ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"06" вересня 2024 р. справа № 300/8411/23
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії та зобов'язання до вчинення дій, -
Стислий виклад позицій сторін. Процесуальні дії суду:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо застосування двоскладової формули при проведенні перерахунку пенсії позивачу по справі № 300/2621/21 з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.10.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію за віком, з урахуванням положень частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 1 відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, без застосування двоскладової формули, передбаченої частиною другою статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чонобильській АЕС у 1986 році, 2 категорії, та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Івано-Франківській області. З 12.07.2001 позивачу призначено пенсію як учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС, а з 01.01.2004 перераховано відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.07.2021 в справі № 300/2621/21 зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити з 01.10.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію за віком, з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", збільшивши пенсію на 1 відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. На виконання вказаного рішення суду від 06.07.2021 в справі № 300/2621/21 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.10.2020 з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, згідно з яким пенсію розраховано за двоскладовою формулою, передбаченою частиною другою статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Внаслідок такого перерахунку загальний розмір пенсії позивача зменшився. ОСОБА_1 вважає протиправним застосування під час розрахунку розміру пенсії двоскладової формули, передбаченою частиною другою статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки на час призначення позивачу пенсії частина друга статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не передбачала пільгове нарахування понаднормового стажу на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". На думку позивача, зміни до частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", внесені на підставі Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», стосуються лише тих пенсій, які призначені вперше, а не інших випадків, коли пенсія призначена до внесення таких змін. Також позивач зазначив, що до здійснення перерахунку пенсійного забезпечення на виконання рішення суду від 06.07.2021 в справі № 300/2621/21, пенсія ОСОБА_1 визначалась відповідно до частини першої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а після такого перерахунку відповідач без згоди позивача перевір ОСОБА_1 на пенсію відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". За вказаних обставин, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області протиправно застосувало двоскладову формулу, передбаченою частиною другою статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", під час перерахунок пенсії позивача з 01.10.2020.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.12.2023 позовну заяву залишено без руху через її невідповідність вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
20.12.2023 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача від 20.12.2023 про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Ухвалою від 27.12.2023 суд визнав поважними причини пропуску строку звернення до суду з цим позовом, поновив такий строк та відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
12.01.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 10.01.2024 за № 0900-0903-8/1664 на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову. У відзиві представник відповідача зазначив, що Законом України від 03.10.2017 №2148-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який набрав чинності з 10.10.2017, доповнено частину другу статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», після чого ця частина отримала таку редакцію: право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше як чоловіки - 20 років, жінки - 15 років із збільшенням пенсії на 1 процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за Списком №1 чоловіки 10 років і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Оскільки, в момент виникнення спірних правовідносин діє нова редакція частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а позивачу пенсія призначена на умовах частини першої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії на умовах частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 86-89).
Відповідач до відзиву від 10.01.2024 за № 0900-0903-8/1664 долучив копії документів пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с. 92-187).
29.01.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 від 29.01.2024 про долучення додаткових доказів, до якої позивач долучив копії: рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.07.2023 у справі № 300/3919/23; постанови Восьмого апеляційного адміністратиного суду від 08.12.2023 у справі № 300/3919/23; ухвали Верховного Суду від 22.01.2024 у справі № 300/3919/23 (а.с. 188-205).
28.03.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання ОСОБА_1 від 28.03.2024 про долучення до позовної заяви додаткових пояснень та спростувань (а.с. 206-212).
Ухвалою від 02.04.2024 зупинено провадження у справі № 300/8411/23 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у справі № 300/3435/21.
05.07.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання позивача від 05.07.2024 про поновлення провадження у справі № 300/8411/23.
Ухвалою від 12.07.2024 поновлено провадження у справі № 300/8411/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії та зобов'язання до вчинення дій.
В зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці в період з 29.07.2024 по 02.09.2024, рішення в цій справі ухвалене судом у розумний строк після виходу судді на роботу.
Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чонобильській АЕС у 1986 році, 2 категорії, що підтверджується копією посвідченням серія НОМЕР_1 (а.с. 16). Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Івано-Франківській області.
З 12.07.2001 ОСОБА_1 призначено пенсію як учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС, а з 01.01.2004 перераховано відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується матеріалами пенсійної справи.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 15.06.2016 у справі № 345/1907/17 визнано протиправними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області при нарахуванні пенсійного забезпечення ОСОБА_1 - особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю, відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та статей 49, 50, 51, 56 та 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та зобов'язано Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області додати до його загального стажу 3 місяці 18 днів за роботу в зоні підвищеної радіації на підставі запису у військовому квитку та здійснити перерахунок пенсійного забезпечення із збільшенням основної пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, згідно частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи із 06.12.2016.
01.10.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою про проведення його пенсійного забезпечення до чинного законодавства і судового рішення, в якій просив про перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за умови стажу роботи не менш як 20 років для чоловіків, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку.
Листами № 514-370/Б-03/8-0900/20 від 12.03.2020 та №3438-3196/Б-03/8-0900/20 від 28.10.2020 відповідач повідомив позивача про те, що відповідно до чинного законодавства України виплата пенсії позивачу проводиться відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та розрахована відповідно до статі 27 вказаного Закону. Так, на виконання судового рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 15.06.2017 у справі № 345/1907/17 проведено перерахунок пенсії з врахуванням зобов'язань суду з 06.12.2016 до внесення змін в законодавстві. А починаючи з 01.02.2018 розрахунок розміру пенсії здійснено відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII. Також зазначено, що в спірному випадку положення частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосуванню не підлягають.
Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду із позовом до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, в якому просив визнати неправомірними дії щодо припинення виплат за понаднормовий стаж, як особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю, відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та статей 13, 49, 50, 51, 56, 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати відновити таку виплату за 30 років понаднормового стажу із 01.02.2018 відповідно до частини другої статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплатити заборгованість, що виникла з 01.02.2018.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.07.2021 у справі № 300/2621/21 задоволено частково позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області: визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити з 01.10.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію за віком, з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", збільшивши пенсію на 1 відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с. 8-11).
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.07.2021 у справі № 300/2621/21 набрало законної сили 01.11.2021.
20.01.2022 на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.07.2021 у справі № 300/2621/21 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.10.2020 з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсію на 1 відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, згідно з яким пенсію розраховано за двоскладовою формулою. Розмір пенсії позивача з 01.10.2020 становив 4513,80 грн., з яких 2630,98 грн. доплата за понад 20 років стажу, яка розрахована за даними другої складової на виконання рішення суду (а.с. 15).
За результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.03.2023 відповідач надав позивачу довідку від 23.03.2023 № 404 про нарахований та фактично отриманий розмір пенсії за період з 01.10.2020 по 31.01.2022, згідно якої за вказаний період виникла переплата пенсії в сумі 50560,29 грн. (а.с. 12-13).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо застосування двоскладової формули при проведенні перерахунку пенсії позивачу по справі № 300/2621/21 з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду, в якому просить суд: зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити з 01.10.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію за віком, з урахуванням положень частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 1 відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, без застосування двоскладової формули, передбаченої частиною другою статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами та мотивами.
Щодо заперечення відповідача про недотримання позивачем строку звернення до суду з цим позовом, то суд вирішив це питання в ухвалі від 27.12.2024 про відкриття провадження, визнавши поважними причини пропуску строку звернення до суду з цим позовом та поновив такий строк.
За результатами розгляду відзиву ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 10.01.2024 за № 0900-0903-8/1664 на позовну заяву та матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , суд не бачить підстав для відступу від своєї позиції, викладеної в ухвалі від 27.12.2024 та залишення позову без розгляду за період з 01.10.2020 по 06.06.2023.
Щодо позовних вимог по суті спору:
Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
09.07.2003 прийнято Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності з 01.01.2004.
Частиною першою статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України і, складається, в тому числі, з Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Так, відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, визначає Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ).
Згідно з статтею 49 Закону № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним, до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Частиною третьою статті 55 Закону № 796-ХІІ встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Таким чином, зазначені положення визначають особливе спільне врегулювання питання призначення та виплату пенсій особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення, серед яких у даних спірних відносинах є ОСОБА_1 .
Відповідно до абзацу 2 пункту 13 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", призначається одна пенсія за її вибором.
Частиною другою статті 56 Закону № 796-ХІІ (в редакції, чинній до 11.10.2017), право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки 10 років і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше не вище 85 процентів заробітку.
Законом № 2148-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» до частини другої статті 56 Закону № 796-ХІІ внесено зміни, згідно з якими право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Отже правове регулювання спірних правовідносин змінилось і у зв'язку зі змінами Закон № 796-ХІІ пов'язує збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж, встановлений частиною другою статті 56 цього Закону, з призначенням пенсії на умовах визначених частиною другою статті 27 Закону № 1058-IV.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалою від 21.03.2024 передав на розгляд судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Верховного Суду справу № 300/3435/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, з мотивів необхідності відступлення від висновку, викладеного в постановах Верховного Суду, зокрема від 23.10.2019 у справі №809/627/18, від 29.08.2022 у справі № 300/1390/19, від 06.09.2023 у справі №300/2091/21, від 10.01.2024 у справі № 300/168/21 та інших, у яких викладено правовий висновок про розповсюдження пункту 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ в редакції змін, внесених Законом № 2148-VIII на правовідносини, які виникли до набрання ними чинності, та відповідно про те, що згідно із пунктом 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ (у редакції, що діяла на час її реалізації за заявою пенсіонера), умовою призначення надбавки за понаднормативний стаж є призначення пенсії на умовах частини другої статі 27 Закону №1058-IV. Пенсіонер, щодо якого не дотримано цієї умови, не має права на отримання надбавки за понаднормативний стаж.
Верховний Суд зазначив, що у справі № 300/3435/21 ключовим є питання про поширення пункту 2 статті 56 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції змін, внесених Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" (далі - Закон № 2148-VIII) на правовідносини, які виникли до набрання ними чинності, за правилами якого умовою для збільшення громадянам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж є призначення їм пенсії на умовах частини другої статі 27 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, Верховний Суд в постанові від 25.06.2024 за результатом розгляду справи № 300/3435/21 зазначив:
«… 52. Таким чином, враховуючи положення статей 22, 58 Конституції України, можна стверджувати про те, що у разі, якщо в подальшому у чинному законодавстві відбуваються зміни щодо правового регулювання умов призначення пенсії в повному розмірі із доплатою за понаднормовий стаж відповідно до пункту 2 статі 56 Закону № 796-XII, які запроваджують нові правила виплати такої надбавки в залежності від призначення пенсії на умовах визначення її розміру згідно із частиною другою статі 27 Закону № 1058-IV, тобто за інших умов її призначення ніж ті, що діяли на час призначення, то такі зміни є такими, що звужують зміст та обсяг існуючих прав зазначеної категорії осіб (в яких таке право раніше виникло).
53. Верховний Суд наголошує на тому, що держава гарантувала, зокрема учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС особливі норми та умови пенсійного забезпечення як компенсацію особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, за втрачене здоров'я, моральні і фізичні страждання, обмеження в реалізації своїх здібностей та можливостей забезпечити собі гідний життєвий рівень, тому за особами, які набули право на призначення пенсії з урахуванням спеціального Закону № 796-XII, редакцією пункту 2 статі 56 якого було визначено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, таке право зберігається й у разі зміни нормативно-правового регулювання цих правовідносин.
У разі зміни правового регулювання набуті такими особами права на пільги, компенсації і гарантії повинні бути збережені із забезпеченням можливості їх реалізації або запроваджені рівноцінні чи більш сприятливі умови соціального захисту.
54. Тож, щодо осіб, яким на час призначення пенсії з урахуванням Закону № 796-XII її розрахунок мав здійснюватися згідно із пунктом 2 статті 56 Закону № 796-XII за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на один процент заробітку за рік, визнана норма повинна застосуватися у тій редакції, яка діяла на час призначення пенсії (окрім випадку покращення становища особи) та ця норма права зберігає юридичну силу як для пенсіонера так і для органу, який призначає пенсію. Поширення на таких осіб нових правил виплати надбавки за понаднормативний стаж залежно від призначення пенсії на умовах частини другої статі 27 Закону № 1058-IV, запроваджених у зв'язку із внесенням до цієї норми змін Законом № 2148-VIII, свідчило б про звуження змісту та обсягу існуючих прав таких осіб, що в силу статті 22 Конституції України, є неприпустимим.
55. За таких обставин, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду вважає, що висновки, викладені в раніше ухвалених постановах Верховного Суду, зокрема від 23.10.2019 у справі №809/627/18, від 29.08.2022 у справі № 300/1390/19, від 06.09.2023 у справі № 300/2091/21, від 10.01.2024 у справі № 300/168/21 та інших, у яких викладено правовий висновок про розповсюдження пункту 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ в редакції змін, внесених Законом № 2148-VIII на правовідносини, які виникли до набрання ними чинності, та відповідно про те, що згідно із пунктом 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ (у редакції, що діяла на час її реалізації за заявою пенсіонера) умовою призначення надбавки за понаднормативний стаж є призначення пенсії на умовах частини другої статі 27 Закону №1058-IV; пенсіонер, щодо якого не дотримано цієї умови, не має права на отримання надбавки за понаднормовий стаж, є такими, що не ґрунтуються на правильному правозастосуванні, а відтак вважає за необхідне відступити від таких висновків та сформувати наступні висновки:
(1) держава гарантувала зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС особливі норми та умови пенсійного забезпечення як компенсацію особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, за втрачене здоров'я, моральні і фізичні страждання, обмеження в реалізації своїх здібностей та можливостей забезпечити собі гідний життєвий рівень, тому за особами, які набули право на призначення пенсії з урахуванням спеціального Закону № 796-XII, редакцією пункту 2 статі 56 якого було визначено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, таке право зберігається й у разі зміни нормативно-правового регулювання цих правовідносин.
У разі зміни правового регулювання набуті такими особами права на пільги, компенсації і гарантії повинні бути збережені із забезпеченням можливості їх реалізації або шляхом запровадження рівноцінних чи більш сприятливих умов соціального захисту.
(2) до осіб, яким на час призначення пенсії з урахуванням Закону № 796-XII її розрахунок мав здійснюватися згідно із пунктом 2 статті 56 Закону № 796-XII за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на один процент заробітку за рік, вказана норма повинна застосуватися у тій редакції, яка діяла на час призначення пенсії (окрім випадку покращення становища особи). Розповсюдження на таких осіб нових правил виплати надбавки за понаднормовий стаж в залежності від призначення пенсії на умовах частини другої статі 27 Закону № 1058-IV, запроваджених у зв'язку із внесенням до цієї норми змін Законом № 2148-VIII, свідчило б про звуження змісту та обсягу існуючих прав таких осіб, що в силу статті 22 Конституції України, є неприпустимим.
56. Застосовуючи наведені вище правові висновки Верховного Суду до спірних відносин, які виникли у справі, яка переглядається, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду дійшла висновку про те, що оскільки пенсія за віком призначена позивачу до внесення змін до пункту 2 статі 56 Закону № 796-XII, то в силу вимог статті 58 Конституції України, такі зміни не позбавляють позивача права на пенсію в повному розмірі із доплатою за понаднормовий стаж, оскільки таке право він набув значно раніше, ніж набрав чинності Закон № 2148-VIII, яким було внесено зміни до пункту 2 статі 56 Закону № 796-XII.
57. Підсумовуючи наведене, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду погоджується із висновком судів попередніх інстанцій про наявність у позивача права на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням доплати за понаднормовий стаж відповідно до пункту 2 статті 56 Закону 796-XII, та відповідно про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог…».
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.07.2021 у справі № 300/2621/21 задоволено частково позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області: визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити з 01.10.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію за віком, з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", збільшивши пенсію на 1 відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Суд у рішенні від 06.07.2021 у справі № 300/2621/21 встановив факт
В спірному випадку, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на виконання рішення суду від 06.07.2021 у справі № 300/2621/21 здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.10.2020 з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції змін, внесених Законом № 2148-VIII. Такий перерахунок пенсії відповідач здійснив із застосуванням умов, передбачених частиною другою статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме із застосуванням так званої «двоскладової формули» при її обчисленні.
Такі дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо застосування вказаних норм матеріального права суперечать правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 25.06.2024 у справі № 300/3435/21, оскільки позивачу, як особі, якій на час призначення пенсії за віком з урахуванням Закону № 796-XII її розрахунок мав здійснюватися згідно із пунктом 2 статті 56 Закону № 796-XII у тій редакції, яка діяла на час призначення пенсії (тобто 16.07.2001 року), а не в редакції зі змінами, внесеними Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».
Окрім цього, судом встановлено, що 20.01.2022 на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.07.2021 у справі № 300/2621/21 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.10.2020 з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсію на 1 відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, згідно з яким пенсію розраховано за двоскладовою формулою. Розмір пенсії позивача з 01.10.2020 становив 4513,80 грн., з яких 2630,98 грн. доплата за понад 20 років стажу, яка розрахована за даними другої складової на виконання рішення суду (а.с. 15).
Внаслідок такого перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 зменшився, що підтверджується довідкою ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 23.03.2023 № 404 про нарахований та фактично отриманий розмір пенсії за період з 01.10.2020 по 31.01.2022, згідно якої за вказаний період виникла переплата пенсії в сумі 50560,29 грн. (а.с. 12-13).
Суд звертає увагу на те, що Законом № 2148-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким внесено зміни до частини другої статті 56 Закону № 796-ХІІ, одночасно передбачено гарантії щодо уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій.
Так, пунктом 2 Розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Такі гарантії передбачені також пунктом 4 розділу ХV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якого у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до частини третьої статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У мотивувальній частині Рішення Конституційного Суду України від 11.10.2015 № 8-рп/2005 зазначено, що звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Верховний Суд в постанові від 15.09.2022, прийнятої за результатом розгляду справи № 580/3448/19, зазначив:
«…18. Суди не звернули уваги на зазначені норми та не дослідили обставини справи з урахуванням зазначених норм права.
19. Зокрема, не з'ясованою залишилась обставина чому відповідач проігнорував зазначені норми прямої дії, закладені законодавцем з метою уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій. Судами не з'ясовано порядок дій Пенсійного органу у випадках, коли при перерахунку пенсії відповідно до Законів № 1058-IV та № 2148-VIII (у тому числі, на виконання судового рішення, яке набрало законної сили) розмір пенсії особи зменшується, на що існує пряма заборона, визначена пунктом 4 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV та пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2148-VIII…».
З огляду на те, що внаслідок перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2020 на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.07.2021 у справі № 300/2621/21 розмір такої пенсії зменшився, що прямо суперечить пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2148-VIII та пункту 4 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, такі обставини додатково свідчать про протиправність дій відповідача.
Таким чином, з метою ефективного способу захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 із збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років відповідно до частини 2 статті 56 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.10.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в частині доплати за понаднормовий стаж відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції до змін, внесених Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (тобто без застосування «двоскладової формули» при її обчисленні), збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, з урахуванням проведених платежів.
Підсумовуючи свої попередні висновки, суд вважає, що позов належить задовольнити повністю.
Щодо розподілу судових витрат у справі.
Сторонами не понесено судових витрат у справі.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 в частині доплати за понаднормовий стаж із збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років відповідно до частини 2 статті 56 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції зі змінами, внесеними Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) здійснити з 01.10.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) в частині доплати за понаднормовий стаж відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції до змін, внесених Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, з урахуванням проведених платежів.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.