Справа № 2-14385/10р.
25 жовтня 2010 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі: головуючого судді Шатілової Л.Г., при секретарі Єрмаковій А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської Ради про визнання неправомірними дій посадових осіб та про стягнення суми недоотриманої допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, -
15 липня 2010 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради, при цьому просила суд:
- визнати незаконну відмову відповідача в здійсненні перерахунку і сплаті допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у відповідності з діючим законодавством за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік включно,
- стягнути з відповідача на її користь грошову суму у розмірі 4118,11 грн. - різницю між фактично сплаченою допомогою і допомогою по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку , встановленою діючим законодавством, за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік включно,
- стягнути з відповідача на її користь сплачений судовий збір.
В обґрунтування заявлених вимог вказувала на те, що є матір'ю малолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та малолітньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, у зв'язку з чим з 23.05.2005 року по 18.03.2008 рік перебувала у відпустці по догляду за малолітнім ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, а з 16.03.2006 року по 11.01.2009 рік перебувала у відпустці по догляду за малолітньою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ними трирічного віку та отримувала грошову допомогу, розмір якої не перевищує 180 гривень, виплату якої здійснює УПСЗН Жовтневого району Маріупольської міської Ради. У перерахунку призначеної допомоги по догляду за дітьми відповідно до ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, відповідачем їй було відмовлено.
В судовому засіданні позивач не була присутня, надіслала суду заяву про підтримку позовних вимог, наполягання на їх задоволенні в повному обсязі на підставах, викладених в позовній заяві, та розгляд справи у її відсутності.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської Ради надала суду письмову заяву з проханням розглянути справу у відсутності представника відповідача. Крім того, надала суду письмові заперечення. В обґрунтування своїх заперечень вказувала на те, що 04.04.2005 року позивач звернулась в УПСЗН Жовтневого району Маріупольської міської ради за призначенням допомоги по догляду за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку, а 31.01.2006 року по догляду за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, як незастрахованою у системі загальнообов'язкового соціального страхування. Позивачці була призначена вказана допомога з 04.04.2005 року по 18.03.2008 року у розмірі 90 гривень щомісячно ( на першу дитину) та з 31.01.2006 року по 11.01.2009 рік у розмірі 90 гривень щомісячно (на другу дитину). Виплату позивачу було здійснено у встановленому законом розмірі відповідно до діючого законодавства. Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік» встановлена сума грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним прибутком сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, застрахованих осіб, а також постановою КМУ «Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 року № 1751, відповідно до якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій у місцеві бюджети. Таким чином розмір вказаної допомоги встановлений Законом України про державний бюджет на відповідний рік. Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України будь які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються при наявності відповідного бюджетного призначення, які у свою чергу встановлюються законом про Державний бюджет України або рішенням про місцевий бюджет у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України, відповідно до ст. 22 якого УПТЗН є головним розпорядником бюджетних коштів, тобто неправоздатне виплачувати більше, ніж передбачено Законом про Державний бюджет на відповідний рік.
Просила у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є незастрахованою особою, згідно зі свідоцтвом про народження є матір'ю малолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та малолітньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, у зв'язку з чим з 23.05.2005 року по 18.03.2008 рік перебувала у відпустці по догляду за малолітнім ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, а з 16.03.2006 року по 11.01.2009 рік перебувала у відпустці по догляду за малолітньою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ними трирічного віку та отримує грошову допомогу, передбачену чинним законодавством, виплату якої здійснювало УПСЗН Жовтневого району Маріупольської міської Ради. На підставі розпорядження управління від 04.04.2005 року та 16.02.2006 року позивачу, згідно з її зверненням від 04.04.2005 року за призначенням допомоги по догляду за першою дитиною та 31.01.2006 року за призначенням допомоги по догляду за другою дитиною , була призначена допомога з 04.04.2005 року по 18.03.2008 року у розмірі 90 гривень щомісячно ( на першу дитину) та з 31.01.2006 року по 11.01.2009 рік у розмірі 90 гривень щомісячно (на другу дитину).
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Тобто Закон України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Статтею 5 цього Закону визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо нарахування та виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення нею трирічного віку.
Частиною 1 статті 1 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.
Статтею 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 1 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
При цьому, з аналізу цієї норми не вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговані функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11 січня 2007 року № 13 (в редакції постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 900 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 та від 11 січня 2007 р. N 13") передбачено, що на виконання статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір).
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається та діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Пунктом І частини І статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина гарантії цих прав і свобод.
Пунктом 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 01.11.1996 року № 9 визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Відповідно до статті 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” від 19 грудня 2006 року № 489-У допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму. встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006, № 489-У зупинена на 2007 рік дія статті 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, статті 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-У.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Отже, з 9 липня 2007 року відновлена дія статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" затверджений на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Таким чином, починаючи з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року при здійсненні виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідач повинен був керуватись зазначеними сумами.
З урахуванням викладеного, розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку відповідач повинен був нарахувати позивачу по догляду за малолітнім ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року складає 2679 грн. 52 коп. ( 343 грн. 52 коп. за липень (463х23:31) + 926 грн.(463 грн. х 2 міс.) + 1410 грн. (470 грн. х 3 міс.).
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку відповідач повинен був нарахувати позивачу по догляду за малолітньою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року складає 2679 грн. 52 коп. ( 343 грн. 52 коп. за липень (463х23:31) + 926 грн.(463 грн. х 2 міс.) + 1410 грн. (470 грн. х 3 міс.).
Розмір фактично сплаченої відповідачем допомоги позивачу по догляду за малолітнім ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, складає 620 грн. 49 коп. ( 76 грн. 82 коп. за липень (129,03х23:31) + 105,80 грн. за серпень + 107,24 грн. за вересень + 107,24 за жовтень + 110,12 грн. за листопад + 113,27 грн. за грудень).
Розмір фактично сплаченої відповідачем допомоги позивачу по догляду за малолітньою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, складає 620 грн. 44 коп. ( 76 грн. 82 коп. за липень (129,03х23:31) + 105,79 грн. за серпень + 107,23 грн. за вересень + 107,23 за жовтень + 110,11 грн. за листопад + 113,26 грн. за грудень).
Таким чином, сума недоплаченої допомоги по догляду за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку складає 2059 грн. 03 коп. (2679 грн. 52 коп. - 620 грн. 49 коп.), а сума недоплаченої допомоги по догляду за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення ним трирічного віку складає 2059 грн. 08 коп. (2679 грн. 52 коп. - 620 грн. 44 коп.)
От же, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Є достатньо підстав для визнання противоправними дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачеві допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від оплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог. Якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Таким чином, з місцевого бюджету підлягає стягненню на користь позивача сплачений нею судовий збір в сумі 8,50 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення у розмірі 37 грн.
На підставі викладеного, ст. ст. 19, 92 Конституції України, керуючись 10, 11, 60, 88, 197 ч.2, 213, 215 ЦПК України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської Ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за малолітнім ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та малолітньою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення ними трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради донарахувати та здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 , до досягнення ним трирічного віку за період 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі 2059,03 грн. за рахунок коштів Державного бюджету України.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради донарахувати та здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 , до досягнення нею трирічного віку за період 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі 2059,08 грн. за рахунок коштів Державного бюджету України.
Стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 8 грн. 50 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення у розмірі 37 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя