Рішення від 05.09.2024 по справі 380/24612/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2024 рокусправа № 380/24612/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку спрощеного позовного справу за позовом Комунального підприємства «Червоноградтеплокомуненерго» до Червоноградської міської ради Червоноградського району Львівської області, про визнання протиправним та скасування рішення.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Комунальне підприємство «Червоноградтеплокомуненерго» (далі - позивач) з позовом до Червоноградської міської ради Червоноградського району Львівської області (далі - відповідач), в якому просить:

- скасувати рішення 31-ої сесії Червоноградської міської ради Червоноградського району Львівської області восьмого скликання №2068 від 14.09.2023 «Про надання дозволу на відключення від систем централізованого опалення та постачання гарячої води власників квартир та нежитлових приміщень».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржене рішення прийняте відповідачем з перевищенням наданих повноважень, оскільки таке має приймати спеціальна Комісія для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води. Також, рішенням надано дозвіл власникам квартир та нежитлових приміщень на відключення від систем централізованого опалення та постачання гарячої води без врахування відсотку відключення споживачів.

Ухвалою суду від 23.10.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін та залучено до участі у справі третю особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - відділення поліції №2 Червоноградського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області.

Ухвалою суду від 01.11.2023 задоволено заяву позивач про забезпечення позову.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказав, що чинним законодавством України передбачено право споживачів відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Водночас своє право на річ власник здійснює завжди за своєю волею та за своїм власним інтересом. Незважаючи на передбачене цивільним законодавством право власника вільно користуватися та розпоряджатися належним йому майном, відповідач обмежує таке право шляхом заборони власнику відокремленого приміщення вибирати спосіб опалення приміщення, не вказуючи причин та підстав такої відмови. При цьому, власник квартири має право вільно, без надмірного втручання держави та органів місцевого самоврядування, влаштовувати своє життя, зокрема, забезпечувати належну і достатню якість свого житла і умов проживання у ньому, або забезпечувати належні умови функціонування офісних приміщень, які належать йому на праві приватної власності.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (частина 2 статті 262 КАС України).

Суд на підставі позовної заяви, відзиву, а також долучених письмових доказів,-

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Червоноградтеплокомуненерго» є підприємством, заснованим на комунальній власності рішенням виконавчого комітету Червоноградської міської ради Червоноградського району Львівської області від 30.10.2000 №414.

Червоноградська міська рада Червоноградського району Львівської області на 31 сесії прийняла рішення №2068 від 14.09.2023 «Про надання дозволу на відключення від систем централізованого опалення та постачання гарячої води власників квартир та нежитлових приміщень», згідно з яким вирішила:

« 1. Надати дозвіл на відключення від систем централізованого опалення та постачання гарячої води власників квартир та нежитлових приміщень відповідно до переліку звернень, які були зареєстровані у виконавчому комітеті Червоноградської міської ради у період з 26.08.2022 по 13.09.2023 включно;

2. КП «Червоноградтеплокомуненерго» та КП «Червонограджитлокомунсервіс» відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від систем централізованого опалення та постачання гарячої води проводити відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №169 від 26.07.2019 «Про затвердження Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води» №169 від 26.07.2019 не беручи до уваги відсоток відключення споживачів».

Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернувся за захистом свої прав до суду.

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування (стаття 7 Конституції України).

Згідно з частиною 1 статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР).

Відповідно до статті 10 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Правила надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 (далі - Правила №830).

Відповідно до пункту 14 Правил №830 відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) здійснюється за рішенням співвласників багатоквартирного будинку у порядку, встановленому Мінрегіоном. Рішенням зборів співвласників багатоквартирного будинку визначається система подальшого забезпечення такого будинку теплопостачанням з дотриманням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Рішення співвласників багатоквартирного будинку приймається відповідно до вимог Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

У багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менш як половина квартир та нежитлових приміщень була відокремлена (відключена) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов'язані, але мають право в установленому Мінрегіоном порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Не допускається примусове відокремлення (відключення) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води власників квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж (систем), у багатоквартирних будинках у разі відокремлення (відключення) від зазначених мереж (систем) інших власників квартир та нежитлових приміщень.

Відокремлення (відключення) квартир та нежитлових приміщень від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води без дотримання встановленого Мінрегіоном порядку не допускається.

Відокремлення (відключення) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води не звільняє власників квартир та нежитлових приміщень від обов'язку відшкодування витрат за обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень та на функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку. Такий обсяг теплової енергії розраховується та розподіляється між всіма споживачами відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22.11.2018 № 315 (далі - Методика розподілу).

Центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства у розумінні вказаних положень є Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, яке Наказом №169 від 26.07.2019 затвердило Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води (далі - Порядок №169).

Згідно із пунктом 1 розділу ІІІ Порядку №169 власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

З аналізу викладених норм права суд висновує, що обов'язковою умовою для надання дозволу на відключення мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води є встановлення факту відключення від такого постачання не менш як половини квартир та нежитлових приміщень будинку (на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги», тобто станом на 10.12.2017).

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З доказів у справі суд встановив, що відповідно до змісту інформації по будинкам м. Червонограда на 10.12.2017 /арк.спр.18-30/ з переліку будинків за адресами, яким спірним рішенням надано дозвіл на відключення від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, показник відключень в будинках є меншим, ніж 50%.

Водночас відповідачем не спростовано цього факту та не надано належним доказів протилежного. Окрім того, пункт 2 спірного рішення в порушення норм чинного законодавства відповідач виклав у такій редакції : «КП «Червоноградтеплокомуненерго» та КП «Червонограджитлокомунсервіс» відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від систем централізованого опалення та постачання гарячої води проводити відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №169 від 26.07.2019 «Про затвердження Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води» №169 від 26.07.2019 не беручи до уваги відсоток відключення споживачів».

Також суд зауважує, що процедура відключення від централізованого опалення та постачання гарячої води визначається положеннями розділу ІІІ Порядку №169.

Згідно з пунктами 4-6 розділу ІІІ Порядку №169 заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії.

Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника.

Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проєктної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів.

Позивачем надано до суду докази створення відповідно комісії /арк.спр.14-17/. Комісія створена відповідно до рішення Червоноградської міської ради «Про створення постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від системи централізованого опалення та постачання гарячої води» від 22.12.2020 №62 та затверджено відповідне Положення про порядок роботи комісії.

Проте дозвіл на відключення від системи централізованого опалення та постачання гарячої води споживачам, всупереч вимогам пунктів 4-6 розділу ІІІ Порядку №169, надано не зазначеною Комісією, а Червоноградською міською радою Червоноградського району Львівської області.

Водночас повноваження міської ради як органу місцевого самоврядування визначаються главою 1 розділу ІІ Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», нормами якої не передбачено повноваження міської ради щодо надання дозволу споживачам на відключення від системи централізованого опалення та постачання гарячої води.

Також, слід зауважити, що відповідно о абзацу 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку №169 під час прийняття рішення Комісія враховує технічні можливості наявних мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання населеного пункту чи окремого кварталу (мікрорайону) щодо забезпечення живлення запропонованої власником (співвласниками) будівлі системи, та за потреби надає пропозиції органу місцевого самоврядування щодо збільшення потужностей, а також заміни систем внутрішньоквартальних, магістральних мереж електро-, газо-, водо-, теплопостачання, потрібних для встановлення в будівлі системи індивідуального чи автономного теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) та пропозиції щодо фінансування таких заходів.

Однак відповідач не надав жодних доказів, що приймаючи спірне рішення про надання дозволу на відключення від системи централізованого опалення та постачання гарячої води він враховував технічну можливість такого відключення.

Суд критично оцінює покликання відповідача на право споживачів відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, адже предметом розгляду в межах даної справи є правомірність рішення саме суб'єкта владних повноважень - Червоноградської міської ради Червоноградського району Львівської області.

Щодо доводів позивача про протиправність прийняття спірного рішення під час дії опалювального сезону, суд зазначає, що таке рішення не містить жодних часових рамок його виконання та посилань, що відключення від системи централізованого опалення та постачання гарячої води має бути здійсненне невідкладно.

З огляду на викладене суд висновує, що спірне рішення прийняте відповідачем з порушенням положень пункту 1 розділу ІІІ Порядку №169, тому таке слід скасувати.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог. Отже, позов необхідно задовольнити повністю.

Судовий збір згідно з частиною 1 статті 139 КАС України слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача в повному обсязі.

Керуючись статтями 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Скасувати рішення Червоноградської міської ради Червоноградського району Львівської області восьмого скликання №2068 від 14.09.2023 «Про надання дозволу на відключення від систем централізованого опалення та постачання гарячої води власників квартир та нежитлових приміщень».

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Червоноградської міської ради Червоноградського району Львівської області (80100, пр. Шевченка Т., 19, м. Червоноград, Червоногорадський район, Львівська область; ЄДРПОУ 26269722) на користь Комунального підприємства «Червоноградтеплокомуненерго» (80100, вул. Промислова, 1, м. Червоноград, Червоноградський район, Львівська область; ЄДРПОУ 23966248) судовий збір у сумі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кравців Олег Романович