Рішення від 03.09.2024 по справі 520/16500/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

03 вересня 2024 року № 520/16500/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 01.03.2024 року №153 про відмову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у переведенні на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та здійсненні перерахунку пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перевести з 22.02.2024 ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, виходячи з розміру заробітної плати, зазначеного у довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням від 22.02.2024 №14/02-19 та №15/02-19, здійснивши перерахунок пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 01.03.2024 року №153 про відмову у переведенні на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та здійсненні перерахунку пенсії є протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Вказане, на думку позивача, свідчить про порушення її прав.

Ухвалою суду від 19.06.2024 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в зазначеній справі.

Представником відповідача через канцелярію суду подано відзив на позов, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує з підстав його необґрунтованості та недоведеності. При цьому представником відповідача вказано, що за даними трудової книжки стаж державної служби ОСОБА_1 становить 13 років 8 місяців 03 дні. При цьому позивач з 11.07.2023 отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058. Позивач 22.02.2024 року звернулась із заявою про проведення перерахунку «перехід на інший вид пенсії». До заяви від 22.02.2024 позивачкою надано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 22.02.2024 № 14/02-19 (посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років) на посаді заступника голови районної державної адміністрації станом на лютий 2024 року, згідно якої посадовий оклад становить 21536,00 грн, що не відповідає Схемі посадових окладів на посадах державної служби, з урахуванням категорії, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України «Питання виплати працівників державних органів» від 18.01.2017 № 15. Отже, зазначена довідка не є належним доказом, підстави для перерахунку пенсії відсутні. Стаж роботи позивача на посаді державного службовця станом на 01.05.2016 становить 08 років 07 місяців 06 днів (період роботи з 25.09.2007 по 01.05.2016). Відділом перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії, оскільки на 01.05.2016 відсутній стаж державної служби 10 років або 20 років, що дає право на пенсію згідно Закону України «Про державну службу». Отже, відмовляючи у перерахунку пенсії позивача, призначеної відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію у відповідності до норм Закону України «Про державну службу», орган Пенсійного фонду діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно із положеннями п.2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером, якому з 11.07.2023 року була призначена пенсія.

При цьому, позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

Позивачем у позовній заяві вказано, що вона як особа, що набула необхідний стаж державної служби, має право на пенсію державного службовця.

З записів трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 вбачається, що остання, зокрема, працювала:

- з 03.04.1991 року прийнята на роботу інструктором до комітету у справах молоді при Чугуївському міському виконавчому комітеті з місячним іспитовим строком;

- з 14.06.1991 року комітет у справах молоді перепідпорядкований Чугуївській міській раді народних депутатів;

- з 17.06.1992 року відповідно до ст. 53 Закону України «Про внесення змін до Закону Української РСР «Про місцеві Ради народних депутатів Української РСР на місцевого самоврядування та роз'яснення Комісії Верховної Ради України з питань діяльності Рад народних депутатів розвитку місцевого самоврядування і відділу радянського будівництва Секретаріату Верховної Ради України звільнена із апарату міської Ради народних депутатів;

- з 17.06.1992 року прийнята за переведенням секретарем-машиністкою голови міської ради;

- з 01.08.1992 року переведена завідувачем сектором із загальних питань і технічного забезпечення;

- 01.04.1994 року прийняла присягу державного службовця та присвоєно одинадцятий ранг державного службовця;

- з 25.07.1994 року звільнена з займаної посади за переведенням до виконавчого комітету міської ради;

- з 25.07.1994 року призначена за переведенням на посаду завідувача відділом з роботи зі зверненнями громадян до виконавчого комітету міської ради народних депутатів;

- 25.07.1996 року присвоєно десятий ранг державного службовця;

- з 24.01.1996 року покладено обов'язки з роботи із кадрами з питань державної служби у виконавчих комітетах;

- 25.07.1998 року присвоєно дев'ятий ранг державного службовця;

- 01.08.2000 року у зв'язку із зміною назви відділу продовжує працювати на посаді завідуючого відділом по роботі зі зверненнями громадян, кадрової роботи та з питань державної служби;

- 18.07.2001 року прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»;

- 19.07.2001 року присвоєно дев'ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування;

- 19.10.2001 року назва відділу змінена на відділ роботи зі зверненнями громадян та кадрової роботи; продовжує працювати на посаді завідуючого відділу;

- 01.07.2004 року звільнена з роботи за угодою сторін згідно із ст. 34 п.1 КЗпП України;

- з 17.05.2005 року призначена на посаду головного спеціаліста організаційного відділу апарату Чугуївської райдержадміністрації із збереженням 9 рангу державного службовця, як така, що успішно пройшла за конкурсом;

- з 03.06.2005 року призначена на посаду заступника керівника апарату райдержадміністрації, начальника організаційного відділу із збереженням 9 рангу державного службовця, як така, що успішно пройшла стажування на цій посаді;

- 04.06.2007 року звільнена з посади за згодою сторін, п. 1 ст. 36 КЗпП України;

- 22.10.2013 року призначена на посаду адміністратора Чугуївської райдержадміністрації із збереженням 9 рангу державного службовця як така, що пройшла за конкурсом;

- 18.11.2014 року переведена на посаду заступника начальника управління, начальника відділу розвитку споживчого ринку та підприємництва управління економічного розвитку і торгівлі районної державної адміністрації, із збереженням 9 рангу державного службовця, як така, що успішно пройшла стажування на цій посаді;

- 10.12.2014 року управління економічного розвитку і торгівлі районної державної адміністрації реорганізовано шляхом поділу з утворенням відділу економічного розвитку і торгівлі районної державної адміністрації; переведена на посаду начальника відділу економічного розвитку і торгівлі районної державної адміністрації, із збереженням 9 рангу державного службовця, за її згодою;

- 29.04.2015 року переведена на посаду заступника голови районної державної адміністрації, із збереженням 9 рангу державного службовця, як така, що успішно пройшла стажування на цій посаді;

- 01.05.2016 року присвоєно 6 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби;

- 01.06.2020 року звільнена з посади заступника голови Чугуївської районної адміністрації Харківської області у зв'язку із припиненням повноважень відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».

- 03.08.2020 року призначена на посаду радника міського голови із збереженням 9 (дев'ятого) рангу посадової особи місцевого самоврядування;

- 16.12.2022 року переведена на посаду начальника відділу енергоменедженту та залучення інвестицій управління економічного розвитку і підприємництва Чугуївської міської ради, як переможницю конкурсу на заміщення вакантних посад, із збереженням 9 (дев'ятого) рангу посадової особи місцевого самоврядування.

Позивачем 23.02.2024 року було подано до відповідача заяву про проведення перерахунку та перехід на інший вид пенсії.

Як зазначено позивачем, до заяви про призначення пенсії додано копії всіх документів, необхідних для призначення пенсії.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №153 від 01.03.2024 року позивачу було відмовлено у переведенні на пенсію державного службовця у зв'язку з відсутністю законних підстав. Із посиланням на положення ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ вказано, що до стажу державної служби позивача можливо зарахувати період з 01.08.1992 року по 17.07.2001 року, з 17.05.2005 року до 30.11.2012 року та 22.10.2013 року до 30.04.2016 року. Станом на 01.05.2016 року стаж державної служби становить 19 років 0 місяців 10 днів.

Зі змісту позовної заяви та доданих до неї доказів встановлено, що позивач, не погодившись з прийнятим рішенням, звернулась до органів Пенсійного фонду України зі зверненням від 05.03.2024 про повторний розгляд її заяви, яке було опрацьовано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 10.04.2024 року позивача було повідомлено, що рішення потребує доопрацювання.

За результатами перегляду рішення №153 від 01.03.2024 було доопрацьовано (змінено) у спосіб прийняття нового рішення з такими самими реквізитами.

Відповідно до доопрацьованого рішення №153 від 01.03.2024 року позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, у зв'язку з відсутністю підстав. Відповідач із посиланням на положення ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ вказано, що стаж державної служби ОСОБА_1 становить 13 років 08 місяців 03 дні. Із посиланням на положення пунктів 4 та 6 Порядку, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», наказу Міністерства соціальної політики України №750 від 10.05.2017 року «Про затвердження Порядка видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад» вказано, що у зв'язку з набуттям чинності Законом України від 09.11.2017 року №2190-VIIІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань проходження державної служби», посади голови місцевої державної адміністрації, першого заступника або його заступника з 15.11.2017 не відносяться до посад державної служби. Отже вказано, що у зв'язку із зазначеним при подачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій у разі якщо особа займала посаду голови місцевої державної адміністрації, першого заступника або його -заступника, посадовий оклад прирівнюється до посадового окладу керівника апарату місцевої адміністрації відповідно до Схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2019 році (у коефіцієнтах), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 «Питання оплати праці працівників державних органів» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 №102). До заяви на призначення пенсії ОСОБА_1 надано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 22.02.2024 №14/02-19 (посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років) па посаді заступника голови районної державної адміністрації станом на лютий 2024 року, згідно якої посадовий оклад становить 21536,00 грн, що не відповідає Схемі посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України “Питання оплати працівників державних органів» від 18 січня 2017 року №15 (зі змінами).

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернулась до суду за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із положеннями ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон України №889-VIII).

За змістом пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №889-VIII, з 01.05.2016 втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон України №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Положеннями пунктів 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Приписами частини першої статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, чинного до 01.05.2016, передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З аналізу вищевказаного вбачається, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону №3723ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Зі змісту опрацьованого рішення відповідача вбачається висновок останнього стосовно того, що стаж державної служби позивача становить 13 років 08 місяців 03 дні.

Однак суд зазначає, що опрацьоване рішення не містить в собі жодних обґрунтувань або висновків стосовно наявності або відсутності у позивача права на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ.

Відтак спірне у цій справі рішення не може вважатися судом обґрунтованим з огляду на відсутність висновку відповідача з приводу першочергового питання порушеного позивачем у заяві від 22.02.2024 року про проведення перерахунку "Перехід на інший вид пенсій".

Своєю чергою під час розгляду справи встановлено, що до заяви позивачем було подано, серед іншого, довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 22.02.2024 №14/02-19 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 22.02.2024 №15/02-19, видану органом державної влади за останнім місцем державної служби - Чугуївською районною державною адміністрацією, на базі якої було утворено Чугуївську районну військову адміністрацію згідно з Указом Президента України №68/2022 від 24.02.2022 року.

Відповідно до вказаної довідки ОСОБА_1 працювала в Чугуївській районній державній адміністрації на посаді заступника голови районної державної адміністрації.

Відповідно до пункту 9-1 частини третьої статті 3 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VII «Про державну службу» зі змінами, внесеними Законом України від 09 листопада 2017 року № 2190-УІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань проходження державної служби» (набув чинності 11.11.2017) посади голови, перших заступників та заступників голови місцевої державної адміністрації виключені з переліку посад, що відносяться до державної служби.

У позовній заяві позивачем вказано, що визначення заробітної плати у довідці здійснено за посадою керівника апарату державної адміністрації, що є рівнозначною тій, на якій Позивач працювала перед звільненням та наявна у штатному розписі Чугуївської районної військової адміністрації на час видачі довідки.

Постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016 року затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).

Згідно із абз. 2 пункту 4 Порядку №622 посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).

Відповідно до пункту 6 Порядку № 622 у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Наказом Міністерства соціальної політики України № 750 від 10.05.2017 року затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плаху для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад (далі - Порядок видачі довідок № 750).

За приписами абзаців 3 та 4 пункту 7 Порядку видачі довідок № 750 в редакції, що діяла станом на момент виключення посади заступника голови місцевої держадміністрації з переліку посад державної служби, у разі відсутності або перейменування в державному органі посади державної служби, що була останньою, яку особа займала на державній службі після 01 травня 2016 року,її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною групою оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу. Довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №622.

До моменту виключенням з переліку посад державної служби посада заступника голови райдержадміністрації прирівнювалась до 3 групи оплати праці відповідно до Переліку посад державної служби, що прирівнюються до відповідних груп оплати праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15, у редакції, що діяла до 13.12.2017. У той же час посада керівника апарату місцевої держадміністрації - прирівнювалась до нижчої 4 групи.

Після впровадження категорій, підкатегорій посад державної служби з 01.01.2020 року посаду керівника апарату місцевої держадміністрації як керівника державної служби віднесено до категорії Б, підкатегорія Б2 відповідно до Схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій та підкатегорій посад державної служби, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 16 від 15.01.2020.

Листом Міністерства соціальної політики України від 23 вересня 2019 року за № 530/0/198-19/54, надано роз'яснення щодо видачі довідок відповідно до Порядку №750, а саме в листі зазначено, що при видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій у разі якщо особа займала посаду голови місцевої адміністрації, першого заступника або заступника, посадовий оклад прирівнюється до посадового окладу керівника апарату місцевої держадміністрації.

Зі змісту спірного у цій справі рішення вбачається, що відповідачем вказано на необхідність визначення посадового окладу у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років) для посади заступника керівника державної адміністрації за рівнозначною посадою, якою є посада керівника апарату місцевої державної адміністрації.

Так, підставою для відмови у проведенні перерахунку позивачу зазначено невідповідність посадового окладу за прирівняною посадою Схемі посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році, затвердженій постановою Кабінету Міністрів №15 від 18.01.2017.

З наявної в матеріалах справи довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 22.02.2024 №14/02-19 заробітна плата станом на лютий 2024 року становить 28496,80 грн та включає: посадовий оклад - 21536,00 грн; надбавку за ранг (5 ранг) - 500,00 грн; надбавка за вислугу років (30%) - 6460,00 грн - виходячи з розміру 3 % за кожен рік стажу з урахуванням максимально допустимого розміру цієї надбавки у період дії правового режиму воєнного часу відповідно до абзацу 2 пункту 12 Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік».

Стосовно доводів представника відповідача щодо невірного визначення посадового окладу, наведеного у довідці суд зазначає таке.

Згідно із постановою Кабінету Міністрів України №15 від 17.01.2017 року «Питання оплати праці працівників державних органів» установлено, що схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені цією Постановою, не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби; для визначення підкатегорії посади державної служби, необхідної для встановлення рівнозначності посади під час переведення державних службовців на інші посади державної служби застосовується перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних підкатегорій, затверджений цією Постановою, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 1409 від 29.12.2023.

Отже, для цілей визначення посадових окладів державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, підлягає застосуванню Схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році, затверджена Постановою КМУ № 1409 від 29.12.2023 “Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році».

Зі змісту пунктів 3, 4 Постанови Кабінету Міністрів від 23 жовтня 2023 р. № 1109 “Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» вбачається, що проведення класифікації посад державної служби здійснюється усіма державними органами в обов'язковому порядку у строки, встановлені пунктом 4 Постанови з метою запровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад державної служби після набрання чинності законом щодо зміни моделі оплати праці державних службовців.

Розділом “Прикінцеві положення» Закону України від 09 листопада 2023 року №3460-ІХ “Про Державний бюджет на 2024 рік» установлено, що у 2024 році оплата праці державних службовців здійснюється на основі класифікації посад.

На підставі наказу від 25.10.2023 №10 у Чугуївській районній державній (військовій) адміністрації проведено класифікацію 54 посад державної служби апарату райдержадміністрації та її структурних підрозділів.

Відповідно до витягу з Переліку кваліфікаційних кодів посад державної служби апарату Чугуївської районної державної (військової адміністрації Харківської області з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році, затвердженого наказом керівника апарату районної військової адміністрації від 01 січня 2024 року №02-к/в посада керівника апарату, яка є рівнозначною до посади заступника керівника Чугуївської РВА, має кваліфікаційний код посади: 1-ІІІ-3, де 1 - перша сім'я посад “Адміністративне керівництво», ІП - третій керівний рівень, 3 - юрисдикція державного органу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2023 року № 1109 «Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» затверджено Каталог типових посад державної служби і критерії віднесення до таких посад (далі - Каталог), який визначає перелік сімей та рівнів типових посад державної служби, містить їх опис для проведення класифікації посад державної служби.

Відповідно до пункту 3,4,5 Каталогу типових посад державної служби критеріями класифікації посад державної служби є сім'я посади, рівень посади та рівень юрисдикції державного органу.

Каталогом типових посад державної служби визначено двадцять сім сімей посад державної служби, номер яких позначається арабськими цифрами. Описи сімей посад державної служби наведені у додатках 1-27 до цього Каталогу.

Згідно із Додатком 1 до Каталогу типових посад державної служби перша сім'я “Адміністративне керівництво» включає три керівних рівні посад. До третього керівного рівня цієї сім'ї належать вищі керівні посади державної служби в державному органі (зі статусом юридичної особи) у складі апарату (секретаріату) державного органу, юрисдикція якого поширюється на територію одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення.

Отже, посада керівника апарату держадміністрації має кваліфікаційний код посади: 1-ІІІ-3.

Враховуючи викладене вище слід дійти висновку про те, що у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 22.03.2024 №14/02-19 (посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років) на посаді заступника голови районної державної адміністрації станом на лютий 2024 року посадовий оклад за прирівняною посадою керівника апарату місцевої державної адміністрації визначено відповідно до Схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році та складає 21536,00 грн для третього рівня посад в межах 1 сім'ї 3 керівного рівня та 3 юрисдикції державного органу, що в свою чергу свідчить про необґрунтованість та недоведеність доводів відповідача в цій частині.

З огляду на обставини того, що вказані доводи представником відповідача було покладено в основу спірного у цій справі рішення, то таке слід визнати протиправним та скасувати.

В той же час, належним способом захисту порушених прав позивача, враховуючи не здійснення відповідачем належного розгляду заяви позивача, є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.02.2024 року щодо переведення на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року.

При цьому у задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перевести з 22.02.2024 ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, виходячи з розміру заробітної плати, зазначеного у довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням від 22.02.2024 №14/02-19 та №15/02-19, здійснивши перерахунок пенсії, належить відмовити з огляду на їх передчасність та направленість на майбутнє.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (просп. Соборний, буд. 158Б, м. Запоріжжя, 69005) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 01.03.2024 року №153 про відмову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у переведенні на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та здійсненні перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 22.02.2024 року щодо переведення на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, виходячи з розміру заробітної плати, зазначеного у довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням від 22.02.2024 №14/02-19 та №15/02-19.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (просп. Соборний, буд. 158Б, м. Запоріжжя, 69005, код ЄДРПОУ 20490012).

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Мельников Р.В.