Справа № 2-13924/10р.
27 жовтня 2010 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі: головуючого - судді Шатілової Л.Г., при секретарі Єрмаковій А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Маріуполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської Ради про визнання права на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років, визнання дій відповідача неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок і виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідному розмірі , -
12.07.2010 року позивач звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської Ради цьому просила суд:
- визнати за нею право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років,
- визнати незаконними та протиправними дії відповідача, щодо відмови в здійсненні перерахунку і виплатити допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 06.06.2008 року по 15.09.2010 рік,
- визнати незаконною бездіяльність відповідача в здійсненні перерахунку і сплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності з діючим законодавством,
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 06.06.2008 року по 15.09.2010 рік,
- стягнути з відповідача на її користь сплачені судові витрати.
В обґрунтування заявлених вимог вказала, що працює, є матір'ю малолітньої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим отримує допомогу по догляду за дитиною в розмірі 130 гривень щомісячно, виплату якої проводить УПСЗН Жовтневого району Маріупольської міської Ради. Вважає, що повинна отримувати зазначену допомогу в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років відповідно до норм діючого законодавства, але відповідач відмовляється надати їй допомогу у вказаному розмірі. Із зазначеного приводу просила суд визнати за нею право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років, визнати незаконними та протиправними дії відповідача, щодо відмови в здійсненні перерахунку і виплатити допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 06.06.2008 року по 15.09.2010 рік, визнати незаконною бездіяльність відповідача в здійсненні перерахунку і сплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності з діючим законодавством, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 06.06.2008 року по 15.09.2010 рік.
В судовому засіданні позивач не була присутня, надіслала суду заяву про підтримку позовних вимог, наполяганні на їх задоволенні в повному обсязі на підставах, викладених в позовній заяві, та розгляд справи у її відсутності.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради в судове засідання не з'явилася, надала суду письмову заяву з проханням розглянути справу у відсутності представника відповідача. Крім того надала суду письмові заперечення, в яких вказала, що позивач є особою, яка не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, звернулась до УПСЗН Жовтневого району Маріупольської міської ради за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку 10.04.2008 року. Розпорядженням від 18.04.2008 року їй було призначено вказану допомогу в мінімальному розмірі для дитини відповідного віку - 130 гривень щомісячно, починаючи з 06.06.2008 року по 27.03.2011 рік, згідно зі ст. 15 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», в якому зазначено, що розмір допомоги повинен дорівнювати різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Виплату позивачу було здійснено у встановленому законом розмірі відповідно до зазначених вище законів. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними деякі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" серед яких значаться п. п. 12, 25 даного закону, однак розмір допомоги по догляду за дитиною до 3-х років, як застрахованим, так і незастрахованим особам, визначається п. 23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», який неконституційним не визнаний.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій у місцеві бюджети. Таким чином розмір вказаної допомоги встановлений Законом України про державний бюджет на відповідний рік. Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь - які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються при наявності відповідного бюджетного призначення, які у свою чергу встановлюються законом про Державний бюджет України або рішенням про місцевий бюджет у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України, відповідно до ст. 22 якого УПТЗН є головним розпорядником бюджетних коштів, тобто неправоздатне виплачувати більше, ніж передбачено Законом про Державний бюджет на відповідний рік. Просила у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є не застрахованою особою, згідно зі свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1, виданого 07.04.2008 року Жовтневим відділом РАЦС Маріупольського МУЮ Донецької області, є матір'ю малолітньої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в зв'язку з чим отримує грошову допомогу, передбачену чинним законодавством, виплату якої здійснює УПСЗН Жовтневого району Маріупольської міської Ради . На підставі розпорядження управління від 18.04.2008 року позивачу, згідно з її зверненням, була призначена допомога з 06.06.2008 року по 27.03.2011 року у розмірі 130,00 грн. щомісячно.
Згідно зі ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", тобто цей Закон є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Відповідно до ст. 5 цього Закону всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Згідно з п. 2 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13, призначення і виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації або місцем проживання застрахованої особи.
Таким чином, суд вважає, що Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району м. Маріуполя як орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо нарахування та виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення нею трирічного віку, є належним відповідачем в даній справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, з аналізу цієї норми не вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговані функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається та діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Пунктом І частини І статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
Пунктом 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 01.11.1996 року № 9 визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Згідно з п. 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яка викладена у наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп. 2008 п. 23 розділу II Закону України «Про Держаний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", не визнаний неконституційним, тому суд вважає, що дії відповідача з 01.01.2008 року є правомірними та виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснені у порядку та розмірі, визначеному діючим, на момент виплати, законодавством України.
При цьому суд в цій частині не приймає до уваги, що Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп був визнаний неконституційним п. 25 розділу II Закону України «Про Держаний бюджет України на 2008 рік», яким вносились зміни в Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», оскільки за діючим законодавством питання нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною відносяться до компетенції Управління ПСЗН, а не Фонду. Відповідач УПСЗН Жовтневого району Маріупольської міської Ради не має жодних повноважень щодо встановлення розміру допомоги відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" і зазначеним Законом такі повноваження УПСЗН також не встановлені.
Положення Закону України «Про Держаний бюджет України на 2009 рік» щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років по теперішній час Конституційним Судом України не визнані неконституційними.
У зв'язку з наведеним, суд вважає необхідним в позовних вимогах ОСОБА_1 - відмовити.
На підставі ст. 19, 92 Конституції України, Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. 23 розділу II Закону України «Про Держаний бюджет України на 2008 рік», керуючись ст.ст. 1, 2, 4 10, 60, 82, 88, 118, 119, 179 ч.2, 212 ЦПК України, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської Ради про визнання права на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років, визнання дій відповідача неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок і виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідному розмірі - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя