04 вересня 2024 року м. Рівне №460/7901/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення певних дій.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправною відмову (по причині відсутності допуску до роботи з архівними документами, які мають гриф секретності) Пенсійного фонду України в Рівненській області від 02.02.2024 №1700-0212-8/7121 врахувати архівні довідки про заробітну плату ОСОБА_1 від 25.10.2016 №179/1/10945 за період роботи з квітня по грудень 1986 рік, та від 25.10.2016 №179/1/10946 за період роботи з січня по квітень 1987 рік, видані ГДА Міністерства оборони України для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області вжити заходи для перевірки архівних довідок (з складенням акту перевірки) про заробітну плату ОСОБА_1 від 25.10.2016 №179/1/10945 за період роботи з квітня по грудень 1986 рік, та від 25.10.2016 № 179/1/10946 за період роботи з січня по квітень 1987 рік виданих ГДА Міністерства оборони України. На підставі Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 та ч. 3 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 101 Закону «Про пенсійне забезпечення»;
за результатами перевірки архівних довідок про заробітну плату від 25.10.2016 №179/1/10945 за період роботи з квітня по грудень 1986 рік, та від 25.10.2016 № 179/1/10946 за період роботи з січня по квітень 1987 рік, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням архівних довідок про заробітну плату від 25.10.2016 № 179/1/10945 за період роботи з квітня по грудень 1986 рік, та від 25.10.2016 № 179/1/10946 за період роботи з січня по квітень 1987 рік, виданих ГДА Міністерства оборони України на підставі ст. ст. 43, 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стислий виклад позиції Позивача.
Позивач зазначає, що отримує пенсію по інвалідності 2 групи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням архівних довідок, виданих Галузевим Державним архівом Міністерства оборони України №179/1/10945, 179/1/10946 від 25.10.2016 за період роботи з квітня по грудень 1986 року та з квітня 1987. Однак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області не враховано довідки, оскільки здійснити позапланову перевірку довідки про заробітну плату відповідності первинним документам не вбачається можливим у зв'язку з відсутністю допуску до роботи з архівними документами, які мають гриф секретності. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, тому просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Стислий виклад заперечень Відповідача.
Відповідач зазначає, що допуск до роботи з архівними документами, які мають гриф секретності, здійснюється відповідно до Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджений постановою КМУ від 18.12.2013 №939 (зі змінами) при наявності обов'язково довідки про допуск до державної таємниці. У зв'язку з тим, що у працівників, до повноважень яких входить проведення перевірки, відсутній допуск до державної таємниці, провести вищезазначену перевірку немає можливості. Таким чином, відповідач просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 22.07.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України..
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію по інвалідності II групи відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір якої визначено відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Галузевим державним архівом Міністерства оборони України позивачу видані Архівні довідки від 25.10.2016:
№179/1/10946 - в архівних документах Військової частини НОМЕР_1 відображено нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з січня по квітень 1987 року;
№179/1/10945 - в архівних документах Військової частини НОМЕР_1 відображено нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з квітня по грудень 1986 року (а.с. 7, 8).
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою від 04.05.2023 щодо проведення перерахунку пенсії по інвалідності, виходячи із грошового забезпечення, за його бажанням, за грудень місяць 1986 року та квітень 1987 року на підставі довідки Військової частини НОМЕР_1 №278 (а.с. 6, 12).
Листом від 01.06.2023 відповідач повідомив позивача про те, що для проведення перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за роботу в зоні відчуження позивач має право подати заяву до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України, а документи про стаж, вік та заробітну плату додаються тільки в оригіналах.
Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою від 14.06.2023 щодо проведення перерахунку пенсії - «по зарплаті за грудень місяць 1986 р.».
Заява про перерахунок пенсії розглянута за принципом екстериторіальності.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 20.06.2023 №3649/03-16 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до довідок про заробітну плату від 24.10.2016 №179/1/10945 та №179/1/10946. В рішенні від 20.06.2023 зазначено, що заявник до заяви додав довідки про заробітну плату від 24.10.2016 №179/1/10945 та №179/1/10946 за періоди роботи з квітня по грудень 1986 року та з січня по квітень 1987 року, видані Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, які не підтверджені первинними документами; акт перевірки довідок - відсутній (а.с. 9).
Відповідач надіслав Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві лист від 29.06.2023 №1700-0212-9/59445, в якому просив провести перевірку довідок.
Листом від 03.07.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило відповідача про те, що ним на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 направлено лист №2600-1005-8/126201 від 26.06.2023 щодо узгодження дати проведення перевірки довідки.
Галузевий державний архів Міністерства оборони України листом від 13.12.2023 повідомив позивача про те, що проведення перевірки довідок від 25.10.2016 №179/1/10945 та №179/1/10946 представниками Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві буде здійснено 29 лютого 2024 року згідно встановленого графіку перевірок (а.с. 10).
Галузевий державний архів Міністерства оборони України надіслав на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві лист від 21.12.2023, в якому повідомив, що не заперечує проти проведення зустрічної звірки архівних довідок, зокрема, щодо ОСОБА_1 : довідка від 25.10.2016 №179/10945 - гриф «Таємно», та від 25.10.2016 №179/10946 - гриф «ДСК».
Листом від 17.01.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило відповідача про те, що залишає без виконання лист Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 29.06.2023 щодо перевірки достовірності видачі довідок від 25.10.2016 №179/1/10945 та №107/1/10946, виданих ГДА Міністерства оборони України на ім'я ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 ).
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві в листі від 17.01.2024 повідомило, що Головним управлінням отримано від ГДА Міністерства оборони України лист-запрошення на перевірку від 21.12.2023, в якому зазначено, що справи, на підставі яких видані архівні довідки про нарахування сум грошового забезпечення №179/1/10945 та №107/1/10946 мають гриф «Таємно» та гриф «ДСК»; допуск до роботи з архівними документами, які мають гриф секретності, здійснюється відповідно до Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 №939, при наявності обов'язково довідки про допуск до державної таємниці; у зв'язку з тим, що у працівників, до повноважень яких входить проведення перевірки, відсутній допуск до державної таємниці, провести таку перевірку немає можливості.
Відповідач листом від 02.02.2024 повідомив позивача про те, що видані довідки ОСОБА_1 про заробітну плату від 25.10.2016 №179/1/10945 за період роботи з квітня по грудень 1986, та №179/1/10946 період роботи з січня по квітень 1987 при перерахунку пенсії не враховано, оскільки здійснити позапланову перевірку довідки про заробітну плату відповідності первинним документам не вбачається можливим у зв'язку з відсутністю допуску до роботи з архівними документами які мають гриф секретності (а.с. 11).
Позивач вважає відмову відповідача від 02.02.2024 протиправною, тому звернувся до суду з позовом.
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу своїх дій, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Нормативно-правовим актом, який розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
За правилами статті 1 Закону №1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до абзацу 1 частини четвертої статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 40 Закону №1058-IV, заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Нормативно-правовим актом, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII).
За приписами статті 59 Закону №796-XII, пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
При обчисленні пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа військовослужбовців, у тому числі військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали безпосередню участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт під час проходження військової служби (військових зборів), внаслідок чого стали особами з інвалідністю, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини першої статті 54 Закону №796-XII, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону №1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
За правилами частини третьої статті 44 Закону №1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
За приписами частини п'ятої статті 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Порядок прийняття та оформлення документів для призначення пенсії за віком врегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 2.7. Порядку №22-1, до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу. При зміні групи інвалідності орган, що призначає пенсію, додає до пенсійної справи виписку з акта огляду МСЕК про зміну групи інвалідності.
У спірному випадку позивач звернувся до пенсійного органу із заявою від 14.06.2023 №1/580/5782 саме щодо перерахунку призначеної пенсії.
Відповідно до підпунктів 2-4 пункту 2.1 Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного стажу роботи). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу). За періоди роботи на спецпоселенні депортованими особами, які знаходилися на спецпоселенні (період якого визначається з моменту депортації до моменту зняття режиму спецпоселень включно), додатково надаються документи, які підтверджують їх належність до цих осіб (посвідчення) та період перебування на спецпоселенні (довідка або інші документи, видані компетентними органами України, інших держав колишніх республік СРСР). За період роботи до 01 січня 1991 року на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього СРСР, а також на острові Шпіцберген надаються договори або інші документи, що підтверджують право працівника на пільги, передбачені для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі. Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу. Для підтвердження періоду здійснення підприємницької діяльності до 01 січня 2004 року можуть прийматись інші документи про сплату страхових внесків. Періоди підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01 січня 2004 року, в тому числі із застосуванням фіксованого податку, можуть зараховуватись до страхового стажу також на підставі свідоцтва про сплату єдиного податку або спеціального торгового патента, або патента про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідки про реєстрацію особи як суб'єкта підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування. Час перебування на інвалідності у зв'язку із нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням підтверджується випискою з акта огляду медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК). Для зарахування цього періоду до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, додатково додається акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/сталася) (форма Н-1 (Н-1/П)) (далі - форма Н-1 (Н-1/П)) або акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) (форма П-4), форми яких наведено відповідно у додатках 11, 21 до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337. Період отримання допомоги по безробіттю підтверджується до 01 січня 2010 року на підставі записів у трудовій книжці або відомостей про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб, а починаючи з 01 січня 2010 року - індивідуальними відомостями про застраховану особу. Період догляду у 2004 році особою за дитиною до досягнення нею трирічного віку, одним з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікуном, піклувальником - за дитиною з інвалідністю, непрацюючою працездатною особою - за особою з інвалідністю І групи або за престарілим, який за висновком закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, підтверджується довідкою органів соціального захисту населення про отримання (неотримання) допомоги, передбаченою додатком 10 до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 вересня 2006 року № 345, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 жовтня 2006 року за № 1098/12972. Період перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами у період з 01 січня 2004 року по 30 червня 2013 року включно підтверджується свідоцтвом про народження дитини, наказом про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, індивідуальними відомостями про застраховану особу. Період перебування у відпустці визначається як період, що відповідає тривалості такої відпустки, встановленій статтею 17 Закону України «Про відпустки», а для жінок, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, - тривалості, передбаченій пунктом 10 частини першої статті 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та передує даті надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Якщо за відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку жінка не зверталась (у тому числі у разі смерті дитини до закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами або мертвонародження, про що додатково надається свідоцтво про смерть дитини), надається свідоцтво про народження дитини. У цьому випадку період перебування у відпустці визначається як період непрацездатності за відомостями реєстру застрахованих осіб, що не може перевищувати тривалості такої відпустки, встановленої статтею 17 Закону України «Про відпустки», а для жінок, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,- тривалості, передбаченої пунктом 10 частини першої статті 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Період перебування у відпустці без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2004 року підтверджується свідоцтвом про народження дитини та наказом про надання такої відпустки. У разі якщо за період з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським відповідно до Закону, страховий стаж та заробітна плата (дохід) обчислюються на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04 лютого 2021 року № 3-1 «Про затвердження форми довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески та Порядку розрахунку сум грошового забезпечення, якщо документи про його нарахування та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя або знищено», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 квітня 2021 року за № 463/36085. Особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, передбачені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, а за періоди роботи після 01 січня 2004 року додатково надається інформація, отримана органами, що призначають пенсію, від відповідних фондів держав-учасниць міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення (в довільній формі) про сплату страхових внесків;
3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5). За бажанням особи для додаткового виключення періоду догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до абзацу третього частини першої статті 40 Закону за період з 01 липня 2000 року до 01 січня 2005 року подається довідка з місця роботи про період такої відпустки. Особи, яким пенсія відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення призначається з урахуванням заробітної плати, отриманої за періоди роботи на територіях держав-учасниць міжнародних договорів (угод), надають довідки про заробітну плату для призначення пенсії (з розбивкою по місяцях), видані підприємствами, установами чи організаціями (їх правонаступниками), де працювала особа, або архівними установами;
4) відомості про місце проживання особи.
Пункт 2.6. Порядку №22-1:
«При призначенні до пенсій надбавок, допомог, додаткової пенсії, компенсації, пенсії за особливі заслуги перед Україною та підвищень відповідно надаються такі документи: 1) про перебування на утриманні заявника непрацездатних членів сім'ї; 2) документи про визнання заявника ветераном війни, особою, на яку поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", або особою, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною (для підвищення пенсій згідно зі статтями 12-16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"); 3) документи про визнання особи такою, що має особливі заслуги перед Батьківщиною (для підвищення пенсії відповідно до статті 9 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні"); 4) документи про визнання заявника реабілітованим або членом його сім'ї, якого було примусово переселено (для підвищення пенсії згідно з пунктом "г" статті 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення"); 5) документи про надання статусу особи, яка проживає, працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського (для підвищення пенсії згідно зі статтею 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні"); 6) документи про надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС чи потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для призначення додаткової пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"); 7) експертний висновок щодо встановлення причинного зв'язку смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (для призначення компенсаційної виплати відповідно до статті 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"); 8) документи про нагородження нагрудним знаком "Почесний донор України", "Почесний донор СРСР" (для встановлення надбавки відповідно до Закону України "Про донорство крові та її компонентів"); 9) висновок лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду (для встановлення надбавки на догляд відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян"); 10) документи про визнання особи жертвою нацистських переслідувань або дружиною (чоловіком) померлої жертви нацистських переслідувань (для підвищення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання згідно зі статтями 6-1-6-4 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань"). 11) документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків непрацездатним членам сім'ї (для призначення надбавки на непрацездатних членів сім'ї) (за наявності); 12) висновок МСЕК про причинний зв'язок смерті, що настала внаслідок гострого професійного захворювання (отруєння), хронічного професійного захворювання або нещасного випадку на виробництві, крім випадків, коли причина смерті підтверджується актом про нещасний випадок за формою Н-1 (Н-1/П) (для призначення членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника, в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність); 13) документи, що підтверджують особливі заслуги перед Україною (для встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»).
При призначенні пенсії за особливі заслуги перед Україною відповідно до пункту 7 частини першої статті 1 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" надається довідка про визнання особи борцем за незалежність України у XX столітті відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у XX столітті", яку відповідно до цього Закону реабілітовано, із числа тих, яких за політичними або релігійними мотивами було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув'язнення), видана регіональною комісією з реабілітації, утвореною відповідно до Типового положення про регіональну комісію з реабілітації, затвердженого наказом Міністерства культури України від 25 жовтня 2018 року № 926, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 листопада 2018 року за № 1282/32734.
При призначенні пенсії за особливі заслуги перед Україною у разі втрати годувальника надаються також документи, передбачені підпунктами 2-4, 6, 7, 9, 11 пункту 2.3 цього розділу (якщо вони відсутні у пенсійній справі особи, якій призначається пенсія, або пенсійній справі померлого годувальника).
У разі смерті військовослужбовця, поліцейського, особи начальницького або рядового складу органів внутрішніх справ, особи начальницького або рядового складу державної пожежної охорони, особи начальницького або рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького або рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, особи начальницького або рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України надаються документи, які підтверджують факт загибелі (смерті) при виконанні службових обов'язків під час проходження військової служби, служби в Національній поліції, служби в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України чи Державній кримінально-виконавчій службі України внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаного під час виконання цих обов'язків, і посмертного нагородження державними нагородами України або колишнього Союзу РСР, зазначеними у статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»;
14) документи про визнання особи постраждалим учасником Революції Гідності».
Відповідно до пункту 2.10. Порядку №22-1, Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Так, до заяви про перерахунок пенсії від 14.06.2023 позивач додав, зокрема:
Довідку Військової частини НОМЕР_1 від 19.07.1991 про те, що капітан запасу ОСОБА_1 , який проходить дійсну військову службу у підрозділі Військової частини НОМЕР_1 на території 30 км від зони Чорнобильської АЕС, в зоні відчуження з 26.04.86 по 04.06.86; приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30 км зоні, в період з 04.06.1986 по 20.04.1987 (а.с. 6);
Архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.10.2016 №179/1/10946 із зазначенням, що в архівних документах Військово частини НОМЕР_1 відображено нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з січня по квітень 1987 року в таких розмірах (руб.коп): січень - 342; лютий - 342; березень - 342; квітень - 342; Довідка виконана на підставі документів в/ч НОМЕР_1 , що знаходяться на науково-технічному опрацюванні;
Архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.10.2016 №179/1/10945 із зазначенням, що в архівних документах Військово частини НОМЕР_1 відображено нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з квітня по грудень 1986 (руб.коп): квітень - 342; травень - 342; червень - 342; липень - 342; серпень - 342; жовтень - 342; листопад - 342; грудень - 607.
Пунктом 2.9 Порядку №22-1 передбачено, що документи мають бути чинними (дійсними) на дату їх подання.
Як зазначалося вище, Заява про перерахунок пенсії від 14.06.2023 розглянута за принципом екстериторіальності.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 20.06.2023 №3649/03-16 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до довідок про заробітну плату від 24.10.2016 №179/1/10945 та №179/1/10946. В рішенні від 20.06.2023 зазначено, що заявник до заяви додав довідки про заробітну плату від 24.10.2016 №179/1/10945 та №179/1/10946 за періоди роботи з квітня по грудень 1986 року та з січня по квітень 1987 року, видані Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, які не підтверджені первинними документами; акт перевірки довідок - відсутній.
У подальшому, відповідач надіслав Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві лист від 29.06.2023 №1700-0212-9/59445, в якому просив провести перевірку довідок.
Листом від 03.07.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило відповідача про те, що ним на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 направлено лист №2600-1005-8/126201 від 26.06.2023 щодо узгодження дати проведення перевірки довідки.
Галузевий державний архів Міністерства оборони України листом від 13.12.2023 повідомив позивача про те, що проведення перевірки довідок від 25.10.2016 №179/1/10945 та №179/1/10946 представниками Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві буде здійснено 29 лютого 2024 року згідно встановленого графіку перевірок (а.с. 10).
Галузевий державний архів Міністерства оборони України надіслав на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві лист від 21.12.2023, в якому повідомив, що не заперечує проти проведення зустрічної звірки архівних довідок, зокрема, щодо ОСОБА_1 : довідка від 25.10.2016 №179/10945 - гриф «Таємно», та від 25.10.2016 №179/10946 - гриф «ДСК».
Листом від 17.01.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило відповідача про те, що залишає без виконання лист Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 29.06.2023 щодо перевірки достовірності видачі довідок від 25.10.2016 №179/1/10945 та №107/1/10946, виданих ГДА Міністерства оборони України на ім'я ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 ).
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві в листі від 17.01.2024 повідомило, що Головним управлінням отримано від ГДА Міністерства оборони України лист-запрошення на перевірку від 21.12.2023, в якому зазначено, що справи, на підставі яких видані архівні довідки про нарахування сум грошового забезпечення №179/1/10945 та №107/1/10946 мають гриф «Таємно» та гриф «ДСК»; допуск до роботи з архівними документами, які мають гриф секретності, здійснюється відповідно до Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 №939, при наявності обов'язково довідки про допуск до державної таємниці; у зв'язку з тим, що у працівників, до повноважень яких входить проведення перевірки, відсутній допуск до державної таємниці, провести таку перевірку немає можливості.
Відповідач листом від 02.02.2024 повідомив позивача про те, що видані довідки ОСОБА_1 про заробітну плату від 25.10.2016 №179/1/10945 за період роботи з квітня по грудень 1986, та №179/1/10946 період роботи з січня по квітень 1987 при перерахунку пенсії не враховано, оскільки здійснити позапланову перевірку довідки про заробітну плату відповідності первинним документам не вбачається можливим у зв'язку з відсутністю допуску до роботи з архівними документами які мають гриф секретності (а.с. 11).
Суд звертає увагу на те, що справа, на підставі якої видана Архівна довідка від 25.10.2016 №179/1/1045 за 1986 рік, має гриф «Таємно», проте справа, на підставі якої видана Архівна довідка від 25.10.2016 №179/1/1046 не містить грифу «Таємно», а має статус «ДСК».
При цьому, суд зазначає, що Архівні довідки ГДА Міністерства оборони України від 25.10.2016 №179/1/1045 та №179/1/1046 не містять грифу «Таємно» чи «ДСК»; такі довідки містять чітке посилання щодо особи, якій вони видані - ОСОБА_1 ; такі довідки містять чітке зазначення періодів роботи та сум нарахованого грошового забезпечення.
Звертаючись до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, позивач додав Архівні довідки, які не були враховані.
Тобто позивачем були подані усі необхідні документи для перерахунку пенсії.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та підставам для відмови в прийнятті Архівних довідок, суд зазначає, що неможливість пенсійного органу здійснити перевірку даних які містяться у вказаних довідках, з огляду на відсутність у працівників доступу до роботи із документами з грифом «Таємно», або з інших обставин, не мають нести негативні наслідки для позивача у вигляді не врахування його доходу, зазначеного в Архівних довідках.
Тому, пенсійний орган мав врахувати дані таких Архівних довідок при вирішенні питання щодо перерахунку пенсії позивача.
Разом з цим, Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 20.06.2023 №3649/03-16, яким позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до Архівних довідок №179/1/10945 та №179/1/10946 (з підстав: заявник до заяви додав довідки про заробітну плату №179/1/10945 та №179/1/10946 за періоди роботи з квітня по грудень 1986 року та з січня по квітень 1987 року, видані Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, не підтверджені первинними документами; акт перевірки довідок) - не є предметом спору та не оскаржується позивачем в межах адміністративної справи.
Натомість, позивач оскаржує рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 02.02.2024, відповідно до якого відповідач повідомив позивача про те, що видані довідки ОСОБА_1 про заробітну плату від 25.10.2016 №179/1/10945 за період роботи з квітня по грудень 1986, та №179/1/10946 період роботи з січня по квітень 1987 при перерахунку пенсії не враховано, оскільки здійснити позапланову перевірку довідки про заробітну плату відповідності первинним документам не вбачається можливим у зв'язку з відсутністю допуску до роботи з архівними документами які мають гриф секретності.
Тобто, оскаржуване рішення від 02.02.2024 стосується лише повідомлення позивача про факт неврахування Архівних довідок від 25.10.2016 №179/1/10945 та №179/1/10946.
Відповідач зазначає, що він не приймав рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу та не має належних повноважень для здійснення перевірки спірних довідок про заробіток, а тому вимоги позивача в частині зобов'язань щодо проведення перевірки архівних довідок (з складенням акту перевірки) та врахування цих довідок при перерахунку пенсії не підлягають до задоволення.
Суд погоджується з такими доводами відповідача та зазначає, що рішення від 20.06.2023 №3649/03-16 про відмову у перерахунку пенсії з підстав не підтвердження даних по Архівних довідках від 25.10.2016 №179/1/10945 та №179/1/10946, приймалося не відповідачем, а Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області за принципом екстериторіальності.
Проте, суд зазначає.
Так, позивач проживає на території обслуговування ГУ ПФУ в Рівненській області; заяву про перерахунок пенсії від 14.06.2023 подавав до ГУ ПФУ в Рівненській області.
Вказану заяву, дійсно, за принципом екстериторіальності було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області, який в силу своїх обмежених повноважень (відсутність відповідного доступу до роботи із документами з грифом «таємно») не був спроможним вирішити питання про врахування довідки про перерахунок пенсії.
В той же час, саме відповідач, на звернення позивача, надав відповідь (лист від 02.02.2024), в якому фактично повідомлено про неможливість врахування Архівних довідок та неможливість проведення відповідної перевірки.
Оскільки позивач вже був обізнаний про неможливість проведення органами ПФУ вказаної перевірки з підстав, що зазначені вище, та враховуючи фактичну відмову відповідача у врахуванні довідок, позивач і звернувся до суду з позовом з цим позовом. Таким чином, за встановлених обставин, не можливо стверджувати те, що позивач звернувся з позовом до особи, яка не може відповідати за цим позовом.
У прохальні частині позову позивач просить суд:
основна позовна вимога - визнати протиправною відмову (по причині відсутності допуску до роботи з архівними документами, які мають гриф секретності) Пенсійного фонду України в Рівненській області від 02.02.2024 №1700-0212-8/7121 врахувати архівні довідки про заробітну плату ОСОБА_1 від 25.10.2016 №179/1/10945 за період роботи з квітня по грудень 1986 рік, та від 25.10.2016 №179/1/10946 за період роботи з січня по квітень 1987 рік, видані ГДА Міністерства оборони України для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
похідні позовні вимоги - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області вжити заходи для перевірки архівних довідок (з складенням акту перевірки); за результатами перевірки архівних довідок про заробітну плату від 25.10.2016 №179/1/10945 за період роботи з квітня по грудень 1986 рік, та від 25.10.2016 № 179/1/10946 за період роботи з січня по квітень 1987 рік, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням архівних довідок.
Як зазначалося вище, рішення про відмову у перерахунку пенсії від 20.06.2023 №3649/03-16 з підстав не підтвердження даних по Архівних довідках від 25.10.2016 №179/1/10945 та №179/1/10946, приймалося не відповідачем, а Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області за принципом екстериторіальності.
Листом від 17.01.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило відповідача про те, що залишає без виконання лист Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 29.06.2023 щодо перевірки достовірності видачі довідок від 25.10.2016 №179/1/10945 та №107/1/10946, виданих ГДА Міністерства оборони України на ім'я ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 ).
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві в листі від 17.01.2024 повідомило, що Головним управлінням отримано від ГДА Міністерства оборони України лист-запрошення на перевірку від 21.12.2023, в якому зазначено, що справи, на підставі яких видані архівні довідки про нарахування сум грошового забезпечення №179/1/10945 та №107/1/10946 мають гриф «Таємно» та гриф «ДСК»; допуск до роботи з архівними документами, які мають гриф секретності, здійснюється відповідно до Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 №939, при наявності обов'язково довідки про допуск до державної таємниці; у зв'язку з тим, що у працівників, до повноважень яких входить проведення перевірки, відсутній допуск до державної таємниці, провести таку перевірку немає можливості.
Тобто, відповідач вживав заходи щодо проведення перевірки достовірності видачі Довідок від 25.10.2016 №179/1/10945 та №107/1/10946, виданих ГДА Міністерства оборони України, оскільки звертався із листом від 29.06.2023 щодо перевірки достовірності видачі Архівних довідок від 25.10.2016 №179/1/10945 та №107/1/10946.
Тому, підстав для задоволення позовної вимоги про визнання протиправною відмову (по причині відсутності допуску до роботи з архівними документами, які мають гриф секретності) Пенсійного фонду України в Рівненській області від 02.02.2024 №1700-0212-8/7121 врахувати архівні довідки про заробітну плату ОСОБА_1 від 25.10.2016 №179/1/10945 за період роботи з квітня по грудень 1986 рік, та від 25.10.2016 №179/1/10946 за період роботи з січня по квітень 1987 рік, видані ГДА Міністерства оборони України для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , - немає.
Позивач також просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області вжити заходи для перевірки архівних довідок (з складенням акту перевірки).
Така позовна вимога також не підлягає до задоволення, оскільки здійснити позапланову перевірку довідок про заробітну плату відповідності первинним документам не вбачається можливим у зв'язку з відсутністю допуску до роботи з архівними документами які мають гриф секретності.
Суд зазначає, що неможливість відповідного пенсійного органу здійснити перевірку даних які містяться в Архівних довідках, з огляду на відсутність у працівників доступу до роботи із документами з грифом «Таємно», або з інших обставин, не мають нести негативні наслідки для позивача у вигляді не врахування його доходу, зазначеного в Архівних довідках.
Так, у справі "Рисовський проти України", № 29979/04, рішення від 20 жовтня 2011 року, пункти 70, 71, Суд підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування", зазначивши, що він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії" (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах "Онер'їлдіз проти Туреччини" (Oneryildiz v. Turkey), п. 128, та "Беєлер проти Італії" (Beyeler v. Italy), п. 119).
Принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (див. рішення у справі "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), n. 73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам (див. там само). З іншого боку, потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (див., mutatis mutandis, рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" (Pincova and Pine v. the Czech Republic), заява № 36548/97, п. 58).
Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (див. зазначене вище рішення у справі "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), п. 74).
Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (див. зазначене вище рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" (Pincova and Pine v. the Czech Republic), n. 58, а також рішення у справі "Ґаші проти Хорватії" (Gashi v. Croatia), заява № 32457/05, п. 40, від 13 грудня 2007 року, та у справі "Трґо проти Хорватії" (Trgo v. Croatia), заява № 35298/04, п. 67, від 11 червня 2009 року).
З'ясувавши характер спірних правовідносин, характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб, суд дійшов висновку, що порушене право позивача має бути відновлене шляхом зобов'язання відповідача здійснити з 14.06.2023 перерахунок та виплату пенсії позивачу, з урахуванням Архівних довідок, виданих Галузевим Державним архівом Міністерства Оборони України від 25.10.2016 №179/1/10945 та №107/1/10946, з урахуванням раніше виплачених сум.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем не доведено у повній мірі правомірності оскаржуваної відмови в порядку статті 77 КАС України, а тому права та інтереси позивача підлягають судовому захисту шляхом задоволення заявлених позовних вимог частково.
Питання щодо розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вулиця Борисенка Олександра, 7, місто Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 02.02.2024 №1700-0212-8/7121 щодо неврахування Архівних довідок про заробітну плату ОСОБА_1 від 25.10.2016 №179/1/10945 за період роботи з квітня по грудень 1986 рік, та від 25.10.2016 №179/1/10946 за період роботи з січня по квітень 1987 рік, виданих Галузевим державним архівом Міністерства оборони України для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 14.06.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням Архівних довідок, виданих Галузевим Державним архівом Міністерства Оборони України від 25.10.2016 №179/1/10945 та №107/1/10946, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 04 вересня 2024 року
Суддя К.М. Недашківська