06 вересня 2024 року справа № 580/4145/24
провадження № 2-іс/340/49/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Черкаського окружного адміністративного суду (далі - Суд) про визнання протиправним і скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернулася до суду зі заявою до Суду про визнання протиправним і скасування наказу від 24 січня 2024 року №13-О, яким зменшено розмір надбавки за вислугу років з 50% до 30% посадового окладу.
Водночас просила суд зобов'язати відповідача перерахувати надбавку за вислугу років з 01 січня 2024 року і виплатити заборгованість.
Пояснила, що правила визначення розміру надбавки за вислугу років встановленні виключно Законом України «Про державну службу» (далі - Закон).
Зазначила, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі - Закон 2) не можуть регулюватися спірні правовідносини, а, тим більше, зменшувати обсяг набутого права.
Стверджує, що застосування норм Закону 2 порушило приписи статті 58 Конституції України.
Відповідач заперечив щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.62-63).
Пояснив, що діяв в межах приписів Закону 2, котрий прийнято під час дії воєнного стану.
04 червня 2024 року суд відкрив спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.57-58).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про відмову у задоволені позову з таких підстав.
Встановленні обставини і факти, що стали підставами звернення до суду.
Так, позивач обіймає посаду начальника відділу організаційного забезпечення та контролю (канцелярія) Суду з 24 квітня 2008 року.
З 01 травня 2022 року присвоєно 3 ранг державного службовця (а.с.43).
На 31 грудня 2023 року розмір надбавки за вислугу років становив 50% посадового окладу (а.с.35-37).
24 січня 2024 року відповідач прийняв наказ №13-О, яким встановив позивачу розмір надбавки за вислугу років з 01 числа того ж місяця і року у 30% посадового окладу (а.с.39-40).
Стаж державної служби складає 31 рік 03 місяці 29 днів на 01 січня 2024 року (а.с.39-40).
Позов подано до суду 24 квітня 2024 року (а.с.44).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, строк звернення до суду непропущений.
Так, приписами частини 2 статті 233 КЗпП України встановлено, що зі заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116).
Отже, 3-ох місячний строк звернення до суду стосовно виплати працедавцем коштів бере відлік з дня звільнення.
Під час дії трудових відносин обов'язок працедавця виплатити заробітну плату не може бути обмежено жодним строком.
При звільненні працівник має право на усі виплати зі заробітної плати, які набув під час дії трудового договору.
Строк звернення до суду у 3 місяці не є строком, зі спливом якого працедавець звільняється від обов'язку провести повний розрахунок при звільненні, навіть, якщо заборгованість виникла за періоди, що мали місце за 3 і більше місяців до дня звільнення.
24 лютого 2022 року Президентом України прийнято Указ №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (далі - Указ).
Відповідно до пункту 1 Указу введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 12 серпня 2022 року №573/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 06 лютого 2023 року №58/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 01 травня 2023 року №254/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 26 липня 2023 року №451/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 06 листопада 2023 року №734/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 05 лютого 2024 року №49/2024 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 06 травня 2024 року №271/2024 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 23 липня 2024 року №469/2024 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.
Отже, воєнний стан діє з 24 лютого 2022 року.
Приписами частини 1 статті 52 Закону встановлено, що надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.
Приписами частини 1 статті 22 Закону 2 визначено, що у 2024 році для всіх категорій працівників установ, закладів та організацій бюджетної сфери, державних органів розмір заробітної плати (грошового забезпечення) може змінюватися виключно в межах бюджетних призначень на оплату праці, передбачених у державному бюджеті.
Приписами пункту 12 Прикінцевих положень Закону 2 передбачено, що у 2024 році заробітна плата державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з посадового окладу, надбавки за ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, місячної або квартальної премії, компенсації за додаткове навантаження та за вакантною посадою, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших доплат, передбачених законами України.
Надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.
Отже, приписами Закону 2 упродовж 2024 року зменшено розмір надбавки за вислугу років для осіб, які прийнятті на роботу до 01 січня 2024 року.
Таке зменшення - зменшення витрат Державного бюджету України на оплату праці під час дії воєнного стану, що пояснюється перерозподілом коштів на потребу фінансування витрат Міністерства оборони України стосовно захисту країни від посягань агресора.
Рішення законодавця стосовно зменшення фонду оплати праці державних службовців прийнято через два роки після введення в дію воєнного стану і є об'єктивно необхідним для існування держави.
Приписи Закону 2 узгоджуються з положеннями Основного Закону.
Так, приписами частини 2 статті 64 Конституції України встановлено, що в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Приписами частин 1 і 4 статті 43 Основного Закону визначено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Отже, в умовах воєнного стану можуть встановлювати окремі обмеження конституційного права на працю.
Таке обмеження має мати строк, що не виходить за межі дії воєнного стану.
Встановлення обмеження права на працю відповідає цим вимогам, так як діє упродовж року, протягом якого законодавець щоразу продовжує строк дії воєнного стану.
Положеннями частини 1 статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Приписи Закону 2 набрали чинності з 01 січня 2024 року і не регулюють правовідносини, які виникли до цієї дати (не встановлюють правила виплати заробітної плати до 01 січня 2024 року).
Тому обмеження права на працю не суперечить положенням частини 1 статті 58 Основного Закону.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про правомірність наказу Суду відносно позивача.
Отже, у задоволені позову належить відмовити.
Сторони не понесли судових витрат (а.с.57-58).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у задоволені позову.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ