Справа № 243/6598/24
Провадження № 3/243/3568/2024
Іменем України
05 вересня 2024 року суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Фалін І.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, військовослужбовця ВЧ НОМЕР_2 (оператор, солдат), мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
До Слов'янського міськрайонного суду Донецької області надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення серії ДНК-2 № 4348 від 13.08.2024, з якого слідує, що 12.08.2024 о 20-40 год., військовослужбовець, солдат ОСОБА_1 перебуваючи на території розташування ВЧ НОМЕР_2 в АДРЕСА_2 та виконуючи обов'язки військової служби відмовився від проходження медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Особа, стосовно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судовому засіданні участь не приймав, про дату, час та спосіб розгляду адміністративної справи у суді повідомлявся належним чином, тому вважаю за можливе розглянути дану адміністративну справу без його участі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі відповідно до ст. 252 КУпАП, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Частиною 3 статті 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
До протоколу про адміністративне правопорушення серії ДНК-2 № 4348 від 13.08.2024, також додано:
- висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану сп'яніння № 427 від 12.06.2024, складеного лікарем наркологом КНП № 3 «Медичний центр з профілактики та лікування залежності м. Краматорськ у м. Слов'янськ» ОСОБА_2 12.08.2024 о 21-12 год., відповідно до якого винести висновок щодо огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 не можливо, у зв'язку із відмовою огляду обстеження, відмовою від здачі біосередовища;
-військовий квиток на ім'я ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 від 15.05.2012;
-сертифікат перевірки типу Алконт U 8300/Декларація про відповідність видана 13.06.20249;
-копія витягу із наказу начальника Ужгородського ЗВ ВСП № 204 від 26.06.2024.
Порядок огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції визначено статтею 266-1 КУпАП (набрання чинності відбулось 27.01.2023 року).
Так, відповідно до ч. 1 ст. 266-1 КУпАП, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Згідно ч. 6 ст. 266-1 КУпАП, під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 9 ст. 266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Зважаючи, що огляд ОСОБА_1 мав бути проведений з використанням спеціального технічного засобу, від якого останній відмовився, уповноважена посадова особа мала застосовувати спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів залучити для проведення огляду двох свідків.
Однак, матеріалів відеозапису до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено, в протоколі серії ДНК-2 № 4348 від 13.08.2024, складеному відносно ОСОБА_1 , не значиться, що такий відеозапис здійснювався.
Також в протоколі про адміністративне правопорушення серії ДНК-2 № 4348 від 13.08.2024 свідки не зазначені.
Згідно і положеннями ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Таким чином матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять належних доказів вчинення ОСОБА_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження у справі відносно ОСОБА_1 , на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 172-20 ч. 3, 213, 221,247, 266-1, 283 КУпАП, суд -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області.
Суддя
Слов'янського міськрайонного суду
Донецької області Іван Юрійович Фалін