Справа № 560/3237/24
іменем України
02 вересня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у перерахунку розміру пенсії за віком з врахуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2017 роки, індивідуального коефіцієнта заробітної плати та коефіцієнта трудового стажу станом на 19.06.2023 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок суми пенсії за віком станом на 19.06.2023, зазначений термін вказаний ГУПФУ в Хмельницькій області у відповіді від 15.11.2023 №16367-15833/С-02/8-2200/23, застосувавши показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за два попередні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії (за 2016 та 2017 роки) в сумі 5377,90 грн, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,44326, показник коефіцієнта трудового стажу з врахування трудового стажу станом на 19.06.2023 - 0,395, а також доплати за понаднормовий стаж 4 роки в сумі 83,72 грн, та доплати учаснику бойових дій в сумі 40,00 грн та 523,25 грн.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що з 20.06.2018 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію, як учасник бойових дій. Зазначає, що після призначення дострокової пенсії продовжив військову службу у Збройних Силах України за контрактом, з якої 19.06.2023 звільнений у зв'язку із досягненням граничного віку (60 років). У жовтні 2023 року звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії відповідно до пункту 1 статті 26, пунктів 3, 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Листом від 15.11.2023 відповідач повідомив, що розмір пенсії становить 4694,50 грн, для її розрахунку врахована середня заробітна плата за 2014-2016 роки. Страховий стаж становить 39 років 02 місяці 17 днів (врахований до 28.02.2023). Вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо розрахунку розміру пенсії. Просить задовольнити позовні вимоги.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що 27.10.2023 ОСОБА_1 звернувся із заявою щодо перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за два попередні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії (за 2016 та 2017роки) в сумі 5377,90 грн, індивідуального коефіцієнт заробітної плати - 1,44326, показника коефіцієнта трудового стажу з врахуванням стажу станом на 19.06.2023 - 0,395, а також доплати за понаднормований стаж 4 роки в сумі 83,72 грн. та доплати учаснику бойових дій в сумі 40,00 грн та 523,25 грн. Листом від 15.11.2023 управління повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії становив 5426,60 грн, який є більшим ніж показник, який застосований для обчислення пенсії позивача 5377,90 грн, тому з 01.07.2021 проведений перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, який в подальшому і враховувався при перерахунку пенсії. Право на наступний перерахунок пенсії із донарахуванням набутого страхового стажу (з березня по червень 2023 року) позивач набудете через 2 календарних роки (з 01.04.2025) згідно норм статті 42 Закону №1058. Просить відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, у кому вказав на протиправність дій відповідача.
Ухвалою від 30.08.2024 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 20.06.2018 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У жовтні 2023 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій просив застосувати до розрахунку суми пенсії за віком показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за два попередні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії (за 2016 та 2017 роки ) не в сумі 3764,40 грн, а в сумі 5377,90 грн, врахувати при розрахунку індивідуального коефіцієнта заробітної плати чотири місяці 2023 року березень - червень 2023 року, за які отриманий дохід та сплачені страхові внески але не включені до розрахунку, збільшивши кількість місяців з 263 до 267, а суму коефіцієнтів заробітної плати за ці періоди з 320,27725 до 332,23143, додавши суми коефіцієнтів заробітної плати за березень - червень 2023 року (320,27725+11,95418) прийнявши індивідуальний коефіцієнт заробітної плати не 1,21778 (320,27725:263), а 1,24431 (332,23143:267) та врахувати до коефіцієнту трудового стажу період, за який приймав участь у антитерористичцій операції на території Луганської та Донецької областей із захисту суверенітету та територіальної цілісності України за період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року в кількості 6 (шість) місяців.
Листом від 15.11.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії. При призначенні пенсії застосований показник середньої заробітної плати за 2016-2017 роки. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії становив 5426,60 грн, який є більшим ніж показник, який застосований для обчислення пенсії позивача 5377,90 грн, тому з 01.07.2021 проведений перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, який в подальшому і враховувався при перерахунку пенсії. З 19.06.2023 розмір пенсії становить: 7405,03 грн (середня заробітна плата в галузях економіки України за 2014-2016 роки (3764,40 грн), збільшена на коефіцієнти 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197) х 1,39554 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 10334,02 грн (заробіток для обчислення пенсії) х 0,39167 (коефіцієнт страхового стажу) = 4047,53 грн (розмір пенсії за віком) + 83,72 грн (доплата за понаднормовий стаж, 4% від 2093,00 грн (прожитковий: мінімум для непрацездатних осіб з 01.10.2017) = 4131,25 грн (загальний розмір пенсії) + 40,00 грн (цільова допомога учаснику бойових дій) + 523,25 грн (підвищення учаснику бойових дій) = 4694,50 грн. (розмір пенсії за віком з надбавками). Право на наступний перерахунок пенсії із донарахуванням набутого страхового стажу (з березня по червень 2023 року) позивач набудете через 2 календарних роки (з 01.04.2025) згідно норм статті 42 Закону №1058.
Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо розрахунку розміру пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини другої статті 40 Закону № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Водночас, абзацом другим пункту 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-ІV передбачено, що з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
Отже, пенсія за віком, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року призначаються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки.
Позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV, при розрахунку якої застосована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислену як середній показник за 2016-2017 роки.
За умовами частини 2 статті 42 Закону №1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
За приписами пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-ІV затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році від 01.04.2020 № 251 установлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-ІV затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 01.05.2020.
Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" від 22.02.2021 № 127 у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-ІV проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16.02.2022 № 118, з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-ІV, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" від 24.02.2023 № 168 встановлено, що з 01.03.2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-ІV, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Таким чином, кожний наступний перерахунок індексації пенсії, починаючи з 2020 року проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з розрахунком заробітку для обчислення пенсії позивача з 19.06.2023, середній заробіток, який враховано відповідачем для обрахунку пенсії складав 3764,40 грн. В той час як, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки - становить 5377,90 грн.
Отже, відповідачем, у порушення частини 2 статті 42 Закону № 1058, обчислена позивачу пенсія та її індексація з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015 та 2016 роки. Тому пенсійний орган протиправно відмовив позивачу у застосуванні при розрахунку показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки.
Вирішуючи позовні вимоги в частині розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати, показника та коефіцієнту трудового стажу станом на 19.06.2023 суд враховує, що пенсійний органу у листі від 15.11.2023 не надав оцінку визначенню вказаних складових, а відтак не розглянув заяву позивача у цій частині.
Пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод і інтересів позивача від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод і інтересів.
Відповідач не розглянув заяву позивача від 27.10.2023 в порядку, передбаченому пенсійним законодавством, не дослідив та не надав оцінку всім обставинам, тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача, з урахуванням висновків суду.
За змістом частин 1 і 2 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до положень статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене, позовні вимоги необхідно задовольнити частково.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, оформлену листом від 15.11.2023, щодо врахування показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки при розрахунку пенсії ОСОБА_1 з 19.06.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.10.2023, з урахуванням висновків, викладених в цьому судовому рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук