Ухвала від 03.09.2024 по справі 340/4234/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

03 вересня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/4234/23

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А.,

розглянувши заяву позивача про накладення штрафу за невиконання судового рішення в адміністративній справі

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.08.2023 року у справі №340/4234/23 позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження максимального розміру пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 .

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, перераховану з 01.12.2019 року на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" №6637 від 27.04.2021 року, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням виплачених сум.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити з 01.12.2022 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", без обмеження максимального розміру пенсії.

Вказане судове рішення набрало законної сили 28.09.2023 року. Суд 21.03.2024 року видав позивачу виконавчий лист про виконання зобов'язальної частини рішення суду.

Ухвалою від 28.06.2024 року суд за заявою позивача встановив судовий контроль за виконанням рішення суду та зобов'язав ГУ ПФУ в Кіровоградській області не пізніше 20 днів від дня отримання цієї ухвали подати до суду звіт про його виконання.

На виконання цієї ухвали суду представник ГУ ПФУ в Кіровоградській області 19.07.2024 року надіслала звіт про виконання судового рішення.

Позивач 26.08.2024 року подав відповідь на цей звіт, у якому наполягав на тому, що рішення суду не виконано належним чином та просив притягнути до відповідальності керівника ГУ ПФУ в Кіровоградській області за невиконання рішення суду.

Розглянувши питання судового контролю за виконанням судового рішенням у цій справі, суд дійшов до таких висновків.

Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Частиною 3 статі 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до частини 5 статті 372 КАС України процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, вирішує суддя адміністративного суду одноособово, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Частинами 1, 2, 3, 4 статті 382 КАС України ("Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах") передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.

Питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.05.2021 року у справі №9901/598/19 сформулювала правовий висновок, що відповідно до статті 382 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту про виконання судового рішення, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

При цьому зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, або встановлення нового строку подання звіту, або накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу є правом суду, а не його обов'язком.

Предмет спору у справі №340/4234/22 стосувався дій відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача за вислугу років, призначеної за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також невиплати йому щомісячної доплати до пенсії, установленої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Суд, задовольняючи позов, зобов'язав відповідача здійснити з 01.12.2019 року повторний перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки, виплатити перераховану з 01.12.2019 року пенсію без обмеження її максимального розміру, відновивши з 01.12.2022 року також виплату йому щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн.

ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи у жовтні 2023 року це рішення суду, здійснило повторний перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 року.

Основний розмір пенсії з 01.12.2019 року склав 18734, 44 грн. (29272, 57 грн. х 64%). Також позивачу нараховані такі доплати до пенсії:

- 819 грн. - надбавка непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, що належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника (стаття 30), - на кожного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 50 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, передбачена пунктом "а" статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (1638 грн. х 50%), - з огляду на перебування на утриманні позивача непрацездатного сина ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ),

- 170, 82 грн. - щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, установлена пунктом 13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 - з огляду на наявність у позивача статусу особи з інвалідністю III групи, щодо якої встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою (категорія 2).

З наданого відповідачем разом зі звітом від 19.07.2024 року розрахунку пенсії ОСОБА_1 , перерахованої на виконання судового рішення у справі №340/4234/23, та протоколів про перерахунок пенсії вбачається, що щомісячний розмір пенсії позивача, належної до виплати з 01.12.2019 року, склав:

- за грудень 2019 року - лютий 2022 року - 19724, 26 грн. (18734, 44 грн. - основний розмір пенсії, 819 грн. - надбавка, 170, 82 грн. - щомісячна додаткова пенсія),

- за березень 2022 року - червень 2022 року - 21528,08 грн. (18734, 44 грн. - основний розмір пенсії, 170,82 грн. - щомісячна додаткова пенсія, 2622,82 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році"), але обмежений сумою 19724, 26 грн.,

- за липень 2022 року - листопад 2022 року - 21528,08 грн. (18734, 44 грн. - основний розмір пенсії, 170,82 грн. - щомісячна додаткова пенсія, 2622,82 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році"), але обмежений сумою 20270 грн.,

- за грудень 2022 року - лютий 2023 року - 23528,08 грн. (18734, 44 грн. - основний розмір пенсії, 170,82 грн. - щомісячна додаткова пенсія, 2622,82 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", 2000 грн. - щомісячна доплата до пенсії, установлена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб"),

- за березень 2023 року - лютий 2024 року - 25028,08 грн. (18734, 44 грн. - основний розмір пенсії, 170,82 грн. - щомісячна додаткова пенсія, 2622,82 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", 2000 грн. - щомісячна доплата до пенсії, установлена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", 1500 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.03.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році"), але обмежений сумою 23528, 08 грн.,

- за березень 2024 року - липень 2024 року - 26528,08 грн. (18734, 44 грн. - основний розмір пенсії, 170,82 грн. - щомісячна додаткова пенсія, 2622,82 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", 2000 грн. - щомісячна доплата до пенсії, установлена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", 1500 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.03.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", 1500 грн. - підвищення (індексація), передбачена пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році"), але обмежений сумою 23610 грн.

Як свідчать надані відповідачем списки на зарахування пенсій, після виконання у жовтні 2023 року рішення суду у справі №340/4234/23 про перерахунок пенсії позивача, відповідач з листопада 2023 року розпочав виплату ОСОБА_1 пенсії у перерахованому розмірі: у листопаді 2023 року виплатив 23528, 08 грн., у грудні 2023 року - 23528, 08 грн., у січні 2024 року - 23528, 08 грн., у лютому 2024 року - 23528, 08 грн., у березні 2024 року - 23610 грн., у квітні 2024 року - 23610 грн., у травні 2024 року - 23610 грн., у червні 2024 року - 23610 грн., у липні 2024 року - 23610 грн.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач ініціював встановлення судового контролю у цій справі та посилався на те, що після проведеного перерахунку пенсія з листопада 2023 року виплачується йому у заниженому розмірі.

Суд вважає, що відповідач належним чином не виконав рішення суду у справі №340/4234/23 в частині перерахунку пенсії позивача та виплати йому пенсії без обмеження її максимального розміру.

Так, відповідач при перерахунку пенсії, належної до виплати за період з липня 2020 року по грудень 2021 року, не переглянув розмір надбавки до пенсії, передбаченої пунктом "а" статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка підлягала підвищення у зв'язку зі зростанням на підставі законів про державний бюджет на відповідний рік розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який є базою для обчислення цієї надбавки (з 01.07.2020 року, з 01.12.2020 року, з 01.07.2021 року, з 01.12.2021 року).

Розмір пенсії, належної до виплати за липень 2020 року - грудень 2021 року, березень 2022 року - червень 2022 року, відповідач безпідставно обмежив сумою 19724, 26 грн., обчисленою станом на 01.12.2019 року.

Розмір пенсії, належної до виплати за липень 2022 року - листопад 2022 року, відповідач безпідставно обмежив десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність (20270 грн.).

Розмір пенсії, належної до виплати за березень 2023 року - лютий 2024 року, відповідач безпідставно обмежив сумою 23528, 08 грн., обчисленою станом на 01.12.2022 року.

Розмір пенсії, належної до виплати за березень 2024 року - липень 2024 року, відповідач безпідставно обмежив десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність (23610 грн.).

Тож попри висновки суду у цій справі про незаконність обмеження максимального розміру пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, відповідач продовжує порушувати права позивача та недоплачує йому пенсію у повному розмірі, фактично позбавивши позивача права на отримання встановлених йому доплат до пенсії.

Тому суд вважає за доцільне встановити відповідачу новий строк для подання звіту.

Керуючись статтями 248, 256, 294, 382 КАС України, суддя -

УХВАЛИЛА:

1. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області новий строк для подання звіту.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області:

- не пізніше 20 днів від дня отримання цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.08.2023 року у справі №340/4234/23 в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 та виплати йому пенсії без обмеження її максимального розміру;

- разом зі звітом надати оновлені протоколи про перерахунки пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.12.2019 року, та оновлений розрахунок на доплату пенсії за минулий час (заборгованості з виплати пенсії, яка виникла у зв'язку з цим перерахунком, за період з грудня 2019 року по вересень 2024 року).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ