П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
04 вересня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/36366/23
Перша інстанція: суддя Скупінська О.В.,
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача - Турецької І. О.,
суддів - Градовського Ю. М., Шеметенко Л. П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 січня 2024 року у справі за позовом адвоката Трусова Анатолія Сергійовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
Короткий зміст позовних вимог.
У грудні 2023 року адвокат Трусов А.С., який діє в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду першої інстанції з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якому просив:
- визнати протиправними дії щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України (далі - Адміністрація ДПС) № 11/102 від 24.10.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021 для перерахунку пенсії;
- зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2021 на підставі довідки № 11/102 від 24.10.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021, наданої Адміністрацією ДПС.
В обґрунтування заявлених вимог адвокат зазначає, що його довіритель перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію на підставі Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Як пояснює адвокат, у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 14.07.2021 №729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704» (далі- Постанова №729) та набуттям чинності частини 3 статті 42 Закону України «Про розвідку» від 17.09.2020 №912-IX (далі - Закон №912-ІХ) відбулося підвищення грошового забезпечення військовослужбовців розвідувальних органів, внаслідок чого виникли підстави для перерахунку раніше призначеної пенсії позивача, як особи що проходила службу в розвідувальних органах.
Як пояснює адвокат, Адміністрацією ДПС складена та направлена на адресу ГУ ПФУ в Одеській області довідка про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021 для проведення перерахунку пенсії позивача.
На звернення позивача до ГУ ПФУ в Одеській області про здійснення перерахунку та виплати пенсії, на підставі наданої довідки, відмовлено з посиланням на відсутність правових підстав для цього.
На переконання адвоката, відмова територіального органу Пенсійного фонду у перерахунку пенсії його довірителю є протиправною, оскільки в силу приписів статей 43 та 63 Закону №2262-ХІІ, останній має право на перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки.
Адвокат зазначає, що протиправні дії органу Пенсійного фонду порушують право його довірителя на соціальний захист, визначене статтею 46 Конституції України, зокрема, право на перерахунок та виплату пенсії у законодавчо визначеному розмірі.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30 січня 2024 року, ухваленим за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), позов ОСОБА_1 - задоволено.
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.08.2021, на підставі довідки Адміністрації ДПС № 11/102 від 24.10.2023 про розмір грошового забезпечення, станом на 17.07.2021.
Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2021 на підставі довідки № 11/102 від 24.10.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021, наданої Адміністрацією ДПС, з урахуванням раніше виплачених сум.
Вирішуючи справу та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що із набуттям законної сили положень частини 3 статті 42 Закону №912-IX та Постанови №729 з 17.07.2021 збільшився розмір складових грошового забезпечення військовослужбовців розвідувальних органів.
Суд врахував той факт, що позивач перед звільненням з військової служби перебував на посаді офіцера розвідувального відділу НОМЕР_1 прикордонного відділу КДБ СРСР, а тому вважав, що останній має право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку з 01.08.2021 пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення діючих військовослужбовців розвідувальних органів.
Як встановив суд першої інстанції, Адміністрацією ДПС, у відповідь на звернення позивача, була виготовлена та направлена до ГУ ПФУ в Одеській області довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За таких обставин, суд констатував, що бездіяльність територіального органу Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсії є протиправною, та такою, що суперечить положенням статті 63 Закону № 2262-ХІІ, якими передбачено право пенсіонера на перерахунок пенсії на підставі поданих документів.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги та відзиву.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, ГУ ПФУ в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги скаржник зазначає, що суд першої інстанції під час ухвалення рішення, не врахував, що територіальний орган Пенсійного фонду призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить.
Скаржник вважає, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видані з порушенням вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45), а тому підстави для перерахунку пенсії на підставі такої довідки відсутні.
Окрім цього, скаржник зауважує, що Міністерство соціальної політики України листом від 21.08.2019 №15308/0/2-19/54 підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови №103 згідно з повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення.
Позивач своїм процесуальним правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
Враховуючи, що апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України, розглянув справу в порядку письмового провадження.
Фактичні обставини справи.
ОСОБА_1 перебував на військовій службі, зокрема, перед звільненням у званні майора на посаді офіцера розвідувального відділу НОМЕР_1 прикордонного загону Західного прикордонного округу КДБ СРСР
З 1990 року позивач є пенсіонером, наразі перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію, призначену на підставі Закону №2262-ХІІ.
У зв'язку зі збільшенням розмірів грошового забезпечення військовослужбовців розвідувальних органів, на підставі Постанови №729 та прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» від 23.02.2022 №144, позивач звернувся до Адміністрації ДПС із заявою щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 01.08.2021 для перерахунку пенсії.
За результатами розгляду заяви позивача, Адміністрацією ДПС складена довідка №11/102 від 24.10.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021 для перерахунку пенсії.
04.11.2023 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Адміністрації ДПС № 11/102 від 24.10.2023.
Однак, листом від 12.12.2023 відповідач повідомив про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки.
Позивач, вважаючи протиправною відмову у перерахунку пенсії, звернувся до суду з даним позовом.
Джерела правового регулювання (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та оцінка суду апеляційної інстанції доводів апеляції і висновків суду першої інстанції.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що відсутні підстави для задоволення апеляції, з огляду на таке.
Відповідаючи на доводи апеляційної скарги про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки Адміністрації ДПС про розмір грошового забезпечення, колегія суддів зазначає таке.
Положення частини 2 статті 19 Конституції України визначають, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, стаття 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон №2011-XII) визначає, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частина 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року за №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі і вище- Закон №2262-ХІІ).
Частина 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачає, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
З 01.01.2021 набрала чинності частина 3 статті 42 Закону України «Про розвідку», якою визначено, що посадові оклади співробітників розвідувальних органів встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, встановлених Кабінетом Міністрів України для відповідних посад державної служби та посад інших категорій працівників у центральних органах виконавчої влади зі спеціальним статусом, посад військовослужбовців Збройних Сил України із коефіцієнтом: для співробітників кадрового складу - 1,8; для співробітників, які не належать до кадрового складу, - 1,4.
14.07.2021 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №729, якою внесені зміни до Постанови №704, зокрема:
-пункт 4 доповнений абзацами такого змісту:
«Установити, що посадові оклади військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, установлених цією постановою для відповідних посад військовослужбовців Збройних Сил (додаток 2), із коефіцієнтом: для військовослужбовців кадрового складу - 1,8; для військовослужбовців, які не належать до кадрового складу, - 1,4.;
- підпункт 2 пункту 5 після слова відсотків доповнений словами і цифрами (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків)»;
- підпункт 1 пункту 6 викладений в такій редакції:
« 1) надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців розвідувальних органів), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 16, а військовослужбовцям розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) - в розмірі 3 відсотків посадового окладу за кожний календарний рік вислуги років, але не більше 50 відсотків посадового окладу».
Постанова №729 набрала чинності 17.07.2021.
23.03.2022 Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова №144, пунктом 1 якої вирішено перерахувати з 1 серпня 2021 р. пенсії, призначені за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам із числа військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової служби), виходячи з визначеного Постановою №704 розміру грошового забезпечення за відповідними (прирівняними) посадами військовослужбовців з урахуванням:
- посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років - у розмірах, установлених на дату набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704»(далі - дата виникнення права на перерахунок пенсії) за відповідною (прирівняною) посадою та відповідним військовим званням;
- надбавок за почесне звання заслужений/народний, службу в умовах режимних обмежень та спортивні звання, доплат за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук)/доктора наук, вчене звання, інших щомісячних надбавок і доплат, що мають постійний характер і були фактично встановлені особі, - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на дату виникнення права на перерахунок пенсії;
- надбавки за особливості проходження служби, щомісячної премії, що мають постійний характер, - у середніх розмірах виходячи із фактично виплачених сум за липень 2021 року, починаючи з дати виникнення права на перерахунок пенсії (з розрахунку за місяць) за відповідною посадою (посадами) в тому державному органі, з якого особа звільнилася у зв'язку з виходом на пенсію.
Згідно з пунктом 4 Постанови №144, ПФУ в одноденний строк після набрання чинності цією постановою визначено повідомити своїм головним управлінням в областях, м. Києві про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 і подання їх у п'ятиденний строк Міністерству оборони, Службі зовнішньої розвідки та Адміністрації Державної прикордонної служби.
На підставі отриманих списків Міністерство оборони, Служба зовнішньої розвідки, Адміністрація Державної прикордонної служби, з яких особи були звільнені із служби, готують довідки про розмір грошового забезпечення, яке буде враховуватися під час перерахунку пенсій, щодо кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 (для осіб, пенсії яких перераховуються відповідно до пункту 1 цієї постанови) і додатком 3 (для осіб, пенсії яких перераховуються відповідно до пункту 2 цієї постанови) та в місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Міністерству соціальної політики разом із Пенсійним фондом України визначено забезпечити проведення перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).
Згідно пункту 1 Порядку №45пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Аналіз наведених норм законодавства свідчить про те, що змінами, що внесені Постановою № 729 до Постанови № 704 збільшено розмір складових грошового забезпечення військовослужбовців розвідувальних органів, а тому у відповідності до статті 63 Закону № 2262-ХІІ 17.07.2021 виникли підстави для перерахунку пенсії вказаної категорії осіб, до якої належить також і позивач.
Як мовилося вище, Адміністрація ДПС склала та направила на адресу ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 17.07.2021, згідно положень Постанови № 729, для перерахунку пенсії.
Таким чином, відповідач, як державний орган, зобов'язаний був у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ та Порядку №45 здійснити такий перерахунок після отримання довідки про грошове забезпечення від уповноваженого органу, однак безпідставно відмовив у здійсненні такого перерахунку.
Зважаючи на принцип "належного урядування", за наявності у особи права на перерахунок пенсії, орган державної влади не вправі відмовляти у реалізації такого права.
Таким чином, колегія суддів доходить висновку про необґрунтованість доводів скаржника про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії на підставі довідки Адміністрації ДПС № 11/102 від 24.10.2023 про розмір грошового забезпечення.
З урахуванням викладеного вище, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про задоволення позову ОСОБА_1 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії останньому, на підставі вищезазначеної довідки.
На думку колегії суддів, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, ґрунтуються на суб'єктивній оцінці наведених фактичних обставин справи та доказів. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Посилання ж скаржника на лист Міністерства соціальної політики України від 25.03.2022 № 3065/0/2-22/54 «Про забезпечення перерахунку пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №144»,, колегія суддів вважає недоречним, оскільки такий лист не є нормативно-правовим актом, а носить лише інформаційний та рекомендаційний характер.
До того ж, у Мінсоцполітики відсутні повноваження тлумачити норми чинного законодавства, тому висновки, викладені у вказаному листі, зроблені із перевищенням органом виконавчої влади своїх повноважень та фактично містять суб'єктивне тлумачення норм матеріального права, яке судом до уваги не приймається.
Відповідно до вимог статті 316 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги, якщо суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
На думку колегії суддів, суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення відсутні.
Стаття 328 КАС України встановлює право учасників справи, а також осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки на касаційне оскарження рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Водночас пункт 2 частини 5 вказаної статті встановлює, що не підлягають касаційному оскарженню, у тому числі судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Отже, враховуючи, що судом апеляційної інстанції постановлено рішення у справі розглянутої за правилами спрощеного позовного провадження, відсутні підстави для його оскарження в касаційному порядку.
Розподіл судових витрат, відповідно до вимог статті 139 КАС України не передбачений.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 322, 325, 328 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 січня 2024 року у справі за позовом адвоката Трусова Анатолія Сергійовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Доповідач - суддя І. О. Турецька
суддя Ю. М. Градовський
суддя Л. П. Шеметенко
Повне судове рішення складено 04.09.2024.