Іменем України
06 вересня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/721/24
Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Секірської А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом адвоката Лещенко Олени Дмитрівни в інтересах ОСОБА_1 до Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, Комісії з надання одноразової грошової матеріальної допомоги Захисникам і Захисницям України, створеної при Лисичанській міській військовій адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
01.07.2024 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява адвоката Лещенко Олени Дмитрівни в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Луганської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (далі - відповідач) з такими позовними вимогами:
скасувати рішення Луганської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області яке викладене у листі від 03.06.2024 №620 про відмову у наданні одноразової грошової допомоги як противоправне;
зобов'язати відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу відповідно заяви від 15.05.2024, з метою фінансової підтримки, як безпосередньому учаснику бойових дій, пов'язаних з повномасштабною військовою агресією російської федерації проти України з урахуванням довідки Військової частини НОМЕР_1 від 19.03.2024 №08/1351.
Ухвалою суду від 04.07.2024 відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 14.08.2024 позовну заяву адвоката Лещенко Олени Дмитрівни в інтересах ОСОБА_1 до Луганської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху після відкриття провадження у справі, запропоновано позивачу протягом п'яти календарних днів з дати отримання цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» або в електронній формі на офіційну електронну адресу суду зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника) уточненої позовної заяви, оформленої відповідно до статті 160 КАС України із визначенням відповідного кола відповідачів у справі та конкретизацією позовних вимог щодо кожного з них.
19.08.2024 від позивача через підсистему «Електронний суд» надійшла уточнена позовна заява, в якій позивач у якості відповідачів визначив Лисичанську міську військову адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області та Комісію з надання одноразової грошової матеріальної допомоги Захисникам і Захисницям України та заявив такі позовні вимоги:
скасувати рішення Комісії з надання одноразової грошової матеріальної допомоги Захисникам і Захисницям України, яке викладено у листі-відповіді щодо відмови у наданні грошової допомоги ОСОБА_1 від 03.06.2024 № 620 та підписано заступником начальника Лисичанської міської військової адміністрації ОСОБА_2 як протиправне та незаконне;
зобов'язати Лисичанську міську військову адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу відповідно заяви від 15.05.2024, з метою фінансової підтримки, як безпосередньому учаснику бойових дій, пов'язаних з повномасштабною військовою агресією російської федерації проти України з урахуванням довідки Військової частини НОМЕР_1 від 19.03.2024 №08/1351, довідки про проходження військової служби від 03.06.2024р. №08/2971.
Ухвалою суду від 19.08.2024 продовжено розгляд справи № 360/721/24, замінено первісного відповідача у справі № 360/721/24 - Луганську міську військову адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області належним відповідачем Лисичанською міською військовою адміністрацією Сєвєродонецького району Луганської області, залучено до участі у справі № 360/721/24 у якості другого відповідача Комісію з надання одноразової грошової матеріальної допомоги Захисникам і Захисницям України, створену при Лисичанській міській військовій адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.
Ухвалою суду від 28.08.2024 відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про повернення відзиву у справі.
Уточнений адміністративний позов обґрунтовано таким.
ОСОБА_1 , звернувся до Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області с заявою від 15.05.2024 щодо надання грошової допомоги, з метою фінансової підтримки, як безпосередньому учаснику бойових дій, пов'язаних з повномасштабною військовою агресією російської федерації проти України (вх. від 17.05.2024 №В-409).
Звернення було розглянуто та прийнято рішення про відмовлення у наданні ОГД у зв'язку з ненаданням неповного пакету документів (відсутня довідка ф.6). Комісія з надання одноразової грошової матеріальної допомоги Захисникам і Захисницям України вважає, що для підтвердження участі позивача з 24.02.2022 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, виконання бойових (службових) завдань, участі у проведенні розвідувальних заходів, перебуваючи на територіях, де ведуться бойові дії необхідно надати довідку ф.6.
Вищевказане рішення викладене у листі-відповіді Комісії з надання одноразової грошової матеріальної допомоги Захисникам і Захисницям України від 03.06.2024 №620.
У пакеті документів міститься довідка Військової частини НОМЕР_1 від 19.03.2024 №08/1351, у якій вказано, що ОСОБА_1 дійсно з 24.02.2022 по 01.07.2022, 21.12.2022 по 22.03.2023, 03.01.2024 по теперішній час безпосередньо бере участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування військової агресії російської федерації проти України в Донецькій та Луганський областях.
В окремому дорученні від 23.06.2022 № 912/з/29 Міністр оборони визначив, що необхідно розуміти під терміном "безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів", до складу якого, серед іншого, змістовно включено виконання військовослужбовцем бойових завдань із всебічного забезпечення діючих угруповань військ Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями.
П. 3 цього окремого доручення установлено, що підтвердженням безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах є довідка командира військової частини (установи), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.
Надати право керівникам органів військового управління, штабів угрупувань військ (сил), штабів тактичних груп, перелік яких затверджений Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України, включати до таких довідок терміни безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах починаючи з 24 лютого 2022 року
Пунктом 14 Доручення від 23.06.2022 № 912/з/29 передбачено, що це доручення застосовувати з 01.06.2022 (крім абзацу третього пункту 1, абзацу четвертого пункту 7 та підпункту 9.11 пункту 9 (в частині виплати додаткової винагороди військовослужбовцям за час проходження підготовки (навчання) за кордоном щодо порядку застосування, обслуговування та ремонту різних видів озброєння та військової/спеціальної техніки) цього доручення, які застосовувати
Таким чином, безпосередньою участю військовослужбовця у бойових діях або заходах є виконання військовослужбовцем у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави та у визначених відповідним рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України районах ведення бойових дій завдань та участь військовослужбовця у заходах, перелік яких визначений пунктом 1 Доручення від 23.06.2022 №912/з/29.
Комісія з надання одноразової грошової матеріальної допомоги Захисникам і Захисницям України не врахувала усі фактичні обставини справи та вдалася до «надмірного формалізму» через занадто формальне ставлення до передбачених документів.
КАС ВС висловився щодо довідки, що підтверджує участь військовослужбовця у бойових діях чи прирівняних до них заходів.
У постанові КАС ВС від 11 квітня 2024 року у справі № 560/3153/23 звернув увагу, що за зміст таких довідок відповідальність несе уповноважений командир (начальник), який видав відповідну довідку. Зміст цих документів може ставитися під сумнів лише за наявності доказів недобросовісного чи зловмисного спотворення фіксації реальної участі конкретного військовослужбовця у бойових діях чи відповідних заходах. Іншим випадком необхідності пошуку доказів участі військовослужбовця у бойових діях чи відповідних заходах може бути ситуація втрати (знищення) документів ВЧ (підрозділу) в умовах бойових дій, засвідчена відповідними
Комісія з надання одноразової грошової матеріальної допомоги Захисникам і Захисницям України безпідставно не обрала довідку Військової частини НОМЕР_1 від 19.03.2024 №08/1351 як один із можливих варіантів рішення відповідно до закону та мети, з якою таке повноваження надано. А це, у свою чергу, призвело до того, що Лисичанська міська військова адміністрація Сєвєродонецього району Луганської області розглядаючи заяву позивача від 15.05.2024 незаконно йому відмовила у наданні грошової допомоги, з метою фінансової підтримки, як безпосередньому учаснику бойових дій, пов'язаних з повномасштабною військовою агресією російської федерації проти України.
15.07.2024 від відповідача -1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.
Програмою соціальної підтримки Захисників і Захисниць України, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України на 2023-2025 роки, затвердженою розпорядженням начальника Лисичанської міської військової адміністрації від 06.10.2023 № 525 (зі змінами) передбачено надання одноразової грошової допомоги Захисникам і Захисницям України, які беруть (брали) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України.
Положення про порядок надання одноразової грошової допомоги Захисникам і Захисницям України, затверджено розпорядженням начальника Лисичанської міської військової адміністрації від 06.11.2023 № 588 (у редакції від 29.01.2024 № 19) (далі - Положення).
Згідно із пунктом 1.1. Положення грошова допомога надається мешканцям Лисичанської міської територіальної громади, які починаючи з 24 лютого 2022 року беруть (брали) безпосередню участь у бойових діях, пов'язаних із повномасштабною військовою агресією Російської Федерації проти України, що підтверджується довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за формою згідно із додатком 6 (далі - довідка) до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок № 413).
Для розгляду питання надання грошової допомоги Захисники і Захисниці України, які беруть (брали) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України надають, зокрема, довідку за формою згідно із додатком 6 до Порядку № 413.
До зазначених документів можуть додаватися інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання особою особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань. Розмір грошової допомоги для матеріальної підтримки заявника (заявниці), становить 20 000,00 гривень.
Питання надання особі грошової допомоги розглядається на засіданні комісії з надання одноразової грошової матеріальної допомоги Захисникам і Захисницям України (далі - Комісія).
Згідно із пунктом 2.8 Положення, у разі подання неповного пакету документів, передбачених підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 розділу 2 Положення, такі заява та документи на розгляд Комісії не виносяться.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , звернувся до начальника Лисичанської міської військової адміністрації ОСОБА_3 із заявою від 15.05.2024 щодо надання грошової допомоги, з метою фінансової підтримки, як безпосередньому учаснику бойових дій, пов'язаних з повномасштабною військовою агресією російської федерації проти України (вх. від 17.05.2024 № В-409), до якої додав документи, в тому числі, які передбачені Положенням, але крім довідки за формою згідно із додатком 6 до Порядку № 413.
У зв'язку із наданням неповного пакету документів (відсутня довідка згідно із додатком 6), заява ОСОБА_1 від 15.05.2024 про надання грошової допомоги та додані до неї документи, відповідно до пункту 2.8 Положення, на розгляд комісії не виносилась.
Разом з тим, на цій заяві позивача міститься резолюція начальника Лисичанської МВА ОСОБА_3 : «На розгляд комісії. 16.05.2024» та його підпис.
Про результати розгляду заяви від 15.05.2024 ОСОБА_1 був поінформований 10.06.2024, шляхом надсилання сканованої копії листа Лисичанської міської військової адміністрації від 03.06.2024 № 620 (копія додається) за допомогою електронного месенджера WhatsApp на номер телефону позивача +38 050 048 83 40.
Відповідач-1 зазначив, що позовна заява пред'явлена до неналежного відповідача. Належним відповідачем у цій справі є колегіальний орган - суб'єкт владних повноважень - Комісія з надання одноразової грошової матеріальної допомоги Захисникам і Захисницям України. Саме на засіданні Комісії має розглядатися звернення позивача, за результатами якого може бути ухвалено відповідне рішення, яке оформлюється протоколом.
На підставі викладеного просив суд відмовити позивачу в задоволенні пред'явлених позовних вимог, оскільки позов пред'явлено до неналежного відповідача.
26.08.2024 відповідачем-ІІ надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , звернувся до Лисичанської міської військової адміністрації із заявою від 15.05.2024 щодо надання грошової допомоги, з метою фінансової підтримки, як безпосередньому учаснику бойових дій, пов'язаних з повномасштабною військовою агресією російської федерації проти України (вх. від 17.05.2024 № В-409) до якої додав документи, в тому числі, які передбачені Положенням, крім довідки за формою згідно із додатком 6 до Порядку № 413.
У зв'язку з наданням неповного пакету документів (відсутня довідка згідно із додатком 6) заява ОСОБА_1 від 15.05.2024 про надання грошової допомоги та додані до неї документи, відповідно до пункту 2.8. Положення, на розгляд Комісії не виносилась.
Рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 грошової допомоги з метою фінансової підтримки як безпосередньому учаснику бойових дій, пов'язаних з повномасштабною військовою агресією російської федерації проти України, Комісією не приймалося.
Згідно статті 19 Закону України «Про звернення громадян» про результати розгляду заяви від 15.05.2024 ОСОБА_1 був поінформований 10.06.2024 шляхом надсилання сканованої копії листа Лисичанської міської військової адміністрації від 03.06.2024 №620, за допомогою електронного месенджера \WhatsApp на номер телефону заявника +38 050 048 83 40.
На підставі викладеного відповідач-ІІ просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
02.09.2024 представником позивача надано відповідь на відзив, у якій зазначено, що
набуте право не може бути скасоване чи звужене, що підтверджується правовими позиціями Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22.09.2005 № 5- рп/2005, від 29.06.2010 № 17-рп/2010, від 22.12.2010 № 23-рп/2010, від 11.10.2011 № 10-рп/2011.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 21.11.2018 у справі №824/166/15-а, держава не може відмовляти у здійсненні особі певних виплат у разі чинності законодавчої норми, яка їх передбачає та відповідності особи умовам, що ставляться для їх отримання.
Відповідно до частини другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини (далі також - ЄСПЛ).
Відповідно до статті 13 Конвенції кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
У рішенні від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. При чому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними.
При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Право на доступ до суду має бути «практичним та ефективним», а не «теоретичним або ілюзорним». Це зауваження особливо стосується гарантій, закріплених у статті 6 Конвенції, з огляду на важливе місце, яке займає у демократичному суспільстві право на справедливий суд (див. рішення у справі «Зубац проти Хорватії» [ВП] (Zubac v. Croatia) [GC], заява № 40160/12, пункт 77, від 05 квітня 2018 року та зазначені у ньому справи).
Держава Україна несе обов'язок перед зацікавленими особами забезпечити ефективний засіб захисту порушених прав, зокрема - через належний спосіб захисту та відновлення порушеного права.
Причому обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.
На це вказується, зокрема, і у пункті 4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 2 листопада 2004 року №15-рп/2004у справі №1- 33/2004, де зазначено, що верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, яка здійснюється, зокрема і судом як основним засобом захисту прав, свобод та інтересів у державі.
Крім того, Конституційний Суд України у п. 9 мотивувальної частини рішення від 30 січня 2003 року №3-рп/2003 у справі № 1-12/2003 наголошує на тому, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
На підставі викладеного, представник позивача просила суд задовольнити позовні вимоги.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , має статус внутрішньо переміщеної особи та фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджується відомостями з паспорта громадянина України № НОМЕР_3 , довідки про реєстрацію місця проживання особи від 14.01.2022 № 566, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, довідки від 30.11.2022 № 1825-5002361526 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Рішенням комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій від 26.08.2015 № 12/59 ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій, підстава: наказ керівника АТЦ від 22.11.2014 № 087.
Згідно із посвідченням серії НОМЕР_4 , виданим 06.10.2015 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
15.05.2024 ОСОБА_1 звернувся до начальника Лисичанської ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області з заявою про надання грошової допомоги, з метою фінансової підтримки, як безпосередньому учаснику бойових дій, пов'язаних з повномасштабною військовою агресією російської федерації проти України.
Заява містить резолюцію ОСОБА_4 «На розгляд комісії. 16.05.2024».
До заяви позивачем додано згоду на обробку персональних даних, копії довідок про безпосередню участь особи у заходах для захисту України у зв'язку з агресією рф; копію довідку про взяття на облік ВПО; копія реєстраційного номера облікової картки платника податків; копію паспорта громадянина України та довідки про місце реєстрації; копію довідки з реквізитами особистого банківського рахунку заявника; копію посвідчення учасника бойових дій, довідку про участь в АТО (на основі якої видано посвідчення), копію рішення комісії про присвоєння статусу учасника бойових дій.
Так, згідно із довідкою ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частини НОМЕР_1 ) від 29.07.2015 № 30/2646 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, ОСОБА_1 дійсно в період з 07 квітня 2014 року по 29 липня 2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на ділянці відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_3 на території Луганської області, а саме АДРЕСА_3 .
Згідно із довідкою військової частини НОМЕР_1 від 01.01.2024 № 08/369 молодший лейтенант ОСОБА_1 , начальник групи організації зв'язку - начальник зв'язку штабу другої прикордонної комендатури швидкого реагування, ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України в тому, що він дійсно з 17.03.2020 по цей час проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , та з 24.04.2022 по 01.07.2022 та з 21.12.2022 по 22.03.2023 та з 07.01.2024 по теперішній час безпосередньо бере участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії в Донецькій та Луганській областях.
Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 01.02.2024 № 08/370 молодший лейтенант ОСОБА_1 дійсно з 17.03.2020 по теперішній час проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
Згідно із довідкою військової частини НОМЕР_1 від 19.03.2024 № 08/1351 молодший лейтенант ОСОБА_1 , начальник групи організації зв'язку - начальник зв'язку штабу другої прикордонної комендатури швидкого реагування, ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України в тому, що він дійсно з 17.03.2020 по цей час проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , та з 24.04.2022 по 01.07.2022 та з 21.12.2022 по 22.03.2023 та з 03.01.2024 по теперішній час безпосередньо бере участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії в Донецькій та Луганській областях.
Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 19.03.2024 № 08/1352 молодший лейтенант ОСОБА_1 дійсно з 17.03.2020 по теперішній час проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
Листом від 14.03.2024 № 08/В-1979/3723 Адміністрацією Державної прикордонної служби України надано відповідь на звернення ОСОБА_5 від 23.02.2024, з зазначенням, що довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, за формою згідно з додатком 6 до Порядку видається для надання особі статусу учасника бойових дій. Рішенням комісії Адміністрації Держприкордонслуби з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій особовому складу ДПС України від 26.08.2015 № 12/59 ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій. Повторно видачу зазначеної довідки Порядком не передбачено.
Листом від 03.06.2024 № 620 за підписом заступника начальника Лисичанської міської військової адміністрації Оксани Волошиної повідомлено ОСОБА_1 , що його заява від 15.05.2024 щодо надання грошової допомоги, з метою фінансової підтримки, як безпосередньому учаснику бойових дій пов'язаних з повномасштабною військовою агресією рф проти України (вх. від 17.05.2024 № В-409), розглянута Лисичанською міською військовою адміністрацією Сєвєродонецького району Луганської області.
У листі зазначено таке:
«Згідно із Положенням про порядок надання одноразової грошової допомоги Захисникам і Захисницям України, затвердженим розпорядженням начальника Лисичанської міської військової адміністрації від 06.11.2023 № 588 (у редакції від 29.01.2024 № 19 зі змінами) (далі - Положення), грошова допомога надається за умови участі заявника з 24.02.2022 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, виконання бойових (службових) завдань, участі у проведенні розвідувальних заходів, перебуваючи на територіях, де ведуться бойові дії.
Для підтвердження участі у вищезазначених заходах заявник надає довідку за формою згідно із додатком 6 до Порядку, затвердженого ПКМУ від 20.08.2014 № 413 (далі - довідка згідно із додатком 6), та/або копією документа військово - лікарської комісії про причинний зв'язок отриманого у період з 24.02.2022 поранення, контузії, травми, каліцтва із захистом Батьківщини.
У зв'язку з наданням неповного пакету документів (відсутня довідка згідно із додатком 6), Ваша заява від 15.05.2024 про надання грошової допомоги та додані до неї документи, відповідно до пункту 2.8 Положення, на розгляд комісії не виносяться.
Водночас, інформуємо про можливість повторного звернення щодо наданих одноразової грошової допомоги Захисникам і Захисницям України, у разі надання повного пакету документів, передбаченого Положенням.
Якщо Ви не згодні з наданою відповіддю маєте право оскаржити її в судовому порядку».
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України "Про оборону України", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про критичну інфраструктуру", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Під час проведення мобілізації та в умовах дії правового режиму воєнного стану в межах адміністративно-територіальної одиниці обласними військовими адміністраціями (в разі утворення) координується та спрямовується діяльність органів та підрозділів, що входять до системи поліції, Служби безпеки України, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів охорони здоров'я стосовно виконання заходів мобілізації.
Розпорядженням начальника Лисичанської міської військової адміністрації від 06.10.2023 № 525 затверджено Програму соціальної підтримки Захисників і Захисниць України, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України на 2023 -2025 роки.
Розпорядженням начальника Лисичанської міської військової адміністрації від 06.11.2023 № 588 внесено зміни до Програми соціальної підтримки Захисників і Захисниць України, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України на 2023 - 2025 роки; затверджено Положення про порядок надання одноразової грошової допомоги Захисникам і Захисницям України (додаток 1) та форму заяви про надання грошової допомоги (додаток 2); склад комісії з надання одноразової грошової допомоги Захисникам і Захисницям України (додаток 3).
Розпорядженням начальника Лисичанської міської військової адміністрації від 29.01.2024 № 19 внесено зміни до розпоряджень начальника міської військової адміністрації від 06.11.2023 № 588 та від 06.10.2024 № 525, а саме:
1) Внесено до розпорядження начальника міської військової адміністрації від 06.11.2023 № 588 «Про внесення змін до Програми соціальної підтримки Захисників і Захисниць України, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України на 2023 - 2025 роки» такі зміни:
- Назву розпорядження після цифр та слів «2023-2025 роки» доповнити словами «затвердження Положення про порядок надання одноразової грошової допомоги Захисникам і Захисницям України, форми заяви про надання грошової допомоги та складу комісії з її надання»;
- Положення про порядок надання одноразової грошової допомоги Захисникам і Захисницям України (додаток 1) викласти у новій редакції, що додається;
- Вивести зі складу комісії з надання одноразової грошової допомоги Захисникам і Захисницям України (додаток 3) ОСОБА_6 та увести до нього ОСОБА_7 , начальника відділу охорони здоров'я, членом комісії;
2) Внесено зміни до розпорядження начальника міської військової адміністрації від 06.10.2023 № 525 «Про затвердження Програми соціальної підтримки Захисників і Захисниць України, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України на 2023 - 2025 роки» (зі змінами), виклавши додаток до Програми у новій редакції, що додається.
Розділом VII «Ресурсне забезпечення» Програми соціальної підтримки Захисників і Захисниць України, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України на 2023 - 2025 роки передбачено, що виконання Програми забезпечується за рахунок коштів державного бюджету, бюджету Лисичанської міської територіальної громади на зазначену мету, коштів міжнародної технічної допомоги, а також з інших джерел, не заборонених законодавством. Очікуваний обсяг ресурсів, які планується залучити на виконання Програми, складає 5959,3 тис. грн, а саме: джерела фінансування - бюджет Лисичанської міської територіальної громади, обсяг фінансування 5959,3 тис грн, у тому числі по роках: 2023 -, 2024 - 2782,20 грн, 2025 - 3177,10 грн.
Відповідно до пункту 1 Положення про порядок надання одноразової грошової допомоги Захисникам і Захисницям України (у редакції, затвердженій розпорядженням начальника Лисичанської міської військової адміністрації від 29.01.2024 № 19, далі - Положення), це Положення визначає порядок та умови надання одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) для підтримки мешканців Лисичанської міської територіальної громади Сєвєродонецького району Луганської області (далі - Лисичанська міська територіальна громада), які починаючи з 24 лютого 2022 року беруть (брали) безпосередню участь у бойових діях, пов'язаних із повномасштабною військовою агресією Російської Федерації проти України, що підтверджується довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за формою згідно із додатком 6 (далі - довідка) до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок № 413), або копією документа військово - лікарської комісії про причинний зв'язок отриманого у період з 24.02.2022 поранення, контузії, травми, каліцтва із захистом Батьківщини.
Грошова допомога надається особам, які зареєстровані на території Лисичанської міської територіальної громади або перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та до початку повномасштабної військової агресії Російської Федерації проти України (24.02.2022) отримали довідку внутрішньо переміщеної особи із зазначенням фактичного місця проживання - на території Лисичанської міської територіальної громади (пункт 1.2 Положення).
Допомога надається за рахунок коштів бюджету Лисичанської міської територіальної громади, в межах, передбачених на поточний рік на виконання Програми соціальної підтримки Захисників і Захисниць України, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України на 2023- 2025 роки (пункт 1.2 Положення).
Підставою для розгляду питання надання грошової допомоги є заява особи на ім'я начальника Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (пункт 1.4 Положення).
Згідно із пунктом 2.1 Положення питання надання особі грошової допомоги розглядається на засіданні комісії з надання одноразової грошової матеріальної допомоги Захисникам і Захисницям України (далі - Комісія).
Відповідно до пункту 2.2 Положення грошова допомога надається за умови участі заявника у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, виконання бойових (службових) завдань, участі у проведенні розвідувальних заходів, перебуваючи на територіях, де ведуться бойові дії.
Для підтвердження участі у вищезазначених заходах надається один з документів:
довідка за формою згідно із додатком 6 до Порядку № 413;
копія документа військово - лікарської комісії про причинний зв'язок отриманого у період з 24.02.2022 поранення, контузії, травми, каліцтва із захистом Батьківщини.
Згідно із підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 Положення для розгляду питання надання грошової допомоги Захисники і Захисниці України, які беруть (брали) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України надають:
заяву на ім'я начальника Лисичанської міської військової адміністрації (встановленого зразку);
копію паспорта громадянина України (у випадку подання паспорта у вигляді ІД-картки додається копія документа, що підтверджує місце реєстрації/місце проживання);
копію реєстраційного номера облікової картки платника податків заявника (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган Державної податкової служби і мають відмітку у паспорті/запис в електронному безконтактному носії або в паспорті проставлено слово «відмова»);
копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (за наявності). Для осіб, які перемістилися з тимчасово непідконтрольних Україні територій та набули статусу внутрішньо переміщеної особи до 24.02.2022 - копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи із зазначенням фактичного місця проживання на території Лисичанської міської територіальної громади (за наявності). Крім того, у заяві окремо зазначається адреса фактичного місця проживання на території Лисичанської міської територіальної громади до 24.02.2022;
довідку за формою згідно із додатком 6 до Порядку № 413;
згоду на збір інформації та обробку персональних даних;
реквізити особистого банківського рахунку заявника, відкритого в установі уповноваженого банку.
До зазначених документів можуть додаватися інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання особою особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.
Пунктом 2.5 Положення визначено, що розмір грошової допомоги для матеріальної підтримки заявника (заявниці) становить:
Захисникам і Захисницям України, які беруть (брали) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військової агресією Російської Федерації проти України - 20000 гривень;
Захисникам і Захисницям України, які отримали поранення, контузії, травми, каліцтва під час участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України - 25000,00 гривень.
У разі, коли заявник/заявниця має право на отримання грошової допомоги за вищезазначених підстав, то допомога надається лише за однією з них, за їх вибором (відповідно до заяви та наданих документів).
Згідно із пунктом 2.8 Положення прийняті заява та документи після реєстрації та резолюції начальника міської військової цивільної адміністрації передаються для опрацювання управлінню соціального захисту населення (далі - УСЗН). Відповідальна особа УСЗН перевіряє повноту пакету документів та, у разі відсутності, хоча б одного з документів, зазначених у додатках до заяви, складає відповідний акт.
У разі подання неповного пакету документів, передбачених підпунктами 2.3.1 або 2.3.2 пункту 2.3 розділу 2 цього Положення, такі заява та документи на розгляд Комісії не виносяться.
Пунктом 2.9 Положення передбачено, що заява на отримання грошової допомоги та додані до неї документи розглядаються Комісією протягом 30 днів з дня надходження до УСЗН заяви та повного пакету документів, визначених підпунктами 2.3.1 або 2.3.2 пункту 2.3 розділу 2 цього Положення, в порядку черговості їх надходження.
Відповідно до пункту 2.10 Положення до повноважень Комісії належить:
розгляд заяв та доданих до них документів;
встановлення підстав та прийняття рішення щодо надання або відмови в наданні грошової допомоги;
розгляд інших питань, що стосуються рішень, які можуть бути прийняті відповідно до цього Положення.
Організаційною формою роботи Комісії є засідання (абзац перший пункту 2.11 Положення).
Згідно із пунктом 2.14 рішення Комісії оформлюється протоколом, який підписується головуючим на засіданні та секретарем, та не підставі якого готується проект розпорядження начальника Лисичанської міської військової адміністрації про надання грошової допомоги.
Заявник несе відповідальність за достовірність наданих документів (пункт 2.16 Положення).
Відповідно до пункту 2.17 Положення рішення про відмову в наданні грошової допомоги приймається на засіданні Комісії, з обов'язковим письмовим повідомленням заявника, у випадках:
подання документів особою, яка не належить до категорії осіб, визначених у пункті 1.1 розділу 1 цього Положення;
надання заявником недостовірних даних;
надання заявником незасвідчених належним чином (пункт 2.4 розділу 2 цього Положення) копій документів;
відсутності затверджених кошторисних призначень або повного використання коштів бюджету громади на відповідний рік;
звернення особи повторно протягом терміну дії Програми за наданням допомоги.
Предметом спору у цій справі є оскарження рішення про відмову у наданні грошової допомоги ОСОБА_1 , оформленого листом від 03.06.2024 № 620 та зобов'язання нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу відповідно заяви від 15.05.2024, з метою фінансової підтримки, як безпосередньому учаснику бойових дій, пов'язаних з повномасштабною військовою агресією російської федерації проти України з урахуванням довідки Військової частини НОМЕР_1 від 19.03.2024 №08/1351, довідки про проходження військової служби від 03.06.2024р. №08/2971.
Разом з тим, заява ОСОБА_1 з додатками не виносилася на розгляд Комісії, рішення про відмову у наданні допомоги не приймалося.
В межах спірних правовідносин Лисичанська міська військова адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області у відповідності до вимог пункту 2.8 Положення заяву та документи на розгляд Комісії не виносила - у зв'язку з поданням неповного пакету документів, а саме - довідки за формою згідно із додатком 6 до Порядку № 413, про що повідомила ОСОБА_1 листом 03.06.2024 № 620.
Таким чином, підстави для задоволення позовних вимог про скасування рішення Луганської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, яке викладене у листі від 03.06.2024 року №620 про відмову у наданні одноразової грошової допомоги та зобов'язання надати таку допомогу, відсутні у зв'язку з тим, що таке рішення уповноваженим органом - Комісією - не приймалося.
При цьому, позивачем не оскаржується бездіяльність відповідача -1 щодо невинесення на розгляд Комісії його заяви з додатками.
Щодо доводів представника позивача про те, що ОСОБА_1 бере безпосередню участь з 24.02.2022 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, виконання бойових (службових) завдань, участі у проведенні розвідувальних заходів, перебуваючи на територіях, де ведуться бойові дії, що підтверджено наданою ним довідкою за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 413, тому має право на надання допомоги Захисникам і Захисницям у відповідності до Положення, суд зазначає таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 було затверджено Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, який визначає процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб.
Згідно із пунктом 6 Порядку № 413 (в редакції постанови КМУ від 04.06.2015 № 425) для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками установ, закладів подаються на розгляд комісії у місячний строк після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу чи призначення їх на відповідні посади.
Довідка ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частини НОМЕР_1 ) № 30/2646 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, згідно із якою ОСОБА_1 дійсно в період з 07 квітня 2014 року по 29 липня 2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на ділянці відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_3 на території Луганської області, а саме н.п. Марківка Луганської області, видана 29.07.2015 за формою, визначеною додатком 1 до Порядку № 413 в редакції постанови КМУ від 04.06.2015 № 425.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2022 № 1193 доповнено Порядок № 413 додатком 6, яким визначено форму довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (до додатку 6 вносилися зміни постановою КМУ № 685 від 07.07.2023, та в подальшому цей додаток викладено в редакції постанови КМУ № 887 від 22.08.2023, яка діє до теперішнього часу).
Станом на дату виникнення спірних правовідносин чинними є як додаток 1, так і додаток 6 до Порядку № 413, і довідки, видані за формами, визначеними цими додатками, не є аналогічними, вони підтверджують різні обставини, які слугують підставами для надання особі статусу учасника бойових дій.
Метою видачі таких довідок у відповідності до Порядку № 413 є саме наданням особі статусу учасника бойових дій.
Згідно із підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 Положення для розгляду питання щодо надання грошової допомоги Захисникам і Захисниці України, які беруть (брали) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України надають, зокрема, довідку за формою згідно із додатком 6 до Порядку № 413.
Доводи представника позивача про те, що Комісія повинна була обрати інші довідки, надані позивачем, як альтернативу необхідній довідці за формою, визначеною додатком 6 до Порядку № 413, є помилковими, оскільки саме довідка за формою згідно із додатком 6 до Порядку № 413 є обов'язковим документом у вичерпному переліку документів, які додаються до заяви, і підпункт 2.3.1 пункту 2.3 не передбачає можливості альтернативного надання довідки за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 413.
Діючі норми Положення виключають можливість Комісії надати оцінку іншим довідкам, оскільки відповідно до пункту 2.8 у разі подання неповного пакету документів, передбачених підпунктами 2.3.1 або 2.3.2 пункту 2.3 розділу 2 цього Положення, такі заява та документи на розгляд Комісії не виносяться.
Абзац 9 підпункту 2.3.1 пункту 2.3 Положення визначає, що до зазначених документів можуть додаватися інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання особою особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.
Разом з тим, надання додаткових документів не нівелює обов'язку особи, яка маж намір отримати одноразову грошову допомогу Захисникам і Захисниця України, надати документи згідно із вичерпним переліком, затвердженим абзацами 1-9 підпункту 2.3.1 пункту 2.3 Положення.
Позивачем не надано довідку за формою згідно із додатком 6 до Порядку № 413, тому в межах спірних правовідносин Лисичанська міська військова адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області у відповідності до вимог пункту 2.8 Положення заяву та документи на розгляд Комісії не виносила - у зв'язку з поданням неповного пакету документів, а саме - відсутністю довідки за формою згідно із додатком 6 до Порядку № 413, про що повідомила ОСОБА_1 листом від 03.06.2024 № 620.
Наявність резолюції начальника ВЦА «на розгляд Комісії» в даному випадку суперечить вимогам пункту 2.8 Положення, і відповідно не обумовлює виникнення обов'язку Комісії щодо розгляду заяви, до якої не додано всіх обов'язкових документів, та прийняття за наслідками її розгляду рішення.
Посилання представника позивача на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 21.11.2018 у справі №824/166/15-а, згідно із якими держава не може відмовляти у здійсненні особі певних виплат у разі чинності законодавчої норми, яка їх передбачає та відповідності особи умовам, що ставляться для їх отримання, суд не приймає з огляду на таке.
Єдиним нормативно - правовим актом, який регулює правовідносини щодо надання допомоги одноразової грошової допомоги Захисникам і Захисницям України Лисичанської територіальної громади є Положення № 588, яким визначено коло осіб, які мають право на отримання такої допомоги - зокрема, особи, в яких наявна довідка за формою згідно із додатком 6 до Порядку № 413.
Станом на теперішній час Положення № 588 ні в повному обсязі, ні в частині переліку документів, які додаються в обов'язковому порядку до заяви, не оскаржено в судовому порядку, є чинним і підлягає застосуванню до правовідносин, які виникають з приводу звернення Захисників і Захисниць України Лисичанської територіальної громади щодо надання одноразової грошової допомоги.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову адвоката Лещенко Олени Дмитрівни в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , має статус внутрішньо переміщеної особи та фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (93100, Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. ім. М. Грушевського, 7, код ЄДРПОУ 44044068), Комісії з надання одноразової грошової матеріальної допомоги Захисникам і Захисницям України, створеної при Лисичанській міській військовій адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (93100, Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. ім. М. Грушевського, 7) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Г. Секірська