адміністрації на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних за адресою https://data.gov.ua/organization/novoaidarska-selyshchna-viyskova-administratsiya судом встановлено, що відповідачем у формі відкритих даних оприлюднена інформація за такими наборами даних: Інформація про організаційну структуру розпорядника інформації; Звіти, у тому числі щодо задоволення запитів на інформацію. Тобто інформація, про надання якої зазначено у пунктах 65 та 76 запиту позивача.

Відповідно, оскільки така інформація на час звернення позивача із запитом на публічну інформацію у формі відкритих даних відповідачем була вже створена, опублікована та перебувала у його володінні, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно, тобто всупереч положень статті 10-1 Закону № 2939-VI, її не надав.

Створення та опублікування відповідачем у формі відкритих даних іншої запитуваної позивачем інформації судом не встановлено.

При цьому, суд не надає правової оцінки діям відповідача щодо не створення та не опублікування іншої запитуваної позивачем інформації щодо діяльності відповідача у період з дати його утворення по 2023 рік у формі відкритих даних за наборами даних, визначених у додатку до Положення № 835, оскільки, з огляду на предмет і підстави позову, це не входить до предмету доказування по даній справі.

Щодо тверджень відповідача про відсутність у нього іншої запитуваної позивачем інформації у формі відкритих даних, що свідчить про невідповідність такої інформації критеріям «готовності і доступності», а її створення у такому форматі потребуватиме обробці та узагальненню, тобто накладатиме на відповідача тягар зі збирання та обробки даних, що виключає її надання на запит позивача, то суд з ними погоджується. Проте такі обставини, у розумінні Закону № 2939-VI, є підставою для відмови в задоволенні запиту, а не відстрочки в задоволенні запиту, як визначив у відповіді на запит про доступ до публічної інформації відповідач.

Щодо наведених відповідачем у відзиві тверджень про зловживання позивачем своїм правом на доступ до публічної інформації, про частковий відступ Україною від своїх зобов'язань у зв'язку із введенням воєнного стану, то суд не надає їм правової оцінки, оскільки у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України, виключно з огляду на зазначені в такому рішенні обставини, тобто враховані суб'єктом владних повноважень при його прийнятті.

Зважаючи, що відстрочка в задоволенні запиту на інформацію, оформлена листом Новоайдарської селищної військової адміністрації від 01 липня 2024 року № 1862, не містить тих обставин, на які відповідач посилається у відзиві, то суд вважає, що такі обставини відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення не враховувалися, а тому вони не входять до предмету доказування по даній справі.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач частину запиту, що стосується його діяльності, як органу якому передані повноваження Новоайдарської селищної ради, у період з дати його утворення (29 вересня 2022 року) по 2023 рік розглянув з порушенням принципів добросовісності і розсудливості, тобто несумлінно та невідповідально поставившись до виконання своїх обов'язків (порушення принципу добросовісності), не керуючись законами логіки, здоровим глуздом та загальними нормами моралі (порушення принципу розсудливості).

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Щодо обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд вважає за необхідне зазначити, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням встановлених у цій справі обставин щодо неналежного розгляду відповідачем запиту позивача на отримання публічної інформації у формі відкритих даних в частині, що стосується діяльності відповідача, як органу якому передані повноваження Новоайдарської селищної ради, у період з дати його утворення по 2023 рік, суд доходить висновку про наявність підстав для визнання в цій частині протиправною та скасування відстрочки в задоволенні запиту на інформацію, оформлену листом від 01 липня 2024 року № 1862.

Разом з тим, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Оскільки відповідач не надав відповіді на запит позивача, яка б у повній мірі підпадала під визначені статтею 22 Закону № 2939-VI підстави для відмови в наданні публічної інформації чи відстрочки в задоволенні запиту на інформацію в частині інформації у формі відкритих даних щодо діяльності відповідача, як органу якому передані повноваження Новоайдарської селищної ради, у період з дати його утворення (29 вересня 2022 року) по 2023 рік, не поставився сумлінно, відповідально до виконання своїх обов'язків та не розглянув запит про доступ до публічної інформації в цій частині по суті порушених у ньому питань, фактично самоусунувшись від надання відповіді, суд дійшов висновку, що належним і достатнім способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути запит позивача від 24 червня 2024 року вих. № 135 ГП/Є в частині надання інформації у формі відкритих даних щодо діяльності відповідача, як органу якому передані повноваження Новоайдарської селищної ради, у період з 29 вересня 2022 року по 2023 рік з урахуванням висновків суду, наведених в цьому рішенні.

Правовий висновок щодо визначення саме такого способу відновлення порушених прав позивача висловлено Верховним Судом при розгляді справ у подібних правовідносинах у постановах від 16 березня 2023 року у справі № 380/15492/21, від 05 червня 2024 року у справі № 300/481/23.

Також з огляду на вказаний висновок Верховного Суду щодо способу захисту прав позивача у справах даної категорії, судом відхиляються твердження позивача, що належним способом захисту є зобов'язання відповідача надати публічну інформацію на його запит, а не повторно розглянути.

Крім того слід зауважити, що для обрання такого способу відновлення порушених прав позивача, як зобов'язання відповідача надати позивачу запитувану ним публічну інформацію у формі відкритих даних, суд має бути переконаний в наявності у відповідача запитуваної позивачем інформації.

Проте, як вже вище вказано, судом встановлено, що відповідачем у формі відкритих даних оприлюднена інформація тільки за 2 наборами даних: Інформація про організаційну структуру розпорядника інформації; Звіти, у тому числі щодо задоволення запитів на інформацію. Тобто інформація, про надання якої зазначено у пунктах 65 та 76 запиту позивача. Створення та опублікування відповідачем іншої запитуваної позивачем інформації у формі відкритих даних судом при розгляді справи не встановлено. Позивачем на доведення протилежного доказів також не надано.

Саме тому суд вважає, що ефективним та належим способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути запит позивача в тій частині, яку відповідачем розглянуто неналежно.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з обранням належного способу відновлення порушених прав позивача.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Відповідно до частини восьмої статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 968,96 грн, що підтверджено квитанцією про сплату судового збору від 03 липня 2024 року № 8757-0643-5071-7644.

Оскільки даний спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, а також, що позов підлягає частковому задоволенню у зв'язку з коригуванням обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області (місцезнаходження: 93500, Луганська область, Щастинський район, селище міського типу Новоайдар, вулиця Дружби, будинок 1, код за ЄДРПОУ 44840780) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати відстрочку Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області в задоволенні запиту ОСОБА_1 про доступ до публічної інформації у формі відкритих даних від 24 червня 2024 року вих. № 135 ГП/Є, оформлену листом від 01 липня 2024 року № 1862, в частині, що стосується надання інформації у формі відкритих даних щодо діяльності Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області у період з 29 вересня 2022 року по 2023 рік.

Зобов'язати Новоайдарську селищну військову адміністрацію Щастинського району Луганської області повторно розглянути запит ОСОБА_1 про доступ до публічної інформації у формі відкритих даних від 24 червня 2024 року вих. № 135 ГП/Є в частині, що стосується надання інформації у формі відкритих даних щодо діяльності Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області у період з 29 вересня 2022 року по 2023 рік.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова