Постанова від 06.09.2024 по справі 120/19207/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/19207/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Дмитришена Руслана Миколаївна

Суддя-доповідач - Смілянець Е. С.

06 вересня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Смілянця Е. С.

суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Гніванської міської ради Вінницького району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач, ОСОБА_1 , звернувся в суд з позовом до Гніванської міської ради Вінницького району Вінницької області (відповідача) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Вінницький окружний адміністративний суд рішенням від 25.04.2024 в задоволенні позову відмовив. Судове рішення мотивоване тим, що беручи до уваги встановлену законом заборону надання дозволів на розроблення технічної документації із землеустрою з метою безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, оскаржуване рішення 30 сесії 8 скликання Гніванської міської ради Вінницького району Вінницької області № 1080 від 29.11.2023 відповідає чинним положенням закону та є обґрунтованим, а отже відсутні підстави для його скасування.

Не погоджуючись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що відповідач протиправно відмовив у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для безоплатної приватизації земельної ділянки кадастровий номер 0524585600:01:002:0392, площею 2,4955 га, для ведення особистого селянського господарства.

Відповідач не скористався правом подання відзиву на апеляційну скаргу відповідно до ст. 304 КАС України.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Виходячи з приписів ст.ст. 311, 263 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 26.04.2023 представник позивача подав заяву до Гніванської міської ради про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення технічної документації по встановленню меж земельної ділянки, кадастровий номер 0524585600:01:002:0392, площею 2,4955 га в натурі на місцевості для ведення особистого селянського господарства.

29.11.2023 Гніванська міська рада на 30 сесії 8 скликання прийняла рішення № 1080 "Про розгляд заяв в сфері регулювання земельних відносин на території Гніванської міської територіальної Громади під час воєнного стану гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_1 ", яким відмовлено позивачу в наданні дозволу на розроблення технічної документації по встановленню меж земельної ділянки кадастровий номер 0524585600:01:002:0392, площею 2,4955 га для ведення особистого селянського господарства, оскільки відповідно до п.п. 5 та п. 27 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України під час воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі , а також розроблення такої документації забороняється.

Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Так спірні правовідносини врегульовані Земельним кодексом України (в редакції, чинній на момент спірних правовідносин).

Порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами регулюється главою 19 Розділу IV Земельного кодексу України.

Разом з тим, Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України № 2102-IX від 24.02.2022 року, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Воєнний стан неодноразово продовжувався, зокрема згідно з Указом Президента України № 49/2024, затвердженим Законом № 3564-IX від 06.02.2024 року, з 05 години 30 хвилин 14.02.2024 року строком на 90 діб.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" № 389-VIII від 12.05.2015 року воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Таким чином, як на дату прийняття спірного рішення відповідача так і на час розгляду цієї справи у суді в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом № 389-VIII.

В свою чергу, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" № 2145-IX від 24.03.2022 року внесено зміни, серед іншого, до Земельного кодексу України.

Розділ X "Перехідні положення" ЗК України доповнено пунктами 27 і 28. У підпункті 5 пункту 27 Розділу X "Перехідних положень" ЗК України зазначено, що безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Вказані приписи п. п. 5 п. 27 Розділу X Перехідні положення Земельного кодексу України набрали чинності з 07.04.2022.

Колегія суддів також враховує, що Верховний Суд у п. 50 постанови від 03.08.2023 у справі № 300/3771/22 вказав, що з огляду на зміни, які внесені до ЗК України Законом № 2145-IX, із 07.04.2022 року до припинення (скасування) воєнного стану в Україні органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації.

За змістом ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як встановлено судом першої інстанції, рішенням 30 сесії 8 скликання Гніванської міської ради Вінницького району Вінницької області № 1080 від 29.11.2023 ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення технічної документації по встановленню меж земельної ділянки кадастровий номер 0524585600:01:002:0392, площею 2,4955 га для ведення особистого селянського господарства, оскільки відповідно до п.п. 5 та п. 27 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України під час воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також розроблення такої документації забороняється.

Враховуючи вищезазначене, оскільки оскаржуване рішення відповідача від 29.11.2023 № 1080 в частині відмови у наданні позивачу дозволу на розроблення технічної документації прийняте саме 29.11.2023, тобто під час воєнного стану та після набрання чинності вказаних змін до Земельного Кодексу України, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що відповідач, як орган місцевого самоврядування, у відповідності до статті 19 Конституції України, зобов'язаний діяти та приймати рішення з урахуванням чинних законодавчих норм.

Зважаючи на вищевикладене, беручи до уваги встановлену законом заборону надання дозволів на розроблення технічної документації із землеустрою з метою безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, колегія суддів погоджується із судом першої інстанції, що оскаржуване рішення 30 сесії 8 скликання Гніванської міської ради Вінницького району Вінницької області № 1080 від 29.11.2023 відповідає чинним положенням закону та є обґрунтованим, а отже відсутні підстави для його скасування.

Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Смілянець Е. С.

Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.