Рішення від 06.09.2024 по справі 360/669/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

06 вересня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/669/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , поданим в її інтересах адвокатом Меламедом Вадимом Борисовичем, до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач), поданого в її інтересах адвокатом Меламедом Вадимом Борисовичем (далі - представник позивача), до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому представник позивача просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області стосовно невиплати ОСОБА_1 щомісячної пенсії та недоотриманої пенсії за період з 07 жовтня 2009 року на її особистий банківський рахунок, який відкрито у BANK LEUMI LE-ISRAEL B.M. 12 branch: RISHON LEZION 934 account no.: НОМЕР_1 account na1me.: ANNA WEISBERG IBAN: НОМЕР_2 Swift: LUMIILITXXX;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 , у тому числі суму недоотриманої пенсії з 07 жовтня 2009 року, на визначений нею банківський рахунок, який відкрито у BANK LEUMI LE-ISRAEL B.M. 12 branch: RISHON LEZION 934 account no.: НОМЕР_1 account na1me.: ANNA WEISBERG IBAN: НОМЕР_2 Swift: LUMIILITXXX.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 01 вересня 2021 року Першим апеляційним адміністративним судом винесено постанову у адміністративній справі № 360/1065/21, якою зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області поновити та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 07 жовтня 2009 року відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на підставі документів наданих позивачем, з компенсацією втрати частини доходів.

Відповідачем поновлено виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 07 жовтня 2009 року, однак виплата пенсії незаконно відбувалась на відділення поштового зв'язку в Україні та була припинена через довготривале неотримання, оскільки позивач не проживає в Україні і у неї відсутня можливість прибути сюди.

З метою сприяння відповідачу у виконанні покладених на нього обов'язків позивач відкрила рахунок, у BANK LEUMI LE-ISRAEL B.M. 12 branch: RISHON LEZION 934 account no.: НОМЕР_1 account na1me.: ANNA WEISBERG IBAN: IL460109340000002610859 Swift: LUMIILITXXX.

23 листопада 2023 року представник позивача звернувся до відповідача з підтвердженням про знаходження особи в живих та з заявою про виплату пенсії на банківський рахунок за місцем постійного проживання в Ізраїлі (нотаріально посвідчені та апостильовані).

18 грудня 2023 року отримано лист відповідача від 15 грудня 2023 року № 1200-0501-8/26148, яким відповідач відмовив у виплаті пенсійних коштів позивачу на визначений нею банківський рахунок, який відкрито у BANK LEUMI LE-ISRAEL B.M. 12 branch: RISHON LEZION 934 account no.: НОМЕР_1 account na1me.: ANNA WEISBERG IBAN: НОМЕР_2 Swift: LUMIILITXXX, стверджуючи, що на виплату пенсії позивачу буцімто розповсюджується Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596, відповідно до якого вказаний позивачем банк не належить до переліку уповноважених банків та, що позивач, яка постійно проживає в Ізраїлі, повинна не звертаючи увагу на стан свого здоров'я та прояви збройної агресії проти України, особисто приїхати в Україну для подання особистої заяви про виплату пенсії на її банківський рахунок.

З посиланням на норми статті 46 Конституції України, статей 5, 7, 8, 45, 46, 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Інструкції про порядок переказування пенсій громадянам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, та виплати пенсій пенсіонерам іноземних держав, які проживають в Україні, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 23 квітня 1999 року № 4-5 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 20 травня 2015 року № 10-1) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 червня 1999 року за № 413/3706, представник позивача просить зобов'язати відповідача виплатити на визначений позивачем банківський рахунок всі недотримані позивачем пенсійні виплати з 07 жовтня 2009 року.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позов не визнало, про що 25 липня 2024 року через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» за вхідним реєстраційним № 6047/2024 подало відзив на позовну заяву від 24 липня 2024 року № 1200-0902-7/18973, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю.

В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що 29 грудня 2020 року за вхідним № 3456/В-1200-20 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області засобами поштового зв'язку надійшло звернення представника ОСОБА_2 від 24 грудня 2020 року № 3288 щодо поновлення пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . До листа згідно з переліченими в ньому додатками додано: звернення представника за дорученням ОСОБА_2 від 24 грудня 2020 року № 3288 щодо поновлення пенсії ОСОБА_1 ; оригінал картки платника податків ОСОБА_1 від 11 грудня 2020 року; оригінал засвідчення підпису № 347/2020 від 28 липня 2020 року; оригінал апостиль від 27 жовтня 2020 року № 163184-10; оригінал довіреності від ОСОБА_1 від 28 липня 2020 року; оригінал засвідчення підпису № 348/2020 від 28 липня 2020 року; оригінал апостиль від 27 жовтня 2020 року № 163184-11; оригінал заяви ОСОБА_1 про призначення/перерахунок пенсії від 28 липня 2020 року; оригінал заяви ОСОБА_1 про витребування пенсійної справи та поновлення виплат пенсії від 28 липня 2020 року; копію засвідчення перекладу № 349/2020 від 28 липня 2020 року; копію апостиль від 27 жовтня 2020 року № 163184-12; копію перекладу посвідчення особи; копію ізраїльського посвідчення особи; копію трудової книжки без номеру від 30 грудня 1957 року.

У вищезазначеній заяві ОСОБА_1 про призначення/перерахунок пенсії від 28 липня 2020 року номеру банківського рахунку не зазначено.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2021 року у справі № 360/1065/21 у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди відмовлено у повному обсязі.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2021 року у справі № 360/1065/21 Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області зобов'язано поновити та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 07 жовтня 2009 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на підставі документів наданих позивачем, з компенсацією втрати частини доходів.

При цьому у заяві ОСОБА_1 про призначення/перерахунок пенсії від 28 липня 2020 року номеру банківського рахунку не зазначено. За цих обставин нараховану на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2021 року у справі № 360/1065/21 поточну пенсію за жовтень 2021 року нараховано для виплати ОСОБА_1 10 жовтня 2021 року у відділенні поштового зв'язку № 93302 у м. Попасна Луганської області. Пенсія до виплати нараховувалась з жовтня 2021 року по липень 2022 року включно. У зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд з 01 серпня 2022 року виплату пенсії ОСОБА_1 призупинено відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з інформацією з підсистеми ІКІС ПФУ «Звернення» ОСОБА_1 із заявою про поновлення виплати та про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заявою про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) не зверталась. Від установ банку заява про виплату пенсії або грошової допомоги також не надходила. Виплату пенсії ОСОБА_1 можливо поновити у разі подання нею заяви про поновлення виплати пенсії та заяви про виплату пенсії на поточні рахунки в уповноважених банках відповідно до пункту 10 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 року № 662) (далі - Порядок № 1596).

23 листопада 2023 року ОСОБА_3 через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України подав заяву ВЕБ-12001-Ф-С-23-280017, у якій просив перераховувати пенсію ОСОБА_1 на особистий банківський рахунок, який відкрито у BANK LEUMI LE-ISRAEL B.M. 12 branch: RISHON LEZION 934 account no.: НОМЕР_1 account name.: ANNA WEISBERG IBAN: НОМЕР_2 Swift: LUMIILITXXX, реквізити якого вказано в апостильованій особистій заяві про поновлення виплати пенсії на поточний банківський рахунок. Заяву від 23 листопада 2023 року подано в електронній формі через особистий кабінет користувача ОСОБА_3 на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, якій належить ОСОБА_3 .

Таким чином, з урахуванням приписів пункту 12 частини першої статті 1 Закону України від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги», сканована копія (в форматі PDF) заяви від 14 червня 2023 року, долучена до заяви ВЕБ-12001-Ф-С-23-280017 від 23 листопада 2023 року, надійшла через особистий кабінет ОСОБА_3 на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України та підписана з використанням кваліфікованого електронного підпису ОСОБА_3 , вважається непідписаною позивачем, а отже, не має юридичної сили та не може бути кваліфікована як волевиявлення пенсіонера на перерахунок пенсії.

Заяву від 23 листопада 2023 року зареєстровано відповідачем 24 листопада 2023 року за вхідним № 5496/8 та розглянуто відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

Листом від 15 грудня 2023 року № 1200-0501-8/26148 надано роз'яснення з порушеного у зверненні питання. Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у листі не відмовляло у виплаті пенсій ОСОБА_1 та не приймало відповідне рішення.

Оскільки позивач із заявою про виплату пенсії на банківський рахунок, відкритий в уповноваженому банку, до відповідача не зверталась, а Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у листі від 15 грудня 2023 року № 1200-0501-8/26148 не відмовляло у виплаті пенсії позивачу та не приймало відповідне рішення, позовні вимоги щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, а саме: здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 , у тому числі суму недоотриманої пенсії з 07 жовтня 2009 року, на визначений нею банківський рахунок, який відкрито у BANK LEUMI LE-ISRAEL B.M. 12 branch: RISHON LEZION 934 account no.: НОМЕР_1 account na1me.: ANNA WEISBERG IBAN: НОМЕР_2 Swift: LUMIILITXXX, за твердженням відповідача є передчасними.

Також відповідач зазначає, що позивачем пропущено строк звернення до суду з цим позовом.

З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою від 24 червня 2024 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 08 липня 2024 року про відкриття провадження в адміністративній справі вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); відмовлено у задоволенні клопотання адвоката Меламеда Вадима Борисовича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

29 серпня 2024 року від представника позивача через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» за вхідним реєстраційним № 7018/2024 надійшла відповідь на відзив на відзив від 28 серпня 2024 року № 9932.

Ухвалою від 02 вересня 2024 року залишено без розгляду відповідь на відзив від 28 серпня 2024 року № 9932, подану адвокатом Меламедом Вадимом Борисовичем в інтересах ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали судової справи у електронній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

Вайсберг Ганна (саме так зазначено в паспорті громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3 від 22 квітня 2000 року, що був дійсний до 22 квітня 2020 року через продовження дії паспорту) / Анна (саме так зазначено в картці платника податків від 11 грудня 2020 року № 801-20-00877) ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) станом на час розгляду справи перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за віком, про що свідчать рішення по пенсійній справі № 909230175307.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2021 року у справі № 360/1065/21 у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області щодо не поновлення та не виплати пенсії ОСОБА_1 протиправною, визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 13 січня 2021 року про відмову ОСОБА_1 у поновленні пенсії, зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області провести поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2001 року відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та здійснювати виплату пенсії на вказаний нею банківський рахунок з врахуванням індексації та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області коштів в сумі 100000 гривень на відшкодування моральної шкоди, відмовлено повністю.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2021 року у справі № 360/1065/21 рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2021 року у справі № 360/1065/21 скасовано та прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_3 , як представника ОСОБА_1 , задоволено частково:

- зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області поновити та виплатити ОСОБА_1 пенсію, з 07 жовтня 2009 року відповідно до Закону № 1058-IV, в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на підставі документів наданих позивачем, з компенсацією втрати частини доходів;

- в іншій частині позову відмовлено;

- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 коп.

На виконання означеного судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у вересні 2021 року поновило ОСОБА_1 виплату пенсії, нарахувало заборгованість з пенсії за період її несплати, визначивши спосіб виплати пенсії через відділення пошти, про що свідчать рішення по пенсійній справі № 909230175307 та інформація з ІКІС ПФУ: Розшифровка виплати.

23 листопада 2023 року представник позивача - адвокат Вадим Меламед через особистий кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду України звернувся з заявою, зареєстрованою за № ВЕБ-12001-Ф-С-23-280017, про виплату пенсії ОСОБА_1 на особистий банківський рахунок, який відкрито у BANK LEUMI LE-ISRAEL B.M. 12 branch: RISHON LEZION 934 account no.: НОМЕР_1 account name.: ANNA WEISBERG IBAN: НОМЕР_2 Swift: LUMIILITXXX, реквізити якого вказано в апостильованій особистій заяві про поновлення виплати пенсії на поточний банківський рахунок, яка прикладена нижче з електронним підписом.

До означеного звернення представником позивача додано скановані копії:

апостильованої заяви ОСОБА_1 від 14 червня 2023 року про виплату призначеної пенсії за місцем постійного проживання у державі Ізраїль за адресою: АДРЕСА_1 ; реквізити банку: BANK LEUMI LE-ISRAEL B.M. 12 branch: RISHON LEZION 934 account no.: НОМЕР_1 account na1me.: ANNA WEISBERG IBAN: IL460109340000002610859 Swift: LUMIILITXXX. Означеною заявою також підтверджено знаходження особи (позивача) в живих;

банківської довідки від 13 червня 2023 року про реквізити рахунку;

посвідчення адвоката України, виданого 26 липня 2017 року на ім'я ОСОБА_3 ;

ордеру серії АА № 1064341 від 30 листопада 2020 року на надання правничої (правової) допомоги ОСОБА_1 адвокатом Меламедом Вадимом Борисовичем у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду України.

На зазначені документи накладено удосконалений електронний підпис ОСОБА_3 , про що свідчить протокол створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису від 23 листопада 2023 року.

Листом від 15 грудня 2023 року № 1200-0501-8/26148 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило представника позивача про те, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Згідно з пунктом 3 частини першої статті 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, може бути зокрема ордер. Відповідно до ордеру на надання правничої (правової) допомоги, який додано до звернення, встановлено, що представник позивача має право представляти інтереси клієнтів в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду України. Щодо представництва інтересів клієнта в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області в ордері не зазначено. Звернення та додатки до нього підписані електронно-цифровим підписом представника позивача, проте кваліфікований електронний підпис ОСОБА_1 у зверненні відсутній.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

В Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (статті 1, 3 Конституції України).

Зазначені конституційні положення розвинуті в розділі II Конституції України «Права, свободи та обов'язки людини і громадянина». Тим самим право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (частина друга статті 46 Конституції України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до яких громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції.

Згідно із статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 26 червня 2014 року у справі «Суханов та Ільченко проти України» (Заяви № 68385/10 та № 71378/10) Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 1 Першого протоколу включає в себе три окремих норми: «перша норма, викладена у першому реченні першого абзацу, має загальний характер і проголошує принцип мирного володіння майном; друга норма, що міститься в другому реченні першого абзацу, стосується позбавлення власності і підпорядковує його певним умовам; третя норма, закріплена в другому абзаці, передбачає право Договірних держав, зокрема, контролювати користування власністю відповідно до загальних інтересів. Проте ці норми не є абсолютно непов'язаними між собою. Друга і третя норми стосуються конкретних випадків втручання у право на мирне володіння майном, а тому повинні тлумачитися у світлі загального принципу, закріпленого першою нормою» (параграф 30).

Щодо соціальних виплат, стаття 1 Першого протоколу не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати, мати чи ні будь-яку форму системи соціального забезпечення та обирати вид або розмір виплат за такою системою. Проте якщо Договірна держава має чинне законодавство, яке передбачає виплату як право на отримання соціальної допомоги (обумовлене попередньою сплатою внесків чи ні), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію статті 1 Першого протоколу щодо осіб, які відповідають її вимогам (параграф 31).

Зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (параграф 52).

Суд повторив, що першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (параграф 53).

У рішенні Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України» (Заяви № 23759/03 та № 37943/06) Європейський суд з прав людини зазначив, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Так, друге речення першого пункту передбачає, що позбавлення власності можливе тільки «на умовах, передбачених законом», а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення «законів». Більш того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції. Таким чином, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (параграф 50).

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно з дефініціями, наведеними у статті 1 Закону № 1058-ІV:

пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;

уповноважений банк - банк, який здійснює свою діяльність відповідно до законодавства про банки і банківську діяльність та провадить розрахунково-касові операції з коштами Пенсійного фонду.

Статтею 8 Закону № 1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 47 Закону № 1058-ІV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Отже, пенсійне законодавство України чітко регламентує, що пенсіонер має право отримувати пенсійну виплату щомісяця у строк не пізніше 25-го числа місяця, за який виплачується пенсія.

Рішенням Конституційного Суду України від 07 жовтня 2009 року № 25-рп/2009 положення пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону № 1058-ІV щодо припинення виплати пенсії на весь час проживання (перебування) пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним). Зазначені положення Закону № 1058-ІV втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Як зазначено в Рішенні № 25-рп/2009 оспорюваними нормами Закону № 1058-ІV держава, всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб, право на соціальний захист поставила в залежність від факту укладення Україною з відповідною державою міжнародного договору з питань пенсійного забезпечення. Таким чином, держава всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб, що мають право на отримання пенсії у старості, на законодавчому рівні позбавила цього права пенсіонерів у тих випадках, коли вони обрали постійним місцем проживання країну, з якою не укладено відповідного договору. Виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, в Україні чи за її межами.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 7 листопада 2013 року у справі «Пічкур проти України» (заява № 10441/06), яке набрало статусу остаточного 07 лютого 2014 року, зазначено, що право на отримання пенсії, як таке, стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункт 51 цього рішення).

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1 в редакції, чинній на час звернення представника позивача з заявою про виплату позивачу пенсії на банківський рахунок), заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал або засоби Порталу Дія) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436 (абзац другий пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1).

Відповідно до абзацу третього пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 у разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.

Заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596 (пункт 1.2 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1).

Порядком № 1596 визначено механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, у тому числі допомоги на поховання і сум пенсій, грошової допомоги, недоотриманих у зв'язку із смертю одержувача, особам, які мають право на отримання таких виплат, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (далі - органи Пенсійного фонду України) та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчого органу міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі), а у разі їх смерті - на поточні рахунки осіб, які мають право на отримання допомоги на поховання та недоотриманої суми пенсії, грошової допомоги, в уповноважених банках.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1596 уповноваженими банками є банки, визначені відповідно до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1231.

Виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до цього Порядку здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України через вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо) (далі - установи уповноважених банків) (абзац перший пункту 4 Порядку № 1596).

За приписами абзацу першого пункту 6 Порядку № 1596 одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.

Згідно з пунктами 8, 9 Порядку № 1596 поточні рахунки одержувачам відкриваються уповноваженими банками згідно з вимогами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті. Між уповноваженим банком і одержувачем укладається договір банківського рахунка. Положеннями договору не можуть погіршуватися умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені цим Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї із сторін. У разі відкриття поточного рахунка за зверненням органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення одержувач повинен укласти договір банківського рахунка із зазначеним у заяві уповноваженим банком.

Пунктом 10 Порядку № 1596 визначено:

заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України (абзац перший);

заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органом соціального захисту населення через установи уповноваженого банку, зокрема, в електронній формі з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, одержувача та уповноваженого працівника банку (абзац другий);

заява приймається за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з'ясування місця її проживання, та реєструється в установленому порядку (абзац третій);

у разі отримання від одержувача заяви про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка орган Пенсійного фонду України або орган соціального захисту населення інформує одержувача про необхідність укладення договору банківського рахунка із зазначеним у заяві уповноваженим банком (абзац четвертий);

органи Пенсійного фонду України та органи соціального захисту населення формують перелік одержувачів на підставі отриманих заяв про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка та разом із необхідними для відкриття поточних рахунків таким особам документами та відомостями, визначеними нормативно-правовими актами Національного банку, подають його відповідному уповноваженому банку у строки, визначені у договорі, але не пізніше ніж через п'ять робочих днів з дати прийняття документів (абзац п'ятий);

уповноважений банк може відмовити у відкритті поточного рахунка одержувачу з підстав, визначених законодавством та/або нормативно-правовими актами Національного банку, або у разі надання не в повному обсязі та/або недостовірної інформації чи документів, що містять недостовірну/неправдиву інформацію, та/або будь-яких інших відомостей, необхідних уповноваженому банку для відкриття поточного рахунка згідно з вимогами законодавства та/або нормативно-правових актів Національного банку, про що повідомляє відповідному органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення із зазначенням причин відмови у відкритті рахунка для інформування одержувача або подання відсутньої/уточнювальної інформації, відсутніх відомостей та/або документів (абзац шостий);

уповноважений банк щомісяця не пізніше 20 числа подає органам Пенсійного фонду України або органам соціального захисту населення перелік відкритих за зверненнями органів Пенсійного фонду України та органів соціального захисту населення поточних рахунків одержувачам із зазначенням номерів таких рахунків та інформації про укладення договорів банківського рахунка з одержувачами, а в разі відмови у відкритті поточного рахунка - інформацію про причину відмови (абзац сьомий);

заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису (абзац восьмий).

Отже, підставою для виплати пенсії через поточні рахунки в банках є заява про виплату пенсії або грошової допомоги, яка може бути подана пенсійному органу відповідно до пункту 10 Порядку № 1596 трьома шляхами: або особисто пенсіонером до органу Пенсійного фонду, або до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису, або від установи уповноваженого банку, а органи Пенсійного фонду України уповноважені здійснювати виплату пенсії через поточні рахунки в банках у разі наявності заяви про виплату пенсії або грошової допомоги (бланк якої є Додатком № 1 до Порядку № 1596).

Як встановлено судом заявою від 14 червня 2023 року позивач просила здійснювати перерахування її пенсії на особистий банківський рахунок, який відкрито у BANK LEUMI LE-ISRAEL B.M. 12 branch: RISHON LEZION 934 account no.: НОМЕР_1 account na1me.: ANNA WEISBERG IBAN: НОМЕР_2 Swift: LUMIILITXXX.

Суд зазначає, що Порядок № 1596 чітко визначає те, що поточні рахунки одержувачам пенсії відкриваються уповноваженими банками згідно з вимогами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку України, що регулюють порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті.

З цього слідує, що одержувач соціальної виплати у разі виявлення бажання отримувати її на банківський рахунок за загальним правилом повинен відкрити його в одному із уповноважених банків України, критерії до яких визначені Порядком відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1231 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2019 року № 1151).

В постанові від 24 липня 2023 року у справі № 280/6637/22 (пункт 56) Верховний Суд виснував, що проведення виплати пенсії громадянам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, є можливим шляхом здійснення перерахунку пенсії на діючі карткові рахунки, відкриті в українських банках. При цьому, відповідну заяву із зазначенням реквізитів рахунку може подавати представник пенсіонера за довіреністю. Особиста присутність пенсіонера під час подання такої заяви чинним законодавством не вимагається.

Водночас, суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази, що ОСОБА_1 має відкритий рахунок у будь-якій валюті в одному із уповноважених банків (банку України) для виплати їй пенсії.

Щодо доводів представника позивача про необхідність застосування до спірних правовідносин положень Інструкції про порядок переказування пенсій громадянам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, та виплати пенсій пенсіонерам іноземних держав, які проживають в Україні, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 23 квітня 1999 року № 4-5 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 20 травня 2015 року № 10-1) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 червня 1999 року № 413/3706 (далі - Інструкція № 4-5), яка визначає порядок переказування пенсій громадянам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, та виплати пенсій пенсіонерам іноземних держав, які проживають в Україні, суд зазначає таке.

За змістом пункту 1.2. розділу І «Загальні положення» Інструкції № 4-5 згідно з цією Інструкцією переказування пенсій за кордон, в тому числі по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, та виплата пенсій пенсіонерам іноземних держав, які проживають в Україні, здійснюються на підставі міжнародних договорів (угод) у галузі соціального (пенсійного) забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - міжнародні договори), та законодавства України щодо виплати пенсій у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон.

Відповідно до пункту 1.3. розділу І «Загальні положення» Інструкції № 4-5 переказування пенсій за кордон здійснюється Пенсійним фондом України (далі - Фонд) через публічне акціонерне товариство «Державний експортно-імпортний банк України» (далі - уповноважений банк), якщо інше не передбачено міжнародними договорами.

За приписами пункту 1.5. розділу І «Загальні положення» Інструкції № 4-5 пенсії, призначені в Україні до виїзду на постійне проживання за кордон, виплачуються відповідно до законодавства про пенсійне забезпечення. Переказування пенсій здійснюється з дня припинення їх виплати в Україні, якщо інше не передбачено міжнародними договорами. Нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії.

У разі виїзду з України пенсіонера на постійне місце проживання за кордон головні управління Фонду на запит структурного підрозділу з питань міжнародного співробітництва надсилають пенсійну справу з розпорядженнями про перерахунки пенсії станом на дату надсилання пенсійної справи, довідку-атестат про дату припинення виплати пенсії та документи, які підтверджують зняття з реєстраційного обліку за місцем постійного проживання в Україні у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, якщо інше не передбачено міжнародними договорами. У разі призначення частини пенсії відповідно до міжнародного договору головне управління Фонду надсилає пенсійну справу та відповідні формуляри структурному підрозділу з питань міжнародного співробітництва. Після надходження пенсійної справи з усіма необхідними документами структурний підрозділ з питань міжнародного співробітництва готує розпорядження про переказування пенсії за кордон і подає його керівництву Фонду для затвердження (пункт 2.1. розділу ІІ «Порядок переказу пенсій за кордон» Інструкції № 4-5).

Приписами пункту 2.2. розділу ІІ «Порядок переказу пенсій за кордон» Інструкції № 4-5 визначено, що на підставі розпорядження, прийнятого відповідно до пункту 2.1 цього розділу, структурний підрозділ з питань міжнародного співробітництва відкриває особовий рахунок одержувача пенсії (додаток 1), про що робиться позначка в розпорядженні. Оформлені особові рахунки реєструються в книзі-реєстрі пенсійних справ і особових рахунків (далі - книга-реєстр). Під час реєстрації особовому рахунку і пенсійній справі одержувача пенсії присвоюється один і той самий номер у вигляді шестизначного числа. Структура номера така: перша цифра - один, наступні п'ять - порядковий номер, що відповідає номеру реєстрації в книзі-реєстрі. В особових рахунках щокварталу зазначається розмір пенсії в національній валюті України та розмір пенсії до виплати в іноземній валюті та дата перерахування коштів. Правильність заповнення особового рахунку перевіряється уповноваженим працівником структурного підрозділу з питань міжнародного співробітництва відповідно до розподілу посадових обов'язків, завіряється його підписом та підписом працівника, відповідального за ведення особового рахунку.

За змістом пункту 2.3. розділу ІІ «Порядок переказу пенсій за кордон» Інструкції № 4-5 на підставі особових рахунків структурний підрозділ з питань міжнародного співробітництва складає відомості на виплату пенсій (додаток 2) із зазначенням розміру пенсії в національній валюті України та розміру пенсії до виплати в іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України, на дату складання такої відомості. Відомість складається в чотирьох примірниках і підписується заступником Голови правління Фонду і начальником структурного підрозділу з питань міжнародного співробітництва та засвідчується печаткою. Два примірники відомостей надсилаються до органу, який здійснює виплату пенсій в іноземній державі, третій примірник передається структурному підрозділу Фонду, відповідальному за фінансування виплати пенсій, а четвертий - зберігається в структурному підрозділі з питань міжнародного співробітництва. На третьому та четвертому примірниках проставляється дата передання відомості до структурного підрозділу Фонду, відповідального за фінансування виплати пенсій. У разі переказу пенсії безпосередньо на особистий рахунок пенсіонера в банку відомість складається в двох примірниках, один з яких передається структурному підрозділу Фонду, відповідальному за фінансування виплати пенсій, із зазначенням дати передання відомостей, другий - залишається в структурному підрозділі з питань міжнародного співробітництва.

Кошти на виплату пенсій переказуються платіжним дорученням в іноземній валюті. Після надходження до структурного підрозділу з питань міжнародного співробітництва звіту іноземної установи про виплату пенсій (строк його подання передбачено відповідними угодами) в особових рахунках пенсіонерів робляться відповідні позначки. У разі переказу пенсії на особистий рахунок пенсіонера в банку в особовому рахунку, який знаходиться в структурному підрозділі з питань міжнародного співробітництва, робиться відповідна позначка про її виплату (на підставі платіжного доручення) (пункт 2.4., абзаци перший, другий пункту 2.5. розділу ІІ «Порядок переказу пенсій за кордон» Інструкції № 4-5).

Системний аналіз вищенаведених положень доводить, що виплата пенсії громадянам України за кордон можлива за наявності міжнародних договорів (угод) у галузі соціального (пенсійного) забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та законодавства України щодо виплати пенсій у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон.

При цьому, за визначеною процедурою у разі виїзду з України пенсіонера на постійне місце проживання за кордон головні управління Фонду на запит структурного підрозділу з питань міжнародного співробітництва надсилають пенсійну справу з відповідними документами пенсіонера, а структурний підрозділ з питань міжнародного співробітництва Пенсійного фонду України в подальшому вчиняє дії щодо визначення підстав для перерахування пенсії за кордон.

Позивач постійно проживає в державі Ізраїль, з якою Україна не укладала міжнародних договорів (угод) у галузі соціального (пенсійного) забезпечення.

Матеріали справи не містять доказів направлення пенсійної справи позивача до структурного підрозділу з питань міжнародного співробітництва Пенсійного фонду України, у той час як можливість здійснення перерахування пенсії за кордон на підставі Інструкції № 4-5 може бути реалізована щонайменше за умови, коли матеріали пенсійної справи направлені головним управлінням Пенсійного фонду України до структурного підрозділу з питань міжнародного співробітництва Пенсійного фонду України, який в подальшому і здійснює погоджувальні дії з приводу нарахування та перерахунку коштів пенсіонеру за кордон у зв'язку із постійним його проживанням у відповідній державі.

Навпаки матеріалами справи підтверджено факт перебування позивача на обліку та отримання ним пенсії у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про неможливість застосування у спірних правовідносинах положень Інструкції № 4-5, оскільки згідно з наявними в матеріалах доказами умови застосування вказаної Інструкції відсутні.

На позивача розповсюджується дія Порядку № 1596 і рахунок для переказу пенсії має бути відкрито в уповноваженому банку держави України, а не Ізраїлю.

Щодо наявності у представника позивача - ОСОБА_3 повноважень для звернення до відповідача з заявою про виплату пенсії на визначений позивачем банківський рахунок у банку держави Ізраїль, а саме підписання та подання цієї заяви власним удосконаленим електронним підписом, суд зазначає таке.

Суд зазначає, що жоден з пунктів Порядку № 22-1 не містить обов'язку пенсіонера звертатись із заявою про виплату пенсії на банківський рахунок особисто. Вжитий у пункті 1.1 Порядку № 22-1 термін заявник, дає підстави стверджувати, що таким заявником може бути і представник за довіреністю.

Разом з цим, судом встановлено, що під час подачі спірної заяви представник позивача - ОСОБА_3 довіреність на представництво інтересів ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області не надавав.

Окрім того, й ордером серії АА № 1064341 від 30 листопада 2020 року на надання правничої (правової) допомоги, який представник позивача додав до заяви, ОСОБА_1 уповноважила адвоката Меламеда Вадима Борисовича на своє представництво у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду України. Повноваженнями на звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області позивач адвоката ОСОБА_3 не наділяла.

З наданої відповідачем заяви про поновлення виплати пенсії від 24 грудня 2020 року № 3288 та доданих до неї документів, що є в пенсійній справі, судом встановлено, що довіреністю від 28 липня 2020 року ОСОБА_1 серед іншого уповноважила Меламеда Вадима бути її представником з усіма необхідними для того повноваженнями, зокрема, в органах Пенсійного фонду України по всім без винятку питанням, що стосуються реалізації (у т.ч. оформлення) та захисту її прав на соціальне і пенсійне забезпечення, зокрема, але не виключно - призначення, поновлення, нарахування, перерахування, отримання належних їй соціальних, пенсійних та будь-яких інших виплат, компенсацій, пільг, тощо.

Поряд із цим, ця довіреність видана строком на три роки та є чинною до 28 липня 2023 року, якщо не буде скасована, у встановленому законом порядку, раніше зазначеної дати, про що представники будуть повідомленні у письмовій формі.

Отже, станом на дату подання заяви про виплату пенсії на банківський рахунок - 23 листопада 2023 року у адвоката Меламеда Вадима Борисовича за довіреністю від 28 липня 2020 року були відсутні повноваження на представництво позивача в органах Пенсійного фонду України. Нової довіреності на представництво позивача зокрема у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області до заяви про виплату пенсії на банківський рахунок не додано.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області правомірно не здійснило переведення виплати пенсії на особистий банківський рахунок позивача, який відкрито у BANK LEUMI LE-ISRAEL B.M. 12 branch: RISHON LEZION 934 account no.: НОМЕР_1 account na1me.: ANNA WEISBERG IBAN: НОМЕР_2 Swift: LUMIILITXXX, а отже, оскаржувана бездіяльність відповідача у спірних правовідносинах відсутня.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані і у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Надаючи оцінку твердженням відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, суд виходить з такого.

Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).

Відповідно до частини першої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Судом встановлено, що лист Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 15 грудня 2023 року № 1200-0501-8/26148, яким представнику позивача надано відповідь на його звернення від 23 листопада 2023 року за № ВЕБ-12001-Ф-С-23-280017, направлений простою кореспонденцією на адресу адвоката Меламеда Вадима 24 грудня 2023 року, про що свідчить відбиток календарного штемпеля на поштовому конверті, в якому направлено лист-відповідь.

До суду з цим позовом представник позивача звернувся 17 червня 2024 року шляхом використання підсистеми (модуля) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд», тобто з дотриманням шестимісячного строку.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання цього позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 133, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), поданого в її інтересах адвокатом Меламедом Вадимом Борисовичем, до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська