П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
05 вересня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/3340/24
Перша інстанція: суддя Білостоцький О.В.
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Турецької І.О.,
Шеметенко Л.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2024р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
У січні 2024р. ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ГУ ПФУ в Одеській області, у якому просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо обчислення з 1.03.2023р. підвищення до пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень Постанови КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011р. №1381 (в редакції станом на 1.03.2022р.) у розмірі 25% без урахування індексації пенсії за 2023 рік;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату 25% надбавки згідно Постанови КМУ від 28.12.2011р. №1381 з 1.03.2023р. з урахуванням суми індексації за 2023 рік, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію, призначену відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
На виконання п.2 Постанови КМУ від 24.02.2023р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 1.03.2023р. йому було проведено перерахунок пенсії шляхом збільшення її розміру на коефіцієнт 1,197.
Водночас, пенсійний орган здійснив розрахунок збільшення пенсії позивача виходячи з основного розміру пенсії, без врахування індексації відповідно до п.1 Постанови КМУ №1381 у 2023р..
Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству, звернувся в суд із даним позовом.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2024р. адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо обчислення з 1.03.2023р. підвищення до пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень Постанови КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011р. №1381 у розмірі 25%, без урахування індексації його пенсії за 2023 рік.
Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату 25% надбавки згідно Постанови КМУ від 28.12.2011р. №1381 з 1.03.2023р. із врахуванням суми індексації за 2023 рік, з урахуванням раніше виплачених сум.
Не погодившись із даним рішенням суду, ГУ ПФУ в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, а рішення суду без змін, з наступних підстав.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що пенсійний орган в порушення вищезазначених вимог п.1 Постанови №1381 здійснив розрахунок збільшення пенсії позивача, виходячи лише з основного розміру пенсії, без врахування її індексації, чим порушив права пенсіонера.
Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю внаслідок війни ІI групи, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену у відповідності до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання п.2 Постанови КМУ «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023р. №168 з 1.03.2023р. ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії шляхом збільшення її розміру на коефіцієнт 1,197, після чого складові пенсії були розраховані наступним чином:
- основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі 10 168,92грн., з урахуванням індексації: 13 448,48грн., з урахуванням доплати: 15 990,71грн., в яку входять:
індексація базового ОСНП 2022 (12 711,15*0,140) 1 779,56 грн.;
індексація базового ОСНП 2023 (14 490,71*0,197) 1 500,00 грн.;
в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 10 168,92 грн. 2 542,23 грн.;
підвищення та надбавки до пенсії 887,20 грн.
Підсумок пенсії (з надбавками) 16 877,91 грн.
Позивач вважає, що при збільшенні основного розміру пенсії на 25% ПФУ не врахувало до її складу індексацію за 2023 рік, у зв'язку із чим порушило його права на належне пенсійне забезпечення.
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Перевіряючи правомірність оскаржуваних дій пенсійного органу, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх протиправність, судова колегія виходить з наступного.
Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. за №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно ст.18 Закону №2262 пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується КМУ.
Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи (ст.19 Закону №2262).
Відповідно до ст.21 Закону №2262 пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
28.12.2011р. КМУ прийняв Постанову №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» в якій установив, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до ст.27 та ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.13 і 21 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку КМУ коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.
З аналізу зазначених вище положень вбачається, що 25 відсотків збільшення пенсії вираховуються з основного розміру пенсії з врахуванням індексації пенсії на визначений КМУ коефіцієнт збільшення, в даному випадку за 2023 рік.
24.02.2023р. КМУ прийнято Постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Пунктом 2 Постанови №168 установлено, що з 1.03.2023р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 Постанови КМУ від 16.02.2022р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 14.07.2021р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2022р. відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до ч.4 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно п.1 Постанови №168 з 1.03.2023р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою КМУ від 20.02.2019р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
При цьому, пунктом 10 Постанови №168 установлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Як вбачається із матеріалів справи, що згідно протоколу перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1.03.2023р. основний розмір пенсії позивача 80% грошового забезпечення у розмірі: 10 168,92грн.. З урахуванням індексації: 13 448,48грн.. З урахуванням доплати:
Індексація базового ОСНП 2022 (12 711,15*0,140): 1 779,56грн.;
Індексація базового ОСНП 2023 (14 490,71*0,197): 1 500грн.;
в т.ч. збільшення основного розміру пенсії 25% від суми 10 168,92грн.: 2 542,23грн..
З огляду на вказане, судова колегія зазначає, що з 1.03.2023р. пенсійний орган здійснив розрахунок збільшення основного розміру пенсії за формулою: основний розмір пенсії х 25% підвищення відповідно до Постанови №1381.
Вказане свідчить, що ПФУ в порушення вищезазначених вимог п.1 Постанови №1381 здійснив розрахунок збільшення пенсії, виходячи з основного розміру пенсії, без врахування індексації.
Відтак, апеляційний суд вважає, що розрахунок розміру пенсії з якого повинно обчислюватись підвищення 25% відповідно до Постанови №1381 у 2023 році має здійснюватися за формулою: (основний розмір пенсії + індексація базового ОСНП 2023) х 25% підвищення.
Отже, з огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про протиправність дій відповідача щодо обчислення з 1.03.2023р. підвищення до пенсії позивачу відповідно до положень Постанови №1381 у розмірі 25% без урахування індексації пенсії за 2023 рік, а з основного розміру пенсії від суми 10 168,92грн..
У контексті оцінки доводів апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилався на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.
За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,316 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2024р. залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: І.О. Турецька
Л.П. Шеметенко