Рішення від 06.09.2024 по справі 320/42080/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2024 року м. Київ № 320/42080/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Шевченко А.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання протиправними та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» (далі - позивач, ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ») через свого представника - адвоката ОСОБА_1 звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (далі- відповідач), в якому просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_2 ) про відхилення пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» у публічній закупівлі, що оголошена за ідентифікатором № UA-2024-08-07-011840-a, оформлене протокольним рішенням (протоколом) уповноваженої особи Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 03.09.2024 № 795.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справа передана на розгляд судді Шевченко А.В. 05.09.2024 (зареєстрована у системі Електронний суд 04.09.2024) о 14:08.

Ухвалою суду від 05.09.2024 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, з урахуванням особливостей розгляду даної категорії справ, передбачених статтею 282 Кодексу адміністративного судочинства України; призначено судове засідання на 06.09.2024 об 11:30.

У судове засідання, призначене на 06.09.2024 з'явилися повноважні представники позивача та відповідача.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, з підстав викладених в позовній заяві, просив суд їх задовольнити.

Відповідач просив відмовити у задоволенні позову, проти позовних вимог заперечував з підстав, викладених у відзиві.

Згідно з протокольною ухвалою від 06.09.2024, відповідно до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на думку позивача, відповідачем протиправно та безпідставно відхилено його тендерну пропозицію, як учасника із найвигіднішою ціною за процедурою спрощеної закупівлі.

Позивач вважає, що замовник в оскаржуваному рішенні про відхилення тендерної пропозиції позивача не навів обґрунтування невідповідності поданої позивачем Декларації виробника № 2006/26-8 умовам, визначеним в Оголошенні, та яким саме умовам Оголошення не відповідала Декларація, не вказує що саме є порушенням.

Вважає, що виконав умови Додатку №2 до оголошення, оскільки надав сканований оригінал в кольоровому вигляді Декларації виробника № 2006/26-8 (або офіційного представника виробника або імпортера продукції на території України) або сертифікату якості на запропонований товар, що підтверджують відповідність товару Технічним вимогам.

Відтак, позивач вважає, що рішення Відповідача про відхилення пропозиції Позивача в цій частині не відповідає критеріям обґрунтованості та об'єктивності, є дискримінаційним та не містить зазначення підстав, за яких Відповідач вирішив прийняти саме таке рішення.

У якості іншої підстави позову позивач вказує, що замовник дійшов необґрунтованого висновку, що у довідці, що містить технічну специфікацію запропонованого товару, а саме у стовпчику № 7 за порядком у графі «Технічні характеристики запропонованого товару», має бути зазначена також інформація про фасування, пакування, маркування та строк придатності відповідно до оголошення, адже таку вимогу, як стверджує позивач, Оголошення не містить, а позивач на виконання вимог Додатку 2 до Оголошення у складі тендерної пропозиції надав сканований оригінал в кольоровому вигляді детального конкретизованого опису основних характеристик товару, де зазначив серед іншого інформацію про фасування , пакування, маркування та строк придатності відповідно до оголошення що вказує на те, що Замовник в будь-якому випадку мав об'єктивну можливість встановити, що тендерна пропозиція Позивача містить відповідну інформацію.

Також позивач вказує, що рішення Замовника про відхилення тендерної пропозиції Позивача не відповідає критерію «пропорційності», оскільки відхилення тендерної пропозиції Позивача, до якості товару якого у Замовника відсутні зауваження, не матиме наслідком досягнення справедливого балансу між інтересами держави, що зводяться до інтересів військовослужбовців Національної гвардії України на отримання якісного харчування та ефективного використання бюджетних коштів, тобто інтересу держави отримати якісний товар за якомога нижчою ціною, та публічними інтересами.

Відтак, зазначає, що у відповідача були відсутні підстави для відхилення тендерної пропозиції учасника ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ», оскільки та відповідала всім умовам, визначеним в Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, отже вважає рішення відповідача протиправним та просить скасувати його.

Відповідачем через систему Електронний суд 05.09.2024 було подано до суду відзив, в якому проти позовних вимог заперечував, просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування відзиву представником відповідача зазначено, що тендерна пропозиція учасника не відповідала умовам, визначеним в Оголошенні.

Відповідач зазначає, що Додатком 2 до Оголошення, замовник встановив основні характеристики Консерв м'ясних «м'ясо курей у власному соку», зокрема: «Предмет закупівлі - КОНСЕРВИ М'ЯСНІ «М'ЯСО КУРЕЙ У ВЛАСНОМУ СОКУ» - повинні відповідати нормативному документу на цей вид продукції (предмет закупівлі): ДСТУ 7681:2015 «Консерви м'ясні. М'ясо птиці у власному соку. Технічні умови» та Технічному опису (Додаток №2 до Договору). Предмет закупівлі (харчовий продукт) повинен відповідати вимогам законодавства України про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, наказу МОЗ України від 13.05.2013 № 368 «Про затвердження Державних гігієнічних правил і норм «Регламент максимальних рівнів окремих забруднюючих речовин у харчових продуктах», а також виданих відповідно до них нормативно-правових актів. Консерви повинні бути фасовані у банки відповідно з ДСТУ 7771:2015. Маса нетто консервів в банках повинна бути 250-525 г. Консерви повинні бути упаковані в ящики з гофрованого картону згідно з ДСТУГОСТ 9142:2019 (ГОСТ 9142-2014, IDT). Маркування тари повинно було згідно з чинними нормативно-правовими актами та нормативними документами, а також відповідати Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» № 2639-VIII від 06.12.2018 та вимогам ДСТУ 7681:2015. Строк придатності консервів м'ясних «М'ясо курей у власному соку» на момент переходу права власності від переможця закупівлі до замовника повинен складати не менше ніж 22 місяці.»

Відтак, як стверджує відповідач, у зв'язку з тим, що позивач у технічній специфікації на Товар зазначив у розділі Технічні характеристики запропонованого товару (Згідно з ДСТУ 7681:2015 є підстави вважати, що тара не відповідатиме ДСТУ 7771:2015, а пакування не відповідатиме ДСТУ ГОСТ 9142:2019.

Відповідач посилається на пункт 43 Особливостей та вказує, що даний пункт містить вичерпний перелік виключень щодо поняття «невідповідність в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерній пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією», до якого не входять, зокрема, випадки відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції.

Окрім цього, відповідач вказує, що пропозиція позивача була відхилена з огляду на відсутність у його тендерній пропозиції належного та достовірного оригіналу в кольоровому вигляді технічної специфікації на Товар, що підтверджують відповідність товару Технічним вимогам.

Отже, на думку відповідача позовні вимоги є не обґрунтованими, оскільки рішення про відхилення тендерної пропозиції учасника було прийнято правомірно, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Статтею 282 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено особливості провадження у справах щодо гарантованого забезпечення потреб оборони. Так, позовна заява щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності державного замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про оборонні закупівлі», крім спорів, пов'язаних з укладенням державного контракту (договору) про закупівлю з переможцем спрощених торгів із застосуванням електронної системи закупівель, а також зміною, розірванням і виконанням державних контрактів (договорів) про закупівлю, може бути подана протягом десяти робочих днів з дня, коли особа мала дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк з дня надходження позовної заяви.

Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України 07.08.2024 на веб-порталі Уповноваженого органу PROZORRO було оприлюднено Оголошення про проведення спрощеної закупівлі на закупівлю Консерви м'ясні «М'ясо курей у власному соку», код ДК 021:2015: 15130000-8 М'ясопродукти, (далі - Оголошення), затверджене протокольним рішенням (протоколом) уповноваженої особи Військової частини НОМЕР_1 НГУ від 07.08.2024 № 689.

Інформація про закупівлю розміщена в електронній системі закупівель PROZORRO за посиланням: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2024-08-07-011840-a. Унікальний номер оголошення про проведення спрощеної закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель: UA-2024-08-07-011840-a.

Відповідно до пункту 2 Оголошення, назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності): Консерви м'ясні «М'ясо курей у власному соку», код ДК 021:2015: 15130000-8 М'ясопродукти.

Згідно з пунктом 3 Оголошення, інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі- значиться згідно Додатку 1 та Додатку 2.

Відповідно до пункту 10 Оголошення, ціна - єдиний критерій оцінки, питома вага критерію 100 %. Найбільш економічно вигідною пропозицією буде вважатися пропозиція з найнижчою ціною. Оцінка пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, шляхом застосування електронного аукціону. До початку проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично розкривається інформація про ціну та перелік усіх цін пропозицій, розташованих у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників.

Згідно з Реєстром отриманих тендерних пропозицій, для участі у спрощеній закупівлі UA-2024-08-07-011840-a подали тендерні пропозиції наступні учасники: ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» , Консорціум «Юнайтед Фуд Груп», ТОВ «Вітрігруп».

За наслідками електронного аукціону учасниками процедури закупівлі подано остаточну пропозицію в розмірі : ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» - 17 766 000,00 грн.; Консорціум «Юнайтед Фуд Груп» - 18 750 000,00 грн.; ТОВ «Вітрігруп» - 20 079 000,00 грн.

За результатами оцінки, пропозиція учасника ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ», визначена електронною системою закупівель найбільш економічно вигідною.

Відповідно до протокольного рішення уповноваженої особи Військової частини НОМЕР_1 НГУ від 03.09.2024 № 795, пропозицію ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» щодо закупівлі Консерви м'ясні «М'ясо курей у власному соку», код ДК 021:2015 15130000- 8 М'ясопродукти, відхилено відповідно до пункту 1 частини тринадцятої статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі».

В якості підстав прийнятого рішення в протоколі зазначено:

« 1. На виконання вимог пункту 5 Додаток 2 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, Учасник у складі своєї пропозиції надав Декларацію від виробника № 2006/26-8, 26.08.2024 18:01 (Декларація (М'ясо курей).pdf), де зазначив дату відвантаження 14.08.2024, а дату виготовлення товару 10.07.2024.

2. На виконання вимог Додатку 2 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, Учасник у складі пропозиції повинен надати довідку, що містить технічну специфікацію запропонованого товару за наступною формою 26.08.2024 17:40 (29 Опис предмета закупівлі.pdf), де зазначив у розділі Технічні характеристики запропонованого товару (Згідно з ДСТУ 7681:2015), що не є конкретизованою характеристикою запропонованого товару Учасником відповідно до предмета закупівлі, так як має містити повну інформацію про фасування, пакування, маркування та строк придатності відповідно до оголошення: “Консерви повинні бути фасовані у банки відповідно з ДСТУ 7771:2015. Маса нетто консервів в банках повинна бути 250-525 г.

Консерви повинні бути упаковані в ящики з гофрованого картону згідно з ДСТУ ГОСТ 9142:2019 (ГОСТ 9142-2014, IDT).

Маркування тари повинно було згідно з чинними нормативно-правовими актами та нормативними документами, а також відповідати Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» №2639-VIII від 06.12.2018 та вимогам ДСТУ 7681:2015.

Строк придатності консервів м'ясних «М'ясо курей у власному соку» на момент переходу права власності від переможця закупівлі до замовника повинен складати не менше ніж 22 місяці ».

Не погоджуючись з рішенням про відхилення пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» у публічній закупівлі, як з таким, що прийнято протиправно та із порушенням законодавства про закупівлі, позивач звернувся із позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходив із наступного.

Порядок, засади планування та особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони регулюється Законом України «Про оборонні закупівлі» та Законом України «Про публічні закупівлі».

Частиною першою статті 2 Закону України «Про обороні закупівлі» визначено, що цей Закон застосовується за умови, що:

вартість предмета закупівлі для товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, для робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони - 1,5 мільйона гривень, до визначених цим Законом державних замовників, які здійснюють оборонні закупівлі;

закупівля товарів, робіт і послуг оборонного призначення містить відомості, що становлять державну таємницю, а також у разі закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями незалежно від вартості такої закупівлі.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про оборонні закупівлі» оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.

Стаття 7 Закону України «Про обороні закупівлі» встановлює, що державний замовник здійснює планування оборонних закупівель, на підставі чого:

формує пропозиції до зведеного трирічного плану закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями відповідно до державних програм та надсилає їх до головного органу у сфері планування оборонних закупівель у встановлений зазначеним органом строк;

складає та затверджує трирічний та річний плани закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, вносить зміни до них. Ці плани та зміни до них попередньо погоджуються з комітетом Верховної Ради України, до повноважень якого належать питання національної безпеки, оборони та розвідки;

організовує та здійснює закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення;

подає звіти про результати здійснення закупівель, укладання та виконання державних контрактів (договорів) головному органу у сфері планування оборонних закупівель, у визначений ним строк;

укладає договори про закупівлю та державні контракти (договори), у тому числі за імпортом;

забезпечує оплату відповідно до умов державних контрактів (договорів), у тому числі попередню оплату (авансування);

надає виконавцям державних контрактів (договорів) технічну специфікацію;

організовує випробування (державні, міжвідомчі, визначальні відомчі та інші випробування державного замовника, а у разі необхідності - сертифікацію) зразків озброєння, військової та спеціальної техніки, приймає їх на озброєння (використання), постачання, допускає до експлуатації;

бере участь у випробуваннях макетних, дослідних та серійних зразків (комплексів, систем) озброєння, військової та спеціальної техніки, матеріалів і комплектуючих виробів;

здійснює оцінювання наданої учасником відбору інформації щодо вартості життєвого циклу товарів оборонного призначення;

проводить оцінювання відповідності та визначає способи гарантування відповідності товарів, робіт і послуг оборонного призначення встановленим вимогам державного замовника;

проводить ідентифікацію та аналіз ризиків щодо товарів, робіт і послуг оборонного призначення та учасників відбору, а також безпосередньо або через закупівельну організацію подає запити на здійснення державного гарантування якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення у визначеному ним порядку;

здійснює контроль якості товарів, робіт і послуг у разі встановлення їх відповідності вимогам законодавства та умовам державних контрактів (договорів) - забезпечує їх приймання;

затверджує технічну документацію на виробництво товарів оборонного призначення, замовником яких він є;

здійснює облік результатів науково-технічної діяльності, отриманих під час здійснення оборонних закупівель за рахунок або із залученням коштів державного бюджету;

здійснює ідентифікацію предметів закупівлі та готує вихідні дані для їх кодифікації;

звітує перед спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики про укладення державних контрактів (договорів), результати їх виконання, використання бюджетних коштів;

здійснює перегляд ціни державного контракту (договору) за обґрунтованими пропозиціями виконавців у разі істотних змін фінансово-економічних та технічних умов виконання такого контракту (договору);

має право уповноважувати та в установленому законодавством порядку надавати відповідні довіреності суб'єкту господарювання, який належить до сфери його управління і якому надане право здійснювати закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення за імпортом, укладати державні контракти (договори) за імпортом виключно для забезпечення власних потреб;

веде реєстр конструкторської документації на озброєння, військову та спеціальну техніку, державним замовником яких він є;

здійснює міжнародне співробітництво у сфері оборонних закупівель;

взаємодіє з органами державної влади та громадськими організаціями щодо запобігання проявам корупції у сфері оборонних закупівель;

здійснює контроль витрат виконавця державного контракту (договору) у разі закупівлі у єдиного виконавця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 №1275 затверджено Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (надалі за текстом - Особливості).

Пунктами 1-8 Особливостей визначено, що ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.

Державні замовники здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.

Зведений трирічний план закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями не складається та не подається на затвердження Кабінетові Міністрів України. Пропозиції до проекту зведеного трирічного плану закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями подаються державними замовниками Мінстратегпрому протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Трирічний план закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення не складається та не затверджується.

Подання та оприлюднення інформації, передбаченої частинами другою та третьою статті 15 Закону України Про оборонні закупівлі, здійснюється протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування правового режиму воєнного стану в Україні.

Для планування закупівель та звітування про їх здійснення відповідно до цих особливостей рішеннями державних замовників, що здійснюють такі закупівлі, визначаються переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг.

Відповідальною за організацію та проведення оборонних закупівель може бути уповноважена особа/інша особа державного замовника та/або колегіальний орган, що утворюється державним замовником та складається не менше ніж із трьох осіб такого державного замовника. Порядок організації діяльності такого колегіального органу визначається державним замовником.

Державні замовники здійснюють закупівлі товарів (крім товарів, визначених у додатку 1), робіт і послуг без застосування видів (процедур) закупівель, визначених Законами України Про оборонні закупівлі та Про публічні закупівлі.

Державні контракти (договори), крім тих, що укладаються із застосуванням рамкової угоди для потреб оборони, передбаченої цими особливостями, укладаються державними замовниками з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022р. №335 «Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану» (Офіційний вісник України, 2022р., № 26, ст. 1419).

Під час здійснення закупівель товарів, робіт і послуг (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) державний замовник готує оголошення про закупівлю, в якому зазначається інформація згідно з додатком 2, та надсилає його для оприлюднення відповідно до пункту 1 частини третьої статті 30 Закону №808-ІХ.

Придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», в електронній системі закупівель.

Під час здійснення закупівель державні замовники визначають предмет закупівлі відповідно до вимог Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 №708.

Отже, на період дії правового режиму воєнного стану застосовуються приписи статті 30 Закону України «Про публічні закупівлі» та Особливостей, відповідно до яких придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», в електронній системі закупівель.

Тому враховуючи приписи статті 30 Закону України «Про публічні закупівлі» та абзацу четвертого пункту 8 Особливостей, процедура закупівлі, проводиться відповідно до статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015р. №922-VIII (далі Закон №922-VIII), яка врегульовує процедуру проведення спрощеної закупівлі.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону №922-VIII, закупівля здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/ спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.

Згідно зі статтею 3 Закону України «Про оборонні закупівлі» оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів:

- своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони;

- послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання;

- конкурентність;

- ефективність використання коштів, результативність;

- відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці);

- запобігання корупції, зловживанням та дискримінації;

- цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.

Статтею 12 Закону №922-VIII передбачено, що електронна система закупівель повинна бути загальнодоступною та гарантувати недискримінацію, рівні права під час реєстрації всім заінтересованим особам та рівний доступ до інформації всім особам, обмін і збереження інформації та документів має відбуватися з гарантуванням непорушності даних про учасників і їхніх пропозицій під час проведення процедури закупівлі та їх конфіденційність до моменту розкриття тендерних пропозицій.

Статтею 14 Закону №922-VIII визначено, що спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.

Спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів:

-оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі;

-уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;

-подання пропозицій учасниками;

-проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону;

-розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника;

-визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю;

-розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.

В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону, обов'язково зазначаються:

- найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія;

- назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);

- інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі;

- кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;

- строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

- умови оплати;

- очікувана вартість предмета закупівлі;

- період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель);

- кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж два робочі дні з дня закінчення періоду уточнення інформації про закупівлю);

- перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв;

- розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати);

- розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);

- розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі.

В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.

Вимоги до предмета закупівлі, визначені замовником, можуть зазначатися шляхом завантаження окремих файлів до оголошення про проведення спрощеної закупівлі або в електронній формі з окремими полями в електронній системі закупівель.

У вимогах до предмета закупівлі, що містять посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, замовник може вказати, які аналоги та/або еквіваленти приймаються у пропозиціях учасників.

Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Замовником визначаються вимоги щодо надання забезпечення пропозиції відповідно до статті 25 цього Закону та забезпечення виконання договору про закупівлю відповідно до статті 27 цього Закону.

У період уточнення інформації учасники спрощеної закупівлі мають право звернутися до замовника через електронну систему закупівель за роз'ясненням щодо інформації, зазначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, щодо вимог до предмета закупівлі та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення спрощеної закупівлі.

Усі звернення за роз'ясненнями, звернення з вимогою щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника.

Замовник протягом одного робочого дня з дня їх оприлюднення зобов'язаний надати роз'яснення на звернення учасників спрощеної закупівлі, які оприлюднюються в електронній системі закупівель, та/або внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, та/або вимог до предмета закупівлі.

У разі внесення змін до оголошення про проведення спрощеної закупівлі строк для подання пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель не менше ніж на два робочі дні.

Замовник має право з власної ініціативи внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та/або вимог до предмета закупівлі, але до початку строку подання пропозицій. Зміни, що вносяться замовником, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції документів.

Для проведення спрощеної закупівлі із застосуванням електронного аукціону має бути подано не менше двох пропозицій.

У разі якщо була подана одна пропозиція, електронна система закупівель після закінчення строку подання пропозицій автоматично переходить до етапу розгляду на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозиції учасника.

Пропозиції подаються учасниками після закінчення строку періоду уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну та інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), шляхом завантаження необхідних документів через електронну систему закупівель, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним замовником.

Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу.

Кожен учасник має право подати лише одну пропозицію, у тому числі до визначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі частини предмета закупівлі (лота).

Пропозиції учасників, подані після закінчення строку їх подання, електронною системою закупівель не приймаються.

Пропозиція учасника повинна містити підтвердження надання учасником забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.

Учасник має право внести зміни або відкликати свою пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення пропозиції.

Такі зміни або заява про відкликання пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення строку подання пропозицій.

Розкриття пропозицій відбувається у порядку, передбаченому абзацами першим і другим частини першої статті 28 цього Закону.

Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.

Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п'ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.

За результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.

Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.

У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.

Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.

Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:

- пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;

- учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

- учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю;

- якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.

Інформація про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.

Учасник, пропозиція якого відхилена, може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову аргументацію щодо причин невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі. Не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель замовник зобов'язаний надати йому відповідь.

Замовник може укласти договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, на наступний день після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, але не пізніше ніж через 20 днів.

Договір про закупівлю укладається згідно з вимогами статті 41 цього Закону.

Звіт про результати проведення закупівлі оприлюднюється у порядку, передбаченому статтями 10 і 19 цього Закону.

Замовник відміняє спрощену закупівлю в разі:

1) відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг;

2) неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель;

3) скорочення видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг (частина 17 статті 14 Закону №922-VIII).

Спрощена закупівля автоматично відміняється електронною системою закупівель у разі:

1) відхилення всіх пропозицій згідно з частиною 13 цієї статті;

2) відсутності пропозицій учасників для участі в ній.

Спрощена закупівля може бути відмінена частково (за лотом) (частина 18 статті 14 Закону №922-VIII).

Повідомлення про відміну закупівлі оприлюднюється в електронній системі закупівель:

- замовником протягом одного робочого дня з дня прийняття замовником відповідного рішення;

- електронною системою закупівель протягом одного робочого дня з дня автоматичної відміни спрощеної закупівлі внаслідок відхилення всіх пропозицій згідно з частиною тринадцятою цієї статті або відсутності пропозицій учасників для участі у ній.

Повідомлення про відміну закупівлі автоматично надсилається всім учасникам електронною системою закупівель в день його оприлюднення.

З метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів учасник спрощеної закупівлі може звернутися до замовника та/або до органу, що здійснює контроль над замовником, або до суду (частини 19, 20 статті 14 Закону № 922-VIII).

Отже, на період дії правового режиму воєнного стану застосовуються приписи статтей Закону України «Про публічні закупівлі», із урахуванням положень Особливостей.

В рамках даних спірних правовідносин предметом оскарження є рішення про відхилення тендерної пропозиції позивача - ТОВ “ФАБРИКА СМАКУ» на підставі пункту 1 частини тринадцятої статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме у зв'язку з тим, що пропозиція учасника не відповідала умовам, визначеним в Оголошенні.

Так, відповідно до пункту 1 частини тринадцятої статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі», замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.

Також, відповідно до абзацу 1 частини другої 2 пункту 44 Особливостей, Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих Особливостей.

Пунктом 46 Особливостей встановлено, що інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на відповідні положення цих особливостей та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція та/або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дати ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику процедури закупівлі/переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель.

Відтак, з аналізу вказаних норм вбачається, що відхилення тендерної пропозиції учасника має бути аргументованим, зокрема із зазначенням, у чому саме полягає невідповідність учасника.

Так, з абзацу першого мотивувальної частини протоколу про відхилення пропозиції учасника № 795 від 03.09.2024, судом встановлено, що в обґрунтування такого відхилення замовник зазначив: «На виконання вимог пункту 5 Додаток 2 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, Учасник у складі своєї пропозиції надав Декларацію від виробника № 2006/26-8, 26.08.2024 18:01 (Декларація (М'ясо курей).pdf), де зазначив дату відвантаження 14.08.2024, а дату виготовлення товару 10.07.2024.».

З аналізу даного абзацу вбачається, що замовником просто надано опис документу, проте не зазначено, чому саме чому пропозиція учасника не відповідає пункту 5 Додатку 2 до Оголошення.

У судовому засіданні представником відповідача повідомлено, що вказана підстава є такою, що зазначена помилково, оскільки не підтверджує факт відхилення пропозиції. Відтак представником відповідача, по суті, визнано факт необґрунтованості даної підстави.

Відповідно до абзацу другого мотивувальної частини рішення (протоколу), зазначено: «На виконання вимог Додатку 2 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, Учасник у складі пропозиції повинен надати довідку, що містить технічну специфікацію запропонованого товару за наступною формою 26.08.2024 17:40 (29 Опис предмета закупівлі.pdf), де зазначив у розділі Технічні характеристики запропонованого товару (Згідно з ДСТУ 7681:2015), що не є конкретизованою характеристикою запропонованого товару Учасником відповідно до предмета закупівлі, так як має містити повну інформацію про фасування, пакування, маркування та строк придатності відповідно до оголошення: Консерви повинні бути фасовані у банки відповідно з ДСТУ 7771:2015. Маса нетто консервів в банках повинна бути 250-525 г.

Консерви повинні бути упаковані в ящики з гофрованого картону згідно з ДСТУ ГОСТ 9142:2019 (ГОСТ 9142-2014, IDT).

Маркування тари повинно було згідно з чинними нормативно-правовими актами та нормативними документами, а також відповідати Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» №2639-VIII від 06.12.2018 та вимогам ДСТУ 7681:2015.

Строк придатності консервів м'ясних «М'ясо курей у власному соку» на момент переходу права власності від переможця закупівлі до замовника повинен складати не менше ніж 22 місяці.»

Разом з тим, з сайту PROZORRO cудом встановлено, що у складі пропозиції учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» наявний файл « 24 Технічні Характеристики товару.pdf», який містить документ «Основні характеристики консерви м'ясні «М'ясо курей у власному соку», в якому описано всі технічні характеристики, згідно вимогам замовника щодо предмету закупівлі.

У відзиві відповідач посилається на те, що у зв'язку з тим, що інформація щодо технічних характеристик товару, зазначена у додатку « 29 Опис предмету закупівлі. рdf» - згідно з ДСТУ 7681:2015, є підстави вважати , що тара не відповідатиме ДСТУ 7771:2015, а пакування не відповідатиме ДСТУ ГОСТ 9142:2019.

Проте, суд критично ставиться до такого аргументу, оскільки у документі «Основні характеристики консерви м'ясні «М'ясо курей у власному соку» учасником детально викладено всі технічні характеристики товару, зокрема щодо маси (525 г.), його тари (ДСТУ 7771:2015), пакування (ДСТУ ГОСТ 9142:2019 Є), маркування тари (ДСТУ 7681:2015), що повністю відповідає технічним вимогам, зазначеним замовником у Оголошенні.

Крім того, проаналізувавши зміст Оголошення, суд встановив, що відповідно до пункту 16.17 Оголошення «Опис та приклади формальних несуттєвих помилок», до формальних (несуттєвих) помилок відноситься, зокрема, відсутність інформації в одних документах, однак наявність цієї інформації в інших документах у складі пропозиції.

Відтак, суд вважає, що не зазначення Товариством з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» технічних характеристик запропонованого товару в розділі «Технічні характеристики запропонованого товару», вважається формальною (несуттєвою) помилкою згідно Оголошення, а тому не могло бути достатньою підставою для відхилення пропозиції учасника.

Крім того, суд погоджується з доводами позивача відносно того, що Замовником у Оголошенні не було конкретизовано, які саме відомості мали бути зазначені учасником у стовпчику 7 за порядком у графі «Технічні характеристики запропонованого товару», в той час як в інших стовпчиках, зокрема, у стовпчику 3 та у стовпчику 4, така конкретизація присутня у вигляді відповідних виносок.

Разом з тим, суд відхиляє доводи відповідача, зазначені ним у відзиві стосовно того, що у тендерній пропозиції позивача була відсутня належна та достовірна копія оригіналу в кольоровому вигляді технічної специфікації на товар, оскільки судом встановлено, що така специфікація учасником долучена була .

З викладеного вбачається, що учасник повинен правильно розуміти вимоги замовника, а замовник повинен коректно їх трактувати і дотримуватись, особливо при розгляді пропозицій учасників, оскільки не можна вважати помилкою чи невідповідністю тендерної пропозиції вимогам, які не були встановлені умовами закупівлі.

У зв'язку з цим, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову у повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинення ним дій.

Відтак, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд доходить висновку, що позовні вимоги ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» підлягають задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення з даним позовом до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 3028,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 390502 від 04.09.2024, наявною в матеріалах справи. Відтак, вказана сума підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 243-246, 250, 255, 282 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про відхилення пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» у публічній закупівлі, що оголошена за ідентифікатором № UA-2024-08-07-011840-a, оформлене протокольним рішенням (протоколом) уповноваженої особи Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 03.09.2024 № 795.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» судовий збір у розмірі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ; місцезнаходження: АДРЕСА_2 ).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення.

Суддя Шевченко А.В.