Постанова від 04.09.2024 по справі 331/1622/24

04.09.2024

Справа № 331/1622/24

Провадження № 3/331/779/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2024 року м. Запоріжжя

Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Стратій Є.В., за участю прокурора Якубіної Т.В., розглянувши матеріали справи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, уродженець Донецької області, Володарського району, смт.Володарське, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , місце роботи: ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс», генеральний директор, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

18.03.2024 року до суду надійшла справа про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією за протоколом № 115 відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст.172-7 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення,

Відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права.

Абзацом 3 ч. 1 ст. 1 Закону визначено, що близькі особи - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки із суб'єктом, зазначеним у частині першій ст. З цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов'язки яких із суб'єктом не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а також - незалежно від зазначених умов - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням згаданого суб'єкта.

Згідно абзацу 10, 11 ч. 1 ст. 1 Закону, приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Відповідно до пп. 1-4 ч. 1 ст. 28 Закону особи, зазначені у п. 1, 2 ч. 1 ст. З цього Закону, зобов'язані: вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону, Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Відповідно до Методичних рекомендацій «щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції» Національного агентства з питань запобігання корупції № 13 - основними складовими конфлікту інтересів є приватний інтерес, наявність службових (представницьких) повноважень, а також наявність суперечності між приватним інтересом та службовими повноваженнями.

Приватним інтересом може вважатися будь-який як майновий, так і немайновий інтерес. Закон допускає необмежене коло обставин та ситуацій, що ложуть свідчити про наявність приватного інтересу чи зумовлювати його виникнення за певних умов.

Практично це означає, що кожен службовець (посадова особа) при виконанні своїх повноважень повинен брати до уваги увесь спектр своїх не лише правових (юридичних), а й соціальних (приватних) відносин, які зумовлюють виникнення майнового чи немайнового інтересу.

Також не слід виходити з того, що джерелом приватного інтересу можуть бути лише приватні, позаслужбові відносини. Приватний інтерес в окремих випадках може виникати й зі службових повноважень, тобто полягати у зацікавленості в ухваленні або неухваленні певних рішень, результатах службових розслідувань, дисциплінарних провадженнях, за наслідком яких особа може понести юридичну відповідальність тощо.

При вирішення питання щодо наявності приватного інтересу у сфері службових повноважень як складової конфлікту інтересів слід у кожному випадку враховувати конкретні обставини, відносини та зв'язки особи, обсяг її службових/представницьких повноважень під час прийняття того чи іншого тішення.

Відповідно до Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24.04.2017 № 1395/5 Про затвердження Методології проведення антикорупційної експертизи» дискреційні повноваження - сукупність прав та обов'язків органів держаної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом-нормативно-правового акту.

Статтею 41 Закону передбачено, що особи, зазначені у п. 1, пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. З цього Закону, діють неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-яких осіб, на свої політичні погляди, ідеологічні, релігійні або інші особисті погляди чи переконання.

25.01.2022 року між Запорізькою міською радою в особі секретаря ОСОБА_2 з одного боку та ОСОБА_1 з іншого боку було укладено контракт строком на 5 (п'ять

років) з 27.01.2022 по 26.01.2027 року з призначенням останнього на посаду генерального директора Запорізького комунального підприємства міського електротранспорту «Запоріжелектротранс».

Згідно п. 1.1 та п. 1.4 Розділу 1 Статуту визначено, що Запорізьке комунальне підприємство міського електротранспорту «Запоріжелектротранс» іменоване далі - Підприємство) є комунальним унітарним Підприємством, діючим на підставі Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України «Про міський електричний транспорт», цього Статуту та інших законодавчих актів України. Підприємство є самостійним господарюючим суб'єктом з правом юридичної особи, діючої на принципах господарського розрахунку, має самостійний і зведений баланс, круглу печатку, штампи, рахунки в установах банку.

Пунктами 5.5, 5.6, 5.7 Розділу 5 Статуту визначено, що Підприємство очолює Генеральний директор, який самостійно вирішує усі питання діяльності підприємства за виключенням питань віднесених до компетенції Власника. Власник не має права втручатися в оперативну діяльність Генерального директора. Генеральний директор Підприємства приймає на роботу та звільняє з роботи співробітників , застосовує до них заходи заохочення, накладає на них стягнення, передбачені діючим законодавством України.

Таким чином, Генеральний директор ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» Запорізької міської ради наділений адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими функціями, тобто є посадовою особою юридичної особи публічного права.

Так, адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з - правління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.

Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

Наказом Генерального директора від 08.02.2023 № 6/кп «Про прийняття на роботу» на посаду начальника відділу внутрішньої безпеки управління було призначено ОСОБА_3 .

08.02.2023 року за підписом ОСОБА_1 було підготовлене повідомлення на секретаря Запорізької міської ради про наявність конфлікту інтересів, у зв'язку з тим, що ОСОБА_3 є рідним братом його дружини.

Запорізькою міською радою було розглянуте повідомлення ОСОБА_1 , у зв'язку з чим 09.02.2023 було видане Розпорядження № 34р «Про вжиття заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів генерального директора ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» та зобов'язало вжити заходи зовнішнього контролю з покладанням цих обов'язків по врегулюванню на головного спеціаліста відділу по організації роботи з установами транспорту та зв'язку управління з питань транспортного забезпечення та зв'язку Запорізької міської ради ОСОБА_4., яке в подальшому було зареєстроване у ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» тільки 16.02.2023 вх.№ 091/01-26.

Статтею 28 Законом України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані: вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Також, статтею 28 передбачено, що безпосередній керівник особи або керівник органу, до повноважень якого належить звільнення/ініціювання звільнення з посади протягом двох робочих днів після отримання повідомлення про наявність у підлеглої йому особи реального чи потенційного конфлікту інтересів приймає рішення щодо врегулювання конфлікту інтересів, про що повідомляє відповідну особу.

Тобто, виходячи з норм ЗУ «Про запобігання корупції» Генеральний директор ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс», ОСОБА_1 , не повинен був приймати будь-які рішення або дії стосовно прийняття на роботу рідного брата своєї дружини ОСОБА_3 без врегулювання конфлікту інтересів.

З огляду на викладене, у ОСОБА_1 є приватний не майновий інтерес зумовлений сімейними стосунками.

08.02.2023 року, ОСОБА_1 , будучи Генеральним директором ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» Запорізької міської ради, який наділений дискреційними повноваженнями - тобто, такою сукупністю прав та обов'язків, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливістю вибору

на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акту, знаходячись за адресою Підприємства: м. Запоріжжя, вул. Шкільна, буд. 2. діючи в інтересах близької особи підписав наказ № 06/кп «Про прийняття на роботу», яким прийняв на роботу рідного брата своєї дружини ОСОБА_3 , не дочекавшись врегулювання конфлікту інтересів, в порядку і умовах діючого законодавства.

Таким чином, у Генерального директора ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» Запорізької міської ради ОСОБА_1 виникає суперечність між приватним інтересом та його службовими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень, щодо прийняття на роботу рідного брата своєї дружини ОСОБА_3 , тому має місце приватного не майнового інтересу.

Виходячи із зазначеного, ОСОБА_1 , достовірно знаючи про наявність в його діях реального конфлікту інтересів, а саме суперечності між чого приватним інтересом та службовими повноваженнями, що впливає на об'єктивність та неупередженість прийняття рішень, видав вищевказаний наказ, діючи в інтересах близької особи, тобто прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, не дочекавшись врегулювання конфлікту інтересів Запорізької міською радою, як органом, який є його безпосереднім керівником.

Враховуючи наведене, Генеральний директор ЗКПМЕ Запоріжелектротранс» Запорізької міської ради ОСОБА_1 , будучи, згідно з п.п. «а» п. 2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-7 КУпАП суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-7 КУпАП, 08.02.2023 року вчинив дії та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме підписав наказ № 06/кп від 08.02.2023 «Про прийняття на роботу», чим порушив вимоги встановлені п.3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», оскільки підписання вказаного наказу перебувало у суперечності між його виконанням службових (посадових) повноважень та приватним не майновим інтересом, у зв'язку з не дотриманням норм ЗУ «Про запобігання корупції», а саме не дочекавшись врегулювання конфлікту інтересів Запорізькою міською радою.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є місце підписання наказу № 06/кп від 08.02.2023 за адресою знаходження підприємства: м. Запоріжжя, вул. Шкільна, буд. 2.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 08.02.2023, тобто день підписання наказу № 06/кп.

Фактичним днем виявлення вказаного адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідно до ст. 251, 252 КУпАП є 27.02.2024 р., оскільки саме в цей день посадовою особою органу Національної поліції надається оцінка зібраним доказам у їх сукупності, та саме в цей день до канцелярії Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області ДСР Національної поліції України надійшов супровідний лист завіреними копіями документів від ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» Запорізької міськоїради (вх. УСР № 308 від 27.02.2024) в переліку яких було Розпорядження Запорізької міської ради від 09.02.2023 № 34р «Про вжиття заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів генерального директора ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» (вх. ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» від 16.02.2023 .У» 091/01-26). Отже, на підставі вказаного Розпорядження, посадова особа, яка склала цей протокол, керуючись правосвідомістю дійшла до висновку, що в діянні ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Прокурор підтримала протокол з підстав, викладених у ньому, просить суд визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 2 ст. 172-7 КУпАП та призначити стягнення у вигляді штрафу. Проти клопотання захисника адвоката Щербань Т.Ю. про закриття провадження по справі у зв'язку зі спливом строку притягнення до адміністративної відповідальності, заперечувала.

Захисник ОСОБА_1 , адвокат Щербань Т.Ю. надала до суду клопотання про закриття провадження по справі у зв'язку зі спливом строку притягнення до адміністративної відповідальності, мотивуючи своє клопотання тим, що відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення фактичним днем виявлення вказаного адміністративного правопорушення є 27.02.2024 рік, а відповідно до ч.4 ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився.

Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступних висновків.

Згідно з ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

За частиною 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.

Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Диспозиція ч. 2 ст. 172-7 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за вчинення дій чи прийняття рішень посадовою особою в умовах реального конфлікту інтересів .

Разом з тим, відповідно до положень ч.4 ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення, стягнення за вчинення адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Днем виявлення правопорушення відповідно до протоколу є 27.02.2024 рік, тобто з дня виявлення фактів і обставин які послугували складанням протоколу про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.172-7 КУпАП вже пройшло понад 6 місяців, а тому суддя не вправі досліджувати матеріали справи та встановлювати винуватість особи або відсутність вини.

Пунктом 7 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшла висновку, щодо необхідності закриття провадження по справі відповідно до пункту 7 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 38, 172-7, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 172-7 Кодексу України, на підставі п.7 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у зв'язку з закінченням строку притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду шляхом подачі через Жовтневий районний суд міста Запоріжжя апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: Є.В. Стратій