Рішення від 06.09.2024 по справі 300/5027/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" вересня 2024 р. справа № 300/5027/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

Стислий виклад позицій сторін. Процесуальні дії суду:

Микитин Лілія Йосифівна в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), в якому просить суд: визнати неправомірними дії відповідача щодо не зарахування ОСОБА_1 до трудового стажу роботу в колгоспі “50-річчя Жовтня» у період з 06.09.1985 по 18.03.1989 року; зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до загального трудового стажу роботу в колгоспі “50-річчя Жовтня» у період 06.09.1985 по 18.03.1989 року на посаді інструктор-методист по спорту.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 26.04.2024 звернувся до відповідача із заявою про зарахування до загального страхового стажу періоду роботи у колгоспі “50-річчя Жовтня» з 06.09.1985 по 18.03.1989. Листом від 21.05.2024 №5234-3883/Д-02/8-0900/24 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для врахування такого періоду до страхового стажу, оскільки записи №7-8 в трудовій книжці про період роботи в колгоспі « 50-річчя Жовтня» з 06.09.1985 по 18.03.1989 не завірений підписом уповноваженої особи, а також відсутня довідка про встановлений та вироблений мінімум трудової участі. Представник позивача вважає неправомірними дії відповідача щодо не зарахування ОСОБА_1 до трудового стажу роботу у колгоспі “50-річчя Жовтня» в період з 06.09.1985 по 18.03.1989, оскільки пенсійному органу надано трудову книжку серії НОМЕР_1 від 27.07.1982, у якій є всі необхідні записи про роботу в зазначений період. Надати інші уточнюючі довідки щодо трудового стажу у вказаному колгоспі немає можливості, оскільки колгосп « 50-річчя Жовтня» ліквідований, архівний відділ Надвірнянської РДА не може видати довідку про повний трудовий стаж оскільки книги нарахування заробітної плати членам колгоспу за період з 1985 року по 1989 рік не надходили. Представник позивача звернула увагу на те, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, а неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист.

Ухвалою від 28.06.2023 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

15.07.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 11.07.2024 № 0900-0902-7/39075 на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову. Згідно відзиву представник відповідача зазначив, що подана позивачем заява від 26.04.2024 розглянута як звернення відповідно до Закону України «Про звернення громадян», оскільки така заява не відповідає формі заяви згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1. Так, із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 не звертався, жодних рішень про відмову в призначенні пенсії чи її перерахунку ГУ ПФУ в Івано-Франківській області не приймало. Таким чином, лист відповідача від 21.05.2024 №5234-3883/Д-02/8-0900/24 носить інформаційний характер та не є рішенням про відмову в перерахунку пенсії. Щодо періоду роботи в колгоспі « 50-річчя Жовтня» з 06.09.1985 по 18.03.1989, то записи в трудовій книжці про такий період не завірені підписом уповноваженої особи, а також відсутня довідка про встановлений та вироблений мінімум трудової участі. При цьому, позивач не позбавлений права повторно звернутися до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком за умови подання додаткових матеріалів на підтвердження періодів роботи. За вказаних обставин, представник відповідача просить в задоволенні позову відмовити (а.с. 49-53).

18.07.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання представника позивача від 18.07.2024 про долучення доказів, до якого долучено письмові свідчення двох осіб, які в період з 06.09.1985 по 18.03.1989 спільно працювали з ОСОБА_1 в колгоспі «50-річчя Жовтня» (а.с. 57-63).

26.07.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 25.07.2024 № 0900-0902-7/41335 про долучення доказів, згідно якого повідомлено суд про відсутність можливості надати копії матеріалів пенсійної справи, оскільки в підсистемі Пенсійного фонду України відсутні будь-які заяви ОСОБА_1 за призначення пенсії. В підсистемі документообігу Пенсійного фонду України наявне звернення ОСОБА_1 за № 3883/Д0900-24 від 29.04.2024 про надання роз'яснення чи буде враховуватися період роботи в колгоспі у зв'язку з виходом на пенсію в серпні 2024 року, та відповідь відповідача від 21.05.2024 №5234-3883/Д-02/8-0900/24 на таке звернення. Копії звернення ОСОБА_1 від 26.04.2024 та відповіді ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 21.05.2024 №5234-3883/Д-02/8-0900/24 надано суду (а.с. 64-68).

В зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці в період з 29.07.2024 по 02.09.2024, рішення в цій справі ухвалене судом у розумний строк після виходу судді на роботу.

Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою від 26.04.2024, яку направив поштовим конвертом, в якій зазначив, що у зв'язку з виходом на пенсію у серпні 2024 року, просить надати письмове роз'яснення, чи буде зараховано до трудового стажу позивача період роботи в колгоспі « 50-річчя Жовтня» з 06.09.1985 по 18.03.1989. ОСОБА_1 додатково повідомив відповідача, що на запит Архівний відділ Надвірнянської РДА повідомив про відсутність можливості надати уточнюючу довідку про період роботи в колгоспі « 50-річчя Жовтня» з 06.09.1985 по 18.03.1989. До заяви від 26.04.2024 ОСОБА_1 додав копію довідку з Архівного відділу Надвірнянської РДА та копію трудової книжки (а.с. 66-67).

За результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.04.2024 листом від 21.05.2024 № 5234-3883/Д-02/8-0900/24 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області повідомлено позивача, що оскільки запис №7-8, згідно долученої копії трудової книжки про період роботи в колгоспі « 50-річчя Жовтня» з 06.09.1985 по 18.03.1989 не завірений підписом уповноваженої особи, а також відсутня довідка про встановлений та вироблений мінімум трудової участі, а тому відсутні підстави для врахування такого періоду до стажу (а.с. 65).

Вважаючи неправомірними дії відповідача щодо не зарахування ОСОБА_1 до трудового стажу роботу в колгоспі “50-річчя Жовтня» у період з 06.09.1985 по 18.03.1989, представник позивача звернулася з цим позовом до суду, в якому просить суд зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до загального трудового стажу роботу в колгоспі “50-річчя Жовтня» у період 06.09.1985 по 18.03.1989 на посаді інструктор-методист по спорту.

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами та мотивами:

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (частини перша і друга даної статті).

Згідно з частиною третьою статті 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 1058-ІV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно з частиною третьою статті 4 Закону № 1058-ІV виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Частиною першою статті 5 Закону № 1058-ІV визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Відповідно до частини другої статті 5 Закону № 1058-ІV виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування.

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначений статтею 44 Закону № 1058-ІV.

Згідно з частиною першою статті Закону № 1058-ІV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Так, Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

У разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.

У період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено чи скасовано, заява про призначення (поновлення) пенсії та документи, необхідні для призначення (поновлення) пенсії, особами, які у зв'язку з агресією Російської Федерації тимчасово проживають за кордоном (крім осіб, які проживають на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором) та отримали тимчасовий захист або статус біженця (далі - особи, які тимчасово проживають за кордоном), можуть надсилатись поштою.

Згідно з пунктом 1.8 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Право на призначення пенсії за віком при автоматичному призначенні (без звернення особи) визначається на підставі даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб), наявних на дату досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону. У разі якщо даних про страховий стаж у системі персоніфікованого обліку (у тому числі за періоди до впровадження персоніфікованого обліку) недостатньо для призначення пенсії за віком, орган, що призначає пенсію, повідомляє особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на вебпорталі або засобами Порталу Дія, про відсутність таких відомостей та порядок подання необхідних для призначення пенсії документів (за наявності). При надходженні документів про страховий стаж протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, пенсія призначається у строк, визначений абзацом другим пункту 1 частини першої статті 45 Закону. Якщо документи не будуть подані у зазначений строк, вважається, що особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Перелік документів, необхідних для призначення пенсії, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, визначені пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1.

Приймання, оформлення і розгляд документів визначені розділом ІV Порядку № 22-1.

Так, відповідно до пункту 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Згідно з пунктом 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;

з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Пунктом 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Також частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Таким чином, нормами як Закону № 1058-IV, так і Порядку № 22-1, передбачено, що для призначення пенсії, крім випадків призначення пенсії автоматично (без звернення особи), особа обов'язково подає заяву про призначення пенсії, форма якої затверджена Додатком 1 до Порядку № 22-1, та інші документи, необхідні для призначення пенсії. За результатами розгляду такої заяви та документів територіальний орган Пенсійного фонду приймає рішення, яке видається або направляється особі.

Питання відповідності положень абзацу 13 пункту 4.2 та абзацу 2 пункту 4.3 Розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 актам вищої юридичної сили, а саме положенням Конституції України та Закону України «Про звернення громадян» було предметом розгляду Верховного Суду у справі № 640/1873/22, за результатом розгляду якої Верховний Суд в постанові від 25.07.2023 зазначив:

«… 67. Відповідно до додатку 1 до Порядку № 22-1 заява про призначення/перерахунок пенсії, крім персональних даних особи, містить наступний розділ «Прошу пенсію: призначити, перерахувати, поновити, перевести з одного виду на інший (непотрібне закреслити)».

68. Тобто, заява про призначення (перерахунок, поновлення виплати раніше призначеної) пенсії не є зверненням у розумінні Закону № 393/96-ВР.

69. Подання такої заяви передбачено статтею 44 Закону № 1058-IV.

70. При цьому, як уже було зазначено вище, Законом № 1058-IV та Положенням про Пенсійний фонд України прямо передбачено повноваження Пенсійного фонду України визначати порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії.

71. Таким чином, колегія суддів доходить висновку, що положення статті 40 Конституції України та Закону № 393/96-ВР не врегульовують відносини між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, а саме, між позивачем як пенсіонером у випадках призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду України, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, та органами Пенсійного фонду України…

… 76. При цьому колегія суддів вказує, що положення абзацу 13 пункту 4.2 та абзацу 2 пункту 4.3 Розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 мають легітимну мету (гарантують централізовану та прозора систему контролю за процесами призначення та перерахунку пенсій, мінімізують корупційні ризики, зумовлені особистими контактами з громадянами, попереджають можливі випадки зволікань у прийнятті рішення, оптимізують навантаження на працівників, розширюють способи звернень до територіальних органів Пенсійного фонду України) та відповідають критерію «якості закону» (зокрема, відповідають принципу передбачуваності (principle of foreseeability) та не передбачають можливість різного тлумачення чи правозастосування).

77. Тому, колегія суддів вважає безпідставними твердження позивача про невідповідність абзацу 13 пункту 4.2 та абзацу 2 пункту 4.3 Розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 актам вищої юридичної сили, зокрема статті 40 Конституції України та Закону № 393/96-ВР…».

Суд звертає увагу на те, що подання громадянином заяви довільної форми не виключає ймовірності вирішення територіальним органом ПФУ порушених у зверненні питань у порядку Закону України «Про звернення громадян» у спосіб надання відповіді у формі листа без прийняття відповідного рішення як-то передбачено частиною п'ятою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Водночас, Верховний Суд у своїй практиці сформував обов'язкову вимогу до такої заяви довільної форми, а саме: зміст такого звернення очевидно має давати змогу оцінити намір заявника (забезпечити встановлення змісту вимоги, прохання).

Так, згідно з правовим висновком Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №748/696/17, якщо зміст звернення очевидно дає змогу оцінити намір заявника та у разі долучення до звернення усіх необхідних документів, то вимога адміністративного органу про форму заяви є надмірним формалізмом.

Таким чином, найбільш сприятливим для заявника є підхід, коли подання заявником звернення довільної форми (але з чітко окресленим питанням та з достатнім обсягом необхідних документів) не звільняє пенсійний орган від виконання обов'язку прийняти рішення по суті питання про призначення пенсії.

В спірному випадку, з огляду на дослівний зміст заяви ОСОБА_1 від 26.04.2024, яка направлена відповідачу поштовим конвертом, позивач зазначив: «У зв'язку з моїм виходом на пенсію у серпні 2024 року, прошу надати мені письмове роз'яснення, чи буде зараховано до мого трудового стажу період роботи в колгоспі « 50-річчя Жовтня» з 06.09.1985 по 18.03.1989. На мій запит до Архівного відділу Надвірнянської РДА мені повідомили, що надати уточнюючу довідку про даний період моєї роботи немає можливості. До заяви додаю копію довідку з Архівного відділу Надвірнянської РДА та копію моєї трудової книжки» (а.с. 66-67).

Так, в заяві від 26.04.2024 позивач просив начальника ГУ ПФУ в Івано-Франківській області надати письмове роз'яснення про можливість зарахування періоду роботи до страхового стажу. Водночас заява ОСОБА_1 від 26.04.2024 не містить будь-яких прохань про призначення чи перерахунок пенсії.

Верховного Суду в постанові від 20.02.2020 у справі № 636/863/17 зазначив:

«… 24. Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 не зверталася до пенсійного органу із відповідною заявою про призначення пенсії, а відтак відповідач не приймав рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії.

25 Колегія суддів звертає увагу, що усні звернення та консультації з працівниками відповідача без подання відповідної заяви про призначення пенсії не створюють обов'язку у відповідача щодо її призначення.

26. Зважаючи на те, що позивач не зверталася із відповідною заявою про призначення пенсії, як того вимагає Порядок № 22-1, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо відсутності підстав для задоволення позову…».

Суд звертає увагу на те, що Додатком 7 до Порядку № 22-1 затверджена «Пам'ятка пенсіонеру», відповідно до пункту 1 якої передбачено право пенсіонерів подавати звернення щодо питань пенсійного забезпечення відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та запити на інформацію відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Також визначено, що звернення відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та запити на інформацію відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» можуть надсилатись через вебпортал або засобами Порталу Дія.

Водночас, правовідносини щодо подання та розгляду звернень громадян, регмаментовані Законом України «Про звернення громадян».

Так, відповідно до частини першої статті 3 Законом України «Про звернення громадян» під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Зважаючи на те, що ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою від 26.04.2024 про надання письмового роз'яснення, тобто чітко визначив питання, які підлягали вирішенню пенсійним органом, така заява правомірно розглянута відповідачем по суті в порядку Закону України «Про звернення громадян» та надано позивачу відповідь у формі листа від 21.05.2024 №5234-3883/Д-02/8-0900/24 (а.с. 65).

Окрім цього, згідно клопотання ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 25.07.2024 № 0900-0902-7/41335 про долучення доказів, повідомлено суд, що в підсистемі Пенсійного фонду України відсутні будь-які заяви ОСОБА_1 за призначення пенсії та наявне лише одне звернення ОСОБА_1 за № 3883/Д0900-24 від 29.04.2024 про надання роз'яснення (а.с. 64-68).

Отже, відповідач не вчиняв владних управлінських дій щодо призначення пенсії позивачу. Тобто відповідач не вирішував питання щодо наявності умов для призначення позивачу пенсії за віком, зокрема й щодо достатності страхового стажу з огляду на періоди трудової діяльності ОСОБА_1 .

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Саме в частині другій вказаної Статті закріплено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці Європейського суду з прав людини. Суб'єкти владних повноважень повинні враховувати ці критерії - принципи, оскільки вони ґрунтуються на положеннях Європейської конвенції з прав людини, яка ратифікована Законом України від 17 липня 1997 року N 475/97-ВР, і в силу положень статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства.

Щодо конкретних обставин цієї адміністративної справи, то для суду важливе значення має факт вчинення дій та прийняття рішень ГУ ПФУ в Івано-Франківській області за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.04.2024 на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, “на підставі закону» означає, що суб'єкт владних повноважень: має бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України; зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним. “У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, вчиняти дії відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх. Під встановленими законом повноваженнями прийнято розуміти як ті, на наявність яких прямо вказує закон - так звані “прямі повноваження», так і повноваження, які прямо законом не передбачені, але безпосередньо випливають із положень закону і є необхідними для реалізації суб'єктом владних повноважень своїх функцій (завдань) - так звані “похідні повноваження». “У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.

Зважаючи на встановлені обставини справи, суд вважає, що надавши листом № 3883/Д0900-24 від 29.04.2024 позивачу роз'яснення, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законом України «Про звернення громадян».

Підсумовуючи, суд дійшов висновку відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.

Щодо розподілу судових витрат у справі:

Судові витрати згідно з статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на відмову в позові, за відсутності доказів їх понесення відповідачем, судом не розподілялися.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 26, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.